gnome-2048 master - en to sv translation catalogue (61 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
sv: Grattis!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sv: _Nytt spel

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
sv: _Fortsätt spela

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
sv: Spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
sv: Spela med piltangenter

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
sv: Nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
sv: Välj ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sv: Öppna/stäng huvudmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
sv: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
sv: Avsluta

en: Obtain the 2048 tile
sv: Erhåll 2048-brickan

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
sv: Spela det mycket beroendeframkallande spelet 2048. GNOME 2048 är en klon av det populära pusselspelet för en person. Spelet går ut på att slå ihop nummer i ett rutnät och erhålla 2048-brickan.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
sv: Använd ditt tangentbords piltangenter för att glida alla brickor i den önskade riktningen. Var försiktig: alla brickor glider så långt som möjligt, du kan inte glida bara en rad eller en kolumn. Brickor med samma värde slås ihop då en av dem glider över den andra.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
sv: Med varje ny bricka du erhåller ökar du din poäng. Om du tror att du lätt kan få 2048-brickan behöver du inte låta det stoppa dig. Spelet slutar inte där, du kan fortsätta slå ihop brickor och förbättra din poäng.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
sv: 2048 skapades ursprungligen av Gabriele Cirulli och har uppnått hög popularitet eftersom det är så beroendeframkallande. Cirullis 2048 är i sin tur en klon av spelet 1024 och inkluderar idéer från andra kloner.

en: A running game having reached the 2048 tile
sv: Ett körande spel som nått 2048-brickan

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sv: pussel;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
sv: Fönsterbredd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
sv: Fönsterbredd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
sv: Fönsterhöjd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
sv: Fönsterhöjd.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
sv: Fönster maximerat

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
sv: Maximeringstillstånd för fönster.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
sv: Antal rader

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
sv: Antal rader i spelets rutnät.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
sv: Antal kolumner

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
sv: Antal kolumner i spelets rutnät.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
sv: Målvärde

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
sv: Brickvärde vid vilket användaren gratuleras.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
sv: Gratulation vid målbricka

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
sv: Huruvida användaren ska gratuleras då målbricka erhålls.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
sv: Animeringshastighet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
sv: Längd på animeringar: visa bricka, flytta bricka och skugga bricka.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
sv: Tillåt ångra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
sv: Huruvida brickförflyttningar kan ångras.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
sv: Antal ångringsåtgärder

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
sv: Maximalt antal brickförflyttningar som kan ångras.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
sv: Spela i terminalen (se ”--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
sv: KOMMANDO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
sv: Starta ett nytt spel av angiven storlek

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
sv: STORLEK

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
sv: Skriv ut utgåvans version och avsluta

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
sv: Misslyckades att tolka storlek. Storleken måste vara mellan 2 och 9, eller på formen 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
sv: Spelet är slut

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
sv: Ångra

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
sv: Poäng

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
sv: Om 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
sv: Rutnät med storlek 1 gånger 2 är inte tillåtna.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
sv: Anpassat

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
sv: Du har erhållit %u-brickan för första gången!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
sv: 3×3-rutnät

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
sv: 4×4-rutnät

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
sv: 5×5-rutnät

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
sv: Rutnätsstorlek:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
sv: En 2048-klon för GNOME

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sv: Sida på GNOME-wikin
