gnome-2048 master - en to be translation catalogue (62 entries)

note: Translators: title of the dialog that appears (with default settings) when you reach 2048
en: Congratulations!
be: Віншуем!

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: button in the headerbar (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
be: _Новая гульня

note: Translators: button in the "Congratulations" dialog that appears (with default settings) when you reach 2048; the player can continue playing after reaching 2048 (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keep Playing
be: _Працягнуць гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Play with arrows" shortcut section
en: Game
be: Гульня

[ctx: shortcut window]
note: Translators: the application has no help, so the use of arrows for playing is documented here
en: Play with arrows
be: Гуляць з дапамогай стрэлак

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Choose a new game" and "Start a new game" shortcuts section
en: New game
be: Новая гульня

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the New Game menu, allowing to choose the board size of the next game
en: Choose a new game
be: Выбраць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that starts immediately a new game, with similar options
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
be: Раскрыць/закрыць галоўнае меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
be: Аб праграме

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
be: Выйсці

en: Obtain the 2048 tile
be: Атрымайце плітку 2048

en: Play the highly addictive 2048 game. 2048 is a clone of the popular single-player puzzle game. Gameplay consists of joining numbers in a grid and obtain the 2048 tile.
be: Вельмі захапляльная гульня «2048». Гэта клон папулярнай галаваломкі для аднаго гульца. Трэба аб'ядноўваць лікі ў клетках, каб атрымаць плітку 2048.

en: Use your keyboard's arrow keys to slide all tiles in the desired direction. Be careful: all tiles slide to their farthest possible positions, you cannot slide just one tile or one row or column. Tiles with the same value are joined when slided one over the other.
be: Выкарыстоўвайце клавішы са стрэлкамі, каб перамяшчаць пліткі ў патрэбным кірунку. Будзьце ўважлівы: пліткі перамяшчаюцца ўсе разам і ў самую далёкую пазіцыю, нельга перамясціць адну плітку, радок або слупок. Калі пліткі з аднолькавымі значэннямі сутыкаюцца, яны аб'ядноўваюцца.

en: With every new tile obtained you increase your score. If you think you can easily get the 2048 tile, do not let it stop you, the game does not end there, you can continue joining tiles and improving your score.
be: З кожнай атрыманай пліткай паляпшаецца вынік. Нават калі здаецца, што для вас лёгка атрымаць плітку 2048, хай гэта не спыняе, гульню можна працягваць і далей палепшаць вынік.

en: Originally created by Gabriele Cirulli, 2048 has gained much popularity due to it being highly addictive. Cirulli's 2048 is in turn a clone of the 1024 game and includes ideas from other clones.
be: Гульня 2048, якую прыдумаў Габрыэле Чырулі, стала вельмі папулярнай, бо моцна зацягвала. Са свайго боку, 2048 ад Чырулі з'яўляецца клонам гульні 1024 і змяшчае ідэі з іншых клонаў.

en: A running game having reached the 2048 tile
be: У бягучай гульні атрымана плітка 2048

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
be: puzzle;галаваломка;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width
be: Шырыня акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-width'
en: Window width.
be: Шырыня акна.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height
be: Вышыня акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-height'
en: Window height.
be: Вышыня акна.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximized
be: Разгортванне акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/window-maximized'
en: Window maximization state.
be: Стан акна – разгорнута.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Number of rows
be: Колькасць радкоў

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/rows'
en: Game grid number of rows.
be: Колькасць радкоў на полі гульні.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Number of columns
be: Колькасць слупкоў

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/cols'
en: Game grid number of columns.
be: Колькасць слупкоў на полі гульні.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Target value
be: Мэтавае значэнне

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/target-value'
en: Tile value at which user is congratulated.
be: Значэнне пры якім карыстальнік будзе павіншаваны.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Congrat on target tile
be: Віншаваць пры атрыманні мэтавай пліткі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/do-congrat'
en: Whether the user shall be congratulated on obtaining target tile.
be: Ці віншаваць карыстальніка пры атрыманні мэтавай пліткі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Animations speed
be: Хуткасць анімацыі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/animations-speed'
en: Duration of animations: show tile, move tile, and dim tile.
be: Працягласць анімацыі: паказ, перамяшчэнне і прыцямненне пліткі.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Allow undo
be: Дазволіць адрабляць хады

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo'
en: Whether tile movements can be undone.
be: Ці можна адрабляць перамяшчэнні.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Number of undo movements
be: Колькі перамяшчэнняў можна адрабіць

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/2048/allow-undo-max'
en: Maximum number of tile movements that can be undone.
be: Максімальная колькасць перамяшчэнняў плітак, якія можна адрабіць.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
be: Гуляць у тэрмінале (гл. “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-2048 --help'
en: COMMAND
be: КАМАНДА

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Start new game of given size
be: Пачаць новую гульню з указаным памерам поля

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size after '--size', see 'gnome-2048 --help'
en: SIZE
be: ПАМЕР

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-2048 --help'
en: Print release version and exit
be: Вывесці версію праграмы і выйсці

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'gnome-2048 -s 0'
en: Failed to parse size. Size must be between 2 and 9, or in the form 2x3.
be: Не ўдалося прааналізаваць памер. Памер павінен быць лікам ад 2 да 9 або мець фармат 2x3.

note: Translators: subtitle of the headerbar, when the user cannot move anymore
en: Game Over
be: Гульня скончана

note: Translators: entry in the hamburger menu, if the "Allow undo" option is set to true
en: Undo
be: Адрабіць

note: Translators: entry in the hamburger menu; opens a window showing best scores
en: Scores
be: Лепшыя вынікі

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu
en: Keyboard Shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

note: Translators: entry in the hamburger menu
en: About 2048
be: Аб 2048

note: Translators: command-line warning displayed if the user manually sets a invalid grid size
en: Grids of size 1 by 2 are disallowed.
be: Нельга выкарыстоўваць поле гульні з памерам 1 на 2.

note: Translators: on main window, entry of the menu when clicking on the "New Game" button; appears only if the user has set rows and cols manually
en: Custom
be: Уласны

note: Translators: text of the dialog that appears when the user obtains the first 2048 tile in the game; the %u is replaced by the number the user wanted to reach (usually, 2048)
en: You have obtained the %u tile for the first time!
be: Вы ўпершыню атрымалі плітку %u!

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 3 × 3 game and one of other size
en: Grid 3 × 3
be: Сетка 3 × 3

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 4 × 4 game and one of other size
en: Grid 4 × 4
be: Сетка 4 × 4

note: Translators: combobox entry in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least one 5 × 5 game and one of other size
en: Grid 5 × 5
be: Сетка 5 × 5

note: Translators: label introducing a combobox in the dialog that appears when the user clicks the "Scores" entry in the hamburger menu, if the user has already finished at least two games of different size (between 3 × 3, 4 × 4 and 5 × 5)
en: Grid Size:
be: Памер сеткі:

note: Translators: about dialog text; a introduction to the game
en: A clone of 2048 for GNOME
be: Клон гульні 2048 для GNOME

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2014-2015 – Juan R. García Blanco
be: Аўтарскае права © 2014-2015 – Juan R. García Blanco

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
be: Аўтарскае права © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
be: Старонка на GNOME wiki
