gnome-2048 master - en to hr translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
hr: Čestitamo!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
hr: _Nastavi igrati

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
hr: Igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
hr: Igraj sa strelicama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
hr: Nova igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
hr: Odaberi novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
hr: Zatvori

en: Obtain the 2048 tile
hr: Složite ploču 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
hr: Igrajte visoko ovisnu 2048 igru. GNOME 2048 je klon popularne igre slagalica. Igranje se sastoji od povezivanja brojeva u mrežu i stvaranja 2048 ploče.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
hr: Koristite svoje tipke strelica kako bi pomicali pločice u željenom smjeru. Budite oprezni: sve se pločice pomiču na njima najbliži mogući položaj, ne možete pomicati samo jednu pločicu redak ili stupac. Pločice s istom vrijednosti se spoje kada se pomaknu jedna preko druge.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
hr: Sa svakom novom složenom pločicom povećavate svoj rezultat. Ako mislite da lagano možete složiti 2048 ploču, ne zaustavljajte se, igra ne završava tamo, možete nastavljati povezivati pločice i poboljšavati svoj rezultat.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
hr: Izvorno stvorena od strane Gabriele Cirulli, 2048 stekla je veliku popularnost i visoko ovisna je. Cirullina 2048 je klon 1024 igre i uključuje ideje iz drugih klonova.

en: A running game having reached the 2048 tile
hr: Pokrenute igra je dostigla 2048 pločicu

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
hr: slagalica;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
hr: Širina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
hr: Širina prozora.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
hr: Visina prozora.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
hr: Prozor uvećan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
hr: Stanje uvećanja prozora.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
hr: Broj redaka

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
hr: Broj redaka u mreži igre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
hr: Broj stupaca

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
hr: Broj stupaca u mreži igre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
hr: Ciljana vrijednost

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
hr: Vrijednost pri kojoj se korisniku čestita.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
hr: Čestitaj pri ciljanoj pločici

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
hr: Treba li korisniku čestitati na slaganju ciljane ploče.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
hr: Brzina animacija

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
hr: Trajanje animacije: prikaz pločice, pomicanje pločice i zatamnjenje pločice.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
hr: Dopusti vraćanje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
hr: Treba li poništiti pomicanje pločica.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
hr: Broj vraćanja pomaka

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
hr: Najveći broj pomaka pločica koji se mogu vratiti.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
hr: Igraj u terminalu (pogledajte “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
hr: NAREDBA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
hr: Pokreni novu igru zadane veličine

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
hr: VELIČINA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
hr: Neuspjela obrada veličine. Veličina mora biti između 2 i 9, ili u obliku 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
hr: Kraj igre

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
hr: Poništi

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
hr: Rezultati

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
hr: O 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
hr: Mreže veličine 1 do 2 nisu dopuštene.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
hr: Prilagođeno

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
hr: Složili ste %u ploču po prvi puta!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
hr: Mreža 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
hr: Mreža 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
hr: Mreža 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
hr: Veličina mreže:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
hr: Klon 2048 za GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
hr: Autorsko pravo © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hr: Stranica na GNOME wiki
