gnome-activity-journal - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: print additional debugging information
ru: Вывести добавочную отладочную информацию

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Unable to connect to Zeitgeist:
ru: Не удается подключиться к Zeitgeist:

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Go to Today
ru: Перейти к сегодняшнему дню

en: Go to the previous day
ru: Перейти к предыдущему дню

en: Go to the next day
ru: Перейти к следующему дню

en: Type here to search...
ru: Напишите здесь, чтоб начать поиск

en: <b>Playing...</b>
ru: <b>Проигрывается...</b>

en: Preferences
ru: Параметры

en: About
ru: О программе

en: Remove Pin
ru: Удалить контакт

en: Add Pin
ru: Добавить контакт

en: Delete item from Journal
ru: Удалить элемент из журнала

en: Delete all events with this URI
ru: Удалить все события с этим идентификатором ресурса

en: More Information
ru: Дополнительная информация

en: Send To...
ru: Отправить...

en: Launch this subject
ru: Запустить объект

en: Delete this subject
ru: Удалить эту тему

en: Active Plugins:
ru: Активные дополнения:

en: Plugins
ru: Дополнения

en: Show icon in system tray
ru: Показать иконку в области уведомлений

en: Configuration
ru: Настройка

en: <span size="larger"><b>Loading Journal...</b></span>
ru: <span size="larger"><b>Загрузка журнала...</b></span>

en: %s to %s
ru: из %s в %s

en: Activity Journal
ru: Журнал активности

en: Available
ru: Доступен

en: Offline
ru: Не в сети

en: Away
ru: Отошёл

en: Busy
ru: Занят

en: with
ru: с

en: Time Tracker
ru: Учёт времени

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
ru: {source._desc_sing} из {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
ru: {source._desc_sing} из {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
ru:  (%s вложения)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
ru: Заметка

en: item | items
ru[0]: элемент
ru[1]: элемента
ru[2]: элементов

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
ru: Работа с видео

en: Worked with Videos
ru: Работа с видео

en: Worked with Audio
ru: Работа с аудио

en: Worked with an Image
ru: Работа с изображением

en: Worked with Images
ru: Работа с изображениями

en: Edited or Read Document
ru: Изменённый или прочитанный документ

en: Edited or Read Documents
ru: Ред. или Чтение документов

en: Edited or Read Code
ru: Изменённый или прочитанный код

en: Conversation
ru: Беседа

en: Conversations
ru: Беседы

en: Visited Website
ru: Посетили веб-сайт

en: Visited Websites
ru: Посещенные веб-сайты

en: Email
ru: Электронная почта

en: Emails
ru: Письма

en: Todo
ru: Задача

en: Todos
ru: Задачи

en: Other Activity
ru: Другая активность

en: Other Activities
ru: Другая активность

en: Edited or Read Note
ru: Изменённая или прочитанная текстовая заметка

en: Edited or Read Notes
ru: Изменённые или прочитанные текстовые заметки

en: Software Development
ru: Разработка ПО

en: Software Developments
ru: Разработка ПО

en: Hide/Show GAJ
ru: Скрыть/Показать журнал активности

en: Video
ru: Видео

en: Music
ru: Музыка

en: Document
ru: Документ

en: Image
ru: Изображение

en: Source Code
ru: Исходный код

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: IM Message
ru: Мгновенное сообщение

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
ru: Утро

en: Afternoon
ru: День

en: Evening
ru: Вечер

en: Switch to MultiView
ru: Показать общий вид

en: <b>Name: </b>
ru: <b>Имя: </b>

en: 
    <b>MIME Type:</b> %s (%s)
ru: 
    <b>MIME тип:</b> %s (%s)

en: Switch to ThumbView
ru: Показать миниатюры

en: Switch to TimelineView
ru: Сортировать по времени

en: Pinned Items
ru: Закреплённые элементы

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
ru: Хронология вашей активности и лёгкое нахождение файлов, контактов и т.п.

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: Allow thumbnails as icons
ru: Разрешить миниатюры в виде значков

en: Amount of visible days
ru: Количество видимых дней

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
ru: Индивидуальные высота главного окна, в пикселях (требуется перезапуск). Не может быть больше, чем размер рабочего стола.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
ru: Изменяемая ширина главного окна в пикселях (требует перезагрузки приложения). Может быть больше размера рабочего стола.

en: The amount of days to show at once.
ru: Количество дней, которое будет отображено.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
ru: Включить специальные опции доступа (требуется перезагрузка).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
ru: Разрешить отображения иконок к каждому типу активности (требуется перезагрузка). В противном случае будут использоваться только иконки типа MIME.

en: Window height
ru: Высота окна

en: Window width
ru: Ширина окна
