gnome-activity-journal - en to hu translation catalogue (88 entries)

en: print additional debugging information
hu: további hibaelhárítási információ kiírása

en: ERROR
hu: HIBA

en: Unable to connect to Zeitgeist:
hu: Nem sikerült csatlakozni a Zeitgeisthoz:

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Go to Today
hu: Ugrás a mai naphoz

en: Go to the previous day
hu: Ugrás az előző naphoz

en: Go to the next day
hu: Ugrás a következő naphoz

en: Type here to search...
hu: Gépeljen ide a kereséshez...

en: <b>Playing...</b>
hu: <b>Lejátszás...</b>

en: Preferences
hu: Beállítások

en: About
hu: Névjegy

en: Remove Pin
hu: Kitűzés megszüntetése

en: Add Pin
hu: Kitűzés

en: Delete item from Journal
hu: Bejegyzés eltávolítása a Naplóból

en: Delete all events with this URI
hu: Távolítson el minden bejegyzést erről a címről

en: More Information
hu: További információ

en: Send To...
hu: Küldés ide…

en: Used With
hu: Használta ezzel

en: Launch this subject
hu: Bejegyzés elindítása

en: Delete this subject
hu: Bejegyzés eltávolítása

en: Active Plugins:
hu: Bekapcsolt bővítőmodulok:

en: Plugins
hu: Bővítőmodulok

en: Show icon in system tray
hu: Jelenjen meg ikon az óra mellet

en: Configuration
hu: Konfiguráció

en: <span size="larger"><b>Loading Journal...</b></span>
hu: <span size="larger"><b>Napló betöltése...</b></span>

en: %s to %s
hu: %s és %s között

en: Activity Journal
hu: Aktivitásfigyelő

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
hu: {source._desc_sing} ezzel: {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
hu: {source._desc_sing} ezzel: {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
hu: Elérhető

en: Offline
hu: Kijelentkezett

en: Away
hu: Távol

en: Busy
hu: Elfoglalt

en: with
hu: ezzel

en: Time Tracker
hu: Időnyilvántartó

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
hu: {source._desc_sing} ebből: {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
hu: {source._desc_sing} ebből: {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
hu:  (%s Mellékletek)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
hu: Jegyzet
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
hu[0]: bejegyzés
hu[1]: bejegyzések

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
hu: Egy videóval foglalkozott

en: Worked with Videos
hu: Videókkal foglalkozott

en: Worked with Audio
hu: Hangfájlokkal foglalkozott

en: Worked with an Image
hu: Egy képfájllal foglalkozott

en: Worked with Images
hu: Képfájlokkal foglalkozott

en: Edited or Read Document
hu: Egy dokumentummal foglalkozott

en: Edited or Read Documents
hu: Dokumentumokkal foglalkozott

en: Edited or Read Code
hu: Forráskóddal fogalkozott

en: Conversation
hu: Beszélgetés

en: Conversations
hu: Beszélgetések

en: Visited Website
hu: Meglátogatott egy weboldalt

en: Visited Websites
hu: Weboldalakat látogatott

en: Email
hu: E-mail

en: Emails
hu: E-mailek

en: Todo
hu: Tennivalók

en: Todos
hu: Tennivalók

en: Other Activity
hu: Egyéb tevékenység

en: Other Activities
hu: Egyéb tevékenység

en: Edited or Read Note
hu: Egy jegyzettel foglalkozott

en: Edited or Read Notes
hu: Jegyzetekkel foglalkozott

en: Software Development
hu: Szoftverfejlesztés

en: Software Developments
hu: Szoftverfejlesztés

en: Video
hu: Videó

en: Music
hu: Zene

en: Document
hu: Dokumentum

en: Image
hu: Kép

en: Source Code
hu: Forráskód

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: IM Message
hu: Azonnali üzenet

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
hu: Reggel

en: Afternoon
hu: Délután

en: Evening
hu: Este

en: Switch to MultiView
hu: Összetett nézetre váltás

en: <b>Name: </b>
hu: <b>Név: </b>

en: 
    <b>MIME Type:</b> %s (%s)
hu: 
    <b>MIME Típus:</b> %s (%s)

en: Switch to ThumbView
hu: Ikonnézetre váltás

en: Switch to TimelineView
hu: Idősávnézetre váltás

en: Pinned Items
hu: Kitűzött elemek

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
hu: Időrendbe szedett napló a tevékenységeiről. Segítségével egyszerűen megtalálhatja a fájljait, kapcsolatait stb.

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Allow thumbnails as icons
hu: Miniatűrök megjelenítése

en: Amount of visible days
hu: Látható napok száma

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
hu: Egyedi magasság a főablaknak, pixelekben (újraindítás szükséges). Nem lehet nagyobb mint az asztal mérete.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
hu: Egyedi szélesség a főablaknak, pixelekben (újraindítás szükséges). Nem lehet nagyobb mint az asztal mérete.

en: The amount of days to show at once.
hu: Az egyszerre megjelenítendő napok száma.

en: Window height
hu: Ablak magassága

en: Window width
hu: Ablak szélessége
