gnome-applets - en to da translation catalogue (687 entries)

en: Red value level
da: Rødt niveau

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
da: Batteriniveau hvorunder batteriet vises som rød. Er også værdien hvor en batteriadvarsel vises.

en: Warn on low time rather than low percentage
da: Advar om kort tid tilbage i stedet for lille procentdel tilbage

en: Use the value defined in red-value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
da: Brug værdien defineret i red-value som tilbageværende tid hvori advarselsvinduet vises i stedet for en procentdel.

en: Low Battery Notification
da: Lav ladning-annoncering

en: Notify user when the battery is low.
da: Annoncér til brugeren når batteriniveauet er lavt.

en: Full Battery Notification
da: Fuldt opladet-annoncering

en: Notify user when the battery is full.
da: Annoncér til brugeren når batteriet er fuldt.

en: Beep for warnings
da: Bip ved advarsler

en: Beep when displaying a warning.
da: Bip når en advarsel vises.

en: Drain from top
da: Tøm fra top

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
da: Lad batterimeteret tømmes fra toppen af batteriet. Kun implementeret for traditionelt baterioversigt.

en: Upright (small) battery
da: Lodret (lille) batteri

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
da: Vis det lodrette og mindre batteri på panelet.

en: Show the horizontal battery
da: Vis det vandrette batteri

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
da: Vis det traditionelle vandrette batteri på panelet.

en: Show the time/percent label
da: Vis tid/procent-etiketten

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
da: 0 for ingen etiket, 1 for procent og 2 for tilbageværende tid.

en: Characters shown on applet startup
da: Tegn som vises fra start

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
da: Den streng som brugeren havde valgt da panelprogrammet sidst blev brugt. Denne streng vil blive vist når programmet starter.

en: List of available palettes
da: Liste af tilgængelige paletter

en: List of strings containing the available palettes.
da: Liste af strenge der indeholder de tilgængelige paletter.

en: Command to execute
da: Kommando, der skal køres

en: Command/script to execute to get the output
da: Kommando/script, der skal køres for at få outputtet

en: Interval for the command
da: Interval til kommando

en: Interval to execute the command (in seconds)
da: Interval til kørsel af kommando (i sekunder)

en: Width of output
da: Bredde af output

en: Number of characters to display
da: Antal tegn, der skal vises

en: Show icon
da: Vis ikon

en: If applet icon is shown or not
da: Om panelprogrammets ikon vises

en: CPU to Monitor
da: CPU der skal overvåges

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
da: Sæt CPU for overvågning. I et system med en enkelt processor, behøver du ikke at ændre noget.

en: Mode to show cpu usage
da: Den viste tilstand for CPU-brug

en: A 'graphic' value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 'text' to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 'both' to show the applet in graphic and text mode.
da: Værdien “graphic” betyder vis panelprogrammet i grafisk-tilstand (kun-pixmap), “text” betyder vis panelprogrammet i tekst-tilstand (vis ikke pixmap'en), og “both” betyder vis panelprogrammet i grafisk- og tekst-tilstand.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
da: Typen af tekst der skal vises (hvis teksten er slået til).

en: A 'frequency' value means to show cpu frequency, 'frequency-unit' to show frequency and units, and 'percentage' to show percentage instead of frequency.
da: Værdien “frequency” betyder vis CPU-frekvens, “frequency-unit” betyder vis frekvens og enheder, og “percentage” betyder vis procentdel i stedet for frekvens.

en: Directory in which the theme is located
da: Mappe som temaet er placeret i

en: Update the data automatically
da: Opdatér data automatisk

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
da: Om panelprogrammet automatisk opdaterer vejrstatistikken.

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
da: Intervallet i sekunder mellem automatiske opdateringer.

en: Show notification
da: Vis påmindelse

en: Show notifications for critical weather conditions
da: Vis påmindelser for kritiske vejrforhold

en: Macro pattern list
da: Makromønsterliste

en: List of entries containing strings for the macro patterns.
da: Liste af indgange, der indeholder strenge til makromønstrene.

en: Macro command list
da: Makrokommandoliste

en: List of entries containing strings for the macro commands.
da: Liste af indgange, der indeholder strenge til makrokommandoerne.

en: Show handle
da: Vis håndtag

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
da: Vis et håndtag så panelprogrammet kan frigøres fra panelet.

en: Show frame
da: Vis kant

en: Show a frame surrounding the applet.
da: Vis en ramme rundt om panelprogrammet.

en: Perform history autocompletion
da: Udfør historikbaseret autofuldførelse

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
da: Forsøg at fuldføre en kommando fra historikken af indtastede kommandoer.

en: Width
da: Bredde

en: Width of the applet
da: Bredden af panelprogrammet

en: Use the default theme colors
da: Benyt temaets farver

en: Use theme colors instead of custom ones.
da: Benyt temafarver i stedet for brugerdefinerede.

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: History list
da: Historikliste

en: List of entries containing strings for history entries.
da: Liste af indgange, der indeholder strenge for historikelementer.

en: Enable CPU load graph
da: Aktivér CPU-belastningsgraf

en: Enable memory load graph
da: Aktivér hukommelsesforbruggraf

en: Enable network load graph
da: Aktivér netværksbelastningsgraf

en: Enable swap load graph
da: Aktivér swapbelastningsgraf

en: Enable load average graph
da: Aktivér belastninggennemsnitsgraf

en: Enable disk load graph
da: Aktivér diskbelastningsgraf

en: Applet refresh rate in milliseconds
da: Opdateringsinterval i millisekunder

en: Graph size
da: Grafstørrelse

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
da: Bredden af graferne i punkter for vandrette paneler, højden for lodrette paneler.

en: Graph color for user-related CPU activity
da: Graffarve for bruger-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for system-related CPU activity
da: Graffarve for system-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for nice-related CPU activity
da: Graffarve for nice-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for iowait-related CPU activity
da: Graffarve for iowait-relateret CPU-aktivitet

en: CPU graph background color
da: CPU-grafbaggrundsfarve

en: Graph color for user-related memory usage
da: Graffarve for bruger-relateret hukommelsesforbrug

en: Graph color for shared memory
da: Graffarve for delt hukommelse

en: Graph color for buffer memory
da: Graffarve for bufferhukommelse

en: Graph color for cached memory
da: Graffarve for cachehukommelse

en: Memory graph background color
da: Hukommelsesbaggrundsfarve

en: Graph color for input network activity
da: Graffarve for indgående netværksaktivitet

en: Graph color for output network activity
da: Graffarve for udgående netværksaktivitet

en: Graph color for loopback network usage
da: Graffarve for tilbagedirigeret netværksbrug

en: Network graph background color
da: Netværksbaggrundsfarve

en: Graph color for user-related swap usage
da: Graffarve for bruger-relateret swapforbrug

en: Swap graph background color
da: Swapbaggrundsfarve

en: Graph color for load average
da: Graffarve for belastningsgennemsnit

en: Load graph background color
da: Belastningsbaggrundsfarve

en: Graph color for disk read
da: Graffarve for disklæsning

en: Graph color for disk write
da: Graffarve for diskskrivning

en: Background color for disk load graph
da: Baggrundsfarve for diskbelastningsgraf

en: The desktop description file to execute as the system monitor
da: Skrivebordsbeskrivelsesfilen der eksekveres som systemovervågning

en: Show sum
da: Vis sum

en: Show sum instead of in & out
da: Vis sum i stedet for ind & ud

en: Show bits
da: Vis bit

en: Show bits instead of bytes
da: Vis bit i stedet for byte

en: Change icon
da: Ændr ikon

en: Change icon according to the selected device
da: Ændr ikon efter den valgte enhed

en: Auto change device
da: Skift automatisk enhed

en: Refresh time
da: Opdateringsinterval

en: Refresh time in milliseconds
da: Opdateringsinterval i millisekunder

en: Network device
da: Netværksenhed

en: Up command
da: Op-kommando

en: Down command
da: Ned-kommando

en: In graph color
da: Farve for ind-graf

en: Out graph color
da: Farve for ud-graf

en: File name for sticky notes
da: Filnavn for notessedler

en: File name for sticky notes in $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.
da: Filnavn for notessedler i $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.

en: Default width for new notes
da: Forvalgt bredde for nye noter

en: Default width for new sticky notes in pixels.
da: Forvalgt bredde for nye notessedler i punkter.

en: Default height for new notes
da: Forvalgt højde for nye noter

en: Default color for new notes
da: Forvalgt farve for nye noter

en: Default color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
da: Standardfarve for nye notessedler. Værdien kan være standardnavn, hexadecimal værdi, RGB-farve eller RGBA-farve.

en: Default color for font
da: Forvalgt farve for skrifttype

en: Default font color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
da: Forvalgt skrifttypefarve for nye notessedler. Værdien kan være standardnavn, hexadecimal værdi, RGB-farve eller RGBA-farve.

en: Default font for new notes
da: Forvalgt skrifttype for nye noter

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
da: Forvalgt skrifttypenavn for nye notessedler. Dette skal være et Pango-skrifttypenavn, f.eks. “Sans Italic 10”.

en: Sticky notes' workspace stickyness
da: Alle arbejdsområder-tilstand

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
da: Om notessedler er synlige på alle arbejdsområder på skrivebordet.

en: Sticky notes' locked state
da: Låst tilstand af notessedler

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
da: Om notessedler er låst (kan ikke redigeres) eller ej.

en: Date format of note's title
da: Datoformat for notens titel

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
da: Som standard får notessedler den aktuelle dato som deres titel når de oprettes. Dette format benyttes; alt der kan fortolkes af strftime(), er gyldigt.

en: Whether to use the default system color
da: Om temaets farve skal benyttes

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret farve benyttes som den forvalgte farve for alle notessedler.

en: Whether to use the default system font
da: Om temaets skrifttype skal benyttes

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret skrifttype benyttes som den forvalgte skrifttype for alle notessedler.

en: Whether to force the default color and font on all notes
da: Om den forvalgte farve og skrifttype skal gennemtvinges for alle noter

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
da: Hvis denne nøgle er sand, bliver de brugerdefinerede farver og skrifttyper der er blevet tildelt til individuelle noter, ignoreret.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
da: Hvorvidt alle noter skal skjules, når skrivebordet vælges

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil alle noter automatisk blive skjult, når skrivebordet vælges på en vilkårlig måde.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
da: Om der skal spørges efter bekræftelse ved sletning af en note

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
da: Tomme noter slettes altid uden bekræftelse.

en: Name of timer
da: Navn på timer

en: Duration of timer in seconds
da: Varighed af timer i sekunder

en: Show notification popup when timer finish
da: Vis pop op-påmindelse, når tiden løber ud

en: Show dialog window when timer finish
da: Vis dialog når timeren afsluttes

en: Determines whether we use custom or Metacity's button layout
da: Angiver om vi bruger tilpasset knaplayout eller Metacitys eget

en: When disabled, this applet's button_layout string will be used to order the buttons.
da: Når slået fra, vil dette panelprograms button_layout-streng blive brugt til at ordne knapperne.

en: Layout of buttons.
da: Knaplayout.

en: Essentially a copy from Metacity's button_layout, but we can modify it for custom settings.
da: Hovedsageligt en kopi fra Metacitys button_layout, men vi kan tilpasse den efter behov.

en: Button theme
da: Knaptema

en: Name of a folder located in windowapplets/themes/ or "custom".
da: Navn på en mappe i windowapplets/themes/ eller “custom”.

en: Button orientation
da: Orientering af knapper

en: May be used to set a static button orientation. Setting this value to 1 will ensure the buttons are always displayed horizontally. Setting it to 2 will do the same but vertically. The default setting 0 will set it automatically according to the panel.
da: Kan bruges til at angive en orientering af knapper fast. Hvis værdien sættes til 1, vil knapperne altid vises vandret. Værdien 2 gør det samme, men lodret. Standardindstillingen 0 sætter den automatisk ifølge panelet.

en: Hides buttons when there are no windows present.
da: Skjuler knapper, når der ikke er nogen aktive vinduer.

en: When enabled, the buttons will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
da: Når slået til, vil knapperne forsvinde, når der ikke er nogen maksimerede (eller aktive) vinduer på skærmen.

en: Only control maximized windows.
da: Styr kun maksimerede vinduer.

en: When enabled, the window buttons will always control the upper-most maximized window.
da: Når slået til, vil vinduesknapperne altid styre det øverste, maksimerede vindue.

en: Reverse the buttons placement.
da: Vend knappernes placering.

en: When enabled, the window buttons will be placed in reverse order (right to left instead of left to right, or bottom to top instead of top to bottom).
da: Når slået til, vil vinduesknapperne blive placeret i omvendt rækkefølge (højre til venstre frem for venstre til højre, eller bund til top frem for top til bund).

en: Enable click effect.
da: Slå klikeffekt til.

en: When enabled, the button will change image to 'clicked' whenever it is clicked.
da: Når slået til, vil knappen ændre billede til “clicked”, når den klikkes.

en: Enable hover effect.
da: Slå svæveeffekt til.

en: When enabled, the button will change image to 'hovered' whenever the mouse passes it.
da: Når slået til, vil knappen ændre billede til “hovered”, når musen passerer over den.

en: Show tooltips on buttons.
da: Vis værktøjstip ved knapper.

en: When enabled, each button will display its own tooltip, describing the function that it represents.
da: Når slået til, vil hver knap vise sit eget værktøjstip, som beskriver den funktion, knappen repræsenterer.

en: Show windows from all workspaces.
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder.

en: Show the home title and logout button in the window title if no window is selected and active (maximized)
da: Vis hjemmetitel og log ud-knap i vinduestitlen hvis intet vindue er valgt og aktivt (maksimeret)

en: Show the application title when an application is active and maximized
da: Vis programtitlen når et program er aktiv og maksimeret

en: All icons except the current active window icon are greyed out. Disable to have colored icons for all windows
da: Alle ikoner undtagen det nuværende aktive vinduesikon er med gråtoner. Deaktiver for at få farvelagte ikoner for alle vinduer

en: Whether the task list will expand automatically and use all available space.
da: Om opgavelisten vil blive udvidet automatisk og bruge al tilgængelig plads.

en: Hides title when there are no windows present.
da: Skjuler titel, når der ikke er nogen vinduer til stede.

en: When enabled, the title will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
da: Når slået til, vil titlen forsvinde, når der ikke er nogen maksimerede (eller aktive) vinduer på skærmen.

en: When enabled, the window title will always display the upper-most maximized window's name.
da: Når slået til, vil vinduestitlen altid vise navnet på det øverste maksimerede vindue.

en: Set the title alignment.
da: Angiv titelposition.

en: Legal values are between 0 and 1.
da: Mulige værdier er fra 0 til 1.

en: Swap icon and title.
da: Ombyt ikon og titel.

en: When enabled, window title will be on the left side and the icon on the right side.
da: Når slået til, vil vinduestitel være på venstre side, og ikon på højre side.

en: Expand the applet
da: Udvid panelprogrammet

en: When enabled, the applet will use up all available space in the panel.
da: Når slået til, vil panelprogrammet bruge al tilgængelig plads i panelet.

en: Hide the icon
da: Skjul ikonet

en: When enabled, the window icon will not be displayed.
da: Når slået til, vil vinduesikonet ikke blive vist.

en: Hide the title
da: Skjul titlen

en: When enabled, the window title will not be displayed.
da: Når slået til, vil vinduestitlen ikke blive vist.

en: Show tooltips over title and icon
da: Vis værktøjstip over titel og ikon

en: When enabled, a tooltip carrying the name of the currently active window will be shown.
da: Når slået til, vises et værktøjstip med navnet på det nu aktive vindue.

en: Minimal title size
da: Minimal titelstørrelse

en: This size is used when the applet is not expanded or otherwise to determine the minimal size the title label can be shrunk to. The value represents the amount of pixels either in width or height, depending on the panel orientation.
da: Størrelsen bruges, når panelprogrammet ikke er udvidet, eller i øvrigt til at bestemme den mindste størrelse, titeletiketten kan fylde. Værdien repræsenterer antallet af pixel enten i bredde eller højde, afhængigt af panelorienteringen.

en: Use a custom style.
da: Brug tilpasset stil.

en: When enabled, custom font style and color will be used. When disabled, system theme defaults will be used.
da: Når slået til, vil der blive brugt brugertilpasset stil og farver. Ellers bruges systemstandard.

en: Show the window action menu on right click.
da: Vis menuen for vindueshandlinger ved højreklik.

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked. This experimental feature is still under development! Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden.
da: Vil få vindueshandlingsmenuen til at blive vist, når der højreklikkes på titlen. Denne eksperimentelle funktion er stadig under udvikling! Advarsel! I nuværende tilstand vil du ikke kunne tilgå panelprogrammets handlingsmenu via titel-højreklik, mens denne funktion er slået til! Du kan stadig gøre dette ved at højreklikke på ikonet, hvis det ikke er skjult.

en: Active title font.
da: Titelskrifttype for aktivt vindue.

en: Font name and size for the active window state.
da: Skrifttypenavn og -størrelse for aktivt vindue.

en: Inactive title font.
da: Titelskrifttype for inaktivt vindue.

en: Font name and size for the inactive window state.
da: Skrifttypenavn og -størrelse for inaktivt vindue.

en: Active title foreground color.
da: Forgrundsfarve for aktiv vinduestitel.

en: Title foreground color in hex format for the active window state.
da: Forgrundsfarve for vinduestitel i farvehexformat for aktivt vindue.

en: Inactive title foreground color.
da: Forgrundsfarve for inaktiv vinduestitel.

en: Title foreground color in hex format for the inactive window state.
da: Forgrundsfarve for vinduestitel i farvehexformat for inaktivt vindue.

en: _Keyboard Accessibility Preferences
da: _Indstillinger for tastaturtilgængelighed

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Open the universal access preferences dialog
da: Åbn dialogen med indstillinger for universel adgang

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af tastaturindstillinger: %s

en: XKB Extension is not enabled
da: XKB-udvidelsen er ikke aktiveret

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: AccessX Status
da: AccessX-status

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
da: Viser tastaturstatus når tilgængelighedsfaciliteter benyttes.

en: Keyboard Accessibility Status
da: Status for tastaturtilgængelighed

en: Displays current state of keyboard accessibility features
da: Vis den aktuelle tilstand af tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
da: Viser tilstanden for AccessX-faciliteter såsom låste modifikationer

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Battery Charge Monitor Preferences
da: Indstillinger for batteriovervåger

en: Appearance
da: Udseende

en: _Compact view
da: _Kompakt visning

en: (shows single image for status and charge)
da: (viser ét billede for status og opladning)

en: _Expanded view
da: _Udvidet visning

en: (two images: one for status, one for charge)
da: (to billeder: ét for status og ét for opladning)

en: _Show time/percentage:
da: _Vis tid/procent:

en: Show _time remaining
da: Vis resterende _tid

en: Show _percentage remaining
da: Vis resterende i _procent

en: Notifications
da: Påmindelser

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
da: Ad_var når batterikapaciteten falder til:

en: _Notify when battery is fully recharged
da: _Påmind når batteriet er fuldt genopladet

en: System is running on AC power
da: Systemet kører på lysnettet

en: System is running on battery power
da: Systemet kører på batteriet

en: Battery charged (%d%%)
da: Batteriet er opladet (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
da: Ukendt tid (%d%%) tilbage

en: Unknown time (%d%%) until charged
da: Ukendt tid (%d%%) for opladning

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
da[0]: %d minut (%d%%) tilbage
da[1]: %d minutter (%d%%) tilbage

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
da[0]: %d minut for opladning (%d%%)
da[1]: %d minutter for opladning (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
da[0]: %d time (%d%%) tilbage
da[1]: %d timer (%d%%) tilbage

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
da[0]: %d time før opladet (%d%%)
da[1]: %d timer før opladet (%d%%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
da: %d %s %d %s (%d%%) tilbage

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
da: %d %s %d %s før opladet (%d%%)

en: Battery Monitor
da: Batteri

en: Your battery is now fully recharged
da: Dit batteri er nu fuldt opladet

en: Battery Notice
da: Batteribesked

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
da: Du har %d%% af din total batterikapacitet tilbage.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
da[0]: Du har %d minut tilbage af batteriets kapacitet (%d%% af den totale kapacitet).
da[1]: Du har %d minutter tilbage af batteriets kapacitet (%d%% af den totale kapacitet).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
da: For ikke at miste det du arbejder med, bør du:
     • sætte maskinen i dvale for at spare strøm,
     • tilslutte en strømkilde til maskinen, eller
     • gemme dine åbne dokumenter og slukke maskinen.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
da: For ikke at miste det du arbejder med, bør du:
     • sætte maskinen i dvale for at spare strøm,
     • tilslutte en strømkilde til maskinen, eller
     • gemme dine åbne dokumenter og slukke maskinen.

en: Your battery is running low
da: Dit batteri er ved at være afladet

en: No battery present
da: Intet batteri tilgængeligt

en: Battery status unknown
da: Ukendt batteristatus

en: N/A
da:  –

en: Battery Charge Monitor
da: Batteriovervåger

en: Monitor a laptop's remaining power
da: Overvåg en bærbars tilbageværende strøm

en: This utility shows the status of your laptop battery.
    
    UPower backend enabled.
da: Dette værktøj viser status for batteriet på din bærbare.
    
    UPower-motor er aktiveret.

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
da: Procent

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
da: Minutter tilbage

en: Cannot connect to gnome-settings-daemon
da: Kan ikke forbinde til gnome-settings-daemon

en: Cannot get laptop panel brightness
da: Kan ikke bestemme panellysstyrke for bærbar

en: LCD brightness : %d%%
da: LCD-lysstyrke : %d%%

en: Adjusts laptop panel brightness.
da: Angiver panellysstyrke for bærbar.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Brightness Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Brightness Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
da: Licenseret under GNU General Public License Version 2
    
    Brightness Applet er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det
    under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License,
    som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af
    licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Brightness Applet distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN
    NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer
    kan læses i GNU General Public License.
    
    Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Available palettes
da: Tilgængelige paletter

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
da: Indsæt “%s”

en: Insert special character
da: Indsæt specialtegn

en: insert special character %s
da: indsæt specialtegn %s

en: Character Palette
da: Tegnpalet

en: Insert characters
da: Indsæt tegn

en: GNOME Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
da: Panelprogram til at vælge specielle tegn der ikke findes på dit tastatur. Udgivet under GNU General Public Licence.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Palette:
da: _Palet:

en: Palette entry
da: Paletindtastning

en: Modify a palette by adding or removing characters
da: Ændr en palet ved at tilføje eller fjerne tegn

en: Add Palette
da: Tilføj palet

en: Edit Palette
da: Redigér palet

en: Palettes list
da: Paletliste

en: _Palettes:
da: _Paletter:

en: _Add
da: _Tilføj

en: Add button
da: Tilføj-knap

en: Click to add a new palette
da: Klik for at tilføje en ny palet

en: _Edit
da: _Editér

en: Edit button
da: Redigér-knap

en: Click to edit the selected palette
da: Klik for at ændre den valgte palet

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete button
da: Slet-knap

en: Click to delete the selected palette
da: Klik for at slette den valgte palet

en: Character Palette Preferences
da: Indstillinger for tegnpalet

en: _Close
da: _Luk

en: Command Applet Preferences
da: Indstillinger for kommandopanelprogram

en: Command:
da: Kommando:

en: Interval (seconds):
da: Interval (sekunder):

en: Maximum width (chars):
da: Maksimal bredde (tegn):

en: CPU Frequency Monitor Preferences
da: Indstillinger for CPU-frekvens

en: Monitor Settings
da: Overvågningsopsætning

en: _Monitored CPU:
da: _Overvåget CPU:

en: Display Settings
da: Visningsopsætning

en: _Appearance:
da: _Udseende:

en: Show CPU frequency as _frequency
da: Vis CPU-frekvens som _frekvens

en: Show frequency _units
da: Vis frekvens-_enheder

en: Show CPU frequency as _percentage
da: Vis CPU-frekvens i _procent

en: CPU Frequency Scaling Monitor
da: CPU-frekvensskalering

en: This utility shows the current CPU Frequency
da: Dette værktøj viser den nuværende CPU-frekvens

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
da: Dette værktøj viser den nuværende CPU-frekvensskalering.

en: Graphic
da: Grafik

en: Text
da: Tekst

en: Graphic and Text
da: Grafik og tekst

en: Change CPU Frequency scaling
da: Ændr CPU-frekvensskalering

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
da: Der kræves rettigheder til at ændre CPU-frekvensskaleringen.

en: (mounted)
da: (monteret)

en: (not mounted)
da: (ikke monteret)

en: Cannot start Nautilus File Manager
da: Kan ikke starte filhåndteringen Nautilus

en: Could not find Nautilus
da: Kunne ikke finde Nautilus

en: _Play DVD
da: _Afspil dvd

en: _Play CD
da: _Afspil cd

en: _Open %s
da: _Åbn %s

en: Un_mount %s
da: Af_montér %s

en: _Mount %s
da: _Montér %s

en: _Eject %s
da: _Skub %s ud

en: Disk Mounter
da: Diskmontering

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
da: Panelprogram til at montere og afmontere blokarkiver.

en: Shows the status of keyboard accessibility features
da: Viser status for tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Brightness Applet
da: Lysstyrke-panelprogram

en: Adjusts Laptop panel brightness
da: Angiver panellysstyrke for bærbar

en: Command
da: Kommando

en: Shows the output of a command
da: Viser en kommandos output

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
da: Overvåg CPU-frekvensskaleringen

en: Mount local disks and devices
da: Montér lokale diske og enheder

en: Eyes
da: Øjne

en: A set of eyeballs for your panel
da: Et par øjeæbler til panelet

en: Weather Report
da: Vejrrapport

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
da: Overvåg de aktuelle vejrforhold og -prognoser

en: Inhibit Applet
da: Suspenderingspanelprogram

en: Allows user to inhibit automatic power saving
da: Lader brugeren suspendere automatisk strømsparetilstand

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Mini-Commander
da: Mini-kommandolinje

en: System Monitor
da: Systemovervåger

en: A system load indicator
da: Systembelastningsovervåger

en: Network Monitor
da: Netværksovervågning

en: Netspeed Applet
da: Netspeed – panelprogram

en: Sticky Notes
da: Notessedler

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
da: Opret, vis og håndtér notessedler på skrivebordet

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
da: Start en timer og modtag en påmindelse når tiden oprinder

en: Tracker Search Bar
da: Tracker-søgebjælke

en: Find your data quickly using Tracker
da: Find dine data hurtigt med Tracker

en: Trash
da: Papirkurv

en: Go to Trash
da: Gå til papirkurven

en: Window Buttons
da: Vinduesknapper

en: Window buttons for your GNOME Panel
da: Vinduesknapper til dit GNOME-panel

en: Window Picker
da: Vinduesvælger

en: Shows a list of icons for the open windows.
da: Viser en liste med de åbne vinduers ikoner.

en: Window Title
da: Vinduestitel

en: Window title for your GNOME Panel
da: Vinduestitel til dit GNOME-panel

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
da: Øjnene kigger i retning efter musemarkøren

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
da: En fjollet sæt øjne til GNOME-panelet. De følger din mus.

en: Can not launch the eyes applet.
da: Kan ikke starte øjne-panelprogrammet.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
da: Der opstod en fatal fejl ved indlæsning af temaet.

en: Geyes Preferences
da: Indstillinger til Øjne

en: Themes
da: Temaer

en: _Select a theme:
da: _Vælg et tema:

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Update
da: O_pdatér

en: GNOME Weather
da: Vejret

en: Weather Forecast
da: Vejrudsigt

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
da: By: %s
    Himmel: %s
    Temperatur: %s

en: Updating...
da: Opdaterer …

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
da: Et panelprogram til at overvåge lokale vejrforhold.

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
da: © 1999–2005 af S. Papadimitriou og andre

en: Details
da: Detaljer

en: City:
da: By:

en: Last update:
da: Sidste opdatering:

en: Conditions:
da: Forhold:

en: Sky:
da: Himmel:

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Feels like:
da: Føles ligesom:

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Relative humidity:
da: Relativ luftfugtighed:

en: Wind:
da: Vind:

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Visibility:
da: Sigtbarhed:

en: Sunrise:
da: Solopgang:

en: Sunset:
da: Solnedgang:

en: Current Conditions
da: Aktuelle forhold

en: Forecast Report
da: Vejrudsigtsrapport

en: See the ForeCast Details
da: Se vejrudsigtsdetaljer

en: Forecast
da: Prognose

en: Forecast not currently available for this location.
da: Vejrudsigt er ikke tilgængelig for denne lokalitet.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
da: Placeringsvisning

en: Select Location from the list
da: Vælg en placering fra listen

en: Update spin button
da: Opdateringsknap

en: Spinbutton for updating
da: Talindtastning for opdateringsinterval

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
da: Kunne ikke indlæse XML-databasen over lokationer. Rapportér venligst dette som en fejl.

en: Weather Preferences
da: Indstillinger for vejret

en: _Automatically update every:
da: _Opdatér automatisk hvert:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
da: _Temperaturenhed:

note: Default means device with default route set
en: Default
da: Standard

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
da: _Vindstyrkeenhed:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "kilometers per hour"
en: km/h
da: km/t

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "miles per hour"
en: mph
da: mpt

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
da: knob

en: Beaufort scale
da: Beaufort-skala

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
da: _Trykenhed:

note: TRANSLATOR: The pressure unit "inches of mercury"
en: inHg
da: tmHG

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
da: _Sigtbarhedsenhed:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
da: meter

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
da: mil

en: Update
da: Opdatér

en: minutes
da: minut

en: Display
da: Vis

en: General
da: Generelt

en: _Select a location:
da: _Vælg en placering:

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Location
da: Placering

en: Cannot connect to gnome-session
da: Kan ikke forbinde til gnome-session

en: Automatic sleep inhibited
da: Automatisk hviletilstand suspenderet

en: Automatic sleep enabled
da: Automatisk hviletilstand slået til

en: Manual inhibit
da: Manuel suspendering

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
da: Lader brugeren suspendere automatisk strømsparetilstand.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Inhibit Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Inhibit Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
da: Licenseret under GNU General Public License Version 2
    
    Suspenderingspanelprogrammet er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det
    under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License,
    som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af
    licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Suspenderingspanelprogrammet distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN
    NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer
    kan læses i GNU General Public License.
    
    Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: No items in history
da: Ingen punkter i historikken

en: Command line
da: Kommandolinje

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
da: Indtast en kommando her og Gnome vil udføre den for dig

en: Browser
da: Filvælger

en: Click this button to start the browser
da: Start surfningsprogrammet

en: History
da: Historik

en: Click this button for the list of previous commands
da: Vis en liste over tidligere kommandoer

en: Command line has been disabled by your system administrator
da: Kommandolinjen er blevet deaktiveret af din systemadministrator

en: Mini-Commander applet
da: Kommando-panelprogram

en: This applet adds a command line to the panel
da: Kommandelinje til panelet

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
da: Dette panelprogram giver panelet en kommandolinje med kommandofuldførelse, historik og makroer der kan tilpasses.

en: Command Line Preferences
da: Indstillinger for kommandolinje

en: Auto Completion
da: Automatisk fuldførelse

en: E_nable history-based auto completion
da: Benyt _historikbaseret autofuldførelse

en: Size
da: Størrelse

en: _Width:
da: _Bredde:

en: pixels
da: punkter

en: Colors
da: Farver

en: _Use default theme colors
da: _Benyt temaets farver

en: Command line _foreground:
da: Kommandolinje_forgrund:

en: Command line _background:
da: Kommandolinje_baggrund:

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: _Macros:
da: _Makroer:

en: _Add Macro...
da: _Tilføj makro …

en: _Delete Macro
da: _Slet makro

en: Macros
da: Makroer

en: Add New Macro
da: Tilføj ny makro

en: _Pattern:
da: M_ønster:

en: Co_mmand:
da: _Kommando:

en: You must specify a pattern and a command
da: Du skal angive et mønster og en kommando

en: You must specify a pattern
da: Du skal angive et mønster

en: You must specify a command
da: Du skal angive en kommando

en: You may not specify duplicate patterns
da: Du kan ikke angive flere ens mønstre

en: Pattern
da: Mønster

en: _Open System Monitor
da: _Åbn systemovervåger

en: Start system-monitor
da: Start systemovervåger

en: There was an error executing '%s': %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af “%s”: %s

en: Memory
da: Hukommelse

en: Network
da: Netværk

en: Swap Space
da: Swapplads

en: Load Average
da: Middelbelastning

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
da: %s:
    %u%% i brug af programmel
    %u%% i brug som mellemlager

en: The system load average is %0.02f
da: Systemets middelbelastning er %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
da: %s:
    Modtager %s
    Sender %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
da[0]: %s:
    %u%% i brug
da[1]: %s:
    %u%% i brug

en: CPU Load
da: Processorbelastning

en: Memory Load
da: Hukommelsesbelastning

en: Net Load
da: Netværksbelastning

en: Swap Load
da: Swapbelastning

en: Disk Load
da: Diskbelastning

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
da: En systembelastningsovervåger der kan vise grafer for processor, hukommelse og swapfilsforbrug, plus netværkstraffik.

en: Monitored Resources
da: Overvågede resurser

en: _Memory
da: _Hukommelse

en: _Network
da: _Netværk

en: S_wap Space
da: S_wapplads

en: _Load
da: _Belastning

en: Options
da: Indstillinger

en: System m_onitor width:
da: System_overvågningsbredde:

en: System m_onitor height:
da: System_overvågningshøjde:

en: Sys_tem monitor update interval:
da: Sys_temovervågningsinterval:

en: milliseconds
da: millisekunder

en: _User
da: _Bruger

en: N_ice
da: _Nedprioriteret

en: I_OWait
da: I_O-ventning

en: I_dle
da: _Inaktiv

en: Sh_ared
da: _Delt

en: _Buffers
da: _Buffere

en: Cach_ed
da: _Cache

en: F_ree
da: L_edig

en: _In
da: _Ind

en: _Out
da: _Ud

en: _Local
da: _Lokal

en: _Background
da: _Baggrund

en: _Used
da: _Brugt

en: _Free
da: _Ledig

en: Load
da: Belastning

en: _Average
da: _Gennemsnit

en: _Read
da: _Læse

en: _Write
da: _Skrive

en: System Monitor Preferences
da: Indstillinger for systemovervågning

en: Device _Details
da: Enheds_detaljer

en: bits
da: bit

en: bytes
da: byte

en: KiB/s
da: Kib/s

en: KiB
da: Kib

en: Device Details for %s
da: Enhedsdetaljer for %s

en: _In graph color
da: Graffarve for _ind

en: _Out graph color
da: Graffarve for _ud

en: Internet Address:
da: Internetadresse:

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: Hardware Address:
da: Hardwareadresse:

en: P-t-P Address:
da: P-t-P-adresse:

en: Bytes in:
da: Byte ind:

en: Bytes out:
da: Byte ud:

en: none
da: ingen

en: IPv6 Address:
da: IPv6-adresse:

en: Signal Strength:
da: Signalstyrke:

en: %s is down
da: %s er nede

en: %s: %s
    in: %s out: %s
da: %s: %s
    i: %s ud: %s

en: has no ip
da: har ingen ip

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
da: 
    ESSID: %s
    Styrke: %d %%

en: unknown
da: ukendt

en: Do you want to disconnect %s now?
da: Ønsker du at afbryde %s nu?

en: Do you want to connect %s now?
da: Ønsker du at forbinde til %s nu?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
da: <b>Kørsel af kommando %s mislykkedes</b>
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
da: Et lille panelprogram som viser information om trafikken på den angivne netværksenhed

en: Network _device:
da: Netværks_enhed:

en: General Settings
da: Generel opsætning

en: Show _sum instead of in & out
da: Vis _sum i steden for ind & ud

en: Show _bits instead of bytes
da: Vis _bit i steden for byte

en: Change _icon according to the selected device
da: Ændr _ikon efter den valgte enhed

en: Netspeed Preferences
da: Netspeeds indstillinger

en: %d note | %d notes
da[0]: %d note
da[1]: %d noter

en: Show sticky notes
da: Vis notessedler

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
da: Notessedler til Gnome

en: This note is locked.
da: Denne notesseddel er låst.

en: This note is unlocked.
da: Denne notesseddel er låst op.

en: _New Note
da: _Ny note

en: Hi_de Notes
da: _Skjul noter

en: _Lock Notes
da: _Lås noter

en: _Delete Notes
da: _Slet noter

en: _Delete All
da: _Slet alle

en: Delete all sticky notes?
da: Slet alle noter?

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete this sticky note?
da: Slet denne note?

en: _Delete Note...
da: _Slet note …

en: _Lock Note
da: _Lås note

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Sticky Note
da: Notesseddel

en: Lock/Unlock note
da: Lås/lås op

en: Close note
da: Luk note

en: Resize note
da: Ændr størrelsen af noten

en: Sticky Notes Preferences
da: Indstillinger for notessedler

en: Default Note Properties
da: Standardegenskaber for notesseddler

en: H_eight:
da: _Højde:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardbredde (i punkter) for nye noter

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardhøjde (i punkter) for nye noter

en: Use co_lor from the system theme
da: Benyt _temaets farver

en: Font Co_lor:
da: Skriftf_arve:

en: Note C_olor:
da: Notefa_rve:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
da: Vælg en grundfarve til alle notessedler

en: Pick a default sticky note color
da: Vælg en standardfarve til notessedler

en: Use fo_nt from the system theme
da: Benyt temaets sk_rifttype

en: _Font:
da: Skrift_type:

en: Choose a font to use for all sticky notes
da: Vælg en skrifttype til alle notessedler

en: Pick a default sticky note font
da: Vælg en standardskrifttype til notessedler

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Put notes on all workspaces
da: _Anbring noter på alle arbejdsområder

en: Choose if notes are visible on all workspaces
da: Vælg om noter er synlige på alle arbejdsområder

en: Force _default color and font on notes
da: Gennemtving _standard-farve og skrifttype for noter

en: Choose if the default style is forced on all notes
da: Vælg om standardstilen er gennemtvunget for alle noter

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
da: Skjul noter når der klikkes på s_krivebordet

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
da: Vælg om alle noter skal skjules, når der vælges fra skrivebordet

en: Sticky Note Properties
da: Egenskaber for notesseddel

en: Properties
da: Egenskaber

en: _Title:
da: _Titel:

en: Specify a title for the note
da: Angiv en titel til noten

en: Use default co_lor
da: Benyt _standardfarve

en: Font C_olor:
da: Skrift_farve:

en: Note _Color:
da: Notefar_ve:

en: Use default fo_nt
da: Benyt standards_krifttype

en: Choose a color for the note
da: Vælg en farve til noten

en: Pick a color for the sticky note
da: Vælg en farve til notessedlen

en: Choose a font for the note
da: Vælg en skrifttype til noten

en: Pick a font for the sticky note
da: Vælg en skrifttype til notessedlen

en: P_ause timer
da: S_æt timer på pause

en: Finished
da: Afsluttet

en: Timer finished!
da: Timer afsluttet!

en: Timer Applet Preferences
da: Indstillinger timerpanelprogram

en: Name:
da: Navn:

en: Hours:
da: Timer:

en: Minutes:
da: Minutter:

en: Seconds:
da: Sekunder:

en: Show notification popup
da: Vis pop op-påmindelse

en: Show dialog
da: Vis dialog

en: A search bar applet for finding content stored in Tracker
da: Et søgepanelprogram til at finde indhold via Tracker

en: Copyright Tracker Authors 2005-2010
da: Ophavsret udviklerne af Tracker 2005–2010

en: Other
da: Anden

en: Contacts
da: Kontakter

en: Tags
da: Mærker

en: Email Addresses
da: E-mailadresser

en: Documents
da: Dokumenter

en: Applications
da: Programmer

en: Images
da: Billeder

en: Audio
da: Lyd

en: Folders
da: Mapper

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Videos
da: Videoer

en: Archives
da: Arkiver

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Category
da: Kategori

en: Title
da: Titel

en: No results found for “%s”
da: Ingen resultater fundet for “%s”

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
da[0]: %d element i papirkurven
da[1]: %d elementer i papirkurven

en: No Items in Trash
da: Ingen filer i papirkurven

en: Error while spawning Nautilus:
    %s
da: Fejl ved start af ny instans af Nautilus:
    %s

en: Delete Immediately?
da: Slet med det samme?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
da: Kan ikke flytte filerne til papirkurven, vil du slette dem med det samme?

en: The selected item cannot be moved to the trash | None of the %d selected items can be moved to the Trash
da[0]: Det valgte element kan ikke flyttes til papirkurven
da[1]: Ingen af de %d valgte elementer kan flyttes til papirkurven

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
da: Kan ikke flytte nogle af filerne til papirkurven, vil du slette dem med det samme?

en: The selected item cannot be moved to the Trash | %d of the selected items cannot be moved to the Trash
da[0]: Det valgte element kan ikke flyttes til papirkurven
da[1]: %d af de valgte elementer kan ikke flyttes til papirkurven

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
da: En Gnome-papirkurv til panelet. Du kan bruge den til at vise kasserede filer eller trække filer til papirkurven.

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
da: Fjerner objekt %s af %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
da: Fjerner: %s

en: Empty all of the items from the trash?
da: Fjern alle filerne fra papirkurven?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
da: Hvis du tømmer papirkurven, vil filerne blive slettet permanent. Bemærk at du også kan slette dem individuelt.

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Emptying the Trash
da: Tømmer papirkurven

en: From:
da: Fra:

en: _Open Trash
da: _Åbn papirkurv

en: Unmaximize
da: Gendan

en: Maximize
da: Maksimér

en: Minimize
da: Minimér

en: Close
da: Luk

en: Window buttons for your GNOME Panel.
da: Vinduesknapper til dit GNOME-panel.

en: Window Applets on Gnome-Look
da: Vinduespanelprogrammer på Gnome-Look

en: Window Buttons Preferences
da: Indstillinger for vinduesknapper

en: Theme:
da: Tema:

en: Focused
    Normal
da: Fokuseret
    Normal

en: Focused
    Clicked
da: Fokuseret
    Klikket

en: Focused
    Hover
da: Fokuseret
    Svæve

en: Unfocused
    Normal
da: Ufokuseret
    Normal

en: Unfocused
    Hover
da: Ufokuseret
    Svæve

en: Unfocused
    Clicked
da: Ufokuseret
    Klikket

en: Use Metacity's button order
da: Brug knaprækkefølgen fra Metacity

en: When checked, the button order will be the same as on Metacity window borders.
da: Når slået til, vil knaprækkefølgen være den samme som i Metacity-vindueskanter.

en: Custom order:
da: Tilpasset rækkefølge:

note: Translators: minimize, maximize, close should not be translated
en: Define your custom order by using the words:
    minimize, maximize and close
    Separate them by commas (,).
    Do NOT use double values!
da: Definér din egen rækkefølge med ordene:
    minimere, maksimere og lukke
    Adskil dem med kommaer (,).
    Brug IKKE dobbeltværdier!

note: Translators: these words should not be translated
en: minimize,maximize,close
da: minimere,maksimere,lukke

en: Reload
da: Genindlæs

en: Click to reload buttons.
da: Klik for at genindlæse knapper.

en: Reverse order
da: Omvendt rækkefølge

en: <b>Button Order</b>
da: <b>Knaprækkefølge</b>

en: Automatic
da: Automatisk

en: Align buttons with panel orientation.
da: Afstem knapper med panelorientering.

en: Horizontal
da: Vandret

en: Force buttons to always appear horizontal.
da: Tving knapper til at blive vist vandret.

en: Vertical
da: Lodret

en: Force buttons to always appear vertical.
da: Tving knapper til at blive vist lodret.

en: <b>Button Orientation</b>
da: <b>Orientering af knapper</b>

en: Minimize Button
da: Minimér-knap

en: Maximize/Unmaximize Button
da: Maksimér/gendan-knap

en: Close Button
da: Lukkeknap

en: <b>Button Hiding</b>
da: <b>Skjul af knapper</b>

en: Positioning & Visibility
da: Position & synlighed

en: Control _maximized windows only
da: Styr kun _maksimerede vinduer

en: _Hide when no active maximized window
da: _Skjul når der ikke er noget aktivt maksimeret vindue

en: Enable _click effect
da: Slå _klikeffekt til

en: Enable _hover effect
da: Slå svæve_effekt til

en: Show _tooltips
da: Vis _værktøjstip

en: <b>Internal</b>
da: <b>Intern</b>

en: Hide Compiz _decorations for maximized windows
da: Skjul Compiz-_dekorationer for maksimerede vinduer

en: <b>External</b>
da: <b>Ekstern</b>

en: Window Task Button
da: Vinduesopgaveknap

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: Show the home title and
    log out icon when on the desktop
da: Vis titel for hjem samt
    log ud-ikon på skrivebordet

en: Show the application title and close icon
    for the active window
da: Vis det aktive vindues programtitel
    og lukkeikon

en: Grey out non-active window icons
da: Gør ikoner for inaktive vinduer grå

en: Home
da: Start

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
da: Log af, skift bruger, lås skærmen, eller sluk computeren

en: Close window
da: Luk vinduet

en: Window Title Preferences
da: Indstillinger for vinduestitel

en: Swap icon/title _order
da: _Ombyt ikon/titel

en: Expand applet
da: Udvid panelprogram

en: Disabled until GTK+ developers fix the various bugs.
    You may change it using gconf-editor, but then you also need to set a fixed size.
da: Deaktiveret indtil GTK+-udviklerne retter fejlene.
    Du kan ændre dette med gconf-editor, men så skal du også angive en fast størrelse.

en: Hide _icon
da: Skjul _ikon

en: Icon
da: Ikon

en: Hide title
da: Skjul titel

en: Alignment:
da: Position:

en: Set the title alignment.
    Note: only has effect when "Expand applet" is active.
da: Angiv position af titel.
    Bemærk: kun virksom når “Udvid panelprogram” er slået til.

en: Custom _style
da: Brugertilpasset _stil

en: Active
da: Aktiv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Font style:
da: Skriftstil:

en: Font color:
da: Skriftfarve:

en: _Hide when no active maximized windows
da: _Skjul når der ikke er aktive maksimerede vinduer

en: Show window _action menu on right-click
da: Vis vindues_handlingsmenu ved højreklik

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked.
    This experimental feature is still under development!
    Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden. You may always change this setting from gconf-editor.
da: Vil få vindueshandlingsmenuen til at blive vist ved højreklik på titlen.
    Denne eksperimentelle funktion er stadig under udvikling! Advarsel!
    I nuværende tilstand vil du ikke kunne tilgå panelprogrammets
    handlingsmenu via titel-højreklik, mens denne funktion er slået til!
    Du kan stadig gøre dette ved at højreklikke på ikonet, hvis det ikke
    er skjult. Du kan altid ændre denne indstilling fra gconf-editor.

en: Window title for your GNOME Panel.
da: Vinduestitel til dit GNOME-panel.
