gnome-2048 master - en to hu translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hu: Ú_j játék

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
hu: Játék _folytatása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
hu: Játék

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
hu: Játék a nyilakkal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
hu: Új játék

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
hu: Új játék választása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hu: Főmenü ki- és bekapcsolása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
hu: Kilépés

en: Obtain the 2048 tile
hu: Szerezze meg a 2048-as csempét

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
hu: Játsszon az erősen függőséget okozó 2048 játékkal. A GNOME 2048 a népszerű egyszemélyes kirakós játék klónja. A játékmenet a rácson elhelyezett számok egyesítéséből és a 2048-as csempe megszerzéséből áll.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
hu: A billentyűzet nyíl billentyűi használatával csúsztathatja a csempéket a kívánt irányba. Legyen óvatos: minden csempe a lehető legtávolabbi pozíciójába csúszik, nem lehet csak egyetlen csempét, oszlopot vagy sort csúsztatni. Az azonos értékű csempék egyesülnek, amikor az egyik a másikra lesz csúsztatva.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
hu: Minden új megszerzett csempe növeli a pontszámát. Ha úgy érzi, hogy könnyen el tudta érni a 2048-as csempét, akkor sem hagyjuk, hogy megálljon. A játék itt nem ér véget, folytathatja a csempék egyesítését és a pontszáma növelését.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
hu: Eredetileg Gabriele Cirulli készítette, és a 2048 játék az erős függőség okozása miatt szerzett ilyen nagy népszerűséget. Cirulli 2048 játéka viszont az 1024 játék klónja, valamint egyéb klónokból merített ötleteket is tartalmaz.

en: A running game having reached the 2048 tile
hu: Egy futó játék elérte a 2048-as csempét

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
hu: puzzle;kirakó;fejtörő;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
hu: Ablakszélesség

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
hu: Az ablak szélessége.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
hu: Ablakmagasság

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
hu: Az ablak magassága.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
hu: Az ablak teljes méretű állapota.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
hu: Sorok száma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
hu: A játékrács sorainak száma.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
hu: Oszlopok száma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
hu: A játékrács oszlopainak száma.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
hu: Célérték

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
hu: Csempeérték, amelynél gratulálnak a felhasználónak.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
hu: Gratuláció a célcsempénél

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
hu: Fognak-e gratulálni a felhasználónak a célcsempe elérésekor.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
hu: Animációk sebessége

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
hu: Az animációk időtartama: csempe megjelenítése, csempe mozgatása és csempe elhomályosítása.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
hu: Visszavonás engedélyezése

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
hu: A csempemozgatások visszavonhatók legyenek-e.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
hu: Visszavonási lépések száma

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
hu: A visszavonható csempemozgatások maximális száma.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
hu: Játék a terminálban (lásd „--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
hu: PARANCS

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
hu: Új játék indítása az adott méretben

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
hu: MÉRET

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
hu: Kiadás verziójának kiírása és kilépés

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
hu: Nem sikerült feldolgozni a méretet. A méretnek 2 és 9 között kell lennie vagy 2x3 alakban.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
hu: Vége a játéknak

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
hu: Visszavonás

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
hu: Pontszámok

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
hu: A 2048 névjegye

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
hu: Az 1-től 2-ig terjedő rácsok nem engedélyezettek.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
hu: Egyéni

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
hu: Először szerezte meg a(z) %u értékű csempét!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
hu: Rács, 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
hu: Rács, 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
hu: Rács, 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
hu: Rácsméret:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
hu: A 2048 klónja a GNOME-hoz

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
hu: Szócikk a GNOME wikin
