gnome-activity-journal - en to ro translation catalogue (66 entries)

en: print additional debugging information
ro: afișează informații adiționale pentru depanare

en: ERROR
ro: EROARE

en: Unable to connect to Zeitgeist:
ro: Nu s-a putut conecta la Zeigeist:

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Go to Today
ro: Salt la astăzi

en: Type here to search...
ro: Scrie aici pentru a căuta...

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Remove Pin
ro: Elimină fixarea

en: Delete item from Journal
ro: Șterge elementul din jurnal

en: Delete all events with this URI
ro: Șterge toate evenimentele cu acest URI

en: More Information
ro: Mai multe informații

en: Send To...
ro: Trimite la...

en: Used With
ro: Folosit cu

en: Launch this subject
ro: Lansează acest subiect

en: Delete this subject
ro: Șterge acest subiect

en: Active Plugins:
ro: Module active:

en: Plugins
ro: Module

en: %s to %s
ro: De la %s până %s

en: Activity Journal
ro: Jurnal de activitate

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
ro: {source._desc_sing} cu {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
ro: {source._desc_sing} cu {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
ro: Disponibil

en: Offline
ro: Deconectat

en: Away
ro: Absent

en: Busy
ro: Ocupat

en: with
ro: cu

en: Time Tracker
ro: Evidența timpului

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
ro: {source._desc_sing} de la {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
ro: {source._desc_sing} de la {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
ro:  (%s atașamente)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
ro: Notă
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
ro[0]: element
ro[1]: elemente
ro[2]: de elemente

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
ro: Lucrat cu un clip video

en: Worked with Videos
ro: Lucrat cu clipuri video

en: Worked with Audio
ro: Lucrat cu un fișier de sunet

en: Worked with an Image
ro: Lucrat cu o imagine

en: Worked with Images
ro: Lucrat cu imagini

en: Edited or Read Document
ro: Citit sau modificat document

en: Edited or Read Documents
ro: Citit sau modificat documente

en: Edited or Read Code
ro: Citit sau modificat cod sursă

en: Conversation
ro: Conversație

en: Conversations
ro: Conversații

en: Emails
ro: Email-uri

en: Other Activity
ro: Altă activitate

en: Other Activities
ro: Alte activităţi

en: Video
ro: Filme

en: Music
ro: Muzică

en: Image
ro: Imagine

en: Source Code
ro: Cod sursă

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
ro: Dimineață

en: Afternoon
ro: După-amiază

en: Evening
ro: Seară

en: Pinned Items
ro: Elemente fixate

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
ro: Navighează jurnalul cronologic al activităților tale și găsește ușor fișierele, contactele, etc.

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Allow thumbnails as icons
ro: Folosește miniaturile pe post de iconuri

en: Amount of visible days
ro: Numărul de zile vizibile

en: Customized height for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
ro: Înălțimea personalizată pentru fereastra principală, în pixeli (necesită repornire). Nu poate fi mai mare de mărimea spațiului de lucru.

en: Customized width for the main window, in pixels (requires restart). Can't be bigger than the desktop's size.
ro: Lățimea personalizată pentru fereastra principală, în pixeli (necesită repornire). Nu poate fi mai mare de mărimea spațiului de lucru.

en: The amount of days to show at once.
ro: Numărul de zile vizibile în acelaşi timp.

en: Whether special accessibility options should be enabled (requires restart).
ro: Dacă opțiunile de accesibilitate speciale ar trebui să fie activate (necesită repornire).

en: Whether to allow showing little thumbnails next to each activity (requires restart). If False, only generic mime-type icons will be used.
ro: Dacă permite afișarea miniaturilor lângă fiecare activitate (necesită repornire). Dacă este setat pe valoarea „False”, doar iconițele generice mime-type vor fi folosite.

en: Window height
ro: Înălțimea ferestrei

en: Window width
ro: Lățimea ferestrei
