Gnome 2048 - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Congratulations!
pt: Parabéns!

en: New Game
pt: Novo jogo

en: Keep Playing
pt: Continuar a jogar

en: Scores
pt: Pontuações

en: Preferences
pt: Preferências

en: Help
pt: Ajuda

en: About
pt: Sobre

en: Quit
pt: Sair

en: Window width
pt: Largura da janela

en: Window width.
pt: Largura da janela.

en: Window height
pt: Altura da janela

en: Window height.
pt: Altura da janela.

en: Window maximized
pt: Janela maximizada

en: Window maximization state.
pt: Estado de maximização da janela.

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Game grid number of rows.
pt: Número de linhas da grelha do jogo.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Game grid number of columns.
pt: Número de colunas da grelha do jogo.

en: Target value
pt: Valor alvo

en: Tile value at which user is congratulated.
pt: Valor a que o jogador é felicitado.

en: Congrat on target tile
pt: Felicitar no valor alvo

en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
pt: Se o jogador deve ser felicitado ao atingir um valor alvo.

en: Animations speed
pt: Velocidade da animação

en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
pt: Duração da animação: mostrar mosaico, mover mosaico e desvanecer mosaico.

en: Allow undo
pt: Permitir desfazer

en: Whether tile movements can be undone.
pt: Se os movimentos dos mosaicos podem ser desfeitos.

en: Number of undo movements
pt: Número de níveis de desfazer

en: Maximum number of tile movements that can be undone.
pt: Número máximo de movimentos que podem ser desfeitos.

en: Obtain the 2048 tile
pt: Atingir os 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
pt: Jogue o altamente viciante jogo 2048. O GNOME 2048 é um clone deste popular jogo de um só jogador. Consiste em juntar números numa grelha e obter um mosaico com a soma de 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
pt: Use as teclas de seta para deslizar os mosaicos na direção desejada. Tenha cuidado: todos os mosaicos deslizam para a posição mais distante possível, não pode deslizar só uma linha ou coluna. Mosaicos com o mesmo valor são somados quando deslizados um sobre o outro.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
pt: Com cada novo mosaico obtido, aumenta a sua pontuação. Se pensa que pode ganhar facilmente o mosaico 2048, não deixe que isso o pare. Continue a jogar e a melhorar a sua pontuação.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
pt: Originalmente criado por Gabriele Cirulli, o 2048 ganhou muita popularidade por ser altamente viciante. O 2048 de Cirulli é, por sua vez, um clone do jogo 1024 e inclui ideias de outros clones.

en: A running game having reached the 2048 tile
pt: Um jogo em execução chegou a 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: puzzle;
pt: jogo;

en: Grid size
pt: Tamanho da grelha

en: Display congrats
pt: Mostrar felicitações

en: Game Over
pt: Jogo terminado

en: You have obtained the %u tile
pt: Obteve o mosaico %u

en: A clone of 2048 for GNOME
pt: Um clone do 2048 para o GNOME
