gnome-2048 master - en to fr_FR translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
fr_FR: Félicitations !

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fr_FR: _Nouvelle partie

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
fr_FR: _Continuer à jouer

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
fr_FR: Jeu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
fr_FR: Jouer avec les flèches

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
fr_FR: Nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
fr_FR: Choisir une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
fr_FR: Commencer une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fr_FR: Générique

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fr_FR: Basculer le menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fr_FR: À propos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Obtain the 2048 tile
fr_FR: Obtenir la tuile 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
fr_FR: Jouez au jeu addictif 2048. GNOME 2048 est un clone du populaire casse-tête en solo. Le but du jeu consiste à fusionner les nombres d’une grille et d’obtenir la tuile 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
fr_FR: Utiliser les flèches du clavier pour glisser toutes les tuiles dans la direction désirée. Soyez prudent : toutes les tuiles se déplacent vers leur position la plus éloignée possible, vous ne pouvez pas déplacer juste une tuile, une ligne ou une colonne. Les tuiles avec la même valeur sont fusionnées lorsqu’elles sont glissées les unes vers les autres.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
fr_FR: Pour chaque nouvelle tuile obtenue, votre score augmente. Si vous pensez pouvoir facilement obtenir la tuile 2048, ne la laisser pas vous arrêter. Le jeu ne se termine pas là, vous pouvez toujours fusionner les tuiles et augmenter votre score.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
fr_FR: D’abord créé par Gabriele Cirulli, 2048 a gagné en popularité grâce à son côté hautement addictif. Le jeu 2048 de Cirulli est un clone du jeu 1024 et inclus des idées d’autres clones.

en: A running game having reached the 2048 tile
fr_FR: Une partie en cours qui a atteint la tuile 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fr_FR: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
fr_FR: puzzle;casse-tête;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
fr_FR: Largeur de fenêtre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
fr_FR: Largeur de fenêtre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
fr_FR: Hauteur de fenêtre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
fr_FR: Hauteur de fenêtre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
fr_FR: Fenêtre maximisée

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
fr_FR: État d’agrandissement de la fenêtre

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
fr_FR: Nombre de lignes

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
fr_FR: Nombre de lignes de la grille du jeu

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
fr_FR: Nombre de colonnes de la grille du jeu

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
fr_FR: Valeur cible

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
fr_FR: Valeur de la tuile pour laquelle l’utilisateur doit être félicité.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
fr_FR: Félicitations à l’obtention de la tuile cible

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
fr_FR: Indique si l’utilisateur doit être félicité à l’obtention de la tuile cible.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
fr_FR: Vitesse des animations

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
fr_FR: Durée des animations : afficher la tuile, bouger la tuile, et assombrir la tuile.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
fr_FR: Autoriser « Annuler »

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
fr_FR: Indique si les mouvements peuvent être annulés.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
fr_FR: Nombre de mouvements annulables

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
fr_FR: Nombre maximal de mouvements annulables.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
fr_FR: Jouer dans le terminal (voir « --cli=help »)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
fr_FR: COMMANDE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
fr_FR: Démarrer une nouvelle partie pour la taille donnée

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
fr_FR: TAILLE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
fr_FR: Afficher la version et quitter

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
fr_FR: Impossible d’analyser la taille. La taille doit être entre 2 et 9 ou de la forme 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
fr_FR: Fin de la partie

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
fr_FR: Annuler

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
fr_FR: À propos de 2048

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 3 × 3
en: 3 × 3
fr_FR: 3 x 3

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
fr_FR: Une grille de taille de 1 par 2 est interdite

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
fr_FR: Personnalisé

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
fr_FR: Vous avez obtenu la tuile %u pour la première fois !

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
fr_FR: Grille 3 x 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
fr_FR: Grille 4 x 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
fr_FR: Grille 5 x 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
fr_FR: Taille de la grille :

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
fr_FR: Un clone du jeu 2048 pour GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fr_FR: Page sur le wiki GNOME
