gnome-2048 - en to ckb translation catalogue (45 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
ckb: پیرۆزە!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ckb: یارییەکی نوێ_

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
ckb: ـبەردەام بە لە یاریکردن

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
ckb: یاری

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
ckb: یاریکردنی بە تیرەکانەوە

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
ckb: یارییەکی نوێ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
ckb: یاریەکی نوێ هەڵبژێرە

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
ckb: دەست پێکردنی یارییەکی نوێ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
ckb: گشتی

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ckb: لیستەی سەرەکی بکەرەوە

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
ckb: دەربارە

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
ckb: دەرچوون

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
ckb: پانی پەنجەرە

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
ckb: پانی پەنجەرە.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
ckb: بەرزی پەنجەرە

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
ckb: بەرزی پەنجەرە.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
ckb: پەنجەرە گەورەکرایەوە

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
ckb: دۆخی پەنجەرەی گەورەکراوە.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
ckb: ژمارەی دێڕەکان

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
ckb: ژمارەی ستوونەکان

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
ckb: نرخی ئامانج

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
ckb: خێرای جوڵەکان

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
ckb: ڕێگە بە گەڕانەوە بدە

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
ckb: ژمارەی جوڵە گەڕاوەکان

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
ckb: فرمان

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
ckb: یارییەکی نوێ ئەنجام بدە بە قەبارە دراوە

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
ckb: قەبارە

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
ckb: وەشانی بڵاوکراوە چاپ بکە و دایخە

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
ckb: یاری تەواو بوو

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
ckb: گەڕانەوە

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
ckb: ژمارەی خاڵەکان

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ckb: قەدبڕەکانی تەختەکلیل

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
ckb: دەربارەی 2048

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 3 × 3
en: 3 × 3
ckb: ٣ × ٣

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 4 × 4
en: 4 × 4
ckb: ٤ × ٤

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 5 × 5
en: 5 × 5
ckb: ٥ × ٥

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
ckb: دەستکرد

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
ckb: هیڵەکی ٣×٣

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
ckb: هێڵەکی ٤×٤

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
ckb: هێڵەکی ٥×٥

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
ckb: قەبارەی هیڵەک:

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
ckb: مافی لەبەرگرتنەوە © ٢٠١٤-٢٠١٥ - جوان ڕ. گارسیا بلانکۆ

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ckb: مافی لەبەرگرتنەوە © %u-%u – ئارناوت بۆناتتی

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ckb: پەڕە لە ویکی گنۆم
