gnome-2048 master - en to lt translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
lt: Sveikiname!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
lt: _Naujas žaidimas

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
lt: _Tęsti žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
lt: Žaidimas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
lt: Žaisti naudojant rodyklių klavišus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
lt: Naujas žaidimas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
lt: Pasirinkite naują žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
lt: Pradėti naują žaidimą

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
lt: Bendra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
lt: Perjungti pagrindinį meniu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
lt: Klaviatūros trumpiniai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
lt: Apie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
lt: Išeiti

en: Obtain the 2048 tile
lt: Pasiekti 2048 plytelę

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
lt: Žaiskite įtraukiantį žaidimą 2048. GNOME 2048 yra, populiarios vieno žaidėjo dėlionės, žaidimo klonas. Žaidimo eiga susideda iš tinklelyje esančių skaičių sujungimo ir 2048 plytelės pasiekimo.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
lt: Naudokite savo klaviatūros rodyklių klavišus, kad slankiotumėte visomis plytelėmis norima kryptimi. Būkite atsargūs: visos plytelės slenka į toliausias joms įmanomas vietas, jūs negalite paslinkti tik vienos plytelės ar vienos eilutės, ar vieno stulpelio. Plytelės su tokia pačia reikšme, kai užslenkamos viena ant kitos, yra sujungiamos.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
lt: Su kiekviena pasiekta plytele, jūs didinate savo rezultatą. Jeigu galvojate, kad galite lengvai pasiekti 2048 plytelę, nesustokite, žaidimas tuo nesibaigia, taigi, galite toliau sujunginėti plyteles ir gerinti savo rezultatą.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
lt: Gabriele Cirulli sukurtas žaidimas įgavo didelį populiarumą, kadangi buvo labai įtraukiantis žaidimas. Cirulli žaidimas 2048, savo ruožtu yra žaidimo 1024 klonas, ir įtraukia idėjas iš kitų klonų.

en: A running game having reached the 2048 tile
lt: Veikiantis žaidimas pasiekęs 2048 plytelę

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
lt: dėlionė;galvosūkis;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
lt: Lango plotis

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
lt: Lango plotis.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
lt: Lango aukštis

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
lt: Lango aukštis.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
lt: Langas išdidintas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
lt: Lango išdidinimo būsena.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
lt: Eilučių skaičius

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
lt: Žaidimo tinklelio eilučių skaičius.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
lt: Stulpelių skaičius

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
lt: Žaidimo tinklelio stulpelių skaičius.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
lt: Galutinė reikšmė

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
lt: Plytelės reikšmė, kurią pasiekęs, naudotojas bus pasveikintas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
lt: Pasveikinti, pasiekus galutinę plytelę

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
lt: Ar naudotojas, pasiekęs galutinę plytelę, turėtų būti pasveikintas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
lt: Animacijų greitis

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
lt: Animacijų trukmė: plytelės rodymas, plytelės perkėlimas, plytelės išblukimas.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
lt: Leisti atšaukimą

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
lt: Ar plytelių perkėlimai gali būti atšaukiami.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
lt: Atšaukimo žingsnių skaičius

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
lt: Didžiausias skaičius plytelių judesių, kurie gali būti atšaukti.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
lt: Žaisti terminale (žiūrėkite „--cli=help“)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
lt: KOMANDA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
lt: Pradėti naują nurodyto dydžio žaidimą

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
lt: DYDIS

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
lt: Atspausdinti leidimo versiją ir išeiti

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
lt: Nepavyko perskaityti dydžio. Dydis turi būti nuo 2 iki 3 arba 2x3 formos.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
lt: Žaidimas baigtas

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
lt: Atšaukti

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
lt: Rezultatai

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
lt: Klaviatūros trumpiniai

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
lt: Apie 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
lt: 1 ir 2 dydžio tinkleliai neleidžiami.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
lt: Pasirinktinis

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
lt: Jūs pasiekėte %u plytelę pirmą kartą!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
lt: Tinklelis 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
lt: Tinklelis 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
lt: Tinklelis 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
lt: Tinklelio dydis:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
lt: 2048 klonas GNOME aplinkai

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
lt: Autorinės teisės © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
lt: Autorinės teisės © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
lt: GNOME wiki puslapis
