gnome-2048 master - en to tr translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
tr: _Oynamaya Devam Et

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
tr: Oyun

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
tr: Oklar ile oyna

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
tr: Yeni Oyun

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
tr: Yeni bir oyun seç

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
tr: Yeni bir oyun başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
tr: Ana menüyü tetikle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
tr: Çık

en: Obtain the 2048 tile
tr: 2048'i elde edin

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
tr: Son derece bağımlılık yapan 2048 oyununu oynayın. GNOME 2048, sevilen bulmaca oyununun bir türevidir. Oynanışı sayıları bir ızgarada birleştirmeye ve 2048 elde etmeye dayanmaktadır.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
tr: Kareleri istediğiniz yönde hareket ettirmek için klavyenizin yön tuşlarını kullanın. Dikkatli olun: kareler mümkün olan en uzak noktaya taşınacaklardır, bir kare aşağı veya yukarı taşımak mümkün değildir. Aynı değere sahip kareler kaydırılıp yan yana getirildiğinde birleştirilirler.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
tr: Elde ettiğiniz her döşeme puanınızı arttıracaktır. Eğer kolayca 2048'i elde ettiğinizi düşünüyorsanız, onun sizi durdurmasına izin vermeyin, oyun burada bitmiyor, puanınızı daha yükseğe taşıyabilirsiniz.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
tr: Özgün oyun 2048 Gabriele Cirulli tarafından geliştirilmiş ve çokça bağımlılık yaptığından çok sevilmiştir. Cirulli'nin 2048'i 1024 oyununun bir türevidir ve diğer türev oyunlardan da fikirler içermektedir.

en: A running game having reached the 2048 tile
tr: Çalışan bir oyun 2048 döşemesine ulaştı

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
tr: bulmaca;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
tr: Pencere genişliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
tr: Pencere genişliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
tr: Pencere yüksekliği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
tr: Pencerenin büyütülme durumu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
tr: Satır sayısı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
tr: Satırdaki uyun ızgarası sayısı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
tr: Sutun sayısı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
tr: Sütundaki oyun ızgarası sayısı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
tr: Hedef değer

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
tr: Kullanıcının tebrik edileceği döşeme değeri.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
tr: Hedef döşemede tebrik et

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
tr: Hedef döşeme elde edildiğinde kullanıcının tebrik edilip edilmeyeceği.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
tr: Animasyon hızı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
tr: Animasyon süresi: döşeme göster, döşeme taşı, loş döşeme.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
tr: Geri almaya izin ver

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
tr: Döşeme hareketinin geri alınıp alınamayacağı.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
tr: Geri alınabilecek hareket sayısı

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
tr: Geri alınabilecek en fazla döşeme hareketini sayısı.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
tr: Uçbirimde oyna (bakınız “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
tr: KOMUT

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
tr: Verilen boyutta yeni oyun başlat

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
tr: BOYUT

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
tr: Yayım sürümünü yazdır ve çık

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
tr: Boyut ayrıştırılamadı. Boyut 2 ile 9 arasında veya 2x3 biçiminde olmalıdır.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
tr: Oyun Bitti

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
tr: Geri Al

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
tr: Puanlar

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
tr: 2048 Hakkında

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
tr: 1 x 2 büyüklüğündeki ızgaralara izin verilmiyor.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
tr: Özel

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
tr: %u döşemesini ilk defa elde ettiniz!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
tr: 3 × 3 Izgara

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
tr: 4 × 4 Izgara

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
tr: 5 × 5 Izgara

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
tr: Izgara Boyuzu:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
tr: 2048 oyununun GNOME için bir türevi

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
tr: Telif Hakkı © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
tr: GNOME wiki üstündeki sayfası
