gnome-2048 master - en to ro translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
ro: Felicitări!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ro: Joc _nou

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
ro: Continuă să _joci

note: Translators: title of the window, displayed in the headerbar
en: GNOME 2048
ro: 2048 GNOME

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
ro: Joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
ro: Joacă cu săgeți

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
ro: Joc nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
ro: Alege un joc nou

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
ro: Începe un nou joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ro: Comută meniul principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
ro: Despre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
ro: Ieșire

en: Obtain the 2048 tile
ro: Obțineți dala 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
ro: Jucați jocul 2048 care creează dependență. 2048 GNOME este o clonă a jocului puzzle popular de un singur jucător. Modul de joc consistă în alăturarea de numere într-o grilă și obținerea dalei 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
ro: Utilizați tastele cu săgeți de pe tastatură pentru a glisa toate dalele în direcția dorită. Aveți grijă: toate dalele alunecă în cele mai îndepărtate poziții posibile ale acestora, nu puteți să glisați doar o singură dală sau un singur rând sau coloană. Dalele cu aceeași valoare sunt unite când sunt glisate una peste cealaltă.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
ro: Cu fiecare dală nou obținută măriți scorul. Dacă credeți că puteți obține ușor dala 2048, nu lăsați asta să vă oprească, jocul nu se termină acolo, puteți continua alăturarea de dale și îmbunătățirea scorului.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
ro: Creat original de Gabriele Cirulli, 2048 a obținut multă popularitate deoarece creează dependență. Jocul 2048 al lui Cirulli este la rândul său o clonă a jocului 1024 și include idei de la alte clone.

en: A running game having reached the 2048 tile
ro: Un joc care rulează în care ați ajuns la dala 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
ro: Lățime fereastră

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
ro: Lățime fereastră.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
ro: Înălțime fereastră

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
ro: Înălțime fereastră.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
ro: Starea de maximizare a ferestrei.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
ro: Număr de rânduri

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
ro: Numărul de rânduri al grilei jocului.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
ro: Număr de coloane

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
ro: Numărul de coloane al grilei jocului.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
ro: Valoare țintă

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
ro: Valoarea dalei la care utilizatorul este felicitat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
ro: Felicitări la dala țintă

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
ro: Dacă utilizatorul va fi sau nu felicitat pentru obținerea dalei țintă.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
ro: Viteză animații

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
ro: Durata animațiilor: afișează dala, mută dala, și reduce dala.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
ro: Permite anularea

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
ro: Dacă se pot sau nu anula mutările de dale.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
ro: Numărul de mișcări de anulare

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
ro: Numărul maxim de mutări de dale care poate fi anulat.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
ro: Joacă în terminal (consultați „--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
ro: COMANDĂ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
ro: Începe un nou joc la dimensiunea dată

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
ro: DIMENSIUNE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
ro: Tipărește versiunea lansării și iese

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
ro: Eșec la parsarea dimensiunii. Dimensiunea trebuie să fie între 2 și 9, sau în forma 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
ro: Joc terminat

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
ro: Refă

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
ro: Scoruri

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
ro: Despre 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
ro: Grile de dimensiunea 1 pe 2 nu sunt permise.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
ro: Personalizat

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
ro: Ați obținut dala %u pentru prima dată!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
ro: Grilă 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
ro: Grilă 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
ro: Grilă 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
ro: Dimensiune grilă:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
ro: O clonă a jocului 2048 pentru GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
ro: Drepturi de autor © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
ro: Drepturi de autor © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ro: Pagina de pe wiki-ul GNOME
