gnome-2048 master - en to bs translation catalogue (40 entries)

en: Congratulations!
bs: Čestitamo!

en: New Game
bs: Nova igra

en: Keep Playing
bs: Nastavi s igrom

en: Scores
bs: Rezultati

en: Preferences
bs: Postavke

en: Help
bs: Pomoć

en: About
bs: O programu

en: Quit
bs: Izađi

en: Window width
bs: Širina prozora

en: Window width.
bs: Širina prozora.

en: Window height
bs: Visina prozora

en: Window height.
bs: Visina prozora.

en: Window maximized
bs: Uvećan prozor

en: Window maximization state.
bs: Stanje uvećanog prozora.

en: Number of rows
bs: Broj redova

en: Game grid number of rows.
bs: Broj redova mreže igre.

en: Number of columns
bs: Broj stubaca

en: Game grid number of columns.
bs: Broj stubaca mreže igre.

en: Target value
bs: Ciljna vrijednost

en: Tile value at which user is congratulated.
bs: Vrijednost pločica pri kojoj korisnik dobija čestitku

en: Congrat on target tile
bs: Čestitke na odredišnoj pločici

en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
bs: Da li korisniku treba čestitati zbog osvajanja odredišne pločice

en: Animations speed
bs: Brzina animacije

en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
bs: Trajanje animacije: prikaz pločice, pomjeranje pločice i nestajanje pločice.

en: Allow undo
bs: Dopusti vraćanje poteza

en: Whether tile movements can be undone.
bs: Da li kertanje pločica može poništiti

en: Number of undo movements
bs: Broj poteza koji se mogu vratiti

en: Maximum number of tile movements that can be undone.
bs: Maksimalan broj kretanja pločica koji se može poništiti

en: GNOME 2048
bs: Gnom 2048

en: Obtain the 2048 tile
bs: Dobijte 2048 pločicu

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
bs: Igrajte vrlo zaraznu igru 2048. Gnom 2048 je preslik popularne igre slagalica za jednog igrača. Igranje se sastoji od spajanja brojeva u mreži da bi se dobila pločica 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
bs: Koristite strelice na tastaturi da pogurate sve pločice u željenom pravcu. Budite oprezni: sve pločice klize na svoje najudaljenije moguće položaje, ne možete pogurati samo jednu pločicu ili jedan red ili kolonu. Pločice sa istom vrijednošću se spajaju kada skliznu jedna iznad druge.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
bs: Sa svakom novom dobijenom pločicom povećavate rezultat. Ako mislite da možete lako dobiti pločicu 2048, nemojte na tome da se zaustavite, igra se tu ne završava, možete nastaviti sa spajanjem pločica i poboljšavanjem rezultata.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
bs: Izvorno ju je napravio Gabriele Ćiruli, i kao takva 2048 je stekla veliku popularnost zbog same svoje zaraznosti. Ćirulijeva 2048 je zapravo preslik igre 1024 i uključuje ideje iz drugih preslika.

en: puzzle;
bs: slagalica;

en: Grid size
bs: Veličina mreže

en: Display congrats
bs: Prikaži čestitke

en: Game Over
bs: Igra je završena

en: You have obtained the $v tile
bs: Dobili ste $v pločicu

en: A clone of 2048 for GNOME
bs: Preslik igre 2048 za Gnoma
