gnome-2048 master - en to fur translation catalogue (55 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
fur: Congratulazions!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
fur: _Gnove partide

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
fur: _Continue zuie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
fur: Zûc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
fur: Zuie cun lis frecis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
fur: Gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
fur: Sielç un gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fur: Comute menù principâl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fur: Informazions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fur: Jes

en: Obtain the 2048 tile
fur: Oten il bloc 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
fur: Zuie al zûc 2048 che al dâ une vore di dipendence. GNOME 2048 al è un clon dal popolâr gredei a zuiadôr ugnul. Il zûc al consist tal unî numars intune gridele e otegni il bloc 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
fur: Dopre lis frecis de tastiere par movi ducj i blocs inte direzion desiderade. Sta atent: ducj i blocs si movin tes lôr posizions plui pussibil lontanis, nol è pussibil spostâ di nome un bloc o une rie o une colone. I blocs cul stes valôr si unissin cuant che a vegnin spostât un parsore di chel altri.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
fur: Cun ogni gnûf bloc otignût tu aumentis i tiei ponts. Se tu pensis che tu puedis otignî facilmentri il bloc 2048, no stâ lassâ che ti fermi, il zûc nol finìs lì, tu puedis continuâ a unî blocs e miorâ il tô risultât.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
fur: Creât in origjin di Gabriele Cirulli, 2048 al à vuadagnât une vore di popolaritât par vie dal so dâ dipendence. Il 2048 di Cirulli al è a sô volte un clon dal zûc 1024 e al inclût ideis di altris clons.

en: A running game having reached the 2048 tile
fur: Un zûc in esecuzion dulà che si è rivâts al bloc 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
fur: puzzle;gredei;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
fur: Largjece barcon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
fur: Largjece dal barcon.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
fur: Altece barcon

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
fur: Altece dal barcon.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
fur: Barcon slargjât

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
fur: Stât slargjât dal barcon.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
fur: Numar di riis

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
fur: Numar di riis de gridele dal zûc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
fur: Numar di colonis.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
fur: Numar di colonis de gridele dal zûc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
fur: Valôr destinazion

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
fur: Valôr di bloc al cuâl l'utent al ven complasût.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
fur: Complasê al bloc di destinazion

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
fur: Indiche se l'utent al à di jessi complasût su cemût otignî il bloc di destinazion.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
fur: Velocitât animazions

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
fur: Durade des animazions: mostre bloc, sposte bloc e plate bloc.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
fur: Permet il disfâ

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
fur: Indiche se i moviments dai blocs a puedin jessi anulâts.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
fur: Numar di moviments anulâts

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
fur: Massim numar di moviments di bloc che e puedin jessi anulâts.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
fur: Partide finide

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
fur: Disfe

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
fur: Risultâts

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
fur: Informazions su 2048

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
fur: Un clon di 2048 par GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
fur: Pagjine sul wiki di GNOME

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
fur: Lis gridelis di dimension 1 par 2 no son permetudis.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
fur: Personalizade

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
fur: Tu âs otignût il bloc %u pe prime volte!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
fur: Gridele 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
fur: Gridele 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
fur: Gridele 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
fur: Dimension gridele:
