gnome-2048 - en to pl translation catalogue (66 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
pl: Gratulacje!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
pl: _Nowa gra

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
pl: _Kontynuuj grę

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
pl: Gra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
pl: Przesuwanie płytek za pomocą strzałek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
pl: Nowa gra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
pl: Wybór nowej gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pl: Przełączenie głównego menu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
pl: O grze

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
pl: Zakończenie działania

en: Obtain the 2048 tile
pl: Uzyskaj liczbę 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
pl: Zagraj w bardzo uzależniającą grę „2048”. GNOME 2048 wzoruje się na popularnej grze logicznej dla jednej osoby. Gra polega na przesuwaniu płytek tak, aby na jednej z nich uzyskać liczbę 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
pl: Użyj strzałek na klawiaturze, aby przesuwać płytki. Na początku gry pojawią się dwie płytki z liczbami „2”. Gdy przesunięta płytka znajdzie się obok płytki z taką samą liczbą, połączą się one w jedną płytkę, która będzie miała liczbę będącą sumą liczb znajdujących się na połączonych płytkach (2+2=4, 4+4=8, …, 1024+1024=2048), a na losowej płytce pojawi się nowa liczba. Uwaga: wszystkie płytki przesuną się na najdalszą pozycję, nie można przesunąć tylko jednej płytki albo jednego wiersza czy jednej kolumny.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
pl: Z każdą nową płytką, który uzyskasz, zwiększa się wynik. Jeśli sądzisz, że możesz z łatwością uzyskać płytkę „2048”, nie pozwól, aby to cię powstrzymało, ponieważ możesz kontynuować łączenie płytek i poprawić swój wynik.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
pl: Gra „2048”, stworzona przez Gabriele’a Cirulliego, zdobyła dużą popularność ze względu na to, że jest bardzo uzależniająca. „2048” Cirulliego jest kopią gry „1024” oraz zawiera pomysły z innych kopii tej gry.

en: A running game having reached the 2048 tile
pl: Gra, w której osiągnięto płytkę z liczbą 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
pl: łamigłówka;puzzle;puzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
pl: Szerokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
pl: Szerokość okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
pl: Wysokość okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
pl: Wysokość okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
pl: Okno zmaksymalizowane

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
pl: Stan maksymalizacji okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
pl: Liczba wierszy

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
pl: Liczba wierszy w siatce.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
pl: Liczba kolumn w siatce.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
pl: Cel

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
pl: Wynik, za który składane są użytkownikowi gratulacje.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
pl: Gratulacje za osiągnięcie wyznaczonego celu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
pl: Czy użytkownikowi należy pogratulować za osiągnięcie wyznaczonego celu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
pl: Prędkość animacji

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
pl: Czas trwania animacji: wyświetlenie płytki, przesunięcie płytki oraz przyciemnienie płytki.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
pl: Cofanie

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
pl: Czy przesunięcie płytki może być cofnięte.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
pl: Liczba cofnięć przesunięcia płytki

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
pl: Maksymalna liczba przesunięć płytki, która może być cofnięta.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
pl: Gra w terminalu („--cli=help” wyświetli więcej informacji)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
pl: POLECENIE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
pl: Rozpoczyna nową grę o podanym rozmiarze

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
pl: ROZMIAR

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
pl: Wyświetla wersję i kończy działanie

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
pl: Przetworzenie rozmiaru się nie powiodło. Musi on być między 2 a 9 w formie 2×3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
pl: Koniec gry

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
pl: Cofnij

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
pl: Wyniki

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
pl: O grze

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 3 × 3
en: 3 × 3
pl: 3×3

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 4 × 4
en: 4 × 4
pl: 4×4

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; to change grid size to 5 × 5
en: 5 × 5
pl: 5×5

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
pl: Siatki o rozmiarze 1 na 2 nie są dozwolone.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
pl: Inna

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
pl: Uzyskano pierwszą płytkę z liczbą %u.

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
pl: Siatka 3×3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
pl: Siatka 4×4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
pl: Siatka 5×5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
pl: Rozmiar siatki:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
pl: Kopia gry „2048” dla środowiska GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
pl: Copyright © 2014-2015 Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
pl: Copyright © %u-%u Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pl: Strona na wiki projektu GNOME
