gnome-2048 master - en to id translation catalogue (63 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
id: Selamat!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
id: Permai_nan Baru

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
id: _Tetap Bermain

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
id: Permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
id: Bermain dengan panah

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
id: Permainan Baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
id: Pilih permainan baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
id: Memulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
id: Generik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
id: Jungkitkan menu utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
id: Tentang

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
id: Keluar

en: Obtain the 2048 tile
id: Dapatkan ubin 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. GNOME 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
id: Mainkan 2048 yang sangat membuat ketagihan. GNOME 2048 adalah klon permainan tekai-teki pemain tunggal yang populer. Permainan terdiri dari penggabungan angka-angka dalam suatu kisi dan mendapatkan ubin 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
id: Gunakan tombol panah papan tik Anda untuk menggeser ubin pada arah yang diinginkan. Berhati-hatilah: semua ubin menggeser ke posisi terjauh yang mungkin, Anda tidak bisa menggeser hanya satu ubin atau satu baris atau kolom. Ubin dengan nilai sama akan digabung ketika diadu satu sama lain.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
id: Dengan diperolehnya setiap ubin baru maka skor Anda naik. Bila Anda pikir Anda dapat dengan mudah memperoleh ubin 2048, jangan biarkan itu menghentikan Anda, permainan tidak berhenti di sana, Anda dapat melanjutkan menggabung ubin dan memperbaiki nilai Anda.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
id: Aslinya diciptakan oleh Gabriele Cirulli, 2048 sangat meningkat popularitasnya karena sangat membuat kecanduan. 2048 Cirulli adalah klon dari permainan 1024 dan menyertakan ide-ide dari klon lain.

en: A running game having reached the 2048 tile
id: Sebuah permainan yang sedang berjalan telah mencapai 2048 ubin

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
id: teka-teki;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
id: Lebar jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
id: Lebar jendela.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
id: Tinggi jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
id: Tinggi jendela.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
id: Jendela termaksimalkan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
id: Keadaan jendela termaksimalkan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
id: Cacah baris

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
id: Cacah baris kisi permainan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
id: Cacah kolom

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
id: Cacah kolom kisi permainan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
id: Nilai target

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
id: Nilai ubin saat pengguna diberi ucapan selamat.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
id: Ucapan selamat pada ubin target

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
id: Apakah pengguna diberi ucapan selamat saat mencapai ubin target.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
id: Kecepatan animasi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
id: Durasi animasi: tampilkan ubin, pindahkan ubin, dan redupkan ubin.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
id: Ijinkan tak jadi

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
id: Apakah pergerakan ubin dapat dibatalkan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
id: Cacah pembatalan langkah

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
id: Cacah maksimum pergerakan ubin yang dapat dibatalkan.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
id: Bermain di terminal (lihat "--cli=help")

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
id: PERINTAH

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
id: Memulai permainan baru dengan ukuran yang diberikan

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
id: UKURAN

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
id: Cetak versi rilis dan keluar

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
id: Gagal mengurai ukuran. Ukuran mesti di antara 2 dan 9, atau dalam bentuk 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
id: Permainan Berakhir

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
id: Tak jadi

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
id: Nilai

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
id: Tentang 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
id: Kisi berukuran 1 kali 2 tidak diizinkan.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
id: Ubahan

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
id: Anda telah memperoleh ubin %u untuk pertama kali!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
id: Kisi 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
id: Kisi 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
id: Kisi 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
id: Ukuran Kisi:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
id: Klon 2048 untuk GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
id: Hak Cipta © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
id: Hak Cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
id: Halaman di wiki GNOME
