gnome-2048 master - en to sr translation catalogue (44 entries)

en: Congratulations!
sr: Čestitamo!

en: New Game
sr: Nova igra

en: Keep Playing
sr: Nastavi sa igrom

en: gnome-2048
sr: Gnom-2048

en: Scores
sr: Rezultati

en: Preferences
sr: Postavke

en: Help
sr: Pomoć

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: Window width
sr: Širina prozora

en: Window width.
sr: Širina prozora.

en: Window height
sr: Visina prozora

en: Window height.
sr: Visina prozora.

en: Window maximized
sr: Uvećan prozor

en: Window maximization state.
sr: Stanje uvećanog prozora.

en: Number of rows
sr: Broj redova

en: Game grid number of rows.
sr: Broj redova mreže.

en: Number of columns
sr: Broj stubaca

en: Game grid number of columns.
sr: Broj stubaca mreže.

en: Target value
sr: Vrednost cilja

en: Tile value at which user is congratulated.
sr: Vrednost pločice pri kojoj se čestita korisniku.

en: Congrat on target tile
sr: Čestitke za ciljnu pločicu

en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
sr: Da li će se čestitati korisniku kada osvoji ciljnu pločicu.

en: Animations speed
sr: Brzina animacije

en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
sr: Trajanje animacije: prikazivanje, pomeranje i iščezavanje pločice.

en: Allow undo
sr: Omogući opozivanje

en: Whether tile movements can be undone.
sr: Da li pomeranja pločice mogu biti opozvana.

en: Number of undo movements
sr: Broj opozivanja poteza

en: Maximum number of tile movements that can be undone.
sr: Najveći broj pomeranja pločice koja mogu biti opozvana.

en: GNOME 2048
sr: Gnom 2048

en: Obtain the 2048 tile
sr: Dobijte 2048 pločicu

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
sr: Igrajte vrlo zaraznu igru 2048. Gnom 2048 je preslik popularne igre slagalica za jednog igrača. Igranje se sastoji od spajanja brojeva u mreži da bi se dobila pločica 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
sr: Koristite strelice na tastaturi da pogurate sve pločice u željenom pravcu. Budite oprezni: sve pločice klize na svoje najudaljenije moguće položaje, ne možete pogurati samo jednu pločicu ili jedan red ili kolonu. Pločice sa istom vrednošću se spajaju kada skliznu jedna iznad druge.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
sr: Sa svakom novom dobijenom pločicom povećavate rezultat. Ako mislite da možete lako dobiti pločicu 2048, nemojte na tome da se zaustavite, igra se tu ne završava, možete nastaviti sa spajanjem pločica i poboljšavanjem rezultata.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
sr: Izvorno ju je napravio Gabriele Ćiruli, i kao takva 2048 je stekla veliku popularnost zbog same svoje zaraznosti. Ćirulijeva 2048 je zapravo preslik igre 1024 i uključuje ideje iz drugih preslika.

en: A running game having reached the 2048 tile
sr: Pokrenuta igra je dostigla 2048 pločice

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: puzzle;
sr: slagalica;

en: Grid size
sr: Veličina mreže

en: Display congrats
sr: Prilaži čestittanja

en: Game Over
sr: Igra je završena

en: You have obtained the %u tile
sr: Broj osvojenih pločica: %u

en: A clone of 2048 for GNOME
sr: Preslik igre 2048 za Gnoma

en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
    Copyright © 2016 – Arnaud Bonatti
sr: Autorska prava © 2014-2015 – Huan R. Garsija Blanko
    Autorska prava © 2016 – Arno Bonati
