gnome-activity-journal - en to cs translation catalogue (44 entries)

en: print additional debugging information
cs: vytisknout dodatečné ladící informace

en: ERROR
cs: CHYBA

en: Unable to connect to Zeitgeist:
cs: Nelze se připojit k Zeitgeist:

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Type here to search...
cs: Piště zde pro vyhledávání...

en: Remove Pin
cs: Odstranit špendlík

en: Delete item from Journal
cs: Odstranit položku z deníku

en: More Information
cs: Více informací

en: Send To...
cs: Odeslat...

en: %s to %s
cs: %s do %s

en: Activity Journal
cs: Deník aktivit

en: with
cs: s

en: item | items
cs[0]: položka
cs[1]: položky
cs[2]: položek

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
cs: Práce s videem

en: Worked with Videos
cs: Práce s videi

en: Worked with Audio
cs: Práce se zvukem

en: Worked with an Image
cs: Práce s obrázkem

en: Worked with Images
cs: Práce s obrázky

en: Edited or Read Document
cs: Úprava či přečtení dokumentu

en: Edited or Read Documents
cs: Úprava či čtení dokumentů

en: Edited or Read Code
cs: Úprava či čtení kódu

en: Other Activity
cs: Jiná aktivita

en: Other Activities
cs: Jiné aktivity

en: Music
cs: Hudba

en: Document
cs: Dokument

en: Image
cs: Obrázek

en: Source Code
cs: Zdrojový kód

en: Unknown
cs: Neznámé

en: IM Message
cs: IM zpráva

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
cs: Ráno

en: Afternoon
cs: Odpoledne

en: Evening
cs: Večer

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
cs: Objevte chronologický záznam vašich aktivit s jednoduchým hledáním souborů, kontaktů, a dalšími skvělými funkcemi!

en: Accessibility
cs: Dostupnost

en: Allow thumbnails as icons
cs: Povolit náhledy jako ikonky

en: Amount of visible days
cs: Množství viditelných dnů

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
cs: Nastavená výška hlavního okna v pixelech (požaduje restart). Nemůže být větší než je velikost plochy.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
cs: Nastavená šířka hlavního okna v pixelech (požaduje restart). Nemůže být větší než je velikost plochy.

en: The amount of days to show at once.
cs: Množství dní zobrazovaných najednou.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
cs: Některé speciální možnosti přístupu (požaduje restart).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
cs: Povoloje malé náhledy vedle aktivity (požaduje restart). Pokud je vypnuto, zobrazují se pouze generické mime-type ikony.

en: Window height
cs: Výška okna

en: Window width
cs: Šířka okna
