gnome-2048 master - en to nl translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
nl: Blijven s_pelen

note: Translators: title of the window, displayed in the headerbar
en: GNOME 2048
nl: Gnome 2048

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
nl: Spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
nl: Spelen met pijltjestoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
nl: Nieuw spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
nl: Een nieuw spel kiezen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
nl: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
nl: Afsluiten

en: Obtain the 2048 tile
nl: Bereik de 2048-tegel

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
nl: Speel het uiterst verslavende 2048-spel. Gnome 2048 is een kloon van het populaire één-speler puzzelspel. Het doel van het spel is cijfers in een raster bij elkaar te voegen om de 2048-tegel te bereiken.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
nl: Gebruik de pijltjestoetsen op uw toetsenbord om de tegel in de gewenste richting te verschuiven. Let op: alle tegels worden zo ver mogelijk verschoven, u kan niet slechts één tegel, één rij of één kolom verschuiven. Tegels met dezelfde waarde worden samengevoegd wanneer ze over elkaar schuiven.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
nl: Bij elke nieuwe tegel die u bereikt verhoogt uw score. Als u denkt dat u de 2048-tegel makkelijk kan bereiken, laat dat u niet stoppen. Het spel eindigt daar niet, u kan doorgaan met tegels samen te voegen en uw score te verbeteren.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
nl: Oorspronkelijk gemaakt door Gabriele Cirulli is 2048 erg populair geworden omdat het uiterst verslavend is. Cirulli’s 2048 is op zijn beurt een kloon van het 1024-spel en bevat ideeën van andere klonen.

en: A running game having reached the 2048 tile
nl: Een spel waarin de 2048-tegel bereikt is

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
nl: puzzle;puzzel;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
nl: Vensterbreedte

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
nl: Vensterbreedte.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
nl: Vensterhoogte

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
nl: Vensterhoogte.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
nl: Venster gemaximaliseerd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
nl: Venster in gemaximaliseerde staat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
nl: Aantal rijen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
nl: Aantal rijen in het spelraster.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
nl: Aantal kolommen in het spelraster.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
nl: Doelwaarde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
nl: Waarde van tegel waarbij gebruiker wordt gefeliciteerd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
nl: Feliciteren bij doeltegel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
nl: Of de gebruiker gefeliciteerd zal worden bij het bereiken van de doeltegel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
nl: Animatiesnelheid

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
nl: Duur van animaties: tegel tonen, tegel bewegen en tegel dimmen.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
nl: Ongedaan maken toestaan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
nl: Of tegelbewegingen ongedaan gemaakt kunnen worden.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
nl: Aantal bewegingen die ongedaan gemaakt kunnen worden

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
nl: Maximaal aantal tegelbewegingen die ongedaan gemaakt kunnen worden.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
nl: Spelen in de terminal (zie ‘--cli=help’)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
nl: OPDRACHT

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
nl: Een nieuw spel beginnen met de gegeven grootte

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
nl: GROOTTE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie printen en verlaten

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
nl: Kon grootte niet verwerken. De grootte moet tussen 2 en 9 zijn, of de vorm 2x3 volgen.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
nl: Spel afgelopen

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
nl: Over 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
nl: Rasters van grootte 1 op 2 zijn niet toegestaan.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
nl: Aangepast

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
nl: U heeft de %u-tegel voor de eerste keer bereikt!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
nl: Raster 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
nl: Raster 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
nl: Raster 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
nl: Rastergrootte:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
nl: Een kloon van 2048 voor GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
nl: Pagina op Gnome-wiki
