gnome-2048 0.1.0 - en to he translation catalogue (39 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
he: ברכות!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
he: משחק _חדש

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
he: להמשיך ל_שחק

note: Translators: title of the window, displayed in the headerbar
en: GNOME 2048
he: ‏GNOME 2048

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
he: משחק

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
he: לשחק עם חצים

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
he: משחק חדש

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
he: בחירת משחק חדש

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
he: התחלת משחק חדש

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
he: כללי

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
he: הצגת התפריט הראשי

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
he: צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
he: על אודות

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
he: יציאה

en: Obtain the 2048 tile
he: להשיג את האריח 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
he: לשחק את המשחק הממכר 2048. ‏GNOME 2048 הוא שיבוט של משחק הלוח ליחיד הפופולרי. המשחק מורכב מצירוף מספרים ברשת על מנת להשיג את האריח 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
he: יש להשתמש במקשי החצים במקלדת שלך על מנת על מנת להחליק את כל האריחים לכיוון הרצוי. יש להיזהר: כל האריחים מוחלקים למקום הרחוק ביותר האפשרי להם, לא ניתן להחליק רק אריח בודד או שורה אחת או עמודה. אריחים עם ערך זהה יצטרפו כאשר יוחלקו אחד אל השני.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
he: עם כל אריח חדש שמתקבל הניקוד שלך גדל. אם סברת שניתן להגיע בקלות לאריח 2048, אל תיתן לכך לעצור אותך, המשחק לא מסתיים שם, ניתן להמשיך לצרף אריחים ולשפר את הניקוד שלך.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
he: 2048 נוצר במקור על ידי Gabriele Cirulli וצבר פופולריות רבה בשל היותו ממכר. 2048 של Cirulli הוא בתורו שיבוט של המשחק 1024 וכולל רעיונות משיבוטים נוספים.

en: A running game having reached the 2048 tile
he: משחק שהמטרה בו להגיע לאריח 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
he: פאזל;לוח;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
he: מהירות הנפשות

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
he: לאפשר ביטול

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
he: המשחק הסתיים

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
he: ביטול

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
he: תוצאות

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
he: צירופי מקשים

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
he: על אודות 2048

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
he: מותאם אישית

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
he: השגת את האריח %u בפעם הראשונה!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
he: רשת 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
he: רשת 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
he: רשת 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
he: גודל רשת:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
he: שיבוט של 2048 עבור GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
he: כל הזכויות שמורות © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
he: כל הזכויות שמורות © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
he: עמוד ב־GNOME ויקי
