gnome-2048 master - en to uk translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
uk: Вітаємо!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
uk: _Нова гра

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
uk: Грати _далі

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
uk: Гра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
uk: Гра стрілочками

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
uk: Нова гра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
uk: Вибрати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
uk: Вийти

en: Obtain the 2048 tile
uk: Отримайте плитку 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
uk: Зіграйте у вкрай захопливу гру 2048. GNOME 2048 є клоном популярної гри для одного гравця. Гра полягає у поєднанні чисел на плитках у ґратці з метою отримання плитки із числом 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
uk: Скористайтеся клавішами зі стрілками на вашій клавіатурі для пересування усіх плиток у бажаному напрямку. Будьте обережні: усі плитки пересуваються до найвіддаленішої можливої позиції — не можна пересунути лише одну плитку або один рядок чи стовпчик плиток. Плитки із однаковими числами під час пересування об'єднуються одна з одною.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
uk: Із отриманням нових плиток зростатиме ваш результат. Якщо вам здається, що отримати плитку 2048 надто просто, ви можете не зупинятися — гра не закінчується на цій плитці — ви можете продовжувати поєднувати плитки і поліпшувати ваш результат.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
uk: Першу версію гри було створено Габіелем Чіруллі. 2048 набула популярності через простоту і захопливість ігрового процесу. 2048 Чіруллі є клоном гри 1024, до якого включено ідеї, запозичені у інших клонів цієї гри.

en: A running game having reached the 2048 tile
uk: У поточній грі досягнуто плитки 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
uk: головоломка;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
uk: Ширина вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
uk: Ширина вікна.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
uk: Висота вікна.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
uk: Вікно розгорнуто

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
uk: Стан розгорнутості вікна.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
uk: Кількість рядків

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
uk: Кількість рядків у ґратці гри.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
uk: Кількість стовпчиків

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
uk: Кількість стовпчиків у ґратці гри.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
uk: Цільове значення

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
uk: Число на плитці, за якого програма поздоровлятиме гравця.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
uk: Поздоровлення на плитці-меті

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
uk: Чи слід поздоровляти користувача при досягненні плитки-мети.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
uk: Швидкість анімації

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
uk: Тривалість анімації: показ плитки, пересування плитки і притлумлення плитки.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
uk: Дозволити скасування

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
uk: Чи слід дозволяти скасовування ходів.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
uk: Кількість ходів для скасовування

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
uk: Максимальна кількість ходів, які можна скасувати.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
uk: Грати у терміналі (див. «--cli=help»)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
uk: КОМАНДА

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
uk: Почати нову гру із вказаним розміром ігрового поля

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
uk: РОЗМІР

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
uk: Не вдалося обробити вказаний розмір. Розмір слід вказувати числом від 2 до 9 або у форматі 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
uk: Гру закінчено

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
uk: Скасувати

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
uk: Результати

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
uk: Про 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
uk: Ґратки розміру 1 на 2 не можна використовувати.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
uk: Нетиповий

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
uk: Вам вдалося вперше отримати плитку %u!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
uk: Ґратка 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
uk: Ґратка 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
uk: Ґратка 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
uk: Розмір ґратки:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
uk: Клон 2048 для GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
uk: © Juan R. García Blanco, 2014–2015

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
uk: © Arnaud Bonatti, %u–%u

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
uk: Сторінка у вікі GNOME
