gnome-2048 gnome-3-34 - en to eu translation catalogue (55 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
eu: Zorionak!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
eu: _Joko berria

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
eu: Ja_rraitu jokatzen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
eu: Jokoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
eu: Jokatu geziekin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
eu: Joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
eu: Aukeratu joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
eu: Irten

en: Obtain the 2048 tile
eu: Eskuratu 2048 lauza

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
eu: Joka ezazu 3028 jokoarekin. GNOME 2048 jokalari bakarreko puzzle joko ezagunaren klona da. Jokatzeko, zenbakiak elkartu behar dira sareta batean eta 2048 lauza lortu behar da.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
eu: Erabili teklatuaren gezi-teklak lauzak nahi den norabidean irristatzeko. Kontuz: lauza guztiak ahalik eta urrutien irristatzen dira, ezin duzu lauza bakar bat edo errenkada edo zutabe bakar bat irristatu. Balio bera duten lauzak elkartu egingo dira bata bestearen gainean irristatzen direnean.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
eu: Eskuratutako lauza bakoitzeko, zure puntuazioa igo egingo da. 2048 lauza erraz lor dezakezula uste baduzu, ez moteldu abiadura, jokoa ez baita hor amaitzen: lauzak elkartzen eta zure puntuazioa hobetzen jarrai dezakezu.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
eu: Gabriele Cirullik sortu zuen jatorriz 2048 jokoa, eta menpekotasuna sortzen duenez arrakasta handia eskuratu du. Cirulliren 2048 jokoa, berriz, 1024 jokoaren klon bat da eta beste klon batzuetako ideiak ere bildu ditu.

en: A running game having reached the 2048 tile
eu: 2048 lauzara iritsi den jokoa

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
eu: puzzlea;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
eu: Leihoaren zabalera.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
eu: Leihoaren altuera.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
eu: Leihoa maximizatuta

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
eu: Leihoaren maximizazioaren egoera.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
eu: Errenkada kopurua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
eu: Jokoaren saretaren errenkada kopurua.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
eu: Zutabe kopurua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
eu: Jokoaren saretaren zutabe kopurua.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
eu: Helburuko balioa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
eu: Erabiltzaileak zorionak jasotzeko eskuratu behar duen lauza-balioa

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
eu: Zoriondu helburuko lauzan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
eu: Erabiltzailea zorionduko den ala ez helburuko lauza eskuratzean.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
eu: Animazioen abiadura

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
eu: Animazioen iraupena: lauza erakustea, lauza mugitzea eta lauza iluntzea.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
eu: Onartu desegitea

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
eu: Lauza-mugimenduak desegin daitezkeen ala ez.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
eu: Desegite-mugimenduen kopurua

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
eu: Desegin daitezkeen lauza-mugimenduen gehieneko kopurua.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
eu: Jokoa amaitu da

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
eu: Desegin

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
eu: Puntuazioa

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
eu: 2048 jokoari buruz

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
eu: 1 x 2 tamainako saretak ez dira onartzen.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
eu: %u lauza eskuratu duzu lehen aldiz!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
eu: 3 × 3 sareta

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
eu: 4 × 4 sareta

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
eu: 5 × 5 sareta

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
eu: Saretaren tamaina:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
eu: 2048 jokoaren klon bat GNOMErako

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian
