gnome-applets master - en to ja translation catalogue (644 entries)

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
ja: 修飾キーなどの AccessX 機能のステータスを表示します

en: There was an error launching the help viewer: %s
ja: ヘルプ・ビューアーを起動する際にエラーが発生しました : %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
ja: キーボードの設定ダイアログを表示する際にエラーが発生しました : %s

en: _Keyboard Accessibility Preferences
ja: キーボード操作性の設定(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: AccessX Status
ja: AccessX ステータス

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
ja: アクセシビリティ機能が有効ならば、キーボードのステータスを表示します

en: XKB Extension is not enabled
ja: XKB 拡張は有効ではありません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Keyboard Accessibility Status
ja: キーボード操作性のステータス

en: Displays current state of keyboard accessibility features
ja: キーボード操作性に関連する機能の現在のステータスを表示します

en: AccessX Status Applet Factory
ja: AccessX ステータス・アプレットのファクトリ

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
ja: キーボード操作性ステータス・アプレットのファクトリ

en: Shows the status of keyboard accessibility features
ja: キーボード操作性の設定値を表示します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: System is running on AC power
ja: システムは AC 電源で動いています

en: System is running on battery power
ja: システムはバッテリで動いています

en: Battery charged (%d%%)
ja: 充電が完了しました (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
ja: 残り時間は不明です (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) until charged
ja: 充電完了までの所要時間は不明です (%d%%)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
ja[0]: 残り %d分間 (%d%%)

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
ja[0]: 充電完了まで残り %d分 (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
ja[0]: 残り %d時間 (%d%%)

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
ja[0]: 充電完了まで残り %d時間 (%d%%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
ja: 残り %d%s %d%s (%d%%)

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
ja: 充電完了まで %d %s %d %s (%d%%)

en: Battery Monitor
ja: バッテリモニター

en: Your battery is now fully recharged
ja: バッテリの再充電が完了しました

en: Battery Notice
ja: バッテリ通知

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
ja: 残りのバッテリの残量は %d%% です

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
ja[0]: 残りのバッテリ容量は %d分間です (全容量の %d%%)。

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ja: 作業結果を失わないようにするためには:
    ・ラップトップの電源コードを外部電源のコンセントに差し込むか、または
    ・現在開いているドキュメントを保存してラップトップの電源を落としてください

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
ja: 作業結果を失わないようにするためには?:
    ・電源を節約するためにラップトップをサスペンドする
    ・ラップトップの電源コードを外部電源のコンセントに差し込む
    ・現在開いているドキュメントを保存してラップトップの電源を落としてください

en: Your battery is running low
ja: お使いのバッテリ充電率が低くなっています

en: No battery present
ja: バッテリの残量がありません

en: Battery status unknown
ja: バッテリの状態が不明です

en: N/A
ja: 無し

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
ja: ラップトップのバッテリ充電率を表示します

note: true
en: HAL backend enabled.
ja: 使用中のバックエンド: HAL

note: false
en: Legacy (non-HAL) backend enabled.
ja: 使用中のバックエンド: 旧式 (HAL は無効)

en: Battery Charge Monitor
ja: バッテリ充電モニター

en: Monitor a laptop's remaining power
ja: ラップトップのバッテリの残量をモニターします

en: (shows single image for status and charge)
ja: (状態と充電率をまとめて一個の画像で表示します)

en: (two images: one for status, one for charge)
ja: (状態と充電率を表す画像をそれぞれ表示します)

en: Appearance
ja: 外観

en: Battery Charge Monitor Preferences
ja: バッテリ充電モニターの設定

en: Notifications
ja: 通知

en: Show _percentage remaining
ja: 残量を百分率(%)で表示する(_P)

en: Show _time remaining
ja: 残量を時間で表示する(_T)

en: _Compact view
ja: 簡易表示(_C)

en: _Expanded view
ja: 拡張表示(_E)

en: _Notify when battery is fully recharged
ja: 充電が完了したら通知する(_N)

en: _Show time/percentage:
ja: 充電時間/充電率を表示する(_S):

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
ja: 次の充電率に下がったら警告する(_W):

en: HAL error
ja: HAL のエラー

en: Could not create libhal_ctx
ja: libhal_ctx を生成できませんでした

en: No batteries found
ja: バッテリが見つかりませんでした

en: Unable to initialise HAL: %s: %s
ja: HAL を初期化できませんでした: %s: %s

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
ja: バッテリ残量の表示形式です。指定可能な値: 0 (ラベルなし)、1 (充電率)、2 (残り時間)

en: Beep for warnings
ja: 警告する際のビープ音

en: Beep when displaying a warning.
ja: 警告メッセージを表示する際にビープ音を鳴らす

en: Drain from top
ja: 上から使い果たす

en: Full Battery Notification
ja: 充電が完了した際の通知

en: Low Battery Notification
ja: バッテリが少なくなってきた際の通知

en: Notify user when the battery is full.
ja: バッテリの充電が完了したらユーザーに通知する

en: Notify user when the battery is low.
ja: バッテリが少なくなってきたらユーザーに通知する

en: Red value level
ja: 赤色の割合

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
ja: 上部からバッテリを消費していくメータを描画します。旧バージョンのバッテリ表示でのみ有効です。

en: Show the horizontal battery
ja: バッテリを横向きに表示する

en: Show the time/percent label
ja: 充電時間/率を示すラベルを表示する

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
ja: 旧バージョンと同じで、横向きのバッテリを表示します。

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
ja: パネルに対して上向きの小さなバッテリを表示します。

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
ja: バッテリ・レベルをバッテリの下部に赤色で表示します。さらに、レベルが低くなったら警告を表示します。

en: Upright (small) battery
ja: 縦向きの (小さな) バッテリ

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
ja: 警告ダイアログでは充電率の表記ではなく残り時間の表記に red_value で定義した色を使います。

en: Warn on low time rather than low percentage
ja: 残量は百分率ではなく時間で警告する

en: Battstat Factory
ja: バッテリ充電モニターのファクトリ

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
ja: パーセント (充電率)

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
ja: 分 (残り時間)

en: Battery Status Utility
ja: バッテリ充電モニター

en: Battery fully re-charged
ja: 充電が完了しました

en: Battery power low
ja: バッテリの残量が少くなっています

en: Available palettes
ja: 利用可能なパレットを表示します

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
ja: "%s" を挿入します

en: Insert special character
ja: 特殊な文字を挿入します

en: insert special character %s
ja: 特殊な文字 %s を挿入します

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ja: 私のキーボードからは打てない変わった文字を入力するためのパネルアプレットです。GNU一般公有使用許諾書の下にリリースされています。

en: Character Palette
ja: キャラクター・パレット

en: Insert characters
ja: いろいろな文字を挿入します

en: Characters shown on applet startup
ja: アプレット起動時に文字を表示する

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
ja: DEPRECATED (廃止)- アプレット起動時に文字を表示します

en: List of available palettes
ja: 利用可能なパレットのリスト

en: List of strings containing the available palettes.
ja: 利用可能なパレットを表す文字列のリストです。

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
ja: アプレットが最後に使用していた際に選択していた文字列です。この文字列はアプレットを起動する際に表示されます。

en: Charpicker Applet Factory
ja: キャラクターピッカー・アプレットのファクトリ

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Palette:
ja: パレット(_P):

en: Palette entry
ja: パレットのエントリ

en: Modify a palette by adding or removing characters
ja: 文字を追加したり削除したりすることでパレットを変更します

en: Add Palette
ja: パレットの追加

en: Edit Palette
ja: パレットの編集

en: Palettes list
ja: パレットの一覧

en: _Palettes:
ja: パレット(_P):

en: Add button
ja: ボタンの追加

en: Click to add a new palette
ja: 新規のパレットを追加します

en: Edit button
ja: 編集ボタン

en: Click to edit the selected palette
ja: 指定したパレットを編集します

en: Delete button
ja: 削除ボタン

en: Click to delete the selected palette
ja: 指定したパレットを削除します

en: Character Palette Preferences
ja: キャラクター・パレットの設定

en: A 0 value means to show cpu frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
ja: 値を 0 にすると CPU の周波数を表示し、1 にすると周波数と単位を表示し、2 にすると周波数の代わりに CPU 使用率を表示します。

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
ja: 値を 0 にするとアプレットをグラフィックス・モード (画像のみ) で表示し、1 にするとテキスト・モード (画像を表示しない) で表示し、2 にするとグラフィックスとテキストの両方のモードで表示します。

en: CPU to Monitor
ja: モニターする CPU

en: Mode to show cpu usage
ja: CPU 使用率の表示モード

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
ja: モニターする CPU を指定してください。単一の CPU をお使いの場合は変更する必要はありません。

en: The type of text to display (if the text is enabled).
ja: 表示するラベルの種類 (ラベルが使用可能ならば)

en: CPU Frequency Monitor Preferences
ja: CPU 周波数モニターの設定

en: Display Settings
ja: 表示の設定

en: Monitor Settings
ja: モニターの設定

en: Show CPU frequency as _frequency
ja: CPU の周波数を表示する(_F)

en: Show CPU frequency as _percentage
ja: CPU 周波数を百分率で表示する(_P)

en: Show frequency _units
ja: 周波数の単位を表示する(_U)

en: _Appearance:
ja: 外観(_A):

en: _Monitored CPU:
ja: モニターする CPU(_M):

en: CPU Frequency Scaling Monitor
ja: CPU 周波数の計測モニター

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
ja: CPU 周波数を計測してモニターします

en: Could not open help document
ja: ヘルプを開けませんでした

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
ja: このユーティリティは CPU 周波数を計測して表示します。

en: This utility shows the current CPU Frequency
ja: このユーティリティは CPU 周波数を表示します

en: Graphic
ja: アイコン

en: Text
ja: ラベル

en: Graphic and Text
ja: アイコンとラベル

en: Frequency Scaling Unsupported
ja: 周波数の計測は未サポート

note: If there is no cpufreq support it shows only the cpu frequency, * I think is better than do nothing. I have to notify it to the user, because * he could think that cpufreq is supported but it doesn't work succesfully
en: CPU frequency scaling unsupported
ja: CPU 周波数の計測がサポートされていません

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
ja: お使いのマシンの周波数を変更できません。お使いのシステムの設定が間違っているか、あるいは CPU 周波数の計測をサポートするハードウェアではないかもしれません。

en: Change CPU Frequency scaling
ja: CPU 周波数の変更

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
ja: CPU 周波数を変更する際に必要となる特権です

en: (mounted)
ja: (マウント済みです)

en: (not mounted)
ja: (マウントしていません)

en: _Play DVD
ja: DVD の再生(_P)

en: _Play CD
ja: CD の再生(_P)

en: _Open %s
ja: %s を開く(_O)

en: Un_mount %s
ja: %s をアンマウントする(_M)

en: _Mount %s
ja: %s をマウントする(_M)

en: _Eject %s
ja: %s を取り出す(_E)

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
ja: ブロック・ボリュームをマウントしたりアンマウントしたりするアプレットです。

en: Disk Mounter
ja: ディスク・マウンタ

en: Interval timeout to check mount point status
ja: マウント状態をチェックする間隔

en: Time in seconds between status updates
ja: ステータスを更新する間隔 (秒) です

en: Drive Mount Applet Factory
ja: ドライブ・マウント・アプレットのファクトリ

en: Factory for drive mount applet
ja: ドライブ・マウント・アプレットのファクトリ

en: Mount local disks and devices
ja: ローカルディスクとデバイスをマウントします

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
ja: GNOME パネル向けのキュートなお目々です (マウスの動きに追従します)。

en: Eyes
ja: GNOME 目玉

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
ja: 目玉がマウスのポインターの方向を向きます

en: Directory in which the theme is located
ja: テーマを格納するフォルダーです

en: A set of eyeballs for your panel
ja: パネル用の目玉アプレットです

en: Geyes Applet Factory
ja: GNOME 目玉アプレットのファクトリ

en: Can not launch the eyes applet.
ja: GNOME 目玉アプレットを起動できません。

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
ja: テーマを読み込む際に致命的なエラーが発生しました。

en: Geyes Preferences
ja: GNOME 目玉の設定

en: Themes
ja: テーマ

en: _Select a theme:
ja: テーマの選択(_S):

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
ja: © 1999-2005 S. Papadimitriou とその他の皆さん

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
ja: 各地の天気状況をモニターするアプレットです。

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: Weather Report
ja: お天気 GNOME

en: GNOME Weather
ja: お天気 GNOME

en: Weather Forecast
ja: 天気予報

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
ja: 都市: %s
    天候: %s
    気温: %s

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Details
ja: 詳細

en: City:
ja: 都市:

en: Last update:
ja: 最終更新:

en: Conditions:
ja: 状態:

en: Sky:
ja: 天候:

en: Temperature:
ja: 気温:

en: Feels like:
ja: 体感温度:

en: Dew point:
ja: 露点:

en: Relative humidity:
ja: 相対湿度:

en: Wind:
ja: 風力:

en: Pressure:
ja: 気圧:

en: Visibility:
ja: 視界:

en: Sunrise:
ja: 日の出の時刻:

en: Sunset:
ja: 日没の時刻:

en: Current Conditions
ja: 現在の状態

en: Forecast Report
ja: 予報の報告

en: See the ForeCast Details
ja: 予報の詳細をみてください

en: Forecast
ja: 予報

en: Radar Map
ja: レーダー・マップ

en: _Visit Weather.com
ja: Weather.com へジャンプ(_V)

en: Visit Weather.com
ja: Weather.com へジャンプ

en: Click to Enter Weather.com
ja: クリックすると Weather.com をブラウザーで開きます

en: Forecast not currently available for this location.
ja: 現在、この場所の予報は利用できません。

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
ja: 場所の表示

en: Select Location from the list
ja: 一覧から場所を選択してください

en: Update spin button
ja: 更新スピンボタン

en: Spinbutton for updating
ja: 更新用スピンボタン

en: Address Entry
ja: アドレス・エントリ

en: Enter the URL
ja: URL を入力してください

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
ja: 場所を定義した XML データベースの読み込みに失敗しました。これをバグとして報告してください。

en: Weather Preferences
ja: お天気 GNOME のプロパティ

en: _Automatically update every:
ja: 自動的に更新する間隔(_A):

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
ja: 気温の単位(_T):

en: Default
ja: デフォルト

en: Kelvin
ja: ケルビン (K)

note: TRANSLATORS: Celsius is sometimes referred Centigrade
en: Celsius
ja: 摂氏 (℃)

en: Fahrenheit
ja: 華氏 (F)

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
ja: 風速の単位(_W):

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "meters per second"
en: m/s
ja: メートル/秒

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "kilometers per hour"
en: km/h
ja: キロメートル/時

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "miles per hour"
en: mph
ja: マイル/時

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
ja: ノット

en: Beaufort scale
ja: ビューフォート(風力)階級

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
ja: 気圧の単位(_P):

note: TRANSLATOR: The pressure unit "kiloPascals"
en: kPa
ja: キロパスカル

note: TRANSLATOR: The pressure unit "hectoPascals"
en: hPa
ja: ヘクトパスカル

note: TRANSLATOR: The pressure unit "millibars"
en: mb
ja: ミリバール

note: TRANSLATOR: The pressure unit "millibars of mercury"
en: mmHg
ja: mmHg (水銀柱ミリメートル)

note: TRANSLATOR: The pressure unit "inches of mercury"
en: inHg
ja: inHg (水銀柱インチ)

note: TRANSLATOR: The pressure unit "atmospheres"
en: atm
ja: アトム

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
ja: 視界の単位(_V):

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
ja: メートル

note: TRANSLATOR: The distance unit "kilometers"
en: km
ja: キロメートル

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
ja: マイル

en: Enable _radar map
ja: レーダー・マップを有効にする(_R)

en: Use _custom address for radar map
ja: レーダー・マップのアドレスをカスタマイズする(_C)

en: A_ddress:
ja: アドレス(_D):

en: Update
ja: 更新

en: minutes
ja: 分

en: Display
ja: 表示

en: General
ja: 全般

en: _Select a location:
ja: 場所の選択(_S):

en: _Find:
ja: 検索(_F):

en: Find _Next
ja: 検索する(_N)

en: Location
ja: 場所

en: Factory for creating the weather applet.
ja: 天気予報アプレットを生成するファクトリ

en: Gweather Applet Factory
ja: 天気予報アプレットのファクトリ

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
ja: 現在の天気概況と予報をモニターします

en: Invest
ja: 投資

en: Track your invested money.
ja: あなたの投資額を追跡します

en: Auto _refresh
ja: 自動更新(_R)

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://biz.yahoo.com/charts/guide13.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Bollinger_bands
en: Bollinger
ja: ボーリンジャー

en: Downloading chart from <b>Yahoo!</b>
ja: <b>Yahoo!</b> からチャートをダウンロードしています

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide12.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_average#Exponential_moving_average
en: Exponential moving average:
ja: 変動平均 (エクスポーネンシャル):

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://en.wikipedia.org/wiki/Stochastic_oscillator
en: Fast stoch
ja: ファースト・ストキャスティクス

en: Financial Chart
ja: フィナンシャル・チャート

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide10.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_indicator#Charting_terms_and_indicators
en: Indicators:
ja: 指標:

note: see http://biz.yahoo.com/charts/guide11.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_average
en: Moving average:
ja: 変動平均:

note: see http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_analysis#Overlays
en: Overlays:
ja: オーバーレイ:

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://en.wikipedia.org/wiki/Stochastic_oscillator
en: Slow stoch
ja: スロー・ストキャスティクス

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://biz.yahoo.com/charts/guide6.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Stock_split
en: Splits
ja: 分割

note: Please keep this term short. For its meaning, see http://biz.yahoo.com/charts/guide20.html and http://en.wikipedia.org/wiki/Volume_%28finance%29
en: Volumes
ja: 出来高

en: _Graph style:
ja: グラフのスタイル(_G):

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Ticker symbol:
ja: ティッカーシンボル(_T):

en: Currency
ja: 通貨

en: Invest Preferences
ja: 投資アプレットの設定

en: Stocks
ja: 株式

en: label
ja: 銘柄

en: Preferences
ja: ユーザー設定

note: a) We aren't configured yet
en: <b>You have not entered any stock information yet</b>
ja: <b>まだ株情報を入力していません</b>

en: <b>No stock quotes are currently available</b>
ja: <b>現在、すべての株価情報を利用できません</b>

en: The server could not be contacted. The computer is either offline or the servers are down. Try again later.
ja: サーバーに接続できませんでした。お使いのコンピューターがオフラインになっているかまたはサーバーがダウンしている可能性があります。あとでもう一度試してみてください。

en: Financial Chart - %s
ja: フィナンシャル・チャート - %s

en: Opening Chart
ja: チャートのオープン中

en: Chart downloaded
ja: チャートをダウンロードしました

en: Chart could not be downloaded
ja: チャートをダウンロードできませんでした

en: Symbol
ja: シンボル

en: Label
ja: 銘柄

en: Amount
ja: 株数

en: Price
ja: 価格

en: Commission
ja: 手数料

en: Currency Rate
ja: 為替レート

en: Invest could not connect to Yahoo! Finance
ja: Yahoo! Finance に接続できませんでした

note: Translators: This is share-market jargon. It is the average percentage change of all stock prices. The %s gets replaced with the string value of the change (localized), including the percent sign.
en: Average change: %s
ja: 平均変動: %s

note: Translators: This is share-market jargon. It refers to the total difference between the current price and purchase price for all the shares put together for a particular currency. i.e. How much money would be earned if they were sold right now. The first string is the change value, the second the cu
en: Positions balance: %s %s (%s)
ja: ポジション残高: %s %s (%s)

en: Updated at %s
ja: %s に更新しました

note: model: SYMBOL, LABEL, TICKER_ONLY, BALANCE, BALANCE_PCT, VALUE, VARIATION_PCT, PB Translators: these words all refer to a stock. Last is short for "last price". Gain is referring to the gain since the stock was purchased.
en: Ticker
ja: ティッカー

en: Last
ja: 終値

en: Change %
ja: 変化 %

en: Chart
ja: チャート

en: Gain
ja: 利益

en: Gain %
ja: 利益 %

en: Deskbar (formerly Mini-Commander)
ja: デスクバー (旧名: ミニコマンダー)

en: Deskbar (transparent upgrade from Mini-Commander)
ja: デスクバー (ミニコマンダーから透過的にアップグレード)

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
ja: この GNOME アプレットはコマンドラインをパネルへ追加します (コマンドの補完、コマンドの履歴、編集自在なマクロといった機能を提供します)

en: No items in history
ja: 履歴はありません

note: build file select dialog
en: Start program
ja: 起動するプログラムの選択

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
ja: ここにコマンドを入力すると GNOME がそれを実行します

en: Cannot get schema for %s: %s
ja: %s のスキーマを取得できません: %s

en: Cannot set schema for %s: %s
ja: %s のスキーマを設定できません: %s

en: Set default list value for %s
ja: %s のデフォルトのリストの値を設定

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
ja: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL が設定されています。スキーマはインストールされていません

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
ja: 環境変数 GCONF_CONFIG_SOURCE を設定してください

en: Failed to access configuration source(s): %s
ja: 設定ソースへのアクセスに失敗しました: %s

en: Error syncing config data: %s
ja: 設定データの同期時にエラーが発生しました: %s

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
ja: マクロのコマンドを示す文字列を含んだ GConfValue のエントリのリストです。

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
ja: マクロのパターンを示す文字列を含んだ GConfValue のエントリのリストです。

en: Macro command list
ja: マクロのコマンド一覧

en: Macro pattern list
ja: マクロのパターン一覧

en: Add New Macro
ja: 新しいマクロの追加

en: Auto Completion
ja: 自動補完

en: Co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: Colors
ja: 色

en: Command Line Preferences
ja: コマンドラインアプレットの設定

en: Command line _background:
ja: 背景色(_B):

en: Command line _foreground:
ja: 前景色(_F):

en: E_nable history-based auto completion
ja: 履歴の自動補完を有効にする(_N)

en: Macros
ja: マクロ

en: Pick a color
ja: 色の取得

en: Size
ja: サイズ

en: _Add Macro...
ja: マクロの追加(_A)...

en: _Delete Macro
ja: マクロの削除(_D)

en: _Macros:
ja: マクロの一覧(_M):

en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

en: _Use default theme colors
ja: デフォルトのテーマの色を使う(_U)

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: pixels
ja: ピクセル

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
ja: 入力したコマンド履歴からコマンドの自動補完を試みます。

en: Background color, blue component
ja: 青色のコンポーネントの背景色

en: Background color, green component
ja: 緑色のコンポーネントの背景色

en: Background color, red component
ja: 赤色のコンポーネントの背景色

en: Foreground color, blue component
ja: 青色のコンポーネントの前景色

en: Foreground color, green component
ja: 緑色のコンポーネントの前景色

en: Foreground color, red component
ja: 赤色のコンポーネントの前景色

en: History list
ja: 履歴のリスト

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
ja: 履歴エントリを示す文字列を含んだ GConfValue のエントリのリストです。

en: Not used anymore
ja: 未使用

en: Perform history autocompletion
ja: 履歴の自動補完を実施する

en: Show a frame surrounding the applet.
ja: アプレットの外枠を表示する

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
ja: 取っ手を表示してパネルからアプレットを着脱できるようにします。

en: Show frame
ja: 枠を表示する

en: Show handle
ja: 把手を表示する

en: The blue component of the background color.
ja: 青色のコンポーネントの背景色です。

en: The blue component of the foreground color.
ja: 青色のコンポーネントの前景色です。

en: The green component of the background color.
ja: 緑色のコンポーネントの背景色です。

en: The green component of the foreground color.
ja: 緑色のコンポーネントの前景色です。

en: The red component of the background color.
ja: 赤色のコンポーネントの背景色です。

en: The red component of the foreground color.
ja: 赤色のコンポーネントの前景色です。

en: This per-applet key is deprecated in favour of the global key, /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.
ja: この per-applet キーはグローバルキー (/schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns) に置き換わって不要になりました。

en: Use the default theme colors
ja: デフォルトテーマの色を使う

en: Use theme colors instead of custom ones.
ja: カスタム色を使用する代わりにテーマの色を使います。

en: Width
ja: 幅

en: Width of the applet
ja: アプレットの幅

en: Browser
ja: 起動するコマンドを参照します

en: Click this button to start the browser
ja: 起動するプログラムを読み込む場合は、このボタンをクリックしてください

en: History
ja: コマンドの履歴です

en: Click this button for the list of previous commands
ja: 前のコマンドの一覧を見るにはこのボタンをクリックしてください

en: Command line has been disabled by your system administrator
ja: システム管理者がコマンドラインを無効にしています

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Mini-Commander applet
ja: ミニコマンダーのアプレット

en: This applet adds a command line to the panel
ja: このアプレットでパネルにコマンドラインが追加されます

en: Mini-Commander
ja: 小さなコマンド投入アプレットです

en: MiniCommander Applet Factory
ja: ミニコマンダーアプレットのファクトリ

en: You must specify a pattern
ja: パターンを指定してください

en: You must specify a pattern and a command
ja: パターンとコマンドを指定してください

en: You must specify a command
ja: コマンドを指定してください

en: You may not specify duplicate patterns
ja: 重複したパターンを指定してはいけません

en: Pattern
ja: パターン

en: Command
ja: コマンド

en: Volume Applet
ja: 音量調節アプレット

note: tooltip over applet
en: Volume Control
ja: 音量調節ツール

en: _Open Volume Control
ja: 音量調節ツールを開く(_O)

en: Mu_te
ja: ミュート(_T)

en: The volume control did not find any elements and/or devices to control. This means either that you don't have the right GStreamer plugins installed, or that you don't have a sound card configured.
ja: 制御するトラックまたはデバイスが見つかりませんでした。これは GStreamer プラグインが正しくインストールされていないか、あるいはサウンド・カードを正しく設定していないことが原因です。

en: You can remove the volume control from the panel by right-clicking the speaker icon on the panel and selecting "Remove From Panel" from the menu.
ja: パネルにあるスピーカーのアイコンを右クリックして表示されるメニューから "パネルから削除" を選択すると、この音量調節アプレットを削除できます

en: Failed to start Volume Control: %s
ja: 音量調節アプレットの起動に失敗しました: %s

en: %s: muted
ja: %s: ミュート中

note: Translator comment: I'm not all too sure if this makes sense * to mark as a translation, but anyway. The string is a list of * selected tracks, the number is the volume in percent. You * most likely want to keep this as-is.
en: %s: %d%%
ja: %s: %d%% 使用

en: Failed to display help: %s
ja: ヘルプの表示に失敗しました: %s

en: Volume control for your GNOME Panel.
ja: GNOME パネル用の音量調節アプレットです

en: Using GStreamer 0.10.
ja: 使用中のバックエンド: GStreamer 0.10

en: Mute
ja: ミュート

en: Volume Control...
ja: 音量調節ツール...

en: Unknown Volume Control %d
ja: 音量調節 %d を特定できません

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
ja: アプレットで調節するチャンネル (OSS の設定でのみ有効)

en: Saved mute state
ja: ミュートの ON/OFF です

en: Saved volume to restore on startup
ja: 起動時に復元する音量

en: Adjust the sound volume
ja: 音量調整のアプレットです

note: make window look cute
en: Volume Control Preferences
ja: 音量調節アプレットの設定

en: Select the device and track to control.
ja: 調節するデバイスとトラックの選択:

en: _Activate
ja: 有効にする(_A)

en: _Deactivate
ja: 無効にする(_D)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Modem Monitor
ja: モデムモニター

en: Connection active, but could not get connection time
ja: 接続しましたが、接続時間を取得できませんでした

en: Time connected: %.1d:%.2d
ja: 接続時間: %.1d:%.2d

en: Not connected
ja: 接続していません

en: To connect to your Internet service provider, you need administrator privileges
ja: ご契約のインターネットサービスプロバイダーに接続するには、管理者の権限が必要です

en: To disconnect from your Internet service provider, you need administrator privileges
ja: ご契約のインターネットサービスプロバイダーから接続を切るには、管理者の権限が必要です

en: The entered password is invalid
ja: 入力したパスワードが間違っています

en: Check that you have typed it correctly and that you haven't activated the "caps lock" key
ja: 入力したパスワードが正しいか、あるいは [Caps Lock] が押されたままになっていないか確認してください。

en: Do you want to connect?
ja: 接続してもよろしいですか?

en: Do you want to disconnect?
ja: 接続を切ってもよろしいですか?

en: C_onnect
ja: 接続する(_O)

en: _Disconnect
ja: 切断する(_D)

en: Could not launch network configuration tool
ja: ネットワーク設定ツールを起動できませんでした

en: Check that it's installed in the correct path and that it has the correct permissions
ja: ツールが正しい場所にインストールされているか、そして正しい権限になっているか確認してください。

en: Applet for activating and monitoring a dial-up network connection.
ja: ダイアルアップネットワーク接続を起動したりモニターするアプレットです

en: Connecting with Internet Service Provider
ja: プロバイダーに接続中

en: Enter password
ja: パスワードの入力

en: Password:
ja: パスワード:

en: Root password required
ja: root のパスワードが必要です

en: Activate and monitor a dial-up network connection
ja: ダイアルアップネットワーク接続の起動とモニターを行います

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
ja: CPU、RAM、スワップの使用率とネットワーク負荷のグラフを表示できるシステム負荷モニターです。

en: There was an error executing '%s': %s
ja: '%s' を実行した際にエラーが発生しました: %s

en: Processor
ja: プロセッサ

en: Memory
ja: メモリ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Swap Space
ja: スワップ

en: Load Average
ja: 負荷平均

en: Disk
ja: ディスク

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
ja: %s:
     プログラムが使用: %u%%
     キャッシュとして使用: %u%%

en: The system load average is %0.02f
ja: システムの平均使用率は %0.02f です

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
ja: %s:
    (受信) %s
    (送信) %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
ja[0]: %s:
    %u%% 使用中

en: CPU Load
ja: CPU 負荷

en: Memory Load
ja: メモリ負荷

en: Net Load
ja: ネット負荷

en: Swap Load
ja: スワップ負荷

en: Disk Load
ja: ディスク負荷

en: _Open System Monitor
ja: システムモニターを開く(_O)

en: System Monitor
ja: システムモニター

en: Applet refresh rate in milliseconds
ja: アプレットのリフレッシュ・レート (ミリ秒単位)

en: Background color for disk load graph
ja: ディスク使用率グラフの背景色

en: CPU graph background color
ja: CPU グラフの背景色

en: Enable CPU load graph
ja: CPU 使用率のグラフを表示する

en: Enable disk load graph
ja: ディスク使用率のグラフを表示する

en: Enable load average graph
ja: 平均使用率のグラフを表示する

en: Enable memory load graph
ja: メモリ使用率のグラフを表示する

en: Enable network load graph
ja: ネットワーク使用率のグラフを表示する

en: Enable swap load graph
ja: スワップ使用率のグラフを表示する

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
ja: 水平方向のパネルにおけるグラフ表示部の幅 (ピクセル単位) です。垂直方向のパネルでグラフの高さに相当します

en: Graph color for buffer memory
ja: バッファー・メモリ用のグラフの色

en: Graph color for cached memory
ja: キャッシュ・メモリ用グラフの色

en: Graph color for disk read
ja: ディスク読み込みのグラフの色

en: Graph color for disk write
ja: ディスク書き込みのグラフの色

en: Graph color for input network activity
ja: ネットワークの受信量を示すグラフの色

en: Graph color for iowait related CPU activity
ja: iowait 値に依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for load average
ja: キャッシュ・メモリ用グラフの色

en: Graph color for loopback network usage
ja: ループバックの受信量を示すグラフの色

en: Graph color for nice-related CPU activity
ja: nice 値に依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for output network activity
ja: ネットワークの送信量を示すグラフの色

en: Graph color for shared memory
ja: 共有メモリ用グラフの色

en: Graph color for system-related CPU activity
ja: システムに依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for user-related CPU activity
ja: ユーザーに依存する CPU 使用率のグラフの色

en: Graph color for user-related memory usage
ja: ユーザーに依存するメモリ使用率のグラフの色

en: Graph color for user-related swap usage
ja: スワップ・メモリ使用率のグラフの色

en: Graph size
ja: グラフのサイズ

en: Load graph background color
ja: 使用率グラフの背景色

en: Memory graph background color
ja: メモリ・グラフの背景色

en: Network graph background color
ja: ネットワーク・グラフの背景色

en: Swap graph background color
ja: スワップ・グラフの背景色

en: The desktop description file to execute as the system monitor
ja: システム・モニターとして実行する .desktop ファイル

en: %s/s
ja: %s/秒

en: A system load indicator
ja: システム負荷を表示します

en: Monitored Resources
ja: モニターするリソース

en: _Processor
ja: プロセッサ(_P)

en: _Memory
ja: メモリ(_M)

en: _Network
ja: ネットワーク(_N)

en: S_wap Space
ja: スワップ領域(_W)

en: _Load
ja: 負荷(_L)

en: _Harddisk
ja: ハードディスク(_H)

en: Options
ja: オプション

en: System m_onitor width:
ja: システムモニターの幅(_O):

en: System m_onitor height:
ja: システムモニターの高さ(_O):

en: Sys_tem monitor update interval:
ja: 更新間隔(_T):

en: milliseconds
ja: ミリ秒

en: _User
ja: ユーザー(_U)

en: S_ystem
ja: システム(_Y)

en: N_ice
ja: Nice値(_I)

en: I_OWait
ja: IOWait(_O)

en: I_dle
ja: 待機(_D)

en: Sh_ared
ja: 共有(_A)

en: _Buffers
ja: バッファー(_B)

en: Cach_ed
ja: キャッシュ(_E)

en: F_ree
ja: 未使用(_R)

en: _In
ja: 受信(_I)

en: _Out
ja: 送信(_O)

en: _Local
ja: ローカル(_L)

en: _Background
ja: 背景色(_B)

en: _Used
ja: 使用中(_U)

en: _Free
ja: 未使用(_F)

en: Load
ja: 負荷

en: _Average
ja: 平均(_A)

en: Harddisk
ja: ハードディスク

en: _Read
ja: 読み込み(_R)

en: _Write
ja: 書き込み(_W)

en: System Monitor Preferences
ja: システムモニターの設定

en: Inbox Monitor
ja: 受信箱モニター

en: CD Player
ja: CD プレイヤー

en: Keyboard Indicator
ja: キーボード表示器

en: Some panel items are no longer available
ja: いくつかのパネルアプレットは、もう利用できません

en: One or more panel items (also referred to as applets) are no longer available in the GNOME desktop.
ja: 一つ以上のパネルアプレットは、もう GNOME デスクトップで利用できません。

en: These items will now be removed from your configuration:
ja: これらのアプレットはお使いの設定から削除されます:

en: You will not receive this message again.
ja: このメッセージは1回だけ表示されます。

en: Tomboy (ne Stickynotes)
ja: Tomboy (付箋紙アプレットの代替)

en: Tomboy (transparent upgrade from stickynotes)
ja: Tomboy (付箋紙アプレットから透過的にアップグレード)

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
ja: デスクトップ上で付箋紙の生成/表示/管理を行います

en: Sticky Notes
ja: 付箋紙

en: Sticky Notes Applet Factory
ja: 付箋紙アプレットのファクトリ

en: This note is locked.
ja: ロックしています

en: This note is unlocked.
ja: ロックしていません

en: Behavior
ja: 動作

en: Choose a base color to use for all sticky notes
ja: すべての付箋紙で使用する基底色を選択してください

en: Choose a color for the note
ja: 付箋紙の色を選択してください

en: Choose a font for the note
ja: 付箋紙のフォントを選択してください

en: Choose a font to use for all sticky notes
ja: すべての付箋紙で使用するフォントを選択してください

en: Choose if notes are visible on all workspaces
ja: 付箋紙をすべてのワークスペースに表示する際に選択してください

en: Choose if the default style is forced on all notes
ja: すべての付箋紙にデフォルトのスタイルを適用する場合に選択してください

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
ja: デスクトップをクリックした時にすべての付箋紙を隠すかどうか選択する

en: Close note
ja: 付箋紙を閉じます

en: Default Note Properties
ja: 付箋紙のデフォルトプロパティ

en: Delete all sticky notes?
ja: 付箋紙をすべて削除しますか?

en: Delete this sticky note?
ja: この付箋紙を削除しますか?

en: Font C_olor:
ja: フォントの色(_O):

en: Font Co_lor:
ja: フォントの色(_L):

en: Force _default color and font on notes
ja: デフォルトの色とフォントを強制的に適用する(_D)

en: H_eight:
ja: 高さ(_E):

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
ja: デスクトップがクリックされた時に付箋紙を隠す(_K)

en: Lock/Unlock note
ja: 付箋紙のロック/解除

en: Note C_olor:
ja: 付箋紙の色(_O):

en: Note _Color:
ja: 付箋紙の色(_C):

en: Pick a color for the sticky note
ja: 付箋紙の色の選択

en: Pick a default sticky note color
ja: 付箋紙のデフォルトの色の選択

en: Pick a default sticky note font
ja: 付箋紙で使用するデフォルトフォントの選択

en: Pick a font for the sticky note
ja: 付箋紙で使用するフォントの選択

en: Properties
ja: プロパティ

en: Resize note
ja: 付箋紙のサイズを変更します

en: Specify a title for the note
ja: 付箋紙のタイトルを指定します

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの高さ (ピクセル単位) を指定してください

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの幅 (ピクセル単位) を指定してください

en: Sticky Note
ja: 付箋紙

en: Sticky Note Properties
ja: 付箋紙のプロパティ

en: Sticky Notes Preferences
ja: 付箋紙の設定

en: This cannot be undone.
ja: これは元に戻すことはできません。

en: Use co_lor from the system theme
ja: システムのテーマの色を使用する(_L)

en: Use default co_lor
ja: デフォルトの色を使用する(_L)

en: Use default fo_nt
ja: デフォルトのフォントを使用する(_N)

en: Use fo_nt from the system theme
ja: システムテーマのフォントを使用する(_N)

en: _Delete All
ja: すべて削除(_D)

en: _Delete Note...
ja: 付箋紙の削除(_D)...

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: _Lock Note
ja: 付箋紙のロック(_L)

en: _New Note
ja: 新しい付箋紙(_N)

en: _Put notes on all workspaces
ja: 付箋紙をすべてのワークスペースに貼り付ける(_P)

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
ja: 付箋紙を生成した際に、タイトルには現在の日付がデフォルトで付与されます。この書式は、strftime() 関数が解析できるものならば何でも構いません。

en: Date format of note's title
ja: 付箋紙のタイトルにつける日付の書式

en: Default color for font
ja: フォントのデフォルト色

en: Default color for new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルト色

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの色です。これは HTML の 16進数表記 (例: "#30FF50") にしてください。

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
ja: 新しい付箋紙のフォントのデフォルトの色です。これは HTML の 16進数表記 (例: "#000000") にしてください。

en: Default font for new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルトフォント

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
ja: 新しい付箋紙のデフォルトのフォントです。これは Pango フォント名 (例: "Sans Italic 10") にしてください。

en: Default height for new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの高さ

en: Default height for new sticky notes in pixels.
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの高さ (ピクセル単位) です。

en: Default width for new notes
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの幅

en: Default width for new sticky notes in pixels.
ja: 新しい付箋紙のデフォルトの幅 (ピクセル単位) です。

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
ja: 空の付箋紙を確認することなく削除してしまうかどうかです。

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
ja: このオプションが無効の場合、カスタム色がデフォルトの色としてすべての付箋紙に適用されます。

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
ja: このオプションが無効の場合、カスタム・フォントがデフォルトのフォントとしてすべての付箋紙に適用されます。

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
ja: このオプションが有効になっていると、デスクトップが何らかの方法で選択されていると、開いている付箋がすべて隠れます。

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
ja: このオプションが有効の場合、個々の付箋紙に適用されていたカスタム色とカスタム・フォントを無視します。

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
ja: 付箋紙をロックする (編集不可) かどうかを指定します。

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
ja: 付箋紙をすべてのワークスペースに表示するか否かを指定します。

en: Sticky notes' locked state
ja: 付箋紙のロック状態

en: Sticky notes' workspace stickyness
ja: 付箋紙の貼り付け状態

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
ja: 付箋紙を削除する際に確認ダイアログを表示するかどうか

en: Whether to force the default color and font on all notes
ja: すべての付箋紙にデフォルトの色とフォントを強制的に適用するかどうか

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
ja: デスクトップが選択された時にすべての付箋紙を隠すかどうか

en: Whether to use the default system color
ja: デフォルトのシステム色を適用するかどうか

en: Whether to use the default system font
ja: デフォルトのシステムフォントを適用するかどうか

en: Hi_de Notes
ja: 付箋紙を隱す(_D)

en: _Delete Notes
ja: 付箋紙の削除(_D)

en: _Lock Notes
ja: 付箋紙のロック(_L)

en: %d note | %d notes
ja[0]: ( %d個の付箋紙があります)

en: Show sticky notes
ja: クリックすると付箋紙を表示します

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
ja: GNOME デスクトップ環境向けの付箋紙です。

en: Go to Trash
ja: パネルにゴミ箱を配置します

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _Open Trash
ja: ゴミ箱を開く(_O)

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
ja[0]: ゴミ箱に %d個のアイテムがあります

en: No Items in Trash
ja: ゴミ箱には何もありません

en: Error while spawning nautilus:
    %s
ja: Nautilus を起動する際にエラーが発生しました:
    %s

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
ja: GNOME ゴミ箱アプレットはパネルの中に住み着きます。ゴミ箱の中をのぞいたり、不要なものをドラッグ・アンド・ドロップしてゴミ箱に投げることができます。

en: Delete Immediately?
ja: 今すぐ削除しますか?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
ja: アイテムをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除してもよろしいですか?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
ja: いくつかのアイテムをゴミ箱へ移動できません。今すぐ削除してもよろしいですか?

en: Trash Applet
ja: ゴミ箱アプレット

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
ja: アイテムの削除中 (%s/%s)

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
ja: 削除中: %s

en: Empty all of the items from the trash?
ja: ゴミ箱にあるすべてのアイテムを空にしてもよろしいですか?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ja: ゴミ箱を空にすると、アイテムを復活させることはできません。それぞれ個別に削除することも可能です。

en: Emptying the Trash
ja: ゴミ箱を空にしています

en: From:
ja: 場所:

en: Window Picker
ja: ウィンドウ ピッカー

en: Show windows from all workspaces
ja: すべての作業領域のウィンドウを表示する

en: Home
ja: ホーム

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
ja: ログオフ、ユーザーの切り替え、画面のロック、またはコンピュータの電源を遮断します。

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Internet
ja: インターネット

en: Netspeed Applet
ja: Netspeed アプレットです

en: Netspeed Applet Factory
ja: Netspeed アプレットのファクトリ

en: Network Monitor
ja: ネットワーク・モニター

en: bits
ja: ビット

en: bytes
ja: バイト

en: There was an error displaying help:
    %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました:
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
ja: 指定したネットワーク・デバイスのトラフィック情報を表示する小さなアプレットです。

en: Netspeed Website
ja: Netspeed のウェブサイト

en: Netspeed Preferences
ja: Netspeed の設定

en: General Settings
ja: 全般の設定

en: Network _device:
ja: ネットワークのデバイス(_D):

en: Show _sum instead of in & out
ja: 入/出力のかわりに合計を表示する(_S)

en: Show _bits instead of bytes
ja: バイト数ではなくビット数で表示する(_B)

en: Change _icon according to the selected device
ja: 選択したデバイスに応じてアイコンを変更する(_I)

en: Device Details for %s
ja: デバイス %s の詳細

en: _In graph color
ja: 入力グラフの色(_I)

en: _Out graph color
ja: 出力グラフの色(_O)

en: Internet Address:
ja: IP-アドレス:

en: Netmask:
ja: ネットマスク

en: Hardware Address:
ja: MAC アドレス:

en: P-t-P Address:
ja: P-t-P アドレス:

en: Bytes in:
ja: 入力バイト数:

en: Bytes out:
ja: 出力バイト数:

en: none
ja: なし

en: Do you want to disconnect %s now?
ja: 今すぐ %s との接続を切りますか？

en: Do you want to connect %s now?
ja: 今すぐ %s と接続しますか？

en: %s is down
ja: %s は接続断です

en: %s: %s
    in: %s out: %s
ja: %s: %s
    入: %s 出: %s

en: has no ip
ja: には IP がありません

en: %s: %s
    sum: %s
ja: %s: %s
    合計: %s

en: Device _Details
ja: デバイスの詳細(_D)...

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: _About...
ja: 情報(_A)...
