gnome-activity-journal - en to pt_BR translation catalogue (91 entries)

en: print additional debugging information
pt_BR: mostrar informações adicionais de depuração

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: Unable to connect to Zeitgeist:
pt_BR: Incapaz de se conectar ao Zeitgeist:

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Go to Today
pt_BR: Ir para Hoje

en: Go to the previous day
pt_BR: Ir ao dia anterior

en: Go to the next day
pt_BR: Ir ao próximo dia

en: Type here to search...
pt_BR: Digite aqui para pesquisar...

en: <b>Playing...</b>
pt_BR: <b>Tocando...</b>

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: About
pt_BR: Sobre

en: Remove Pin
pt_BR: Desafixar

en: Add Pin
pt_BR: Fixar

en: Delete item from Journal
pt_BR: Apagar item do diário

en: Delete all events with this URI
pt_BR: Apagar todos os itens com essa URI

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: Send To...
pt_BR: Enviar para...

en: Used With
pt_BR: Usado com

en: Launch this subject
pt_BR: Iniciar este assunto

en: Delete this subject
pt_BR: Apagar este assunto

en: Active Plugins:
pt_BR: Plug-ins ativos

en: Plugins
pt_BR: Plug-ins

en: Show icon in system tray
pt_BR: Mostrar ícone na bandeja do sistema

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: <span size="larger"><b>Loading Journal...</b></span>
pt_BR: <span size="larger"><b>Carregando diário...</b></span>

en: %s to %s
pt_BR: %s para %s

en: Activity Journal
pt_BR: Diário de atividades

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
pt_BR: {source._desc_sing} com {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
pt_BR: {source._desc_sing} com {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Offline
pt_BR: Desconectado

en: Away
pt_BR: Ausente

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: with
pt_BR: com

en: Time Tracker
pt_BR: Registrador de tempo

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
pt_BR: {source._desc_sing} de {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
pt_BR: {source._desc_sing} de {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
pt_BR:  (%s anexos)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
pt_BR: Nota
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
pt_BR[0]: item
pt_BR[1]: itens

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
pt_BR: Trabalhou com um vídeo

en: Worked with Videos
pt_BR: Trabalhou com vídeos

en: Worked with Audio
pt_BR: Trabalhou com áudio

en: Worked with an Image
pt_BR: Trabalhou com uma imagem

en: Worked with Images
pt_BR: Trabalhou com imagens

en: Edited or Read Document
pt_BR: Editou ou leu um documento

en: Edited or Read Documents
pt_BR: Editou ou leu documentos

en: Edited or Read Code
pt_BR: Editou ou leu código

en: Conversation
pt_BR: Conversa

en: Conversations
pt_BR: Conversas

en: Visited Website
pt_BR: Site visitado

en: Visited Websites
pt_BR: Sites visitados

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Todo
pt_BR: Pendente

en: Todos
pt_BR: Pendentes

en: Other Activity
pt_BR: Outra atividade

en: Other Activities
pt_BR: Outras atividades

en: Edited or Read Note
pt_BR: Editou ou leu nota

en: Edited or Read Notes
pt_BR: Editou ou leu notas

en: Software Development
pt_BR: Desenvolvimento de software

en: Software Developments
pt_BR: Desenvolvimento de software

en: Hide/Show GAJ
pt_BR: Esconder/mostrar DAG

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Music
pt_BR: Música

en: Document
pt_BR: Documento

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Source Code
pt_BR: Código-fonte

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: IM Message
pt_BR: Mensagem instantânea

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
pt_BR: Manhã

en: Afternoon
pt_BR: Tarde

en: Evening
pt_BR: Noite

en: Switch to MultiView
pt_BR: Mudar para multi-visão

en: <b>Name: </b>
pt_BR: <b>Nome: </b>

en: 
    <b>MIME Type:</b> %s (%s)
pt_BR: 
    <b>Tipo MIME:</b> %s (%s)

en: Switch to ThumbView
pt_BR: Mudar para visão-mínima

en: Switch to TimelineView
pt_BR: Mudar para visão de linha-de-tempo

en: Pinned Items
pt_BR: Itens fixados

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
pt_BR: Navegue em um registo cronológico de suas atividades e encontre facilmente arquivos, contatos, etc.

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Allow thumbnails as icons
pt_BR: Permitir miniaturas como ícones

en: Amount of visible days
pt_BR: Quantidade de dias visíveis

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
pt_BR: Altura personalizada para a janela principal em pixels (requer reinicialização). Não pode ser maior que o tamanho da área de trabalho.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
pt_BR: Largura personalizada para a janela principal em pixels (requer reinicialização). Não pode ser maior que o tamanho da área de trabalho.

en: The amount of days to show at once.
pt_BR: A quantidade de dias para mostrar de cada vez.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
pt_BR: As opções especiais de acessibilidade devem ser habilitadas (requer reinicialização).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
pt_BR: As miniaturas devem ser mostradas ao lado de cada atividade (requer reinicialização). Se não, apenas ícones genéricos de tipos-mime serão usados.

en: Window height
pt_BR: Altura da janela

en: Window width
pt_BR: Largura da janela
