gnome-2048 master - en to fi translation catalogue (64 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fi: _Uusi peli

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
fi: _Jatka pelaamista

note: Translators: title of the window, displayed in the headerbar
en: GNOME 2048
fi: Gnomen 2048

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
fi: Peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
fi: Pelaa nuolilla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
fi: Uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
fi: Valitse uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fi: Avaa tai sulje päävalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fi: Tietoja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fi: Lopeta

en: Obtain the 2048 tile
fi: Saavuta 2048-laatta

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
fi: Pelaa erittäin koukuttavaa 2048-peliä. Gnomen 2048 on klooni suositusta pulmapelistä, jota pelataan yksin. Pelaaminen koostuu numeroiden liittämisestä toisiinsa ruudukossa, tavoitteena on saavuttaa 2048-laatta.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
fi: Käytä näppäimistön nuolinäppäimiä liu'uttaaksesi laattoja haluamiisi suuntiin. Ole kuitenkin varovainen: kaikki laatat liukuvat kauimpana mahdolliseen olevaan sijaintiin, etkä voi siirtää vain yhtä laattaa, riviä tai saraketta. Samat arvot omaavat laatat liitetään toisiinsa, kun ne kohtaavat.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
fi: Jokainen saavuttamasi laatta nostaa pisteitäsi. Jos 2048-laatan saavuttaminen on mielestäsi helppoa, älä anna sen hidastaa vauhtiasi, sillä peli ei lopu siihen. Voit jatkaa laattojen liittämistä ja parantaa pisteitäsi.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
fi: Alkujaan Gabriele Cirullin kehittämä 2048 on kerännyt paljon suosiota, koska peli on erittäin koukuttava. Cirullin 2048 on klooni 1024-pelistä, ja 2048 sisältää ideoita muista klooneista.

en: A running game having reached the 2048 tile
fi: Peli, jossa on saavutettu 2048-laatta

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
fi: puzzle;pulmapeli;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
fi: Ikkunan leveys

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
fi: Ikkunan leveys.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
fi: Ikkunan korkeus.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
fi: Suurennettu ikkuna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
fi: Ikkunan suurennoksen tila.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
fi: Rivien määrä

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
fi: Peliruudukon rivien määrä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
fi: Peliruudukon sarakkeiden määrä.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
fi: Kohdearvo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
fi: Laatta-arvo, jolloin pelaajaa onnitellaan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
fi: Onnittele kohdelaatan kohdalla

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
fi: Onnitellaanko pelaajaa kohdelaatan saavuttamisen johdosta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
fi: Animaation nopeus

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
fi: Animaatioiden kesto: show tile, move tile ja dim tile.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
fi: Salli kumoaminen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
fi: Onko laattojen liikkeitä mahdollista kumota.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
fi: Kumoamisliikkeiden määrä

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
fi: Laattasiirrosten enimmäismäärä, jotka voidaan kumota.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
fi: Pelaa päätteessä (lue “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
fi: KOMENTO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
fi: Aloita uusi peli annetulla koolla

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
fi: KOKO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
fi: Näytä julkaisuversio ja sulkeudu

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
fi: Koon jäsentäminen epäonnistui. Koon tulee olla välillä 2 ja 9, tai muodossa 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
fi: Peli loppui

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
fi: Kumoa

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
fi: Pisteet

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
fi: Tietoja - 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
fi: Ruudukot alle 1 × 2 ovat kielletty.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
fi: Mukautettu

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
fi: Saavutit %u-laatan ensimmäisen kerran!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
fi: Ruudukko 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
fi: Ruudukko 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
fi: Ruudukko 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
fi: Ruudukon koko:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
fi: 2048-pelin klooni Gnomelle

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
fi: Tekijänoikeus © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fi: Sivu Gnomen wikissä
