gnome-2048 master - en to sk translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
sk: Blahoželáme!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
sk: _Pokračovať v hre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
sk: Hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
sk: Hra pomocou šípok

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
sk: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
sk: Zvolenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
sk: Ukončenie

en: Obtain the 2048 tile
sk: Získajte dlaždicu 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
sk: Hrajte silno návykovú hru 2048. GNOME 2048 je klon obľúbeného hlavolamu pre jedného hráča. Hranie spočíva zo spájania čísiel v mriežke a získaním dlaždice 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
sk: Použite klávesy šípok na vašej klávesnici na posunutie všetkých dlaždíc v požadovanom smere. Buďte opatrný: všetky dlaždice sa posúvajú do ich najvzdialenejších pozícií. Nemôžete posunúť iba jednu dlaždicu, alebo jeden riadok, alebo stĺpec. Dlaždice s rovnakou hodnotou budú spojené pri posunutí jednej cez druhú.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
sk: S každou novo získanou dlaždicou rastie vaše skóre. Ak si myslíte, že môžete ľahko získať dlaždicu 2048, neprestávajte, pretože hra ešte nekončí. Môžete pokračovať spájaním dlaždíc a zlepšovaním vášho skóre.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
sk: Hru pôvodne vytvoril Gabriele Cirulli. 2048 si získala veľkú obľúbenosť, pretože je silno návyková. Cirulliho 2048 zahŕňa klon hry 1024 a nápady z iných klonov.

en: A running game having reached the 2048 tile
sk: Prebiehajúca hra dosiahla dlaždicu 2048

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sk: puzzle;hlavolam;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
sk: Šírka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
sk: Šírka okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
sk: Výška okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
sk: Maximalizované okno

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
sk: Maximalizovaný stav okna.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
sk: Počet riadkov

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
sk: Počet riadkov hracej mriežky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
sk: Počet stĺpcov

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
sk: Počet stĺpcov hracej mriežky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
sk: Cieľová hodnota

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
sk: Hodnota dlaždice, pri ktorej sa má blahoželať používateľovi.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
sk: Blahoželať pri cieľovej dlaždici

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
sk: Určuje, či sa má blahoželať používateľovi, pri dosiahnutí cieľovej dlaždice.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
sk: Rýchlosť animácií

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
sk: Trvanie animácií: zobrazenie dlaždice, presunutie dlaždice a stlmenie dlaždice.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
sk: Povoliť vrátenie späť

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
sk: Určuje, či môžu byť ťahy dlaždíc vrátené späť.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
sk: Počet ťahov vrátenia späť

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
sk: Maximálny počet ťahov dlaždíc, ktoré je možné vrátiť späť.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
sk: Spustí hru v termináli (viď príkaz „--cli=help“)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
sk: PRÍKAZ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
sk: Spustí novú hru so zadanou veľkosťou

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
sk: VEĽKOSŤ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
sk: Zlyhalo analyzovanie veľkosti. Veľkosť musí byť v rozmedzí 2 a 9, alebo v tvare 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
sk: Koniec hry

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
sk: Vrátiť

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
sk: Skóre

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové skratky

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
sk: O aplikácii 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
sk: Mriežky s veľkosťou 1 na 2 nie sú možné.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
sk: Vlastná

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
sk: Po prvýkrát ste získali dlaždicu %u!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
sk: Mriežka 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
sk: Mriežka 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
sk: Mriežka 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
sk: Veľkosť mriežky:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
sk: Klon hry 2048 pre GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
sk: Autorské práva © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sk: Stránka na wiki prostredia GNOME
