gnome-activity-journal - en to uk translation catalogue (73 entries)

en: print additional debugging information
uk: Вивести додаткову інформацію вдлагодження

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Unable to connect to Zeitgeist:
uk: Не вдалось підключитись до Zeitgeist:

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Go to Today
uk: Перейти до сьогоднішнього дня

en: Type here to search...
uk: Для пошуку друкуйте тут...

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Remove Pin
uk: Видалити позначку

en: Add Pin
uk: Додати позначку

en: Delete item from Journal
uk: Видалити елемент з журналу

en: Delete all events with this URI
uk: Видалити всі пов’язані події

en: More Information
uk: Більше інформації

en: Send To...
uk: Надіслати до...

en: Launch this subject
uk: Відкрити цей об’єкт

en: Delete this subject
uk: Видалити цей об’єкт

en: Active Plugins:
uk: Активні розширення:

en: Plugins
uk: Розширення:

en: %s to %s
uk: %s до %s

en: Activity Journal
uk: Журнал активності

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
uk: {source._desc_sing} з {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
uk: {source._desc_sing} з {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
uk: Наявне

en: Offline
uk: Не в мережі

en: Away
uk: Відсутній

en: Busy
uk: Зайнятий

en: with
uk: з

en: Time Tracker
uk: Слідкування за часом

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
uk: {source._desc_sing} від {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
uk: {source._desc_sing} від {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
uk:  (%s Додатків)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
uk: Замітка
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
uk[0]: елемент
uk[1]: елемента
uk[2]: елементів

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
uk: Працював(ла) з відео

en: Worked with Videos
uk: Робота з відео

en: Worked with Audio
uk: Робота з аудіо

en: Worked with an Image
uk: Робота з зображенням

en: Worked with Images
uk: Робота з зображеннями

en: Edited or Read Document
uk: Редаговані чи прочитані документи

en: Edited or Read Documents
uk: Редаговані чи прочитані документи

en: Edited or Read Code
uk: Робота з кодом

en: Conversation
uk: Розмова

en: Conversations
uk: Розмови

en: Visited Website
uk: Переглядали сайт

en: Visited Websites
uk: Переглянуті сайти

en: Emails
uk: Електронна пошта

en: Other Activity
uk: Інша активінсть

en: Other Activities
uk: Інша активність

en: Edited or Read Note
uk: Редагування чи читання замітки

en: Edited or Read Notes
uk: Редагування чи читання заміток

en: Video
uk: Відео

en: Music
uk: Музика

en: Document
uk: Документ

en: Image
uk: Зображення

en: Source Code
uk: Програмний код

en: Unknown
uk: Невідомо

en: IM Message
uk: Повідомлення чату

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
uk: Ранок

en: Afternoon
uk: Після обіду

en: Evening
uk: Вечір

en: Switch to MultiView
uk: Розширений перегляд

en: Switch to ThumbView
uk: Перегляд мініатюр

en: Switch to TimelineView
uk: Перегляд на шкалі часу

en: Pinned Items
uk: Позначені елементи

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
uk: Перегляд хронології Ваших дій та легкий пошук файлів, контактів та ін.

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Allow thumbnails as icons
uk: дозволити мініатюри у вигляді іконок

en: Amount of visible days
uk: Кількість днів перегляду

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
uk: Власна висота головного вікна в пікселях (потрібен перезапуск). Значення не може бути більшим, ніж розмір робочого столу.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
uk: Власна висота головного вікна в пікселях (потрібен перезапуск). Значення не може бути більшим, ніж розмір робочого столу.

en: The amount of days to show at once.
uk: Кількість днів, показаних одночасно

en: Window height
uk: Висота вікна

en: Window width
uk: Ширина вікна
