gnome-2048 master - en to pt_BR translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
pt_BR: _Continuar jogando

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
pt_BR: Jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
pt_BR: Joga com setas

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
pt_BR: Novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
pt_BR: Escolhe um novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
pt_BR: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pt_BR: Acessa o menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
pt_BR: Sai

en: Obtain the 2048 tile
pt_BR: Obtenha o bloco 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
pt_BR: Jogue o altamente viciante jogo 2048. O GNOME 2048 é um clone deste popular jogo de quebra-cabeça de 1 jogador. A partida consiste em juntar números de uma grade e obter o bloco 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
pt_BR: Use as teclas direcionais do teclado para deslizar todos os blocos para a direção desejada. Tenha cuidado: todos os blocos deslizam para as suas respectivas posições mais distantes, deste modo, você não pode deslizar apenas um bloco, uma linha ou uma coluna. Os blocos de mesmo valor são unidos quando deslizados uns sobre os outros.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
pt_BR: Com cada novo bloco obtido, você aumenta sua pontuação. Se você pensa que pode facilmente obter o bloco 2048, não deixe isso parar você, pois o jogo não termina aí: você pode continuar juntando blocos e aumentando sua pontuação.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
pt_BR: Criado originalmente por Gabriele Cirulli, o jogo 2048 ganhou muita popularidade por ser muito viciante. O 2048 de Cirulli é, por sua vez, um clone do jogo 1024 e inclui ideias de outros clones.

en: A running game having reached the 2048 tile
pt_BR: Um jogo atingiu o bloco 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
pt_BR: quebra-cabeça;puzzle;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
pt_BR: Largura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
pt_BR: Largura da janela.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
pt_BR: Altura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
pt_BR: Altura da janela.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
pt_BR: O estado de janela maximizada.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
pt_BR: Número de linhas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
pt_BR: Número de linhas na grade do jogo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
pt_BR: Número de colunas

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
pt_BR: Número de colunas na grade do jogo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
pt_BR: Valor do alvo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
pt_BR: Valor do bloco no qual o usuário é felicitado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
pt_BR: Felicitação pelo bloco alvo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
pt_BR: Se o usuário deve, ou não, ser felicitado ao obter o bloco alvo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
pt_BR: Velocidade de animações

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
pt_BR: Duração das animações: mostrar bloco, mover bloco, sumir bloco.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
pt_BR: Permitir desfazer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
pt_BR: Se movimentos de blocos podem ser desfeitos.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
pt_BR: Número de movimentos desfeitos

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
pt_BR: Número máximo de movimentos de blocos que podem ser desfeitos.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
pt_BR: Joga no terminal (veja “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
pt_BR: COMANDO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
pt_BR: Inicia um novo jogo do tamanho dado

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
pt_BR: TAMANHO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
pt_BR: Exibe a versão de lançamento e sai

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
pt_BR: Falha ao analisar o tamanho. O tamanho deve estar entre 2 e 9, ou na forma de 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
pt_BR: Fim de jogo

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
pt_BR: Desfazer

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
pt_BR: Pontuações

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
pt_BR: Sobre o 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
pt_BR: Grades de tamanho 1 por 2 não são permitidos.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
pt_BR: Personalizado

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
pt_BR: Você obteve o bloco %u bloco pela primeira vez!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
pt_BR: Grade 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
pt_BR: Grade 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
pt_BR: Grade 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
pt_BR: Tamanho da grade:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
pt_BR: Um clone do 2048 para o GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pt_BR: Página no wiki do GNOME
