gnome-activity-journal - en to tr translation catalogue (79 entries)

en: print additional debugging information
tr: ilave hata ayıklama bilgilerini yardır

en: ERROR
tr: HATA

en: Unable to connect to Zeitgeist:
tr: Zeitgeist'e bağlanılamaz:

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Go to Today
tr: Bugüne Git

en: Go to the previous day
tr: Önceki güne git

en: Go to the next day
tr: Sonraki güne git

en: Type here to search...
tr: Aramak için buraya yazın...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: About
tr: Hakkında

en: Remove Pin
tr: İğneleri

en: Add Pin
tr: İğne Ekle

en: Delete item from Journal
tr: Ögeyi Journal'dan Sil

en: Delete all events with this URI
tr: Bu URI ile tüm olayları sil

en: More Information
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Send To...
tr: Gönder...

en: Used With
tr: İle Kullanıldı

en: Launch this subject
tr: Bu ögeyi çalıştır

en: Delete this subject
tr: Bu ögeyi sil

en: Active Plugins:
tr: Aktif olan Eklentiler

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Show icon in system tray
tr: Simgeyi sistem tepsisinde göster

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: %s to %s
tr: %s'den %s'e

en: Activity Journal
tr: Etkinlik Günlüğü

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
tr: {source._desc_sing} ile {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} with {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
tr: {source._desc_sing} ile {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en: Available
tr: Uygun

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Away
tr: Uzakta

en: Busy
tr: Meşgul

en: with
tr: ile

en: Time Tracker
tr: Zaman İzleyici

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
tr: {source._desc_sing} dan {event.subjects[0].text}

en: {source._desc_sing} from {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}
tr: {source._desc_sing} dan {event.subjects[0].text}
    {event.subjects[0].uri}

en:  (%s Attachments)
tr:  (%s Ekler)

en: Note
    {event.subjects[0].text}
tr: Not
    {event.subjects[0].text}

en: item | items
tr[0]: öğe

note: TODO: Move this into Zeitgeist's library, implemented properly
en: Worked with a Video
tr: Bir video ile çalıştı

en: Worked with Videos
tr: Videolarla çalıştı

en: Worked with Audio
tr: Seslerle çalıştı

en: Worked with an Image
tr: Bir resim ile çalıştı

en: Worked with Images
tr: Resimlerle çalıştı

en: Edited or Read Document
tr: Döküman Düzenlendi yada Okundu

en: Edited or Read Documents
tr: Dökümanlar Düzenlendi yada Okundu

en: Edited or Read Code
tr: Kod Düzenlendi yada Okundu

en: Conversation
tr: Konuşma

en: Conversations
tr: Konuşmalar

en: Visited Website
tr: Ziyaret edilmiş Web-Sayfası

en: Visited Websites
tr: Ziyaret edilmiş Web-Sayfaları

en: Email
tr: E-Posta

en: Emails
tr: E-postalar

en: Todo
tr: Yapılacaklar

en: Todos
tr: Yapılacaklar

en: Other Activity
tr: Diğer Etkinlik

en: Other Activities
tr: Diğer Etkinlikler

en: Edited or Read Note
tr: Düzenlenmiş yada Okunmuş Not

en: Edited or Read Notes
tr: Düzenlenmiş yada Okunmuş Notlar

en: Software Development
tr: Yazılım Geliştirme

en: Music
tr: Müzik

en: Document
tr: Döküman

en: Image
tr: Resim

en: Source Code
tr: Kaynak Kodu

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: IM Message
tr: IM Mesajı

note: TODO: In a future, I'd be cool to make the day partitions configurable. This includes redefining what Morning/Afternoon/etc. are, but also changing the categories entirely (eg. "Work", "Lunch time", etc.). For this get_day_parts and other methods should take a timestamp of the relevant day so they c
en: Morning
tr: Sabah

en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

en: Evening
tr: Akşam

en: Switch to MultiView
tr: Çoklu Görünümü Değiştir

en: <b>Name: </b>
tr: <b>İsim: </b>

en: Switch to TimelineView
tr: Zamançizelgesi-Görünümünü Değiştir

en: Pinned Items
tr: İğnelenmiş ögeler

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
tr: Etkinliklerinizin sürebilimsel kütüklerine göz atın ve dosyaları, kişileri vb. kolayca bulun.

en: Accessibility
tr: Erişebilirlik

en: Amount of visible days
tr: Görülebilir günlerin miktarı

en: The amount of days to show at once.
tr: Tek seferde gösterilecek gün sayısı.

en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

en: Window width
tr: Pencere genişliği
