gnome-applets - en to fi translation catalogue (639 entries)

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
fi: Näyttää AccessX-ominaisuuksien (kuten salvattujen muuttujien) tilat

en: There was an error launching the help viewer: %s
fi: Virhe käynnistettäessä ohjeselainta: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
fi: Virhe käynnistettäessä näppäimistön asetusikkunaa: %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
fi: _Näppäimistön esteettömyysasetukset

en: _Help
fi: O_hje

en: _About
fi: _Tietoja

en: AccessX Status
fi: AccessX-tila

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
fi: Näyttää näppäimistön tilan esteettömyysominaisuuksia käytettäessä

en: XKB Extension is not enabled
fi: XKB-laajennus ei ole käytössä

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Keyboard Accessibility Status
fi: Näppäimistön esteettömyystila

en: Displays current state of keyboard accessibility features
fi: Näyttää nykyiset näppäimistön esteettömyystoiminnot

en: AccessX Status Applet Factory
fi: AccessX-tilasovelman tehdas

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
fi: Näppäimistön esteettömyystila -sovelman tehdas

en: Shows the status of keyboard accessibility features
fi: Näyttää näppäimistön esteettömyysominaisuuksien tilan

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: System is running on AC power
fi: Järjestelmä käyttää verkkovirtaa

en: System is running on battery power
fi: Järjestelmä käyttää akkuvirtaa

en: Battery charged (%d%%)
fi: Akku on nyt täynnä (%d %%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
fi: Tuntematon määrä (%d %%) jäljellä

en: Unknown time (%d%%) until charged
fi: Akun lataukseen (%d %%) kuluva aika tuntematon

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
fi[0]: %d minuutti (%d %%) jäljellä
fi[1]: %d minuuttia (%d %%) jäljellä

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
fi[0]: %d minuutti kunnes akku on latautunut (%d %%)
fi[1]: %d minuuttia kunnes akku on latautunut (%d %%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
fi[0]: %d tunti (%d %%) jäljellä
fi[1]: %d tuntia (%d %%) jäljellä

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
fi[0]: %d tunti kunnes akku on latautunut (%d %%)
fi[1]: %d tuntia kunnes akku on latautunut (%d %%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
fi: %d %s %d %s (%d %%) jäljellä

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
fi: %d %s %d %s kunnes akku on latautunut (%d %%)

en: Battery Monitor
fi: Latausmittari

en: Your battery is now fully recharged
fi: Akkusi on nyt täynnä

en: Battery Notice
fi: Akkuilmoitus

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
fi: Akun latauksesta on %d%% jäljellä.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
fi[0]: Akussa on %d minuutti virtaa jäljellä (%d %% täydestä akusta).
fi[1]: Akussa on %d minuuttia virtaa jäljellä (%d %% täydestä akusta).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fi: Välttääksesi työtiedostojen menetyksen:
     • kytke tietokone virtalähteeseen tai
     • sulje avoimet asiakirjat ja sammuta tietokoneesi.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
fi: Välttääksesi työtiedostojen menetyksen:
     • aseta tietokone virransäästötilaan,
     • kytke tietokone virtalähteeseen, tai
     • sulje avoimet asiakirjat ja sammuta tietokoneesi.

en: Your battery is running low
fi: Akkusi on vähissä

en: No battery present
fi: Ei akkua kytketty

en: Battery status unknown
fi: Akun tila tuntematon

en: There was an error displaying help: %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
fi: Tämä ohjelma näyttää kannettavan tietokoneesi akun latauksen.

note: true
en: HAL backend enabled.
fi: HAL-taustajärjestelmä käytössä.

note: false
en: Legacy (non-HAL) backend enabled.
fi: Perinteinen (muu kuin HAL) taustajärjestelmä käytössä.

en: Battery Charge Monitor
fi: Latausmittari

en: Monitor a laptop's remaining power
fi: Seuraa kannettavan tietokoneen käytettävissä olevaa virtaa

en: Battery Charge Monitor Preferences
fi: Latausmittarin asetukset

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: _Compact view
fi: _Tiivis näkymä

en: (shows single image for status and charge)
fi: (yksi kuva tilalle ja lataukselle)

en: _Expanded view
fi: _Laaja näkymä

en: (two images: one for status, one for charge)
fi: (kaksi kuvaa, toinen tilalle ja toinen lataukselle)

en: _Show time/percentage:
fi: _Näytä aika tai prosentit:

en: Show _time remaining
fi: Näy_tä jäljellä oleva aika

en: Show _percentage remaining
fi: Näytä jäljellä olevat _prosentit

en: Notifications
fi: Huomautukset

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
fi: Va_roita akun latauksen laskiessa arvoon:

en: _Notify when battery is fully recharged
fi: _Huomauta kun akku on ladattu täyteen

en: HAL error
fi: HAL-virhe

en: Could not create libhal_ctx
fi: Kontekstia libhal_ctx ei voitu luoda

en: No batteries found
fi: Akkuja ei löytynyt

en: Unable to initialise HAL: %s: %s
fi: HAL:ia ei voitu alustaa: %s: %s

en: Red value level
fi: Punaisen arvon raja

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
fi: Akun lataustila jonka jälkeen akku näytetään punaisena. Arvo on samalla se, jonka jälkeen matalan lataustason varoitus näytetään.

en: Warn on low time rather than low percentage
fi: Varoita vähäisestä käyttöajasta matalan latausprosentin sijaan

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
fi: Käytä kohdassa red_value määriteltyä arvoa jäljellä olevan ajan näyttämiseen varoitusikkuna aikana prosenttiluvun sijasta.

en: Low Battery Notification
fi: Huomautus matalasta akun latauksesta

en: Notify user when the battery is low.
fi: Huomauta akun ollessa lähes tyhjä.

en: Full Battery Notification
fi: Huomautus täydestä akusta

en: Notify user when the battery is full.
fi: Huomauta akun ollessa täysi.

en: Beep for warnings
fi: Anna äänimerkki varoitettaessa

en: Beep when displaying a warning.
fi: Piippaa näytettäessä varoitus.

en: Drain from top
fi: Tyhjennä yläpäästä

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
fi: Näytä yläpäästä tyhjentyvä akun latausmittari. Toteutettu vain perinteisessä akun näkymässä.

en: Upright (small) battery
fi: Pysty (pienempi) akun kuva

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
fi: Näytä pystysuuntainen, pienempi akku paneelissa.

en: Show the horizontal battery
fi: Näytä vaakasuuntainen akku

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
fi: Näytä perinteinen, vaakasuuntainen akku paneelissa.

en: Show the time/percent label
fi: Näytä aika- ja prosenttitiedot

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
fi: 0 ei otsikkoa, 1 prosentteina ja 2 jäljellä olevana aikana

en: Battstat Factory
fi: Battstat-tehdas

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
fi: prosenttia

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
fi: minuuttia jäljellä

en: Battery Status Utility
fi: Akun latausmittari

en: Battery power low
fi: Virta vähissä

en: Battery fully re-charged
fi: Akku on täynnä

en: Available palettes
fi: Saatavilla olevat paletit

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
fi: Lisää ”%s”

en: Insert special character
fi: Lisää erikoismerkki

en: insert special character %s
fi: lisää erikoismerkki %s

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
fi: Gnome-paneelisovelma epätavallisten, näppäimistöltä puuttuvien merkkien valitsemiseen. Julkaistu GNU:n GPL-lisenssillä

en: Character Palette
fi: Merkkipaletti

en: Insert characters
fi: Lisää merkkejä

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
fi: VANHENTUNUT - Sovelman käynnistyessä näytettävät merkit

en: Characters shown on applet startup
fi: Sovelman käynnistyessä näytettävät merkit

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
fi: Merkkijono, jonka käyttäjä valitsi, kun sovelmaa viimeksi käytettiin. Tämä merkkijono näytetään kun sovelma käynnistetään.

en: List of available palettes
fi: Luettelo saatavilla olevista paleteista

en: List of strings containing the available palettes.
fi: Luettelo merkkijonoista, jotka sisältävät saatavilla olevat paletit.

en: Charpicker Applet Factory
fi: Merkkivalitsimen tehdas

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Palette:
fi: _Paletti:

en: Palette entry
fi: Paletti

en: Modify a palette by adding or removing characters
fi: Muokkaa palettia lisäämällä tai poistamalla merkkejä

en: Add Palette
fi: Lisää paletti

en: Edit Palette
fi: Muokkaa palettia

en: Palettes list
fi: Palettiluettelo

en: _Palettes:
fi: _Paletit:

en: Add button
fi: Lisäyspainike

en: Click to add a new palette
fi: Napsauta lisätäksesi uuden paletin

en: Edit button
fi: Muokkauspainike

en: Click to edit the selected palette
fi: Napsauta muokataksesi valittua palettia

en: Delete button
fi: Poistopainike

en: Click to delete the selected palette
fi: Napsauta poistaaksesi valitun paletin

en: Character Palette Preferences
fi: Merkkipaletin asetukset

en: CPU to Monitor
fi: Tarkkailtava prosessori

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
fi: Valitse tarkkailtava prosessori. Yhden prosessorin laitteissa tätä ei tarvitse muuttaa.

en: Mode to show cpu usage
fi: Prosessorin käytön näyttötila

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
fi: Arvo 0 näyttää sovelman graafisessa tilassa (vain pixmap), 1 näyttää tekstitilassa (ei näytetä pixmappia) ja 2 näyttää sovelman sekä graafisessa että tekstitilassa.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
fi: Näytettävän tekstin tyyppi (jos tekstin näyttö on käytössä)

en: A 0 value means to show cpu frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
fi: Arvo 0 näyttää kellotaajuuden, 1 näyttää kellotaajuuden ja yksiköt ja 2 näyttää prosentteja taajuuden sijasta.

en: CPU Frequency Monitor Preferences
fi: Prosessorin kellotaajuusnäytön asetukset

en: Monitor Settings
fi: Näytön asetukset

en: _Monitored CPU:
fi: _Seurattava prosessori:

en: Display Settings
fi: Näytön asetukset

en: _Appearance:
fi: _Ulkoasu:

en: Show CPU frequency as _frequency
fi: Näytä CPU-taajuus _taajuutena

en: Show frequency _units
fi: Näytä taajuuden _yksiköt

en: Show CPU frequency as _percentage
fi: Näytä nopeus _prosentteina

en: CPU Frequency Scaling Monitor
fi: Prosessorin kellotaajuuden ilmaisin

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
fi: Tarkkaile prosessorin kellotaajuuden muutoksia

en: Could not open help document
fi: Ohje-dokumenttia ei voitu avata

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
fi: Tämä ohjelma näyttää tämänhetkisen CPU:n kellotaajuuden skaalauksen.

en: This utility shows the current CPU Frequency
fi: Tämä ohjelma näyttää prosessorin tämänhetkisen kellotaajuuden.

en: Graphic
fi: Graafisena

en: Text
fi: Teksti

en: Graphic and Text
fi: Graafisena ja tekstinä

en: Frequency Scaling Unsupported
fi: Kellotaajuuden skaalaus ei ole tuettu

note: If there is no cpufreq support it shows only the cpu frequency, * I think is better than do nothing. I have to notify it to the user, because * he could think that cpufreq is supported but it doesn't work succesfully
en: CPU frequency scaling unsupported
fi: Prosessorin kellotaajuuden skaalaus ei ole tuettu

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
fi: Et voi muuttaa tietokoneesi prosessorin kellotaajuutta. Tietokoneesi voi olla väärin määritelty tai sen laitteisto ei tue CPU:n kellotaajuuden säätöä.

en: Change CPU Frequency scaling
fi: Muuta prosessorin kellotaajuuden asetuksia.

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
fi: Prosessorin kellotaajuusasetusten muuttaminen vaatii lisäoikeuksia.

en: (mounted)
fi: (liitetty)

en: (not mounted)
fi: (ei liitetty)

en: _Play DVD
fi: _Soita DVD

en: _Play CD
fi: _Soita CD

en: _Open %s
fi: _Avaa %s

en: Un_mount %s
fi: _Irrota %s

en: _Mount %s
fi: _Liitä %s

en: _Eject %s
fi: Levy %s _ulos

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
fi: Sovelma asemien liittämiseksi ja irrottamiseksi.

en: Disk Mounter
fi: Levynliitin

en: Interval timeout to check mount point status
fi: Liitoksen tilan tarkistamisen aikaväli

en: Time in seconds between status updates
fi: Aikaväli sekunteina, jonka välein sovelma tarkistaa liitoksen tilan

en: Drive Mount Applet Factory
fi: Levynliitossovelman tehdas

en: Factory for drive mount applet
fi: Tehdas levynliitossovelmalle

en: Mount local disks and devices
fi: Liitä paikallisia levyjä ja asemia

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
fi: Hauska, pieni xeyes-klooni Gnomen paneeliin. Silmät seuraavat hiirtä.

en: Eyes
fi: Silmät

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
fi: Silmät katsovat aina hiiren osoittimen suuntaan

en: Directory in which the theme is located
fi: Hakemisto, josta teema löytyy

en: Geyes Applet Factory
fi: Geyes-sovelman tehdas

en: A set of eyeballs for your panel
fi: Aseta silmäpari paneeliisi

en: Can not launch the eyes applet.
fi: Silmäsovelman käynnistäminen epäonnistui.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
fi: Vakava virhe yritettäessä ladata teemaa.

en: Geyes Preferences
fi: Geyesin asetukset

en: Themes
fi: Teemat

en: _Select a theme:
fi: _Valitse teema:

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
fi: © 1999-2005 S. Papadimitriou ja muut

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
fi: Paikallisia sääoloja seuraava sovelma.

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Weather Report
fi: Säätiedote

en: GNOME Weather
fi: Gnomen säätiedot

en: Weather Forecast
fi: Säätiedote

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
fi: Kaupunki: %s
    Taivas: %s
    Lämpötila: %s

en: Updating...
fi: Päivittyy…

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Last update:
fi: Päivitetty:

en: Conditions:
fi: Sääolot:

en: Sky:
fi: Taivas:

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

en: Feels like:
fi: Tuntuu:

en: Dew point:
fi: Kastepiste:

en: Relative humidity:
fi: Suhteellinen kosteus:

en: Wind:
fi: Tuuli:

en: Pressure:
fi: Paine:

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Sunrise:
fi: Aurinko nousee:

en: Sunset:
fi: Aurinko laskee:

en: Current Conditions
fi: Tämänhetkiset sääolot

en: Forecast Report
fi: Ennustetiedot

en: See the ForeCast Details
fi: Katso ennusteen yksityiskohtia

en: Forecast
fi: Ennuste

en: Radar Map
fi: Tutkakartta

note: XXX: weather.com? is this an advert?
en: _Visit Weather.com
fi: _Vieraile Weather.com:ssa

en: Visit Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Click to Enter Weather.com
fi: Vieraile Weather.com:ssa

en: Forecast not currently available for this location.
fi: Ennustetta ei ole juuri nyt saatavana tälle sijainnille.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
fi: Sijaintinäkymä

en: Select Location from the list
fi: Valitse sijainti luettelosta

en: Update spin button
fi: Päivityspainike

en: Spinbutton for updating
fi: Painike säätietojen päivitykseen

en: Address Entry
fi: Osoite

en: Enter the URL
fi: Anna URL

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
fi: Sijaintien XML-tietokantaa ei voitu ladata. Ole hyvä ja raportoi tämä virhe.

en: Weather Preferences
fi: Säätietosovelman asetukset

en: _Automatically update every:
fi: _Päivitä automaattisesti:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
fi: _Lämpötilan yksikkö:

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
fi: _Tuulennopeuden yksikkö:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
fi: solmua

en: Beaufort scale
fi: Bofori-skaala

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
fi: _Paineen yksikkö:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
fi: _Näkyvyyden yksikkö:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
fi: metriä

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
fi: mailia

en: Enable _radar map
fi: Kä_ytä sääkarttoja

en: Use _custom address for radar map
fi: Käytä mukau_tettua osoitetta sääkartalle

en: A_ddress:
fi: _Osoite:

en: Update
fi: Päivitä

en: minutes
fi: minuuttia

en: Display
fi: Näyttö

en: General
fi: Yleiset

en: _Select a location:
fi: _Valitse sijainti:

en: _Find:
fi: _Etsi:

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Location
fi: Sijainti

en: Update the data automatically
fi: Päivitä tiedot automaattisesti

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
fi: Määrittää päivittääkö sovelma automaattisesti säätiedot vai ei.

en: Update interval
fi: Päivitystiheys

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
fi: Automaattisten päivitysten päivitystiheys sekunneissa.

en: Display radar map
fi: Näytä tutkakartta

en: Fetch a radar map on each update.
fi: Hae tutkakartta jokaisen päivityksen yhteydessä.

en: Gweather Applet Factory
fi: Gweather-sovelman tehdas

en: Factory for creating the weather applet.
fi: Tehdas säätietosovelman luomiseksi

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
fi: Seuraa sääoloja ja ennusteita

en: Invest
fi: Sijoittaminen

en: Track your invested money.
fi: Seuraa rahallisia sijoituksiasi.

en: Financial Chart
fi: Kurssikehityskaavio

en: _Ticker symbol:
fi: _Osakkeen symboli:

en: Auto _refresh
fi: Automaattinen _päivitys

en: Today
fi: Tänään

en: 5 Days
fi: 5 päivää

en: 3 Months
fi: 3 kuukautta

en: 6 Months
fi: 6 kuukautta

en: 1 Year
fi: 1 vuosi

en: 5 Years
fi: 5 vuotta

en: Maximum
fi: Suurin

en: _Graph style:
fi: _Kaavion tyyli:

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide11.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_average
en: Moving average:
fi: Liikkuva keskiarvo:

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide12.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_average#Exponential_moving_average
en: Exponential moving average:
fi: Eksponentiaalisesti liikkuva keskiarvo:

note: see http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_analysis#Overlays
en: Overlays:
fi: Ylipiirrot:

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://biz.yahoo.com/charts/guide6.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Stock_split
en: Splits
fi: Jaot

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://biz.yahoo.com/charts/guide20.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Volume_%28finance%29
en: Volumes
fi: Myyntimäärät

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide10.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_indicator#Charting_terms_and_indicators
en: Indicators:
fi: Ilmaisimet:

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://en.wikipedia.org/wiki/Stochastic_oscillator
en: Slow stoch
fi: Hidas stokastinen

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://en.wikipedia.org/wiki/Stochastic_oscillator
en: Fast stoch
fi: Nopea stokastinen

en: _Options
fi: _Valinnat

en: Downloading chart from <b>Yahoo!</b>
fi: Hae kaavioita <b>Yahoo!sta</b>

en: Invest Preferences
fi: Sijoittajan asetukset

en: label
fi: otsikko

en: Stocks
fi: Osakkeet

en: Preferences
fi: Oletusasetukset

note: a) We aren't configured yet
en: <b>You have not entered any stock information yet</b>
fi: <b>Et ole vielä syöttänyt mitään osaketietoja</b>

en: <b>No stock quotes are currently available</b>
fi: <b>Osakekursseja ei ole juuri nyt saatavilla</b>

en: The server could not be contacted. The computer is either offline or the servers are down. Try again later.
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä. Tietokone ei ole joko verkossa tai palvelimet ovat tavoittamattomissa. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: Financial Chart - %s
fi: Kurssikehityskaavio - %s

en: Opening Chart
fi: Avataan kaaviota

en: Chart downloaded
fi: Kaavion nouto

en: Chart could not be downloaded
fi: Kaaviota ei voitu noutaa

en: Symbol
fi: Symbolit

en: Label
fi: Nimike

en: Amount
fi: Määrä

en: Price
fi: Hinta

en: Commission
fi: Palkkio

en: Invest could not connect to Yahoo! Finance
fi: Sijoitussovelma ei saanut yhteyttä Yahoo! Finance -palveluun

en: Updated at %s
fi: Päivitetty %s

note: model: SYMBOL, LABEL, TICKER_ONLY, BALANCE, BALANCE_PCT, VALUE, VARIATION_PCT, PB Translators: these words all refer to a stock. Last is short for "last price". Gain is referring to the gain since the stock was purchased.
en: Ticker
fi: Kurssikoodi

en: Last
fi: Viimeisin

en: Change %
fi: Muutos %

en: Chart
fi: Kaavio

en: Gain
fi: Voitto

en: Gain %
fi: Voitto %

en: Deskbar (formerly Mini-Commander)
fi: Komentopalkki (aiemmin komentorivisovelma)

en: Deskbar (transparent upgrade from Mini-Commander)
fi: Komentopalkki (päivitys komentorivisovelmasta)

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
fi: Tämä Gnomen sovelma lisää komentorivin paneeliin. Komentorivi osaa komennon täydennyksen, komentohistorian ja muokattavat makrot.

en: No items in history
fi: Ei historiakohtia

note: build file select dialog
en: Start program
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: Command line
fi: Komentorivi

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
fi: Kirjoita komento tähän ja Gnome suorittaa sen sinulle

en: Cannot get schema for %s: %s
fi: %s:n kaavainta ei löytynyt : %s

en: Cannot set schema for %s: %s
fi: %s:n kaavainta ei löytynyt: %s

en: Set default list value for %s
fi: Aseta oletusarvo kohteelle %s

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
fi: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL on asetettu eli kaavaimia ei asenneta

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
fi: Sinun täytyy asettaa GCONF_CONFIG_SOURCE-ympäristömuuttuja

en: Failed to access configuration source(s): %s
fi: Asetusten lähteen saanti ei onnistunut: %s

en: Error syncing config data: %s
fi: Asetustietojen synkronisointi epäonnistui: %s

en: Macro pattern list
fi: Makrokuvioiden luettelo

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
fi: Makrokuviot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: Macro command list
fi: Makrokomentojen luettelo

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
fi: Makrokomennot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: Command Line Preferences
fi: Komentorivin asetukset

en: Auto Completion
fi: Automaattitäydennys

en: E_nable history-based auto completion
fi: Käytä historiaa_n perustuvaa täydennystä

en: Size
fi: Koko

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: pixels
fi: pikseliä

en: Colors
fi: Värit

en: _Use default theme colors
fi: _Käytä teeman oletusvärejä

en: Command line _foreground:
fi: Komentorivin _edustaväri:

en: Command line _background:
fi: Komentorivin _taustaväri:

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: _Macros:
fi: _Makrot:

en: _Add Macro...
fi: _Lisää makro…

en: _Delete Macro
fi: _Poista makro

en: Macros
fi: Makrot

en: Add New Macro
fi: Lisää makro

en: _Pattern:
fi: _Hakuehto:

en: Co_mmand:
fi: _Komento:

en: Show handle
fi: Näytä kahva

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
fi: Näytä kahva jolla sovelma voidaan irrottaa paneelista.

en: Show frame
fi: Näytä kehys

en: Show a frame surrounding the applet.
fi: Näytä kehys sovelman ympärillä.

en: Perform history autocompletion
fi: Käytä historiaan perustuvaa täydennystä

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
fi: Komento pyritään täydentämään komentohistorian perusteella.

en: Width
fi: Leveys

en: Width of the applet
fi: Sovelman leveys

en: Not used anymore
fi: Ei enää käytössä

en: Use the default theme colors
fi: Käytä teeman värejä

en: Use theme colors instead of custom ones.
fi: Käyttää teeman värejä mukautettujen sijaan.

en: Foreground color, red component
fi: Edustaväri, punainen komponentti

en: The red component of the foreground color.
fi: Edustavärin punainen komponentti.

en: Foreground color, green component
fi: Edustaväri, vihreä komponentti

en: The green component of the foreground color.
fi: Edustavärin vihreä komponentti.

en: Foreground color, blue component
fi: Edustaväri, sininen komponentti

en: The blue component of the foreground color.
fi: Edustavärin sininen komponentti.

en: Background color, red component
fi: Taustaväri, punainen komponentti

en: The red component of the background color.
fi: Taustavärin punainen komponentti.

en: Background color, green component
fi: Taustaväri, vihreä komponentti

en: The green component of the background color.
fi: Taustavärin vihreä komponentti.

en: Background color, blue component
fi: Taustaväri, sininen komponentti

en: The blue component of the background color.
fi: Taustavärin sininen komponentti.

en: History list
fi: Historia

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
fi: Historiamerkkijonot sisältävien GConfValue-arvojen luettelo.

en: This per-applet key is deprecated in favour of the global key, /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.
fi: Tämä sovelmakohtainen avain on korvattu globaalilla avaimella /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.

en: Browser
fi: Selain

en: Click this button to start the browser
fi: Napsauta tätä käynnistääksesi selaimen

en: History
fi: Historia

en: Click this button for the list of previous commands
fi: Napsauta saadaksesi listan viimeisimmistä komennoista

en: Command line has been disabled by your system administrator
fi: Komentorivi on poistettu käytöstä järjestelmänvalvojasi toimesta

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Mini-Commander applet
fi: Pienoiskomentotulkki

en: This applet adds a command line to the panel
fi: Tämä sovelma lisää komentorivin paneeliin

en: MiniCommander Applet Factory
fi: Pienoiskomentotulkkisovelman tehdas

en: Mini-Commander
fi: Minikomentotulkki

en: You must specify a pattern
fi: Sinun täytyy määrittää hakuehto

en: You must specify a pattern and a command
fi: Sinun täytyy määrittää hakuehto ja komento

en: You must specify a command
fi: Sinun täytyy määrittää komento

en: You may not specify duplicate patterns
fi: Et voi antaa samaa hakuehtoa useita kertoja

en: Pattern
fi: Hakuehto

en: Command
fi: Komento

en: Volume Applet
fi: Äänenvoimakkuuden säädin

note: tooltip over applet
en: Volume Control
fi: Äänenvoimakkuus

en: _Open Volume Control
fi: _Avaa äänenvoimakkuuden hallinta

en: Mu_te
fi: _Vaimenna

en: The volume control did not find any elements and/or devices to control. This means either that you don't have the right GStreamer plugins installed, or that you don't have a sound card configured.
fi: Äänenvoimakkuuden hallinta ei löytänyt ohjaimia tai laitteita, joita säätää. Tämä tarkoittaa että joko oikeat GStreamer-liitännäiset eivät ole asennettuina tai että äänikorttisi ei ole määritelty.

en: You can remove the volume control from the panel by right-clicking the speaker icon on the panel and selecting "Remove From Panel" from the menu.
fi: Voit poistaa äänenvoimakkuuden hallinnan paneelista painamalla oikeaa nappia kaiuttimen kuvan päällä ja valitsemalla ”Poista paneelista”.

en: Failed to start Volume Control: %s
fi: Äänenvoimakkuuden säätimen käynnistys epäonnistui: %s

en: %s: muted
fi: %s: vaimennettu

note: Translator comment: I'm not all too sure if this makes sense * to mark as a translation, but anyway. The string is a list of * selected tracks, the number is the volume in percent. You * most likely want to keep this as-is.
en: %s: %d%%
fi: %s: %d %%

en: Failed to display help: %s
fi: Ohjetta ei voitu näyttää: %s

en: Volume control for your GNOME Panel.
fi: Äänenvoimakkuuden hallinta Gnomen paneeliin.

en: Using GStreamer 0.10.
fi: Käyttää Gstreamer-versiota 0.10.

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Volume Control...
fi: Äänenvoimakkuus…

en: Unknown Volume Control %d
fi: Tuntematon äänenvoimakkuuden ohjain %d

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
fi: Sovelman hallinnoima kanava. Vain OSS:ää käyttäville järjestelmille

en: Saved mute state
fi: Vaimennus tallennettu

en: Saved volume to restore on startup
fi: Käynnistettäessä palautettava äänenvoimakkuus tallennettu

en: Adjust the sound volume
fi: Säädä äänenvoimakkuutta

note: make window look cute
en: Volume Control Preferences
fi: Äänenvoimakkuuden säätimen asetukset

en: Select the device and track to control.
fi: Valitse hallittava laite ja kanava.

en: _Activate
fi: _Avaa

en: _Deactivate
fi: _Katkaise

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Modem Monitor
fi: Modeemin tila

en: Connection active, but could not get connection time
fi: Yhteys auki, mutta yhteysaikaa ei voida selvittää

en: Time connected: %.1d:%.2d
fi: Yhteys auki: %.1d:%.2d

en: Not connected
fi: ei yhteyttä

en: To connect to your Internet service provider, you need administrator privileges
fi: Tarvitset ylläpitäjän oikeudet avataksesi yhteyden Internet-palveluntarjoajaasi

en: To disconnect from your Internet service provider, you need administrator privileges
fi: Tarvitset ylläpitäjän oikeudet sulkeaksesi yhteyden Internet-palveluntarjoajaasi

en: The entered password is invalid
fi: Syötetty salasana on väärä

en: Check that you have typed it correctly and that you haven't activated the "caps lock" key
fi: Tarkista että kirjoitit sen oikein ja ettei ”Caps Lock” ole päällä

en: Do you want to connect?
fi: Haluatko ottaa yhteyden?

en: Do you want to disconnect?
fi: Haluatko katkaista yhteyden?

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: _Disconnect
fi: _Katkaise

en: Could not launch network configuration tool
fi: Verkkoasetusten määrittelytyökalua ei voitu käynnistää

en: Check that it's installed in the correct path and that it has the correct permissions
fi: Tarkista että se on asennettu oikeaan paikkaan ja että sen oikeudet ovat riittävät

en: Applet for activating and monitoring a dial-up network connection.
fi: Sovelma modeemiyhteyden käynnistämiseen ja tarkkailuun.

en: Enter password
fi: Syötä salasana

en: Root password required
fi: Root-salasana vaaditaan

en: Password:
fi: Salasana:

en: Connecting with Internet Service Provider
fi: Yhdistetään palveluntarjoajaan

en: Activate and monitor a dial-up network connection
fi: Avaa ja tarkkaile modeemiyhteyksiä

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
fi: Järjestelmän kuorman tarkkailija, joka osaa näyttää käyriä CPU:n, muistin ja välimuistin käytöstä sekä verkon liikenteestä.

en: There was an error executing '%s': %s
fi: Virhe suoritettaessa toimintoa ”%s”: %s

en: Processor
fi: Suoritin

en: Memory
fi: Muisti

en: Network
fi: Verkko

en: Swap Space
fi: Sivutustila

en: Load Average
fi: Keskimääräinen kuorma

en: Disk
fi: Kiintolevy

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
fi: %s:
    %u %% ohjelmien käytössä
    %u %% välimuistin käytössä

en: The system load average is %0.02f
fi: Järjestelmän keskimääräinen kuormitus on %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
fi: %s:
    Vastaanotetaan %s
    Lähetetään %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
fi[0]: %s:
    %u %% käytössä
fi[1]: %s:
    %u %% käytössä

en: CPU Load
fi: Kuorma

en: Memory Load
fi: Muistinkulutus

en: Net Load
fi: Verkkokuorma

en: Swap Load
fi: Sivutuskuorma

en: Disk Load
fi: Levyn kuorma

en: _Open System Monitor
fi: _Avaa Järjestelmänvalvonta

en: System Monitor
fi: Järjestelmän tila

en: Enable CPU load graph
fi: Näytä CPU:n kuormituskäyrä

en: Enable memory load graph
fi: Näytä muistinkulutuskäyrä

en: Enable network load graph
fi: Näytä verkkoliikennekäyrä

en: Enable swap load graph
fi: Näytä sivutuskäyrä

en: Enable load average graph
fi: Näytä keskimääräisen kuorman käyrä

en: Enable disk load graph
fi: Näytä kiintolevyn kuormituskäyrä

en: Applet refresh rate in milliseconds
fi: Sovelman päivitystiheys millisekunneissa

en: Graph size
fi: Käyrän koko

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
fi: Vaakasuorille paneeleille käyrien leveys pikseleinä. Pystysuorille paneeleille käyrien korkeus.

en: Graph color for user-related CPU activity
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for system-related CPU activity
fi: Järjestelmätoimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for nice-related CPU activity
fi: Nice-toimintoihin liittyvän prosessoritoiminnan käyrän väri

en: Graph color for iowait related CPU activity
fi: IOwait:iin liittyvän CPU-toiminnan käyrän väri

en: CPU graph background color
fi: CPU-käyrän taustaväri

en: Graph color for user-related memory usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän muistinkäytön käyrän väri

en: Graph color for shared memory
fi: Jaetun muistin käyrän väri

en: Graph color for buffer memory
fi: Puskurimuistin käyrän väri

en: Graph color for cached memory
fi: Välimuistin käyrän väri

en: Memory graph background color
fi: Muistikäyrän taustaväri

en: Graph color for input network activity
fi: Saapuvan verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for output network activity
fi: Lähtevän verkkoliikenteen käyrän väri

en: Graph color for loopback network usage
fi: Paikallisen (loopback) verkkoliikenteen käyrän väri

en: Network graph background color
fi: Verkkokäyrän taustaväri

en: Graph color for user-related swap usage
fi: Käyttäjätoimintoihin liittyvän sivutuskäytön käyrän väri

en: Swap graph background color
fi: Sivutuskäyrän taustaväri

en: Graph color for load average
fi: Keskikuorman käyrän väri

en: Load graph background color
fi: Kuormakäyrän taustaväri

en: Graph color for disk read
fi: Levyltä luvun käyrän väri

en: Graph color for disk write
fi: Levylle kirjoitusten käyrän väri

en: Background color for disk load graph
fi: Taustaväri kiintolevyn kuorman käyrälle

en: The desktop description file to execute as the system monitor
fi: Työpöydän kuvaustiedosto, joka suoritetaan järjestelmän tarkkailijana

en: A system load indicator
fi: Järjestelmäkuorman ilmaisin

en: Monitored Resources
fi: Valvotut resurssit

en: _Processor
fi: _Suoritin

en: _Memory
fi: _Muisti

en: _Network
fi: _Verkko

en: S_wap Space
fi: Si_vutustila

en: _Load
fi: _Kuorma

en: _Harddisk
fi: _Kiintolevy

en: Options
fi: Asetukset

en: System m_onitor width:
fi: Järjestelmänvalvonnan _leveys:

en: System m_onitor height:
fi: Järjestelmänvalvonnan _korkeus:

en: Sys_tem monitor update interval:
fi: Järjestelmänvalvonnan _nopeus:

en: milliseconds
fi: millisekuntia

en: _User
fi: Käy_ttäjä

en: S_ystem
fi: _Järjestelmä

en: I_dle
fi: Va_paa

en: Sh_ared
fi: _Jaettu

en: _Buffers
fi: Pu_skurit

en: Cach_ed
fi: _Välimuistissa

en: F_ree
fi: _Vapaana

en: _In
fi: _Saapuva

en: _Out
fi: _Lähtevä

en: _Local
fi: _Paikallinen

en: _Background
fi: _Tausta

en: _Used
fi: _Käytetty

en: _Free
fi: _Vapaana

en: Load
fi: Verkkokuorma

en: _Average
fi: _Keskimääräinen

en: Harddisk
fi: Kiintolevy

en: _Read
fi: _Luku

en: _Write
fi: _Kirjoitus

en: System Monitor Preferences
fi: Järjestelmänvalvonnan asetukset

en: Inbox Monitor
fi: Inbox-kansio tarkkailu

en: CD Player
fi: CD-soitin

en: Keyboard Indicator
fi: Näppäimistön asettelu

en: Some panel items are no longer available
fi: Jotkut paneelin kohdista eivät ole enää saatavilla

en: One or more panel items (also referred to as applets) are no longer available in the GNOME desktop.
fi: Yksi tai useampi käyttämäsi paneelin sovelma on poistettu tästä Gnome-työpöydän versiosta.

en: These items will now be removed from your configuration:
fi: Nämä sovelmat poistetaan nyt konfiguraatiostasi.

en: You will not receive this message again.
fi: Et näe tätä viestiä enää uudestaan

en: Tomboy (ne Stickynotes)
fi: Tomboy-muistilaput

en: Tomboy (transparent upgrade from stickynotes)
fi: Tomboy (päivitys aiempaan muistilappuohjelmaan)

en: Sticky Notes Applet Factory
fi: Muistilappusovelman tehdas

en: Sticky Notes
fi: Muistilaput

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
fi: Luo, näytä ja hallitse muistilappuja työpöydällä

en: This note is locked.
fi: Muistilappu on lukittu.

en: This note is unlocked.
fi: Muistilappu ei ole lukittu

en: _New Note
fi: _Uusi muistilappu

en: _Lock Note
fi: _Lukitse muistilappu

en: Sticky Notes Preferences
fi: Muistilappujen asetukset

en: Default Note Properties
fi: Oletusmuistilapun ominaisuudet

en: Choose a font to use for all sticky notes
fi: Valitse fontti, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Pick a default sticky note font
fi: Valitse muistilappujen oletusfontti

en: _Font:
fi: _Fontti:

en: Use fo_nt from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman fontt_ia

en: Note C_olor:
fi: Muistilapun _väri:

en: Font Co_lor:
fi: Fontin _väri:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
fi: Valitse perusväri, jota käytetään kaikissa muistilapuissa

en: Pick a default sticky note color
fi: Valitse muistilappujen oletusväri

en: Use co_lor from the system theme
fi: Käytä järjestelmän teeman v_äriä

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen korkeus (pikseleinä)

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
fi: Määrittele uusien muistilappujen leveys (pikseleinä)

en: H_eight:
fi: Ko_rkeus:

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Force _default color and font on notes
fi: Pakotetaanko _oletusväri ja -fontti kaikkiin muistilappuihin

en: Choose if the default style is forced on all notes
fi: Pakotetaanko oletusulkonäkö kaikkiin muistilappuihin

en: _Put notes on all workspaces
fi: Näytä laput kaikilla ty_öpöydillä

en: Choose if notes are visible on all workspaces
fi: Valitse näkyvätkö muistilaput kaikilla työpöydillä

en: Delete this sticky note?
fi: Poistetaanko tämä muistilappu?

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

en: Delete all sticky notes?
fi: Poista kaikki muistilaput?

en: _Delete All
fi: _Poista kaikki

en: Sticky Note
fi: Muistilappu

en: Lock/Unlock note
fi: Lukitse/Avaa muistilappu

en: Close note
fi: Sulje muistilappu

en: Resize note
fi: Venytä muistilappua

en: Sticky Note Properties
fi: Muistilapun ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Choose a font for the note
fi: Valitse muistilapun fontti

en: Pick a font for the sticky note
fi: Valitse muistilapun fontti

en: Use default fo_nt
fi: Käytä oletusfontt_ia

en: Choose a color for the note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Pick a color for the sticky note
fi: Valitse muistilapun väri

en: Note _Color:
fi: Muistilapun _väri:

en: Font C_olor:
fi: Fontin _väri:

en: Use default co_lor
fi: Käytä oletusv_äriä

en: Specify a title for the note
fi: Määrittele muistilapun otsikko

en: _Title:
fi: _Otsikko:

en: Default width for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys

en: Default width for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletusleveys pikseleinä.

en: Default height for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus

en: Default height for new sticky notes in pixels.
fi: Uusien muistilappujen oletuskorkeus pikseleinä.

en: Default color for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusväri

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
fi: Uusien muistilappujen oletusväri. Tämä tulisi esittää HTML:n heksamuodossa. Esimerkiksi ”#30FF50”.

en: Default color for font
fi: Fontin oletusväri

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
fi: Uusien muistilappujen fontin oletusväri. Tämä tulisi esittää HTML:n heksamuodossa,  esimerkiksi ”#000000”.

en: Default font for new notes
fi: Uusien muistilappujen oletusfontti

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
fi: Uusien muistilappujen oletusfontti. Tämän tulisi olla Pango-fonttinimi, esimerkiksi ”Sans Italic 10”.

en: Sticky notes' workspace stickyness
fi: Muistilappujen naulaus työtilojen välillä

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
fi: Määrittää näytetäänkö muistilaput kaikissa työpöydän työtiloissa vai ei

en: Sticky notes' locked state
fi: Muistilappujen lukitustila

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
fi: Määrittää ovatko muistilaput lukittuja (eivät muokattavissa) vai eivät.

en: Date format of note's title
fi: Lapun otsikon päiväysmuoto

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
fi: Oletuksena uudet muistilaput saavat otsikokseen nykyisen päiväyksen. Tähän käytetään tässä määriteltyä kaavaa. Mikä tahansa arvo jonka strftime() osaa jäsentää on kelvollinen.

en: Whether to use the default system color
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletusväriä

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletusvärinä voidaan käyttää mukautettua väriä.

en: Whether to use the default system font
fi: Määrittää käytetäänkö järjestelmän oletusfonttia

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
fi: Jos tämä asetus on pois päältä, muistilappujen oletusfonttina voidaan käyttää mukautettua fonttia.

en: Whether to force the default color and font on all notes
fi: Määrittää pakotetaanko oletusväri ja -fontti kaikkiin muistilappuihin

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
fi: Jos tämä asetus on päällä, eri muistilapuille asetetut mukautetut värit ja fontit jätetään huomiotta ja käytetään oletusarvoja.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
fi: Määrittää kysytäänkö muistilappua poistettaessa varmistusta

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
fi: Tyhjät muistilaput poistetaan aina ilman varmistusta.

en: Hi_de Notes
fi: _Piilota muistilaput

en: _Delete Notes
fi: _Poista muistilaput

en: _Lock Notes
fi: _Lukitse muistilaput

en: %d note | %d notes
fi[0]: %d lappu
fi[1]: %d lappua

en: Show sticky notes
fi: Näytä muistilaput

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
fi: Gnome-työpöydän muistilaput

en: Trash
fi: Roskakori

en: Go to Trash
fi: Avaa roskakori

en: _Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: _Open Trash
fi: _Avaa roskakori

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
fi[0]: %d tiedosto roskakorissa
fi[1]: %d tiedostoa roskakorissa

en: No Items in Trash
fi: Roskakori on tyhjä

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
fi: Gnomen roskakori, joka näkyy paneelissasi. Voit katsoa sen avulla roskakorisi sisältöä tai raahata siihen roskakoriin laitettavia tiedostoja.

en: Delete Immediately?
fi: Poistetaanko heti?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
fi: Kohteita ei voida siirtää roskakoriin, haluatko poistaa ne pysyvästi heti?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
fi: Kohteita ei voida siirtää roskakoriin, haluatko poistaa ne pysyvästi heti?

en: Trash Applet
fi: Roskakorisovelma

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
fi: Poistetaan kohdetta %s / %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
fi: Poistetaan: %s

en: Empty all of the items from the trash?
fi: Poista kaikki roskakorissa olevat tiedostot?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
fi: Jos tyhjennät roskakorin, tuhotaan kaikki siellä olevat tiedostot pysyvästi. Huomaa että voit poistaa roskakorista tiedostoja myös yksitellen.

en: Emptying the Trash
fi: Tyhjennetään roskakoria

en: From:
fi: Lähteestä:

en: Show windows from all workspaces
fi: Näytä kaikkien työtilojen ikkunat

en: Home
fi: Alkuun

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
fi: Kirjaudu ulos, vaihda käyttäjä tai sammuta tietokoneesta virta.

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Netspeed Applet
fi: Verkkonopeussovelma

en: Netspeed Applet Factory
fi: Verkkonopeussovelman tehdas

en: Network Monitor
fi: Verkon tarkkailija

en: B/s
fi: t/s

en: bits
fi: bittiä

en: bytes
fi: tavua

en: kb/s
fi: kt/s

en: kb
fi: kt

en: Mb/s
fi: Mt/s

en: Mb
fi: Mt

en: There was an error displaying help:
    %s
fi: Virhe näytettäessä ohjetta:
    %s

en: Failed to show:
    %s
fi: Ei voitu näyttää:
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
fi: Pieni sovelma, joka näyttää tietoja halutun verkkolaitteen liikenteestä

en: Netspeed Website
fi: Verkkonopeussovelman WWW-sivut

en: Netspeed Preferences
fi: Verkkonopeuden asetukset

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Network _device:
fi: Verkko_laite:

note: Default means device with default route set
en: Default
fi: Oletus

en: Show _sum instead of in & out
fi: Näytä _summa saapuvan ja lähtevän sijasta

en: Show _bits instead of bytes
fi: Näytä _bitteinä tavujen sijasta

en: Change _icon according to the selected device
fi: Vaihda _kuvaketta valitun laitteen mukaan

en: Device Details for %s
fi: Laitteen %s yksityiskohdat

en: _In graph color
fi: _Saapuvan käyrän väri

en: _Out graph color
fi: _Lähtevän käyrän väri

en: Internet Address:
fi: IP-osoite:

en: Netmask:
fi: Verkkopeite:

en: Hardware Address:
fi: Laiteosoite:

en: P-t-P Address:
fi: PtP-osoite:

en: Bytes in:
fi: Saapunut (tavuja):

en: Bytes out:
fi: Lähtenyt (tavuja):

en: none
fi: ei mitään

en: IPv6 Address:
fi: IPv6-osoite:

en: Signal Strength:
fi: Signaalivoimakkuus:

en: Do you want to disconnect %s now?
fi: Haluatko katkaista laitteen %s?

en: Do you want to connect %s now?
fi: Haluatko yhdistää laitteen %s?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
fi: <b>Komennon %s suoritus epäonnistui</b>
    %s

en: %s is down
fi: %s ei ole käytössä

en: %s: %s
    in: %s out: %s
fi: %s: %s
    saapuva: %s lähtevä: %s

en: has no ip
fi: ei IP-osoitetta

en: %s: %s
    sum: %s
fi: %s: %s
    yhteensä: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
fi: 
    ESSID: %s
    Voimakkuus: %d %%

en: unknown
fi: tuntematon

en: Netspeed
fi: Verkkonopeus

en: Device _Details
fi: Laitteen _yksityiskohdat

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _About...
fi: _Tietoja...
