gnome-2048 master - en to da translation catalogue (62 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
da: Tillykke!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
da: _Fortsæt spillet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
da: Spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
da: Spil med piletasterne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
da: Nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
da: Vælg et nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
da: Generisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
da: Hovedmenu til/fra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
da: Afslut

en: Obtain the 2048 tile
da: Nå flisen med 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
da: Spil det stærkt vanedannende 2048. GNOME 2048 er en klon af det populære puzzle-spil til én spiller. Spillet går ud på at samle tal i et gitter for at nå flisen med 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
da: Brug dit tastaturs piletaster til at skubbe alle fliserne i den ønskede retning. Pas på: alle fliserne skubbes til deres fjerneste placering, du kan ikke nøjes med at skubbe én flise, én række eller én kolonne. Fliser med samme værdi samles når de skubbes ovenpå hinanden.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
da: Hver gang du når en ny flise stiger dit resultat. Hvis du tror det er let at nå til flisen med 2048, så lad det ikke stoppe dig. Spillet slutter ikke der. Du kan fortsætte med at samle fliser og forbedre dit resultat.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
da: 2048 blev oprindeligt skabt af Gabriele Cirulli, og har opnået stor popularitet pga. at det er stærkt vanedannende. Cirullis 2048 er i sig selv en klon af spillet 1024 og inkluderer ideer fra andre kloner.

en: A running game having reached the 2048 tile
da: Et kørende spil som har opnået flisen med 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
da: Vinduesbredde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
da: Vinduesbredde.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
da: Vindueshøjde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
da: Vindueshøjde.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
da: Maksimeret vindue

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
da: Tilstand for maksimeret vindue.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
da: Antal rækker

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
da: Antal rækker i spilgitteret.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
da: Antal kolonner

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
da: Antal kolonner i spilgitteret.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
da: Målværdi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
da: Fliseværdi hvor brugeren ønskes tillykke.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
da: Ønsk tillykke ved målflise

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
da: Om brugeren skal ønskes tillykke når målflisen nås.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
da: Hastighed for animationer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
da: Varighed for animationer: vis flise, flyt flise og nedton flise.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
da: Tillad fortryd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
da: Om fliseflytninger kan fortrydes.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
da: Antal flytninger der kan fortrydes

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
da: Maksimum antal fliseflytninger som kan fortrydes.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
da: Spil i terminalen (se “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
da: KOMMANDO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
da: Start et nyt spil med den angivne størrelse

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
da: STØRRELSE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
da: Vis udgivelsesversion og afslut

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
da: Kunne ikke fortolke størrelse. Størrelsen skal være mellem 2 og 9 eller i formatet 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
da: Spillet er slut

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
da: Fortryd

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
da: Resultater

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
da: Om 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
da: Gitterstørrelse på 1 gange 2 er ikke tilladt.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
da: Tilpasset

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
da: Du har nået flisen med %u for første gang!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
da: Gitter 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
da: Gitter 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
da: Gitter 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
da: Gitterstørrelse:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
da: En klon af 2048 til GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
da: Ophavsret © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
da: Ophavsret © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
da: Side på GNOME wiki
