gnome-activity-journal - en to it translation catalogue (86 entries)

en: print additional debugging information
it: mostra informazioni di debug aggiuntive

en: ERROR
it: ERRORE

en: Unable to connect to Zeitgeist:
it: Impossibile connettersi a Zeitgeist:

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Go to Today
it: Vai a oggi

en: Go to the previous day
it: Vai al giorno precedente

en: Go to the next day
it: Vai al giorno successivo

en: Type here to search...
it: Digita qui per cercare...

en: <b>Playing...</b>
it: <b>In riproduzione...</b>

en: Preferences
it: Impostazioni

en: About
it: Informazioni

en: Remove Pin
it: Rimuovi appunto

en: Add Pin
it: Appunta questo elemento

en: Delete item from Journal
it: Elimina elemento dalla lista

en: Delete all events with this URI
it: Elimina tutti gli elementi con questo URI

en: More Information
it: Ulteriori Informazioni

en: Send To...
it: Invia a...

en: Used With
it: Usato con

en: Launch this subject
it: Avvia questo elemento

en: Delete this subject
it: Cancella questo elemento

en: Active Plugins:
it: Plugin attivi:

en: Show icon in system tray
it: Mostra icona nella barra di sistema

en: Configuration
it: Configurazione

en: <span size="larger"><b>Loading Journal...</b></span>
it: <span size="larger"><b>Caricando il Giornale delle attività...</b></span>

en: %s to %s
it: da %s a %s

en: Activity Journal
it: Giornale delle attività

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
it: {source._desc_sing} con {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
it: {source._desc_sing} con {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
it: Disponibile

en: Offline
it: Fuori rete

en: Away
it: Assente

en: Busy
it: Non disponibile

en: with
it: con

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
it: {source._desc_sing} da {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
it: {source._desc_sing} da {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
it:  %s Allegati

en: Note
    {event.subjects[0].text}
it: Nota
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
it[0]: elemento
it[1]: elementi

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
it: Lavorato con un video

en: Worked with Videos
it: Lavorato con dei video

en: Worked with Audio
it: Lavorato con file Audio

en: Worked with an Image
it: Lavorato con un'immagine

en: Worked with Images
it: Lavorato con immagini

en: Edited or Read Document
it: Documento Modificato o Letto

en: Edited or Read Documents
it: Documenti Modificati o Letti

en: Edited or Read Code
it: Codice Modificato o Letto

en: Conversation
it: Conversazione

en: Conversations
it: Conversazioni

en: Visited Website
it: Sito web visitato

en: Visited Websites
it: Siti web visitati

en: Todo
it: Da Fare

en: Todos
it: Cose da fare

en: Other Activity
it: Altra Attività

en: Other Activities
it: Altre Attività

en: Edited or Read Note
it: Nota modificata o letta

en: Edited or Read Notes
it: Note modificate o lette

en: Software Development
it: Sviluppo Software

en: Software Developments
it: Sviluppo Software

en: Hide/Show GAJ
it: Nascondi/Mostra GAJ

en: Music
it: Brani musicali

en: Document
it: Documento

en: Image
it: Immagine

en: Source Code
it: Codice Sorgente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: IM Message
it: Messaggio IM

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
it: Mattino

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Evening
it: Sera

en: Switch to MultiView
it: Passa alla visualizzazione multipla

en: <b>Name: </b>
it: <b>Nome: </b>

en: 
    <b>MIME Type:</b> %s (%s)
it: 
    <b>Tipo MIME:</b> %s (%s)

en: Switch to ThumbView
it: Passa alla visualizzazione con anteprime

en: Switch to TimelineView
it: Passa a visualizzazione temporale

en: Pinned Items
it: Elementi appuntati

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
it: Consente di visualizzare un registro cronologico delle proprie attività e trovare con facilità file, contatti, ecc...

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Allow thumbnails as icons
it: Consenti di utilizzare miniature come icone

en: Amount of visible days
it: Totale dei giorni visibili

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
it: Altezza personalizzata della finestra principale, in pixel (richiede il riavvio). Non può essere maggiore della dimensione del Desktop.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
it: Larghezza personalizzata della finestra principale, in pixel (richiede il riavvio). Non può essere maggiore della dimensione del Desktop.

en: The amount of days to show at once.
it: Il totale dei giorni da mostrare contemporaneamente.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
it: Abilitare le opzioni speciali di accessibilità (richiede il riavvio).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
it: Permettere la visualizzazione di piccole miniature al fianco di ogni attività (richiede il riavvio). Se falso, verranno usate solo le icone generiche dei rispettivi mimetypes.

en: Window height
it: Altezza finestra

en: Window width
it: Larghezza finestra
