gnome-activity-journal - en to sv translation catalogue (90 entries)

en: print additional debugging information
sv: skriv ut ytterligare felsökningsinformation

en: ERROR
sv: FEL

en: Unable to connect to Zeitgeist:
sv: Kunde inte ansluta till Zeitgeist:

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Go to Today
sv: Gå till idag

en: Go to the previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Go to the next day
sv: Gå till nästa dag

en: Type here to search...
sv: Skriv här för att söka...

en: <b>Playing...</b>
sv: <b>Spelar upp...</b>

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About
sv: Om

en: Remove Pin
sv: Ta bort nål

en: Add Pin
sv: Lägg till nål

en: Delete item from Journal
sv: Ta bort objekt från journal

en: Delete all events with this URI
sv: Ta bort alla händelser med denna URI

en: More Information
sv: Mer information

en: Send To...
sv: Skicka till...

en: Used With
sv: Används med

en: Launch this subject
sv: Starta detta ämne

en: Delete this subject
sv: Ta bort detta ämne

en: Active Plugins:
sv: Aktiva insticksmoduler:

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Show icon in system tray
sv: Visa ikon i aktivitetsfält

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: <span size="larger"><b>Loading Journal...</b></span>
sv: <span size="larger"><b>Läser in journal...</b></span>

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: Activity Journal
sv: Aktivitetsjournal

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
sv: {source._desc_sing} med {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
sv: {source._desc_sing} med {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Away
sv: Frånvarande

en: Busy
sv: Upptagen

en: with
sv: med

en: Time Tracker
sv: Tidmätning

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
sv: {source._desc_sing} från {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
sv: {source._desc_sing} från {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
sv:  (%s bilagor)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
sv: Observera
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
sv[0]: objekt
sv[1]: objekt

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
sv: Arbetat med en film

en: Worked with Videos
sv: Arbetat med filmer

en: Worked with Audio
sv: Arbetat med ljud

en: Worked with an Image
sv: Arbetat med en bild

en: Worked with Images
sv: Arbetat med bilder

en: Edited or Read Document
sv: Redigerat eller läst dokument

en: Edited or Read Documents
sv: Redigerade eller läst dokument

en: Edited or Read Code
sv: Redigerat eller läst kod

en: Conversation
sv: Konversation

en: Conversations
sv: Konversationer

en: Visited Website
sv: Besökt webbplats

en: Visited Websites
sv: Besökta webbplatser

en: Email
sv: E-post

en: Emails
sv: E-post

en: Todo
sv: Att göra

en: Todos
sv: Att göra

en: Other Activity
sv: Annan aktivitet

en: Other Activities
sv: Andra aktiviteter

en: Edited or Read Note
sv: Redigerad eller Läs anteckning

en: Edited or Read Notes
sv: Redigerade eller Läs anteckningar

en: Software Development
sv: Programutveckling

en: Software Developments
sv: Programutveckling

en: Hide/Show GAJ
sv: Visa/dölj GAJ

en: Music
sv: Musik

en: Document
sv: Dokument

en: Image
sv: Bild

en: Source Code
sv: Källkod

en: Unknown
sv: Okänd

en: IM Message
sv: Snabbmeddelande

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
sv: Morgon

en: Afternoon
sv: Eftermiddag

en: Evening
sv: Kväll

en: Switch to MultiView
sv: Växla till multivy

en: <b>Name: </b>
sv: <b>Namn: </b>

en: 
    <b>MIME Type:</b> %s (%s)
sv: 
    <b>MIME-typ:</b> %s (%s)

en: Switch to ThumbView
sv: Växla till miniatyrvy

en: Switch to TimelineView
sv: Växla till tidslinjevy

en: Pinned Items
sv: Nålade objekt

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
sv: Bläddra i en kronologisk logg över dina aktiviteter och hitta enkelt filer, kontakter etc.

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Allow thumbnails as icons
sv: Tillåt miniatyrbilder som ikoner

en: Amount of visible days
sv: Antal synliga dagar

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
sv: Anpassad höjd för huvudfönstret, i bildpunkter (kräver omstart). Får inte vara större än skrivbordets storlek.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
sv: Anpassad bredd för huvudfönstret, i bildpunkter (kräver omstart). Får inte vara större än skrivbordets storlek.

en: The amount of days to show at once.
sv: Antal dagar att visa samtidigt.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
sv: Huruvida speciella hjälpmedelsalternativ ska vara aktiverade (kräver omstart).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
sv: Huruvida visning av små miniatyrbilder bredvid varje aktivitet ska tillåtas (kräver omstart). Om False så kommer endast allmänna mimetypsikoner att användas.

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: Window width
sv: Fönsterbredd
