gnome-2048 master - en to de translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
de: Glückwunsch!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
de: _Neues Spiel

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
de: _Weiterspielen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
de: Spiel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
de: Mit den Pfeiltasten spielen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
de: Neues Spiel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
de: Ein neues Spiel wählen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel starten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
de: Hauptmenü umschalten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
de: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
de: Beenden

en: Obtain the 2048 tile
de: Erlangen Sie die 2048-Kachel

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
de: Spielen Sie das süchtig machende Spiel »2048«. GNOME 2048 ist ein Klon des beliebten Einzelspieler-Puzzles. Ziel des Spiels ist das Zusammenfügen von Zahlen in einem Raster, um die 2048-Kachel zu erlangen.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
de: Verwenden Sie die Pfeiltasten Ihres Keyboards, um alle auf dem Spielfeld befindlichen Kacheln in die gewünschte Richtung zu bewegen. Aber Vorsicht, alle Kacheln werden so weit wie möglich rutschen. Es ist nicht möglich einzelne Kacheln, Spalten oder Zeilen zu verschieben. Kacheln, die den gleichen Wert haben, werden beim Aufeinandertreffen zusammengefügt und erhalten den addierten Wert.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
de: Mit jeder neuen Kachel, die auf dem Spielfeld erscheint, erhöhen Sie Ihren Punktestand. Wenn Sie ohne Probleme die 2048 erreichen, können Sie natürlich weiterspielen und weitere Punkte sammeln, um einen noch höheren Punktestand zu erreichen.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
de: Erfunden von Gabriele Cirulli ist 2048 ist ein allseits beliebtes Spiel, dessen Erfolg auf seinem Suchtfaktor beruht. Cirullis 2048 ist wiederum ein Klon des 1024-Spiels und beinhaltet zusätzlich Ideen anderer Klone.

en: A running game having reached the 2048 tile
de: Ein Spiel, das gerade die 2048-Kachel erreicht hat

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
de: Puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
de: Fensterbreite

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
de: Fensterbreite.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
de: Fensterhöhe

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
de: Fensterhöhe.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
de: Fenster maximiert

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
de: Maximierungszustand des Fensters.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
de: Zeilenanzahl

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
de: Anzahl der Zeilen im Spielfeldraster.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
de: Spaltenanzahl

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
de: Anzahl der Spalten im Spielfeldraster.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
de: Zielwert

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
de: Kachelwert, ab dem der Nutzer beglückwünscht wird.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
de: Glückwünsche zur Ziel-Kachel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
de: Legt fest, ob der Nutzer bei Erreichen der Ziel-Kachel beglückwünscht wird.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
de: Animationsgeschwindigkeit

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
de: Dauer der Animation: Titel zeigen, Kachel bewegen und Kachel verdunkeln.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
de: Zurücknehmen erlauben

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
de: Legt fest, ob Kachelzüge rückgängig gemacht werden können.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
de: Anzahl Züge zum Zurücknehmen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
de: Maximale Anzahl von Zügen, die rückgängig gemacht werden können.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
de: Im Terminal spielen (siehe »--cli=help«)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
de: BEFEHL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
de: Ein neues Spiel in gewünschter Größe starten

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
de: GRÖßE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
de: Veröffentlichungsversion ausgeben und verlassen

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
de: Fehler beim Verarbeiten der Größenangabe. Die Größe muss zwischen 2 und 9 oder in der Form 2x3 vorliegen.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
de: Spiel vorbei

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
de: Rückgängig machen

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
de: Punkteliste

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkombinationen

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
de: Info zu 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
de: Raster der Größe 1 oder 2 sind nicht erlaubt.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
de: Sie haben die %u-Kachel zum ersten Mal erreicht!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
de: Raster 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
de: Raster 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
de: Raster 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
de: Rastergröße:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
de: Ein Klon von 2048 für GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
de: Seite im GNOME-Wiki
