gnome-2048.master - en to es_ES translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
es_ES: Enhorabuena.

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
es_ES: Juego _nuevo

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
es_ES: _Seguir jugando

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
es_ES: Juego

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
es_ES: Jugar con las flechas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
es_ES: Juego nuevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
es_ES: Elegir un juego nuevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
es_ES: Iniciar un juego nuevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
es_ES: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
es_ES: Conmutar el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
es_ES: Acerca de

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
es_ES: Salir

en: Obtain the 2048 tile
es_ES: Obtener la ficha 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
es_ES: Juegue al altamente adictivo 2048. GNOME 2048 es un clon del popular juego de un solo jugador. El objetivo del juego consiste en unir números en una rejilla y obtener la ficha 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
es_ES: Use las teclas de flecha del teclado para deslizar las fichas en la dirección que quiera. Tenga cuidado: todas las fichas se deslizan a las posiciones disponibles más alejadas, no puede deslizar sólo una ficha ni sólo una fila o una columna. Las fichas con el mismo valor se unen cuando se desliza una sobre la otra.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
es_ES: Con cada nueva ficha obtenida aumenta su puntuación. Si cree que puede obtener la ficha 2048 fácilmente, no deje que esto le impida continuar, el juego no acaba aquí. Puede seguir uniendo fichas y mejorando su puntuación.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
es_ES: Creado originalmente por Gabriele Cirulli, 2048 ha ganado mucha popularidad ya que es muy adictivo. La versión de 2048 de Cirulli es de hecho un clon del juego 1024 e incluye ideas de otros clones.

en: A running game having reached the 2048 tile
es_ES: Una partida en ejecución que haya alcanzado la ficha 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
es_ES: puzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
es_ES: Anchura de la ventana

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
es_ES: Anchura de la ventana-

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
es_ES: Altura de la ventana

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
es_ES: Altura de la ventana.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
es_ES: Estado maximizado de la ventana.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
es_ES: Número de filas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
es_ES: Número de filas de la rejilla del juego.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
es_ES: Número de columnas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
es_ES: Número de columnas de la rejilla del juego.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
es_ES: Valor objetivo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
es_ES: Casilla objetivo en la que felicitar al usuario.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
es_ES: Felicitar en la casilla objetivo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
es_ES: Indica si se debe felicitar al usuario al obtener la casilla objetivo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
es_ES: Velocidad de las animaciones

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
es_ES: Duración de las animaciones: mostrar casilla, mover casilla y atenuar casilla.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
es_ES: Permitir deshacer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
es_ES: Indica si los los movimientos se pueden deshacer.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
es_ES: Número de movimientos de deshacer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
es_ES: Número máximo de movimientos que se pueden deshacer.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
es_ES: jugar en la terminal (consulte «--cli=help»)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
es_ES: COMANDO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
es_ES: Iniciar un juego nuevo con el tamaño dado

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
es_ES: TAMAÑO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
es_ES: Mostrar versión y salir

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
es_ES: Falló al analizar el tamaño. Debe estar entre 2 y 9 o en formato 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
es_ES: Juego terminado

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
es_ES: Deshacer

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
es_ES: Puntuación

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajo del teclado

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
es_ES: Acerca de 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
es_ES: Las rejillas de 1 × 2 no están permitidas

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
es_ES: Personalizado

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
es_ES: ¡Ha obtenido la ficha %u por primera vez!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
es_ES: Rejilla 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
es_ES: Rejilla 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
es_ES: Rejilla 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
es_ES: Tamaño de rejilla:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
es_ES: Un clon de 2048 para GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
es_ES: Página en el wiki de GNOME
