gnome-2048 - en to cs translation catalogue (66 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
cs: Gratulujeme!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
cs: _Nová hra

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
cs: Pok_račovat v hraní

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
cs: Hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
cs: Hrát šipkami na klávesnici

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
cs: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
cs: Vybrat novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
cs: Obcné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
cs: Přepnout hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
cs: O aplikaci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
cs: Ukončit

en: Obtain the 2048 tile
cs: Získejte kámen 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
cs: Zahrajte si vysoce návykovou hru 2048. GNOME 2048 je klon populární logické hry pro jednoho hráče. Hraní spočívá ve spojování čísel v mřížce a získání kamene 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
cs: Použijte šipky na klávesnici k přesunu všech kamenů požadovaným směrem. Ale pozor, všechny kameny se přesunou do své nejvzdálenější možné pozice, nemůžete přesunout jen jeden kámen nebo jen jeden řádek nebo sloupec. Kameny se stejnou hodnotou se spojí, když se přesunou jeden přes druhý.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
cs: S každým nově získaným kamenem navýšíte své skóre. Pokud si bude myslet, že můžete kámen 2048 získat snadno, stejně nepřestávejte. Hra zde nekončí, můžete pokračovat ve spojování kamenů a ve vylepšování svého skóre.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
cs: Tato hra, původně vytvořená Gabrielem Cirullim, získala na popularitě díky tomu, že je velmi návyková. Cirulliho 2048 je pro změnu klon hry 1024 a zahrnuje nápady z dalších klonů.

en: A running game having reached the 2048 tile
cs: Rozehraná hra, ve které bylo dosaženo 2048 kamenů

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
cs: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
cs: logická;hra;hlavolam;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
cs: Šířka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
cs: Šířka okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
cs: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
cs: Výška okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
cs: Okno maximalizováno

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
cs: Stav maximalizace okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
cs: Počet řádků

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
cs: Počet řádků herní mřížky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
cs: Počet sloupců

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
cs: Počet sloupců herní mřížky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
cs: Cílová hodnota

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
cs: Hodnota hracího kamene, při které se má hráči pogratulovat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
cs: Při cílovém kameni pogratulovat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
cs: Zda má být hráči pogratulováno, když získá herní kámen s cílovou hodnotou.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
cs: Rychlost animací

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
cs: Délka trvání animací: zobrazení kamene, přesun kamene a zašednutí kamene.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
cs: Umožnit vracení tahů

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
cs: Zda mohou být tahy vraceny zpět.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
cs: Počet vrátitelných tahů

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
cs: Nejvyšší možný počet tahů kameny, který je možné vrátit zpět.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
cs: Hrát v terminálu (viz „--cli=help“)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
cs: PŘÍKAZ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
cs: Začít novou hru dané velikosti

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
cs: VELIKOST

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
cs: Vypsat verzi vydání a skončit

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
cs: Selhalo vyhodnocení velikosti. Velikost musí být 2 až 9, nebo v podobě 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
cs: Konec hry

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
cs: Zpět

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
cs: Skóre

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
cs: O aplikaci 2048

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 3 × 3
en: 3 × 3
cs: 3 × 3

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 4 × 4
en: 4 × 4
cs: 4 × 4

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 5 × 5
en: 5 × 5
cs: 5 × 5

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
cs: Velikost mřížky 1 × 2 není dovolená.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
cs: Vlastní

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
cs: Získali jste poprvé kámen %u!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
cs: Mřížka 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
cs: Mřížka 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
cs: Mřížka 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
cs: Velikost mřížky:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
cs: Klon 2048 pro GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
cs: Copyright © 2014 - 2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
cs: Copyright © %u - %u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
cs: Stránka na Wiki GNOME
