gnome-applets - en to crh translation catalogue (757 entries)

en: _About
crh: _Aqqında

en: _Help
crh: _Yardım

en: _Keyboard Accessibility Preferences
crh: Klavye _İrişilebilirligi Tercihleri

en: AccessX Status Applet Factory
crh: AccessX Durum Uyğulamaçığı Fabrikası

en: Keyboard Accessibility Status
crh: Klavye İrişilebilirligi Durumı

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
crh: Klavye İrişilebilirligi Durumı Uyğulamaçığı Fabrikası

en: Shows the status of keyboard accessibility features
crh: Klavye irişilebilirligi hususiyetleriniñ durumını kösterir

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
crh: AccessX özelliklerinin durumunu sürgülü (latched) düzenleyiciler olarak gösterir

en: There was an error launching the help viewer: %s
crh: Yardım körüntileyici açılğanda bir hata bar edi: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
crh: Klavye tercihleri dialogı açılğanda bir hata bar edi: %s

en: AccessX Status
crh: AccessX Durumı

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
crh: İrişilebilirlik hususiyetleri qullanılğanda klavye durumını kösterir.

en: XKB Extension is not enabled
crh: XKB Uzantısı qabilleştirilgen degil

en: Unknown error
crh: Bilinmegen hata

en: Error: %s
crh: Hata: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
crh: Klavye irişilebilirligi hususiyetleriniñ cari durumını kösterir

en: Battery Charge Monitor
crh: Pil Doluluk İzleyicisi

en: Battstat Factory
crh: Battstat Fabrikası

en: Monitor a laptop's remaining power
crh: Bir tizüstüniñ qalğan quvetini közet

en: _Preferences
crh: _Tercihler

en: System is running on AC power
crh: Sistem Almaşıq Aqım (AA; AC) quveti ile çapa

en: System is running on battery power
crh: Sistem pil quveti ile çapa

en: Battery charged (%d%%)
crh: Pil yükletilgen (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
crh: Bilinmegen zaman (%d%%) qala

en: Unknown time (%d%%) until charged
crh: Yükletilgen olğance bilinmegen zaman (%d%%)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
crh[0]: %d daqqa (%d%%) qala

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
crh[0]: dolana kadar %d dakika (%%%d)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
crh[0]: %d saat (%d%%) qala

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
crh[0]: dolana (%%%2$d) kadar %1$d saat

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
crh: %d %s %d %s (%d%%) qala

en: hour | hours
crh[0]: saat

en: minute | minutes
crh[0]: daqqa

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
crh: yükletilgence %1$d %2$s %3$d %4$s (%5$d%%)

en: Battery Monitor
crh: Pil İzleyicisi

en: Your battery is now fully recharged
crh: Piliniz artık tam olarak doldu

en: Battery Notice
crh: Pil Uyarısı

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
crh: Toplam pilinizin %%%d kapasitesi kalmış.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
crh[0]: %d dakika pil gücünüz kaldı (toplam kapasite yüzdesi %%%d).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
crh: İş kaybına uğramamak için:
     • dizüstü bilgisayarınızı harici bir güç kaynağına takın, ya da
     • açık belgeleri kaydedin ve dizüstü bilgisayarınızı kapatın.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
crh: İş kaybına uğramamak için:
     • güç saklamak için dizüstü bilgisayarınızı askıya alın,
     • dizüstü bilgisayarınızı harici bir güç kaynağına takın, ya da
     • açık belgeleri kaydedin ve dizüstü bilgisayarınızı kapatın.

en: Your battery is running low
crh: Piliniz çok azaldı

en: No battery present
crh: Pil mevcut değil

en: Battery status unknown
crh: Pil durumu bilinmiyor

en: N/A
crh: Yok

en: There was an error displaying help: %s
crh: Yardım gösterilirken hata oluştu: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
crh: Bu araç dizüstü bilgisayarınızın pil durumunu gösterir.

note: true
en: HAL backend enabled.
crh: HAL arka ucu etkinleştirildi.

note: false
en: Legacy (non-HAL) backend enabled.
crh: Eski (HAL olmayan) arka uç etkinleştirildi.

en: (shows single image for status and charge)
crh: (durum ve yük içün yekâne suret kösterir)

en: (two images: one for status, one for charge)
crh: (eki suret: biri durum, biri yük içün)</small>

en: Appearance
crh: Körüniş

en: Battery Charge Monitor Preferences
crh: Pil Doluluk İzleyici Tercihleri

en: Notifications
crh: Bildirimler

en: Show _percentage remaining
crh: Kalan _yüzdeyi göster

en: Show _time remaining
crh: Kalan _zamanı göster

en: _Compact view
crh: _Sıqışıq körünim

en: _Expanded view
crh: _Cayıldırılğan körünim

en: _Notify when battery is fully recharged
crh: Pil _tam olarak dolduğunda uyar

en: _Show time/percentage:
crh: _Kalan zamanı/yüzdeyi göster:

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
crh: Pil doluluğu _uyarılma yüzdesi:

en: HAL error
crh: HAL hatası

en: Could not create libhal_ctx
crh: libhal_ctx oluşturulamadı

en: No batteries found
crh: Pil bulunamadı

en: Unable to initialise HAL: %s: %s
crh: HAL başlatılamadı: %s: %s

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
crh: Etiket olmaması için 0, yüzde için 1 ve kalan zaman için 2.

en: Beep for warnings
crh: Uyarılarda biple

en: Beep when displaying a warning.
crh: Bir uyarı görüntülendiğinde biple.

en: Drain from top
crh: Yukarıdan boşalt

en: Full Battery Notification
crh: Tam Pil Uyarısı

en: Low Battery Notification
crh: Düşük Pil Uyarısı

en: Notify user when the battery is full.
crh: Pil tam dolduğunda kullanıcıyı uyar.

en: Notify user when the battery is low.
crh: Pil az kaldığında kullanıcıyı uyar.

en: Red value level
crh: Kırmızı değer uyarısı

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
crh: Pil ölçüsünü pilin yukarısından boşalır şekilde göster. Sadece geleneksel pil görünümü için uygulanmıştır.

en: Show the horizontal battery
crh: Ufqiy pilni köster

en: Show the time/percent label
crh: Zaman/yüzde etiketi göster

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
crh: Panelde ananeviy ufqiy pilni köster.

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
crh: Panelde yukarı doğru olan ufak pili göster.

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
crh: Pilin kırmızı gösterilmesi için en düşük seviye. Ayrıca piluyarısının gösterileceği seviyedir.

en: Upright (small) battery
crh: Yukarıya doğru (küçük) pil

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
crh: red_value içinde tanımlanmış değeri uyarı penceresini çıkarmak için kalan yüzde yerine kalan süre olarak kullan.

en: Warn on low time rather than low percentage
crh: Düşük yüzde yerine düşük zaman için uyar

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
crh: Yüzdesinde

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
crh: Dakika Kaldığında

en: Battery Status Utility
crh: Pil Durumu Aracı

en: Battery fully re-charged
crh: Pil tamamen doldu

en: Battery power low
crh: Pil gücü zayıf

en: Character Palette
crh: Karakter Paleti

en: Charpicker Applet Factory
crh: Harf Seçici Uygulamacığı Üreticisi

en: Insert characters
crh: Karakterler ekle

en: Available palettes
crh: Kullanılabilir paletler

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
crh: Ekle "%s"

en: Insert special character
crh: Özel karakterler ekle

en: insert special character %s
crh: %s özel karakterini ekle

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
crh: Klavyeñizde olmağan hucur remizlerni saylamaq içün Gnome Panel uyğulamaçığı. GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası altında çıqarılğandır.

en: Characters shown on applet startup
crh: Uygulamacık başlangıcında gösterilecek karakterler

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
crh: GEÇERSİZ - Uygulamacık başlangıcında gösterilecek karakterler

en: List of available palettes
crh: Kullanılabilir paletlerin listesi

en: List of strings containing the available palettes.
crh: Kullanılabilir paletleri içeren dizgilerin listesi.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
crh: Uygulamacık en son kullanıldığında kullanıcının seçtiği dizgi. Bu dizgi kullanıcı uygulamacığı başlattığı zaman gösterilecek.

en: _Edit
crh: _Düzenle

en: _Palette:
crh: _Palet:

en: Palette entry
crh: Palet girişi

en: Modify a palette by adding or removing characters
crh: Karakterler ekleyerek ya da çıkartarak paleti düzenleyin

en: Add Palette
crh: Palet Ekle

en: Edit Palette
crh: Palet Düzenle

en: Palettes list
crh: Palet listesi

en: _Palettes:
crh: _Paletler:

en: Add button
crh: Düğme ekle

en: Click to add a new palette
crh: Yeni bir palet eklemek için tıklayın

en: Edit button
crh: Düzenleme düğmesi

en: Click to edit the selected palette
crh: Seçili paleti düzenlemek için tıklayın

en: Delete button
crh: Silme düğmesi

en: Click to delete the selected palette
crh: Seçilen paleti silmek için tıklayın

en: Character Palette Preferences
crh: Karakter Paleti Tercihleri

en: CPU Frequency Scaling Monitor
crh: İşlemci Frekansı Seviyesi İzleyicisi

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
crh: İşlemci Frekans Seviyesi İzleyicisi

en: A 0 value means to show cpu frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
crh: 0 değeri işlemci frekansını göster; 1 değeri frekansı ve birimleri göster 2 değeri de frekans yerine yüzde olarak göster anlamına gelir.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
crh: Bir 0 degeri uyğulamaçıqnıñ grafik tarzında kösterilecegi (sadece piks-haritası (pixmap)), 1 degeri uyğulamaçıqnıñ metin tarzında kösterilecegi (piks-haritasını köstermemek üzre) ve 2 degeri uyğulamaçıqnıñ em grafik em metin tarzında kösterilecegi manasına kelir.

en: CPU to Monitor
crh: İzlenecek İşlemci

en: Mode to show cpu usage
crh: İşlemci kullanımını gösteren kip

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
crh: İzlenecek işlemciyi belirle. Tek işlemcili bir sistemde değiştirmenize gerek yoktur.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
crh: Gösterilecek metnin türü (eğer metin etkin ise).

en: CPU Frequency Monitor Preferences
crh: İşlemci Frekansı İzleyicisi Tercihleri

en: Display Settings
crh: Kösterim Ayarları

en: Monitor Settings
crh: Ekran Ayarları

en: Show CPU frequency as _frequency
crh: İşlemci frekansını _frekans olarak göster

en: Show CPU frequency as _percentage
crh: İşlemci frekansını _yüzde olarak göster

en: Show frequency _units
crh: Frekans _birimlerini göster

en: _Appearance:
crh: _Körüniş:

en: _Monitored CPU:
crh: İzlenen iş_lemci:

en: Could not open help document
crh: Yardım dosyası açılamadı

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
crh: Bu yardımcı şu anki işlemci frekans seviyesini gösterir.

en: This utility shows the current CPU Frequency
crh: Bu yardımcı, şu anki işlemci frekansını gösterir

en: Graphic
crh: Grafik

en: Text
crh: Metin

en: Graphic and Text
crh: Grafik ve Metin

en: Frequency Scaling Unsupported
crh: Frekans Ölçümü Desteklenmiyor

note: If there is no cpufreq support it shows only the cpu frequency, * I think is better than do nothing. I have to notify it to the user, because * he could think that cpufreq is supported but it doesn't work succesfully
en: CPU frequency scaling unsupported
crh: İşlemci frekansı ölçümü desteklenmiyor

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
crh: Maşnañıznıñ sıqlığını deñiştiralmaycaqsıñız.  Maşnañız yañlış ayarlanğan olabilir ya da işlemci sıqlığı miqyaslaması içün donanım destegine saip olmaybilir.

en: Change CPU Frequency scaling
crh: İşlemci Frekans ölçeklemesini değiştir

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
crh: İşlemci Frekansı ölçeklemesini değiştirmek için yetkiler gerekli.

en: Disk Mounter
crh: Disk Taqıcı

en: Drive Mount Applet Factory
crh: Sürücü Bağlama Uygulamacığı Üreticisi

en: Factory for drive mount applet
crh: Sürücü bağlama uygulamacığı için üretici

en: Mount local disks and devices
crh: Yerel diskleri ve aygıtları bağla

en: (mounted)
crh: (taqılğan)

en: (not mounted)
crh: (taqılmağan)

en: Cannot execute '%s'
crh: '%s' çalıştırılamıyor

en: _Play DVD
crh: _DVD Oynat

en: _Play CD
crh: _CD Oynat

en: _Open %s
crh: %s _Aç

en: Un_mount %s
crh: %s _Ayır

en: _Mount %s
crh: %s _Taq

en: _Eject %s
crh: %s _Çıqart

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
crh: Aygıtları bağlamak ve ayırmak için uygulayıcı.

en: Interval timeout to check mount point status
crh: Bağlama noktası durumunu kontrol etmek için zaman aşımı aralığı

en: Time in seconds between status updates
crh: Durumun güncellenmesi için saniye cinsinden süre

en: A set of eyeballs for your panel
crh: Paneliniz için bir çift göz

en: Eyes
crh: Gözler

en: Geyes Applet Factory
crh: Geyes Uyğulamaçığı Fabrikası

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
crh: GNOME paneli için bir takım pörtlek göz. Farenizi takip ederler.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
crh: Gözler fare imlecinin yönüne bakar

en: Directory in which the theme is located
crh: Temanın bulunduğu dizin

en: Can not launch the eyes applet.
crh: Gözler uygulamacığı başlatılamıyor.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
crh: Tema yüklenmeye çalışılırken önemli bir hata oluştu.

en: Geyes Preferences
crh: Geyes Tercihleri

en: Themes
crh: Temalar

en: _Select a theme:
crh: _Bir tema seçin:

en: Alt+Control changes layout.
crh: Alt+Control tizilimni deñiştirir.

en: Alt+Shift changes layout.
crh: Alt+Shift tizilimni deñiştirir.

en: Arabic keymap
crh: Arapça tuş haritası

en: Armenian
crh: Ermenice

en: Basque
crh: Baskça

en: Both Alt keys together change layout.
crh: Alt tuşlarınıñ ekisi de beraber tizilimni deñiştirir.

en: Both Ctrl keys together change layout.
crh: Ctrl tuşlarınıñ ekisi de beraber tizilimni deñiştirir.

en: Both Shift keys together change layout.
crh: Shift tuşlarınıñ ekisi de beraber tizilimni deñiştirir.

en: Brazil Portuguese keymap
crh: Brazilya Portekizce tuş haritası

en: Bulgarian Cyrillic
crh: Bulgarca Kiril

en: Bulgarian keymap
crh: Bulgarca tuş haritası

en: CapsLock key changes layout.
crh: CapsLock tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Control+Shift changes layout.
crh: Ctrl+Shift tizilimni deñiştirir.

en: Czech keymap
crh: Çek tuş haritası

en: Danish keymap
crh: Danimarkaca tuş haritası

en: Dutch keymap
crh: Flamenk tuş haritası

en: English keymap
crh: İnglizce tuş haritası

en: Estonian keymap
crh: Estonyaca tuş haritası

en: Finnish keymap
crh: Fince tuş haritası

en: French Swiss
crh: Fransız İsveç

en: French Swiss keymap
crh: Fransız İsveç tuş haritası

en: French keymap
crh: Fransızca tuş haritası

en: French-Canadian 105-key
crh: Fransız-Kanada 105-tuş

en: GB 102-key
crh: GB 102-tuş

en: GB 105-key
crh: Britanya 105-tuş

en: Generic Keyboard
crh: Genel Klavye Düzeni

en: Georgian Latin
crh: Gürcüce Latin

en: Georgian Russian layout
crh: Gürcice Rus tizilimi

en: Georgian keymap
crh: Gürcice tuş haritası

en: German
crh: Almanca

en: German Swiss with Euro
crh: Alman İsveç Euro ile

en: German keymap
crh: Almanca tuş haritası

en: Greek keymap
crh: Yunanca tuş haritası

en: Hebrew keymap
crh: İbraniyce tuş haritası

en: Hungarian 101-key latin 1
crh: Macarca 101-tuş latin 1

en: Hungarian 101-key latin 2
crh: Macarca 101-tuş latin 2

en: Hungarian 105-key latin 1
crh: Macarca 105-tuş latin 1

en: Hungarian 105-key latin 2
crh: Macarca 105-tuş latin 2

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
crh: Macarca PC/AT 101 klavyesi

en: Hungarian latin1
crh: Macarca latin1

en: Icelandic keymap
crh: İzlandaca tuş haritası

en: Italian keymap
crh: İtalyanca tuş haritası

en: Japanese keymap
crh: Yaponca tuş haritası

en: Lao keymap
crh: Lao tuş haritası

en: Layout shift behavior
crh: Tizilim almaştıruv davranışı

en: Left Alt key changes layout.
crh: Sol Alt tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Left Ctrl key changes group.
crh: Sol Ctrl tuşu grubu değiştirir.

en: Left Shift key changes group.
crh: Sol Shift tuşu grubu değiştirir.

en: Left Win-key changes layout.
crh: Sol Win tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Lithuanian keymap
crh: Livtanyaca tuş haritası

en: Macedonian
crh: Makedonca

en: Menu key changes layout.
crh: Menü tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Mongolian alt keymap
crh: Mongolca alt tuşeşlem

en: Mongolian keymap
crh: Mongolca tuş haritası

en: Mongolian phonetic keymap
crh: Mongolca fonetik tuşeşlem

en: Norwegian
crh: Norveççe

en: Plain Russian keymap
crh: Tüz Rusça tuş haritası

en: Polish
crh: Lehçe

en: Polish deadkeys
crh: Lehçe Ölü Tuşlar

en: Portugal
crh: Portekiz

en: Portugal Deadkeys
crh: Portekizce Ölü Tuşlar

en: Portuguese keymap
crh: Portekizce tuş haritası

en: Right Alt key changes layout.
crh: Sağ Alt tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Right Ctrl key changes group.
crh: Sağ Ctrl tuşu grubu değiştirir.

en: Right Shift key changes group.
crh: Sağ Shift tuşu grubu değiştirir.

en: Right Win-key changes layout.
crh: Sağ Win tuşu tizilimni deñiştirir.

en: Russian Cyrillic
crh: Rusça Kiril

en: Russian keymap
crh: Rusça tuş haritası

en: Serbian keymap
crh: Sırpça tuş haritası

en: Shift+CapsLock changes layout.
crh: Shift+CapsLock tizilimni deñiştirir.

en: Slovak keymap
crh: Slovakça tuş haritası

en: Slovenian
crh: Slovakça

en: Slovenian keymap
crh: Slovakça tuş haritası

en: Spanish keymap
crh: İspanyolca tuş haritası

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
crh: Sun (!PC değil!) tip 5 Macar latin 2

en: Swedish
crh: İsveççe

en: Swedish keymap
crh: İsveççe tuş haritası

en: Swiss keymap
crh: İsveç tuşeşlem

en: Thai
crh: Tayland Dili

en: Thai Kedmanee
crh: Tayland Dili Kedmanee

en: Thai keymap
crh: Tayland dili tuş haritası

en: Turkish "F" keyboard
crh: Türkçe "F" klavye

en: Turkish "Q" keyboard
crh: Türkçe "Q" klavye

en: Turkish keymap
crh: Türkçe tuş haritası

en: UK 105-key
crh: Britanya 105-tuş

en: UK PC/AT keyboard
crh: Britanya PC/AT klavye

en: US 101-key keyboard
crh: ABD 101-tuş klavye

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
crh: ABD 105-tuş klavye (windows tuşları ile)

en: US 84-key
crh: ABD 84-tuş

en: US DEC 450
crh: ABD DEC 450

en: US IBM RS/6000
crh: ABD IBM RS/6000

en: US International
crh: ABD Uluslararası

en: US Macintosh
crh: ABD Macintosh

en: US PC/AT 101 keyboard
crh: ABD PC/AT 101 klavye

en: US Silicon Graphics 101-key
crh: ABD Silicon Graphics 101-tuş

en: US Sun type5
crh: ABD Sun tip5

en: Armenian Sun keymap
crh: Ermenice Sun tuş haritası

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
crh: Azerbaycan Türkçesi Sun tuş haritası

en: Belarusian Sun keymap
crh: Belarus Sun tuş haritası

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
crh: Brezilya Portekizcesi Sun USB tuş haritası

en: Brazil Portuguese Sun keymap
crh: Brezilya Portekizcesi Sun tuş haritası

en: British Sun Type-4 keymap
crh: Danca Sun Tip-4 klavye tuş haritası

en: British Sun USB keymap
crh: Danca Sun USB tuş haritası

en: British Sun keymap
crh: Fince Sun tuş haritası

en: Bulgarian Sun keymap
crh: Bulgarca Sun tuş haritası

en: Canadian Sun keymap
crh: Kanadaca Sun tuş haritası

en: Czech Sun keymap
crh: Çekçe Sun tuş eşlemi

en: Danish Sun Type-4 keymap
crh: Danca Sun Tip-4 klavye tuş haritası

en: Danish Sun USB keymap
crh: Danca Sun USB tuş haritası

en: Danish Sun keymap
crh: Danca Sun tuş haritası

en: Dutch Sun keymap
crh: Flamenkçe Sun tuş haritası

en: Estonian Sun keymap
crh: Estonyaca Sun tuş haritası

en: Finnish Sun keymap
crh: Fince Sun tuş haritası

en: French Sun USB keymap
crh: Fransızca Sun USB tuş haritası

en: French Sun keymap
crh: Fransızca Sun tuş haritası

en: German Sun Type-4 keymap
crh: Almanca Sun Tip-4 tuş haritası

en: German Sun USB keymap
crh: Almanca Sun USB tuş haritası

en: German Sun keymap
crh: Almanca Sun tuş haritası

en: Hebrew Sun keymap
crh: İbraniyce Sun tuş haritası

en: Hungarian latin2 Sun keymap
crh: Macarca latin2 Sun tuş haritası

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
crh: Macarca tip5 latin 1 tuş haritası

en: Icelandic Sun keymap
crh: İzlandaca Sun tuş haritası

en: Italian Sun Type-4 keymap
crh: İtalyanca Sun Tip-4 tuş haritası

en: Italian Sun USB keymap
crh: İtalyanca Sun USB tuş haritası

en: Italian Sun keymap
crh: İtalyanca Sun tuş haritası

en: Japanese Sun Type-4 keymap
crh: Japonca Sun Tip-4 tuş haritası

en: Japanese Sun keymap
crh: Japonca Sun tuş haritası

en: Latvian Sun keymap
crh: Letonya dili Sun tuş haritası

en: Lithuanian Sun keymap
crh: Litvanyaca Sun tuş haritası

en: Macedonian Sun keymap
crh: Makedonca Sun tuş haritası

en: Norwegian Sun keymap
crh: Norveççe Sun tuş haritası

en: Polish Sun keymap
crh: Lehçe Sun tuş haritası

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
crh: Portekizce Sun Tip-4 tuş haritası

en: Portuguese Sun keymap
crh: Portekizce Sun tuş haritası

en: Romanian Sun keymap
crh: Romence Sun tuş haritası

en: Russian Sun keymap
crh: Rusça Sun tuş haritası

en: Serbian Sun standard keymap
crh: Sırpça Sun standart tuş haritası

en: Slovak Sun keymap
crh: Slovakça Sun tuş haritası

en: Slovenian Sun keymap
crh: Slovence Sun tuş haritası

en: Spanish Sun Type-4 keymap
crh: İspanyolca Sun Tip-4 tuş haritası

en: Spanish Sun USB keymap
crh: İspanyolca Sun USB tuş haritası

en: Spanish Sun keymap
crh: İspanyolca Sun tuş haritası

en: Swedish Sun Type-4 keymap
crh: İsveççe Sun Tip-4 tuş haritası

en: Swedish Sun USB keymap
crh: İsveççe Sun USB tuş haritası

en: Swedish Sun keymap
crh: İsveççe Sun tuş haritası

en: Swiss German Sun keymap
crh: İsveç Almancası Sun tuş haritası

en: Thai Sun keymap
crh: Tayland dili Sun tuş haritası

en: Turkish Sun keymap
crh: Türkçe Sun tuş haritası

en: US Sun Type-4 keymap
crh: ABD Sun Tip-4 klavye

en: US Sun USB keymap
crh: ABD Sun USB klavye

en: US Sun type5 keymap
crh: ABD Sun tip5 klavye

en: Ukrainian Sun keymap
crh: Ukraince Sun tuş haritası

en: Vietnamese Sun keymap
crh: Vietnamca Sun tuş haritası

en: _Details
crh: _Tafsilât

en: _Update
crh: _Yañart

en: Factory for creating the weather applet.
crh: Ava durumı uyğulamaçığını icat içün fabrika.

en: Gweather Applet Factory
crh: Gweather Uygulamacık Üreticisi

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
crh: Cari ava şartlarını ve tahminlerini izle

en: Weather Report
crh: Ava Maruzası

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
crh: Telif aqqı (©) 1999-2005 S. Papadimitriou ve digerler tarafından

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
crh: Yerli ava şartlarını izlemek içün bir panel uyğulamaçığı.

en: GNOME Weather
crh: GNOME Ava Durumı

en: Weather Forecast
crh: Ava Tahmini

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
crh: Şehir: %s
    Gökyüzü: %s
    Sıcaklık: %s

en: Updating...
crh: Yañartıla...

en: Details
crh: Tafsilât

en: City:
crh: Şeer:

en: Last update:
crh: Soñki yañartma:

en: Conditions:
crh: Şartlar:

en: Sky:
crh: Kök:

en: Temperature:
crh: Sıcaqlıq:

en: Feels like:
crh: Şöyle is etile:

en: Dew point:
crh: Çıq noqtası:

en: Relative humidity:
crh: Nisbiy nemlilik:

en: Wind:
crh: Rüzgâr:

en: Pressure:
crh: Basım:

en: Visibility:
crh: Körünirlik:

en: Sunrise:
crh: Küneş Doğumı:

en: Sunset:
crh: Küneş Batımı:

en: Current Conditions
crh: Ağımdaki Şartlar

en: Forecast Report
crh: Tahmin Maruzası

en: See the ForeCast Details
crh: Tahmin Tafsilâtını Kör

en: Forecast
crh: Tahmin

en: Radar Map
crh: Radar Haritası

en: _Visit Weather.com
crh: Weatcher.com'a _Gir

en: Visit Weather.com
crh: Weatcher.com'u ziyaret et

en: Click to Enter Weather.com
crh: Weather.com'a Girmek için Tıkla

en: Forecast not currently available for this location.
crh: Al-azırda bu qonum içün tahmin faydalanışlı degil.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
crh: Konum görünümü

en: Select Location from the list
crh: Listeden Konum seçin

en: Update spin button
crh: Çevirme düğmelerini güncelle

en: Spinbutton for updating
crh: Güncelleme için çevirme düğmesi

en: Address Entry
crh: Adres Girişi

en: Enter the URL
crh: URL'yi girin

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
crh: Konumlar XML veritabanı yüklenirken hata oluştur. Lütfen bunu hata olarak bildirin.

en: Weather Preferences
crh: Ava Durumı Tercihleri

en: _Automatically update every:
crh: Bu aralıklarla _otomatik güncelle:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
crh: _Sıcaklık Birimi:

en: Default
crh: Öntanımlı

note: TRANSLATORS: Celsius is sometimes referred Centigrade
en: Celsius
crh: Santigrat

en: Fahrenheit
crh: Fahrenhayt

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
crh: _Rüzgar Hızı Birimi:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
crh: knot

en: Beaufort scale
crh: Beaufort ölçeği

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
crh: _Basınç birimi:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
crh: _Görüş Alanı Birimi:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
crh: metre

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
crh: mil

en: Enable _radar map
crh: _Radar haritasını etkinleştir

en: Use _custom address for radar map
crh: Radar haritası için _özel adres kullan

en: A_ddress:
crh: A_dres:

en: Update
crh: Yañart

en: minutes
crh: dakika

en: Display
crh: Gösterim

en: General
crh: Genel

en: _Select a location:
crh: _Konum seç:

en: _Find:
crh: _Bul:

en: Find _Next
crh: _Sonrakini Bul

en: Location
crh: Konum

en: Invest
crh: Yatırım

en: Track your invested money.
crh: Yatırımlarınızı takip edin.

en: _Refresh
crh: _Tazele

en: 1 Year
crh: 1 Yıl

en: 3 Months
crh: 3 Ay

en: 5 Days
crh: 5 Kün

en: 5 Years
crh: 5 Yıl

en: 6 Months
crh: 6 Ay

en: Auto _refresh
crh: Avto-_tazert

en: Downloading chart from <b>Yahoo!</b>
crh: Tablo <b>Yahoo!</b>'dan indiriliyor

en: Exponential moving average:
crh: Artan taşıma ortalaması:

en: Fast stoch
crh: Hızlı stoch

en: Financial Chart
crh: Finansal Tablo

en: Indicators:
crh: Belirteçler:

en: Maximum
crh: Azamiy

en: Moving average:
crh: Taşınan ortalama:

en: Overlays:
crh: Kaplamalar:

en: Slow stoch
crh: Yavaş stoch

en: Splits
crh: Splitler

en: Today
crh: Bugün

en: Vol
crh: Acim

en: Vol+MA
crh: Acim+MA

en: Volumes
crh: Acimler

en: _Graph style:
crh: _Grafik biçemi:

en: _Options
crh: _Seçenekler

en: _Ticker symbol:
crh: _Ticker sembolü:

en: <i><small><b>Note:</b> Quotes are delayed at least 15 minutes.
    <b>Source: </b> Yahoo!</small></i>
crh: <i><small><b>Not:</b> Değerler en az 15 dakika gecikmelidir.
    <b>Kaynak: </b> Yahoo!</small></i>

en: Invest Preferences
crh: Yatırımcı Tercihleri

en: Stocks
crh: Senetler

en: label
crh: etiket

note: a) We aren't configured yet
en: <b>You have not entered any stock information yet</b>
crh: <b>İç bir isse seneti malümatını kirsetken degilsiñiz</b>

en: <b>No stock quotes are currently available</b>
crh: <b>Şu ande iç bir isse malümatı faydalanılışlı degil</b>

en: The server could not be contacted. The computer is either offline or the servers are down. Try again later.
crh: Sunucığa temas qurulamadı. Ya bilgisayar devre-tışıdır ya da sunucılar çalışmay. Daha soñra tekrar deñeñiz.

en: Financial Chart - %s
crh: Finansal Tablo - %s

en: Opening Chart
crh: Tablo Açılıyor

en: Chart downloaded
crh: Tablo indirildi

en: Chart could not be downloaded
crh: Tablo indirilemedi

en: Invest Applet
crh: Yatırım Uyğulamaçığı

en: Symbol
crh: Sembol

en: Label
crh: Etiket

en: Amount
crh: Miktar

en: Price
crh: Fiyat

en: Commission
crh: Komisyon

en: Invest could not connect to Yahoo! Finance
crh: Yatırım Yahoo! Finance'a bağlanamadı

en: Updated at %s
crh: Yañartma vaqtı: %s

note: Translators: This is share-market jargon. It is the percentage change in the price of a stock. The %% gets changed to a single percent sign and the %+.2f gets replaced with the value of the change.
en: Quotes average change %%: %+.2f%%
crh: İsse senetlerindeki ortalama deñişim %%: %+.2f%%

note: Translators: This is share-market jargon. It refers to the total difference between the current price and purchase price for all the shares put together. i.e. How much money would be earned if they were sold right now.
en: Positions balance: %+.2f
crh: Pozisyon dengesi: %+.2f

en: Last
crh: Son

en: Change %
crh: Değişim %

en: Chart
crh: Tablo

en: Gain
crh: Kazanç

en: Gain %
crh: Kazanç %

en: Deskbar (formerly Mini-Commander)
crh: Deskbar (önceden küçük komutandı)

en: Deskbar (transparent upgrade from Mini-Commander)
crh: Deskbar (Küçük komutandan saydam geçiş)

en: Command Line
crh: Komut Satırı

en: Mini-Commander
crh: Küçük Komutan

en: MiniCommander Applet Factory
crh: Küçük Komutan Ugulamacık Üreticisi

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
crh: Bu GNOME uygulamacığı panele bir komut satırı ekler. Komut tamamlama, komut geçmişi, ve değiştirilebilir makrolar özellikleri vardır.

en: No items in history
crh: Keçmişte iç unsur yoq

note: build file select dialog
en: Start program
crh: Uygulamayı başlat

en: Command line
crh: Komut satırı

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
crh: Gnome'un çalıştırmasını istediğiniz komutu yazın

en: Cannot get schema for %s: %s
crh: %s için şema alınamıyor : %s

en: Cannot set schema for %s: %s
crh: %s için şema atanamıyor : %s

en: Set default list value for %s
crh: %s için öntanımlı liste değerini ata

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
crh: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL değişkeni ayarlı, şemalar yüklenmeyecek

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
crh: GCONF_CONFIG_SOURCE çevre değişkeni atanmalı

en: Failed to access configuration source(s): %s
crh: Yapılandırma kaynaklarına erişilemedi: %s

en: Error syncing config data: %s
crh: Yapılandırma verilerinin eşitlenmesinde hata: %s

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
crh: Makro komutları için dizgileri saklayan GConfValue girdileri için liste.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
crh: Makro desenleri için dizgileri saklayan GConfValue girdileri için liste.

en: Macro command list
crh: Makro komut listesi

en: Macro pattern list
crh: Makro desen listesi

en: Add New Macro
crh: Yeni Makro Ekle

en: Auto Completion
crh: Avto-Tamamlama

en: Co_mmand:
crh: _Komut:

en: Colors
crh: Tüsler

en: Command Line Preferences
crh: Komut Satırı Tercihleri

en: Command line _background:
crh: Komut satırı _arkaplanı:

en: Command line _foreground:
crh: Komut satırı ö_nalanı:

en: E_nable history-based auto completion
crh: _Geçmişe dayalı kendiliğinden tamamlamayı etkinleştir

en: Macros
crh: Makrolar

en: Pick a color
crh: Bir renk seç

en: Size
crh: Ölçü

en: _Add Macro...
crh: _Makro Ekle...

en: _Delete Macro
crh: _Makro Sil

en: _Macros:
crh: _Makrolar:

en: _Pattern:
crh: _Desen:

en: _Use default theme colors
crh: Öntanımlı _tema renklerini kullan

en: _Width:
crh: _Genişlik:

en: pixels
crh: piksel

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
crh: Girilen komutların geçmişinden komutların kendiliğinden tamamlanması.

en: Background color, blue component
crh: Arkaplan rengi, mavi bileşeni

en: Background color, green component
crh: Arkaplan rengi, yeşil bileşeni

en: Background color, red component
crh: Arkaplan rengi, kırmızı bileşeni

en: Foreground color, blue component
crh: Önplan rengi, mavi bileşeni

en: Foreground color, green component
crh: Önplan rengi, yeşil bileşeni

en: Foreground color, red component
crh: Önplan rengi, kırmızı bileşeni

en: History list
crh: Geçmiş listesi

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
crh: Geçmiş girişleri için dizgileri saklayan GConfValue girdileri için liste.

en: Not used anymore
crh: Artık kullanılmıyor

en: Perform history autocompletion
crh: Geçmişe dayalı kendiliğinden tamamlamayı aç

en: Show a frame surrounding the applet.
crh: Uygulamacığı çevreleyen çerçeve göster.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
crh: Uygulamacığın panelden ayrılabilmesini sağlayacak bir ayıraç göster.

en: Show frame
crh: Çerçeve göster

en: Show handle
crh: Ayraç göster

en: The blue component of the background color.
crh: Arkaplan renginin mavi bileşeni.

en: The blue component of the foreground color.
crh: Önalan renginin mavi bileşeni.

en: The green component of the background color.
crh: Arkaplan renginin yeşil bileşeni.

en: The green component of the foreground color.
crh: Önalan renginin yeşil bileşeni.

en: The red component of the background color.
crh: Arkaplan renginin kırmızı bileşeni.

en: The red component of the foreground color.
crh: Önalan renginin kırmızı bileşeni.

en: This per-applet key is deprecated in favour of the global key, /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.
crh: Bu uygulamacığa yönelik tuş, /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns genel anahtarı kullanılmak üzere artık kullanılmıyor.

en: Use the default theme colors
crh: Öntanımlı tema renklerini kullan

en: Use theme colors instead of custom ones.
crh: Özelleri yerine tema renklerini kullan.

en: Width
crh: Genişlik

en: Width of the applet
crh: Uygulamacığın genişliği

en: Browser
crh: Göz at

en: Click this button to start the browser
crh: Tarayıcıyı başlatmak için bu düğmeye tıklayın

en: History
crh: Geçmiş

en: Click this button for the list of previous commands
crh: Önceki komutların listesi için bu düğmeye basın

en: Command line has been disabled by your system administrator
crh: Sistem yöneticiniz tarafından komut satırı kapatıldı

en: Mini-Commander applet
crh: Küçük Komutan Uygulamacığı

en: This applet adds a command line to the panel
crh: Bu uygulamacık panelinize bir komut satırı ekler

en: You must specify a pattern
crh: Bir desen belirtmelisiniz

en: You must specify a pattern and a command
crh: Bir desen ve komut belitmelisiniz

en: You must specify a command
crh: Bir komut belitmelisiniz

en: You may not specify duplicate patterns
crh: Ekileşken desenlerni belirtmemelisiñiz

en: Pattern
crh: Desen

en: Command
crh: Komut

en: Adjust the sound volume
crh: Ses seviyesini ayarla

note: tooltip over applet
en: Volume Control
crh: Ses Denetimi

en: Mu_te
crh: _Sessiz

en: _Open Volume Control
crh: _Ses Denetimlerini Aç

en: Volume Applet
crh: Ses Seviyesi Uygulamacığı

en: The volume control did not find any elements and/or devices to control. This means either that you don't have the right GStreamer plugins installed, or that you don't have a sound card configured.
crh: Davuşlılıq muraqabesi, kontrol etmek içün iç bir unsur ve/yaki cihaz tapmadı. Bu, ya doğru bir GStreamer eklentisi qurğan olmağanıñız ya da ayarlanğan bir davuş kartına saip olmağanıñız manasına kelir.

en: You can remove the volume control from the panel by right-clicking the speaker icon on the panel and selecting "Remove From Panel" from the menu.
crh: Ses kontrolünü panelde hoparlör simgesinin üstüne sağ tıklayarak ve menüden "Panelden Kaldır"ı seçerek kaldırabilirsiniz.

en: Failed to start Volume Control: %s
crh: Ses Denetimi başlatılamadı: %s

en: %s: muted
crh: %s: sessiz

note: Translator comment: I'm not all too sure if this makes sense * to mark as a translation, but anyway. The string is a list of * selected tracks, the number is the volume in percent. You * most likely want to keep this as-is.
en: %s: %d%%
crh: %s: %%%d

en: Failed to display help: %s
crh: Yardım gösterilemedi: %s

en: Volume control for your GNOME Panel.
crh: GNOME Paneli için ses seviyesi denetimi.

en: Using GStreamer 0.10.
crh: GStreamer 0.10 kullanılıyor.

en: Mute
crh: Davuşsızlandır

en: Volume Control...
crh: Davuşlılıq Muraqabesi...

en: Unknown Volume Control %d
crh: Bilinmeyen Ses Kontrolü %d

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
crh: Uygulamacık tarafından kontrol edilen kanal. Sadece OSS kurulumları için

en: Saved mute state
crh: Sessiz durumu kaydedildi

en: Saved volume to restore on startup
crh: Başlangıçta geri getirilecek seviye kaydedildi

note: make window look cute
en: Volume Control Preferences
crh: Ses Denetleyici Tercihleri

en: Select the device and track to control.
crh: Kontrol edilecek aygıtı ve kanalı seçin.

en: Activate and monitor a dial-up network connection
crh: Çevirmeli ağ bağlantısını etkinleştir ve izle

en: Modem Monitor
crh: Modem İzleyicisi

en: _Activate
crh: _Etkinleştir

en: _Deactivate
crh: _Devre Dışı Bırak

en: _Properties
crh: Ö_zellikler

en: Connection active, but could not get connection time
crh: Bağlantı etkin, fakat bağlantı zamanını belirleyemiyor

en: Time connected: %.1d:%.2d
crh: Bağlantı süresi: %.1d:%.2d

en: Not connected
crh: Bağlı değil

en: To connect to your Internet service provider, you need administrator privileges
crh: İnternet servis sağlayacınıza bağlanabilmeniz için yönetici haklarına ihtiyacınız var

en: To disconnect from your Internet service provider, you need administrator privileges
crh: İnternet servis sağlayacınızla olan bağlantınızı kesmek için yönetici haklarına ihtiyacınız var

en: The entered password is invalid
crh: Girilen parola geçerli değil

en: Check that you have typed it correctly and that you haven't activated the "caps lock" key
crh: Doğru yazıp yazmadığınızı ve "CapsLock" tuşunuzu etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin

en: Do you want to connect?
crh: Bağlanmak istiyor musunuz?

en: Do you want to disconnect?
crh: Bağlantıyı kesmek istiyor musunuz?

en: C_onnect
crh: _Bağlan

en: _Disconnect
crh: _Bağlantıyı Kes

en: Could not launch network configuration tool
crh: Ağ yapılandırma aracı başlatılamıyor

en: Check that it's installed in the correct path and that it has the correct permissions
crh: Doğru yolçıqta qurulğan olğanını ve doğru ruhsetlerge saip olğanını teşkeriñiz

en: Applet for activating and monitoring a dial-up network connection.
crh: Bir çevirmeli ağ bağlantısını etkinleştirip izlemeye yarayan uygulamacık.

en: Connecting with Internet Service Provider
crh: İnternet Hızmeti Teminatçısı ile Bağlanıla

en: Enter password
crh: Parola girin

en: Password:
crh: Parola:

en: Root password required
crh: Tamır sır-sözü şarttır

en: A system load indicator
crh: Sistem yükü belirteci

en: System Monitor
crh: Sistem İzleyici

en: _Open System Monitor
crh: Sistem İzleyici'yi _Aç

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
crh: İşlemci, bellek, takas alanı kullanımı ve ağ yoğunluğunun çizelgelerini gösterebilen bir sistem yükü izleyicisidir.

en: There was an error executing '%s': %s
crh: '%s' çalıştırılırken hata oluştu: %s

en: Processor
crh: İşlemci

en: Memory
crh: Bellek

en: Network
crh: Ağ

en: Swap Space
crh: Takas Alanı

en: Load Average
crh: Ortalama Yük

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
crh: %s:
    %%%u kadarı programlar tarafından kullanımda
    %%%u kadarı önbellek

en: The system load average is %0.02f
crh: Sistem yük ortalaması %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
crh: %s:
    Alına %s
    Yiberile %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
crh[0]: %s:
    %%%u kullanımda

en: CPU Load
crh: Işlemci Yükü

en: Memory Load
crh: Bellek Yükü

en: Net Load
crh: Ağ Yükü

en: Swap Load
crh: Takas Yükü

en: Disk Load
crh: Disk Yükü

en: Applet refresh rate in milliseconds
crh: Milisaniye cinsinden uygulamacık tazeleme hızı

en: Background color for disk load graph
crh: Disk yükü grafiği için arkaplan rengi

en: CPU graph background color
crh: İşlemci grafiği arkaplan rengi

en: Enable CPU load graph
crh: İşlemci yük grafiğini etkinleştir

en: Enable disk load graph
crh: Disk yük grafiğini etkinleştir

en: Enable load average graph
crh: Yük ortalaması grafiğini etkinleştir

en: Enable memory load graph
crh: Bellek yük grafiğini etkinleştir

en: Enable network load graph
crh: Ağ yük grafiğini etkinleştir

en: Enable swap load graph
crh: Takas yük grafiğini etkinleştir

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
crh: Ufqiy paneller içün, grafiklerniñ piksel cınsından kenişligi. Vertikal paneller içün, grafiklerniñ yüksekligidir.

en: Graph color for buffer memory
crh: Tampon bellek için grafik rengi

en: Graph color for cached memory
crh: Önbellek için grafik rengi

en: Graph color for disk read
crh: Disk okuma grafiği rengi

en: Graph color for disk write
crh: Disk yazma grafiği rengi

en: Graph color for input network activity
crh: Kirdi şebeke faaliyeti içün grafik tüsü

en: Graph color for iowait related CPU activity
crh: Öncelikle ilgili işlemci aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for load average
crh: Yük ortalaması için grafik rengi

en: Graph color for loopback network usage
crh: Keri-ilik şebeke faaliyeti içün grafik tüsü

en: Graph color for nice-related CPU activity
crh: Öncelikle ilgili işlemci aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for output network activity
crh: Çıqtı şebeke faaliyeti içün grafik tüsü

en: Graph color for shared memory
crh: Paylaşılan bellek için grafik rengi

en: Graph color for system-related CPU activity
crh: Sistemle ilgili işlemci aktivitesi grafik rengi

en: Graph color for user-related CPU activity
crh: Kullanıcıyla ilgili işlemci aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for user-related memory usage
crh: Kullanıcıyla ilgili bellek kullanımı için grafik rengi

en: Graph color for user-related swap usage
crh: Kullanıcıyla ilgili takas kullanımı için grafik rengiKul

en: Graph size
crh: Grafik boyutu

en: Load graph background color
crh: Grafik arkaplan rengini yükle

en: Memory graph background color
crh: Bellek grafiği arkaplan rengi

en: Network graph background color
crh: Ağ grafiği arkaplan rengi

en: Swap graph background color
crh: Takas grafiği arkaplan rengi

en: The desktop description file to execute as the system monitor
crh: Sistem izleyici olarak çalıştırılacak masaüstü tanım dosyası

en: Monitored Resources
crh: İzlenen Özkaynaklar

en: _Processor
crh: İş_lemci

en: _Memory
crh: _Hafiza

en: _Network
crh: _Şebeke

en: S_wap Space
crh: _Takas Alanı

en: _Load
crh: _Yük

en: _Harddisk
crh: _Sabit Disk

en: Options
crh: İhtiyariyat

en: System m_onitor width:
crh: Sistem izleyici _genişliği:

en: System m_onitor height:
crh: Sistem izleyici _yüksekliği:

en: Sys_tem monitor update interval:
crh: Sistem izleyici güncelleme _sıklığı:

en: milliseconds
crh: milisaniye

en: _User
crh: _Qullanıcı

en: S_ystem
crh: _Sistem

en: N_ice
crh: Ö_ncelik

en: I_dle
crh: B_eklemede

en: Sh_ared
crh: _Paylaşımda

en: _Buffers
crh: _Tamponlar

en: Cach_ed
crh: Önb_ellekli

en: F_ree
crh: B_oş

en: _In
crh: _İçeri

en: _Out
crh: _Tışarı

en: _Local
crh: _Yerli

en: _Background
crh: _Arqa-zemin

en: _Used
crh: _Qullanıla

en: _Free
crh: _Boş

en: Load
crh: Yük

en: _Average
crh: Ortalam_a

en: Harddisk
crh: _Qattı disk

en: _Read
crh: _Okuma

en: _Write
crh: _Yazma

en: System Monitor Preferences
crh: Sistem İzleyicisi Tercihleri

en: CD Player (Deprecated)
crh: CD Çalar (Taqbih Etilgen)

en: Panel applet for playing audio CDs
crh: Ses CD'lerini çalmak için panel uygulamacığı

en: Alert you when new mail arrives
crh: Yeni e-posta geldiğinde uyar

en: Inbox Monitor (Deprecated)
crh: Gelen Kutusu (Kullanılmıyor)

en: Volume Control (Deprecated)
crh: Davuşlılıq Muraqabesi (Taqbih Etilgen)

en: Factory for deprecating applets
crh: Kullanılmayan uygulamacıklar için üretici

en: Null Applet Factory
crh: Boş Uygulamacık Üreticisi

en: Monitor the quality of a wireless network link
crh: Kablosuz ağ bağlantısının kalitesini izle

en: Wireless Link Monitor
crh: Telsiz Bağlantı İzleyicisi

en: Keyboard Indicator (Deprecated)
crh: Klavye Köstergiçi (Taqbih Etilgen)

en: Keyboard layout indicator
crh: Klavye tizilimi köstergiçi

en: Inbox Monitor
crh: İç-qutu İzleyicisi

en: CD Player
crh: CD Çalar

en: Keyboard Indicator
crh: Klavye Köstergiçi

en: Some panel items are no longer available
crh: Bazı panel bileşenleri artık kullanılmıyor

en: One or more panel items (also referred to as applets) are no longer available in the GNOME desktop.
crh: Bir ya da daa çoq panel unsurı (uyğulamaçıqlar olaraq ta bilinirler) artıq GNOME masaüstünde bulunmay.

en: These items will now be removed from your configuration:
crh: Bu öğeler yapılandırmanızdan kaldırılacak:

en: You will not receive this message again.
crh: Bu mesajnı bir daa almaycaqsıñız.

en: Tomboy (ne Stickynotes)
crh: Tomboy (yeni Yapışkan Notlar)

en: Tomboy (transparent upgrade from stickynotes)
crh: Tomboy (yapışkan notlardan saydam güncelleme)

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
crh: Masaüstünüzde yapışkan notları oluşturun, görüntüleyin ve yönetin

en: Sticky Notes
crh: Yapışkan Notlar

en: Sticky Notes Applet Factory
crh: Yapışkan Notlar Uygulamacık Üreticisi

en: Hi_de Notes
crh: Notları _Gizle

en: _Delete Notes
crh: _Notları Sil

en: _Lock Notes
crh: N_otları Kilitle

en: _New Note
crh: _Yeni Not

en: This note is locked.
crh: Bu not kilitlendi.

en: This note is unlocked.
crh: Bu notun kilidi açıldı.

en: Behavior
crh: Davranış

en: Choose a base color to use for all sticky notes
crh: Tüm yapışkan notlar için kullanılacak temel rengi seçin

en: Choose a color for the note
crh: Not için bir renk seçin

en: Choose a font for the note
crh: Not için bir yazıtipi seçin

en: Choose a font to use for all sticky notes
crh: Tüm yapışkan notlarda kullanılacak yazıtipini seçin

en: Choose if notes are visible on all workspaces
crh: Notların tüm çalışma alanlarında görüntülenip görüntülenmemesini seçin

en: Choose if the default style is forced on all notes
crh: Tüm notlara öntanımlı biçemin uygulanıp uygulanmamasını seçin

en: Close note
crh: Notu kapat

en: Default Note Properties
crh: Ög-belgilengen Not Hasiyetleri

en: Delete all sticky notes?
crh: Episi yapışaq notlar silinsinmi?

en: Delete this sticky note?
crh: Bu yapışaq not silinsinmi?

en: Font C_olor:
crh: Yazıtipi _Rengi:

en: Font Co_lor:
crh: Yazıtipi R_engi:

en: Force _default color and font on notes
crh: Notlarda _öntanımlı renk ve yazıtipini kullan

en: H_eight:
crh: _Yükseklik:

en: Lock/Unlock note
crh: Notu kilitle/serbest bırak

en: Note C_olor:
crh: Not _Rengi:

en: Note _Color:
crh: Not R_engi:

en: Pick a color for the sticky note
crh: Yapışkan not için bir renk seçin

en: Pick a default sticky note color
crh: Öntanımlı yapışkan not rengini seçin

en: Pick a default sticky note font
crh: Öntanımlı yapışkan not yazıtipini seçin

en: Pick a font for the sticky note
crh: Yapışkan not için yazıtipini seçin

en: Properties
crh: Hasiyetler

en: Resize note
crh: Notu yeniden boyutlandırın

en: Specify a title for the note
crh: Not için bir başlık belirleyin

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı boy (piksel cinsinden) belirleyin

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı genişlik (piksel cinsinden) belirleyin

en: Sticky Note
crh: Yapışkan Not

en: Sticky Note Properties
crh: Yapışkan Not Özellikleri

en: Sticky Notes Preferences
crh: Yapışkan Notlar Tercihleri

en: This cannot be undone.
crh: Bu keri yapılalmaz.

en: Use co_lor from the system theme
crh: Sistem temasından _renk kullan

en: Use default co_lor
crh: Öntanımlı _rengi kullan

en: Use default fo_nt
crh: Ö_ntanımlı yazıtipini kullan

en: Use fo_nt from the system theme
crh: Sistem temasından _yazıtipi kullan

en: _Delete All
crh: _Episini Sil

en: _Font:
crh: _Yazıtipi:

en: _Put notes on all workspaces
crh: Notu tüm ç_alışma alanlarına koy

en: _Title:
crh: _Başlık:

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
crh: Ög-belgilengen olaraq, yapışaq notlar icat etilgende ağımdaki tarih olarğa serleva olaraq berilir. Bu format qullanılır; strftime () tarafından ayırıştırılabilgen er şey keçerlidir.

en: Date format of note's title
crh: Notun başlığının tarih biçimi

en: Default color for font
crh: Yazıtipi için öntanımlı renk

en: Default color for new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı renk

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
crh: Yeni yapışkan notlar için öntanımlı renk. Bu html onaltılı belirtimde olmalıdır, örneğin "#30FF50".

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
crh: Yeni yapışkan notlar için öntanımlı yazıtipi rengi. Bu html onaltılı belirtimde olmalıdır, örneğin "#000000".

en: Default font for new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı yazıtipi

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
crh: Yeni yapışkan notlar için öntanımlı yazıtipi. Bu Pango Yazıtipi İsmi olmalıdır, örneğin "Sans Italic 10".

en: Default height for new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı yükseklik

en: Default height for new sticky notes in pixels.
crh: Yeni notlar için piksel cinsinden öntanımlı yükseklik.

en: Default width for new notes
crh: Yeni notlar için öntanımlı genişlik

en: Default width for new sticky notes in pixels.
crh: Yeni notlar için piksel cinsinden öntanımlı yükseklik.

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
crh: Boş notlar er zaman teyitsiz silinir.

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
crh: Eğer bu seçenek kapalıysa, tüm yapışkan notlar için öntanımlı renk olarak özel bir renk kullanılabilir.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
crh: Eğer bu seçenek kapalıysa, tüm yapışkan notlar için öntanımlı yazıtipi olarak özel bir yazıtipi kullanılabilir.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
crh: Eğer bu seçenek etkinse, bazı notlar için atanan özel renk ve yazıtipleri yok sayılacak.

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
crh: Yapışkan notların kilitli (düzenlenemez) olup olmadığını belirtir.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
crh: Yapışkan notların masaüstü üzerindeki tüm çalışma alanlarında görülebilir olup olmadığını belirtir.

en: Sticky notes' locked state
crh: Yapışkan notların kilitlilik durumu

en: Sticky notes' workspace stickyness
crh: Yapışkan notların çalışma alanı yapışkanlığı

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
crh: Notları silerken onay sorulup sorulmaması

en: Whether to force the default color and font on all notes
crh: Bütün notlarda öntanımlı renk ve yazıtiplerini kullan

en: Whether to use the default system color
crh: Öntanımlı sistem renginin kullanılması

en: Whether to use the default system font
crh: Öntanımlı sistem yazıtipinin kullanılması

en: %d note | %d notes
crh[0]: %d not

en: Show sticky notes
crh: Yapışkan notları göster

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
crh: GNOME Masaüstü Ortamı için Yapışkan Notlar

en: Go to Trash
crh: Çöp Qutusına Bar

en: Trash
crh: Çöp

en: _Empty Trash
crh: Çöpni _Boşat

en: _Open Trash
crh: Çöpni _Aç

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
crh[0]: %d Unsur Çöpte

en: No Items in Trash
crh: Çöpte İç Unsur Yoq

en: Error while spawning nautilus:
    %s
crh: Nautilus başlatılırken hata:
    %s

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
crh: GNOME Çöp Kutusu, panelinizde durur. Burdan Çöp kutunuzun durumunu görebilir ya da sürükle bırak yöntemi ile öğeleri çöpe atabilirsiniz.

en: Delete Immediately?
crh: Hemen Silinsin mi?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
crh: Öğeler çöpe taşınamıyor, önları direk silmek ister misiniz?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
crh: Bazı öğeler çöpe taşınamıyor, önları direk silmek ister misiniz?

en: Trash Applet
crh: Çöp Uyğulamaçığı

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
crh: Unsur %s / %s çetletile

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
crh: Çetleştirile: %s

en: Empty all of the items from the trash?
crh: Çöpteki bütün öğeleri boşaltmak istediğinize emin misiniz?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
crh: Eğer Çöpü boşaltmayı seçerseniz, çöpteki bütün öğeler tamamen kaybolacaktır. Bunları ayrı ayrı da silebilirsiniz.

en: Emptying the Trash
crh: Çöp Boşatıla

en: From:
crh: Kimden:
