gnome-2048 master - en to ka translation catalogue (40 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
ka: გილოცავთ!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ka: ახალი თამაში

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
ka: _თამაშის გაგრძელება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
ka: თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
ka: ისრებით თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
ka: ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
ka: აირჩიეთ ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
ka: ზოგადი

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ka: მთავარი მენიუს გადართვა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
ka: შესახებ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
ka: გამორთვა

note: this is a translatable version of project_group
en: The GNOME Project
ka: პროექტი "GNOME"

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
ka: ფანჯრის სიგანე

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
ka: ფანჯრის სიგანე.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
ka: ფანჯრის სიმაღლე

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
ka: ფანჯრის სიმაღლე.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
ka: გადიდებული ფანჯარა

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
ka: ფანჯრის გადიდების მდგომარეობა.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
ka: მწკრივების რიცხვი

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
ka: თამაშის ბადეში მწკრივების რაოდენობა.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
ka: სვეტების რაოდენობა

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
ka: თამაშის ბადეში სვეტების რაოდენობა.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
ka: სამიზნე მნიშვნელობა

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
ka: ანიმაციების სიჩქარე

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
ka: დაბრუნების დაშვება

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
ka: ბრძანება

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
ka: ზომა

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
ka: ვერსიის ჩვენება და გასვლა

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
ka: თამაში დასრულდა

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
ka: დაბრუნება

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
ka: ქულები

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
ka: სხვა

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
ka: ბადე 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
ka: ბადე 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
ka: ბადე 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
ka: ბადის ზომა:

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
ka: გვერდი GNOME-ის ვიკიზე
