gnome-2048 master - en to it translation catalogue (43 entries)

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: New Game
it: Nuova partita

en: Keep Playing
it: Continua a giocare

en: Scores
it: Punteggi

en: Preferences
it: Preferenze

en: Help
it: Aiuto

en: About
it: Informazioni

en: Quit
it: Esci

en: Window width
it: Larghezza della finestra

en: Window width.
it: Larghezza della finestra.

en: Window height
it: Altezza della finestra

en: Window height.
it: Altezza della finestra.

en: Window maximized
it: Finestra massimizzata

en: Window maximization state.
it: Stato di massimizzazione della finestra.

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Game grid number of rows.
it: Il numero di righe in una partita.

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Game grid number of columns.
it: Il numero di colonne in una partita.

en: Target value
it: Valore da raggiungere

en: Tile value at which user is congratulated.
it: Il valore della tessera a cui il giocatore riceverà le congratulazioni.

en: Congrat on target tile
it: Congratula al raggiungimento della tessera

en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
it: Indica se l'utente debba essere congratulato al raggiungimento del valore stabilito.

en: Animations speed
it: Velocità animazioni

en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
it: Durata delle animazioni: mostra tessera, sposta tessera e oscura tessera.

en: Allow undo
it: Annulla tutto

en: Whether tile movements can be undone.
it: Indica se i movimenti delle tessere possono essere annullati.

en: Number of undo movements
it: Numero di movimenti da annullare

en: Maximum number of tile movements that can be undone.
it: Massimo numero di movimenti che possono essere annullati.

en: Obtain the 2048 tile
it: Raggiungi il fatidico numero 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
it: Gioca all'avvincente puzzle 2048. GNOME 2048 è un clone del famoso gioco: aggiungi i vari numeri sulla griglia fino a ottenere 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
it: Utilizza le frecce direzionali per spostare le varie tessere di gioco nella direzione desiderata. Ma fai attenzione: le tessere si spostano verso la posizione più lontana, non puoi spostarle di una sola riga o colonna. Le tessere con lo stesso valore vengono unite quando sono vicine.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
it: Ogni volta che ottieni una nuova tessera, il tuo punteggio aumenta. Se pensi di poter raggiungere facilmente 2048, non fermarti lì, il gioco ti consente di andare oltre: continue a unire le tessere per ottenere sempre più punti.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
it: Creato da Gabriele Cirulli, 2048 è diventato famosissimo in poco tempo. La versione di Cirulli è a sua volta un clone del gioco 1024 che incorpora idee da altri giochi.

en: A running game having reached the 2048 tile
it: Una partita in cui il giocatore ha raggiunto 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: puzzle;
it: puzzle;rompicapo;gioco;

en: Grid size
it: Dimensione griglia

en: 4 x 4
it: 4 × 4

en: 5 x 5
it: 5 × 5

en: Display congrats
it: Mostra le congratulazioni

en: Game Over
it: Partita finita

en: You have obtained the %u tile
it: Hai raggiunto la tessera %u

en: A clone of 2048 for GNOME
it: Un clone del gioco 2048 per GNOME
