gnome-applets - en to sv translation catalogue (692 entries)

en: Red value level
sv: Röd värdenivå

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
sv: Den batterinivå under vilken batteriet visas i rött. Även det värde vid vilket varningen för låg batterispänning visas.

en: Warn on low time rather than low percentage
sv: Varna vid låg tid snarare än låg procentandel

en: Use the value defined in red-value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
sv: Använd värdet som är definierat i red-value som en återstående tid för visning av varningsdialogen snarare än en procentandel.

en: Low Battery Notification
sv: Meddelande om låg batteriladdning

en: Notify user when the battery is low.
sv: Informera användaren när batterinivån är låg.

en: Full Battery Notification
sv: Meddelande om full laddning

en: Notify user when the battery is full.
sv: Informera användaren när batteriet är helt uppladdat.

en: Beep for warnings
sv: Pip för varningar

en: Beep when displaying a warning.
sv: Pip när en varning visas.

en: Drain from top
sv: Minska från toppen

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
sv: Visa batterimätaren minskandes från toppen av batteriet. Endast implementerat i den traditionella batterivyn.

en: Upright (small) battery
sv: Stående (litet) batteri

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
sv: Visa det stående, mindre batteriet på panelen.

en: Show the horizontal battery
sv: Visa det horisontella batteriet

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
sv: Visa det traditionella, horisontella batteriet på panelen.

en: Show the time/percent label
sv: Visa etiketten med antal procent/tid

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
sv: 0 för ingen etikett, 1 för procentandel och 2 för återstående tid.

en: Characters shown on applet startup
sv: Tecken som visas vid uppstart av miniprogrammet

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
sv: Strängen som användaren hade markerat då miniprogrammet senast användes. Denna sträng kommer att visas då användaren startar miniprogrammet.

en: List of available palettes
sv: Lista med tillgängliga paletter

en: List of strings containing the available palettes.
sv: Lista med strängar som innehåller de tillgängliga paletterna.

en: Command to execute
sv: Kommando att utföra

en: Command/script to execute to get the output
sv: Kommando/skript att utföra för att få utdata

en: Interval for the command
sv: Intervall för kommandot

en: Interval to execute the command (in seconds)
sv: Intervall för att utföra kommandot (i sekunder)

en: Width of output
sv: Bredd på utdata

en: Number of characters to display
sv: Antal tecken att visa

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: If applet icon is shown or not
sv: Om ikon för miniprogram visas eller inte

en: CPU to Monitor
sv: Processor att övervaka

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
sv: Ställ in den processor som ska övervakas. I ett system med bara en processor behöver du inte ändra detta.

en: Mode to show cpu usage
sv: Läge att visa processoranvändning

en: A 'graphic' value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 'text' to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 'both' to show the applet in graphic and text mode.
sv: Värdet "graphic" betyder att miniprogrammet ska visas i grafiskt läge (endast bild), "text" att miniprogrammet ska visas i textläge (bilden ska inte visas), och "both" att miniprogrammet ska visas i grafiskt läge och textläge.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
sv: Typen av text att visa (om texten är aktiverad).

en: A 'frequency' value means to show cpu frequency, 'frequency-unit' to show frequency and units, and 'percentage' to show percentage instead of frequency.
sv: Värdet "frequency" betyder att processorfrekvensen ska visas, "frequency-unit" att frekvens och enhet ska visas, och "percentage" att procentandel ska visas istället för frekvensen.

en: Directory in which the theme is located
sv: Katalog där temat finns

en: Update the data automatically
sv: Uppdatera data automatiskt

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
sv: Avgör huruvida miniprogrammet automatiskt uppdaterar sin väderstatistik eller inte.

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
sv: Intervall i sekunder mellan automatiska uppdateringar.

en: Show notification
sv: Visa avisering

en: Show notifications for critical weather conditions
sv: Visa aviseringar för kritiska väderförhållanden

en: Macro pattern list
sv: Makromönsterlista

en: List of entries containing strings for the macro patterns.
sv: Lista med poster som innehåller strängar för makromönster.

en: Macro command list
sv: Makrokommandolista

en: List of entries containing strings for the macro commands.
sv: Lista med poster som innehåller strängar för makrokommandon.

en: Show handle
sv: Visa handtag

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
sv: Visa ett handtag så att miniprogrammet kan tas loss från panelen.

en: Show frame
sv: Visa ram

en: Show a frame surrounding the applet.
sv: Visa en ram runt miniprogrammet.

en: Perform history autocompletion
sv: Utför historikbaserad automatisk komplettering

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
sv: Försök att automatiskt fylla i ett kommando från historiken över inskrivna kommandon.

en: Width
sv: Bredd

en: Width of the applet
sv: Bredd på miniprogrammet

en: Use the default theme colors
sv: Använd standardtemafärgerna

en: Use theme colors instead of custom ones.
sv: Använd standardtemafärger istället för anpassade färger.

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: History list
sv: Historiklista

en: List of entries containing strings for history entries.
sv: Lista med poster som innehåller strängar för historikposter.

en: Enable CPU load graph
sv: Aktivera processorbelastningsdiagram

en: Enable memory load graph
sv: Aktivera minnesbelastningsdiagram

en: Enable network load graph
sv: Aktivera nätverksbelastningsdiagram

en: Enable swap load graph
sv: Aktivera växlingsutrymmesbelastningsdiagram

en: Enable load average graph
sv: Aktivera medelbelastningsdiagram

en: Enable disk load graph
sv: Aktivera diskbelastningsdiagram

en: Applet refresh rate in milliseconds
sv: Uppdateringshastigheten för miniprogrammet i millisekunder

en: Graph size
sv: Diagramstorlek

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
sv: För horisontella paneler är detta bredden på diagrammen i bildpunkter. För vertikala paneler är detta höjden på diagrammen.

en: Graph color for user-related CPU activity
sv: Diagramfärg för användarrelaterad processoraktivitet

en: Graph color for system-related CPU activity
sv: Diagramfärg för systemrelaterad processoraktivitet

en: Graph color for nice-related CPU activity
sv: Diagramfärg för nice-relaterad processoraktivitet

en: Graph color for iowait-related CPU activity
sv: Diagramfärg för iowait-relaterad processoraktivitet

en: CPU graph background color
sv: Bakgrundsfärg för processordiagram

en: Graph color for user-related memory usage
sv: Diagramfärg för användarrelaterad minnesanvändning

en: Graph color for shared memory
sv: Diagramfärg för delat minne

en: Graph color for buffer memory
sv: Diagramfärg för buffertminne

en: Graph color for cached memory
sv: Diagramfärg för mellanlagrat minne

en: Memory graph background color
sv: Bakgrundsfärg för minnesdiagram

en: Graph color for input network activity
sv: Diagramfärg för ingående nätverksaktivitet

en: Graph color for output network activity
sv: Diagramfärg för utgående nätverksaktivitet

en: Graph color for loopback network usage
sv: Diagramfärg för loopback-nätverksanvändning

en: Network graph background color
sv: Bakgrundsfärg för nätverksdiagram

en: Graph color for user-related swap usage
sv: Diagramfärg för användarrelaterad växlingsutrymmesanvändning

en: Swap graph background color
sv: Bakgrundsfärg för växlingsutrymmesdiagram

en: Graph color for load average
sv: Diagramfärg för medelbelastning

en: Load graph background color
sv: Bakgrundsfärg för belastningsdiagram

en: Graph color for disk read
sv: Diagramfärg för diskläsning

en: Graph color for disk write
sv: Diagramfärg för diskskrivning

en: Background color for disk load graph
sv: Bakgrundsfärg för diskbelastningsdiagram

en: The desktop description file to execute as the system monitor
sv: Skrivbordsbeskrivningsfilen att köra som systemövervakaren

en: Show sum
sv: Visa summa

en: Show sum instead of in & out
sv: Visa summa istället för in och ut

en: Show bits
sv: Visa bitar

en: Show bits instead of bytes
sv: Visa bitar istället för byte

en: Change icon
sv: Ändra ikon

en: Change icon according to the selected device
sv: Ändra ikon efter den valda enheten

en: Auto change device
sv: Byt enhet automatiskt

en: Refresh time
sv: Uppdateringstid

en: Refresh time in milliseconds
sv: Uppdateringstiden i millisekunder

en: Network device
sv: Nätverksenhet

en: Up command
sv: Uppkommando

en: Down command
sv: Nerkommando

en: In graph color
sv: Indiagramfärg

en: Out graph color
sv: Utdiagramfärg

en: File name for sticky notes
sv: Filnamn för klisterlappar

en: File name for sticky notes in $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.
sv: Filnamn för klisterlappar i $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.

en: Default width for new notes
sv: Standardbredd för nya lappar

en: Default width for new sticky notes in pixels.
sv: Standardbredd för nya klisterlappar i bildpunkter.

en: Default height for new notes
sv: Standardhöjd för nya lappar

en: Default color for new notes
sv: Standardfärg för nya lappar

en: Default color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
sv: Standardfärg för nya klisterlappar. Detta kan vara standardnamn, hexadecimalt värde, RGB-färg eller RGBA-färg.

en: Default color for font
sv: Standardfärg för typsnitt

en: Default font color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
sv: Standardtypsnittsfärg för nya klisterlappar. Detta kan vara standardnamn, hexadecimalt värde, RGB-färg eller RGBA-färg.

en: Default font for new notes
sv: Standardtypsnitt för nya lappar

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
sv: Standardtypsnitt för nya klisterlappar. Detta måste vara ett Pango-typsnittsnamn, till exempel "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
sv: Arbetsyteklistrighet för klisterlappar

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är synliga på ALLA arbetsytor på skrivbordet eller inte.

en: Sticky notes' locked state
sv: Låst tillstånd för klisterlappar

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
sv: Anger huruvida klisterlapparna är låsta (oredigerbara) eller inte.

en: Date format of note's title
sv: Datumformat för lappens titel

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
sv: Som standard får klisterlappar det aktuella datumet som titel när de skapas. Detta format används. Allt som kan tolkas av strftime() är giltigt.

en: Whether to use the default system color
sv: Huruvida standardsystemfärgen ska användas

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer en anpassad färg att användas som standardfärgen för alla klisterlappar.

en: Whether to use the default system font
sv: Huruvida standardsystemtypsnittet ska användas

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
sv: Om detta alternativ är inaktiverat kommer ett anpassat typsnitt att användas som standardtypsnittet för alla klisterlappar.

en: Whether to force the default color and font on all notes
sv: Huruvida standardfärgen och standardtypsnittet ska tvingas på alla lappar

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
sv: Om detta alternativ är aktiverat kommer de anpassade färgerna och typsnitten som har tilldelats till individuella lappar att ignoreras.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
sv: Huruvida alla anteckningar ska döljas när skrivbordet markeras

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
sv: Om detta alternativ aktiveras kommer markering av skrivbordet, på valfritt sätt, att automatiskt dölja alla öppnade anteckningar.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse vid borttagning av en lapp

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
sv: Tomma lappar tas alltid bort utan bekräftelse.

en: 'Timer'
sv: 'Tidtagare'

en: Name of timer
sv: Namn på tidtagare

en: Duration of timer in seconds
sv: Längd på tidtagare i sekunder

en: Show notification popup when timer finish
sv: Visa aviseringspoppupp då tidtagaren är klar

en: Show dialog window when timer finish
sv: Visa dialogfönster då tidtagare är färdig

en: Determines whether we use custom or Metacity's button layout
sv: Bestämmer huruvida vi kommer att använda en anpassad knapplayout eller Metacitys

en: When disabled, this applet's button_layout string will be used to order the buttons.
sv: När inaktiverad kommer detta miniprograms button_layout-sträng att användas för att sortera knapparna.

en: Layout of buttons.
sv: Knapplayout.

en: Essentially a copy from Metacity's button_layout, but we can modify it for custom settings.
sv: I princip en kopia av Metacitys button_layout, men vi kan modifiera den för anpassade ändringar.

en: Button theme
sv: Knapptema

en: Name of a folder located in windowapplets/themes/ or "custom".
sv: Namnge en mapp i windowapplets/themes/ eller "custom".

en: Button orientation
sv: Knappriktning

en: May be used to set a static button orientation. Setting this value to 1 will ensure the buttons are always displayed horizontally. Setting it to 2 will do the same but vertically. The default setting 0 will set it automatically according to the panel.
sv: Kan användas för att ange en statisk knappriktning. Att sätta värdet till 1 försäkrar att knapparna alltid visas horisontellt. Att sätta dem till 2 gör detsamma, men vertikalt. Standardinställningen 0 kommer att sätta dem automatiskt utefter panelen.

en: Hides buttons when there are no windows present.
sv: Dölj knappar när det inte finns några fönster närvarande.

en: When enabled, the buttons will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
sv: Om aktiverat kommer knapparna att försvinna när det inte finns några maximerade (eller aktiva) fönster på skärmen.

en: Only control maximized windows.
sv: Kontrollera endast maximerade fönster.

en: When enabled, the window buttons will always control the upper-most maximized window.
sv: Om aktiverad kommer fönsterknapparna alltid att kontrollera det högsta maximerade fönstret.

en: Reverse the buttons placement.
sv: Vänd knapparnas placering.

en: When enabled, the window buttons will be placed in reverse order (right to left instead of left to right, or bottom to top instead of top to bottom).
sv: Om aktiverad kommer fönsterknapparna att placeras i omvänd ordning (höger till vänster istället för vänster till höger, eller nederst till överst istället för överst till nederst).

en: Enable click effect.
sv: Aktivera klickeffekt.

en: When enabled, the button will change image to 'clicked' whenever it is clicked.
sv: Om aktiverad kommer knappen att ändra bild till ”clicked” när den är klickad.

en: Enable hover effect.
sv: Aktivera hovringseffekt.

en: When enabled, the button will change image to 'hovered' whenever the mouse passes it.
sv: Om aktiverad kommer knappen att ändra bild till ”hovered” när musen passerar den.

en: Show tooltips on buttons.
sv: Visa inforutor på knappar.

en: When enabled, each button will display its own tooltip, describing the function that it represents.
sv: Om aktiverad kommer varje knapp att visa dess egna inforuta, beskrivandes funktionen den representerar.

en: Show windows from all workspaces.
sv: Visa fönster från alla arbetsytor.

en: Show the home title and logout button in the window title if no window is selected and active (maximized)
sv: Visa hemtiteln och utloggningsknappen i fönstertiteln om inget fönster är valt och aktivt (maximerat)

en: Show the application title when an application is active and maximized
sv: Visa programtiteln när ett program är aktivt och maximerat

en: All icons except the current active window icon are greyed out. Disable to have colored icons for all windows
sv: Alla ikoner förutom ikonen för nu aktivt fönster gråtonas. Inaktivera för att ha färgade ikoner för alla fönster

en: Whether the task list will expand automatically and use all available space.
sv: Huruvida aktivitetslistan kommer expanderas automatiskt och använda allt tillgängligt utrymme.

en: Hides title when there are no windows present.
sv: Döljer titel när det inte finns några fönster närvarande.

en: When enabled, the title will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
sv: Om aktiverat kommer titeln att försvinna när det inte finns några maximerade (eller aktiva) fönster på skärmen.

en: When enabled, the window title will always display the upper-most maximized window's name.
sv: Om aktiverat kommer fönstertiteln alltid att visa det översta maximerade fönstrets namn.

en: Set the title alignment.
sv: Ställ in titeljustering.

en: Legal values are between 0 and 1.
sv: Giltiga värden är mellan 0 och 1.

en: Swap icon and title.
sv: Växla ikon och titel.

en: When enabled, window title will be on the left side and the icon on the right side.
sv: Om aktiverad kommer fönstertiteln att vara på den vänstra sidan och ikonen på den högra.

en: Expand the applet
sv: Expandera miniprogrammet

en: When enabled, the applet will use up all available space in the panel.
sv: Om aktiverad kommer miniprogrammet att använda allt utrymme i panelen.

en: Hide the icon
sv: Dölj ikonen

en: When enabled, the window icon will not be displayed.
sv: Om aktiverad kommer fönsterikonen inte att synas.

en: Hide the title
sv: Dölj titeln

en: When enabled, the window title will not be displayed.
sv: Om aktiverad kommer fönstertiteln inte att visas.

en: Show tooltips over title and icon
sv: Visa inforuta över titel och ikon

en: When enabled, a tooltip carrying the name of the currently active window will be shown.
sv: Om aktiverad kommer en inforuta med namnet för det för tillfället aktiva fönstret att visas.

en: Minimal title size
sv: Minsta titelstorlek

en: This size is used when the applet is not expanded or otherwise to determine the minimal size the title label can be shrunk to. The value represents the amount of pixels either in width or height, depending on the panel orientation.
sv: Denna storlek används när miniprogrammet inte är expanderat eller annars för att avgöra den minsta storlek titeletiketten kan minskas till. Värdet representerar antalet bildpunkter antingen i bredd eller höjd beroende på panelriktning.

en: Use a custom style.
sv: Använd en anpassad stil.

en: When enabled, custom font style and color will be used. When disabled, system theme defaults will be used.
sv: Om aktiverad används anpassade typsnittsstilar och färg. Om inaktiverad används systemtemastandarder.

en: Show the window action menu on right click.
sv: Visa åtgärdsmenyn för fönster vid högerklick.

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked. This experimental feature is still under development! Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden.
sv: Kommer att orsaka att åtgärdsmenyn för fönster visas när titeln högerklickas. Denna experimentella egenskap är fortfarande under utveckling! Varning! I nuvarande tillstånd kommer du att vara oförmögen att komma åt miniprogrammets åtgärdsmeny via titel-högerklick när detta alternativ är aktiverat! Du kan fortfarande göra så genom att höger-klicka på ikonen om den inte är dold.

en: Active title font.
sv: Aktivera titeltypsnitt.

en: Font name and size for the active window state.
sv: Typsnittsnamn och storlek för det aktiva fönstrets tillstånd.

en: Inactive title font.
sv: Inaktivera titeltypsnitt.

en: Font name and size for the inactive window state.
sv: Typsnittsnamn och storlek för det inaktiva fönstrets tillstånd.

en: Active title foreground color.
sv: Förgrundsfärg för aktiv titel.

en: Title foreground color in hex format for the active window state.
sv: Titelförgrundsfärg i hexformat för det aktiva fönstertillståndet.

en: Inactive title foreground color.
sv: Förgrundsfärg för inaktiv titel.

en: Title foreground color in hex format for the inactive window state.
sv: Titelförgrundsfärg i hexformat för det inaktiva fönstertillståndet.

en: _Keyboard Accessibility Preferences
sv: Inställningar för _tangentbordshjälpmedel

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Open the universal access preferences dialog
sv: Öppna inställningsdialogen för hjälpmedel

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
sv: Ett fel inträffade vid start av tangentbordsinställningsdialogen: %s

en: XKB Extension is not enabled
sv: XKB-tillägget är inte aktiverat

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: AccessX Status
sv: AccessX-status

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
sv: Visar statusen för tangentbordet när hjälpmedelsfunktionerna används.

en: Keyboard Accessibility Status
sv: Status för tangentbordshjälpmedel

en: Displays current state of keyboard accessibility features
sv: Visar den aktuella statusen för tangentbordshjälpmedelsfunktioner

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
sv: Visar tillståndet för AccessX-funktioner som till exempel hakade modifierare

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Battery Charge Monitor Preferences
sv: Inställningar för Batteriladdningsövervakare

en: Appearance
sv: Utseende

en: _Compact view
sv: _Kompakt vy

en: (shows single image for status and charge)
sv: (visar en enda bild för status och laddning)

en: _Expanded view
sv: _Expanderad vy

en: (two images: one for status, one for charge)
sv: (två bilder: en för status, en för laddning)

en: _Show time/percentage:
sv: _Visa tid/procentandel:

en: Show _time remaining
sv: Visa _återstående tid

en: Show _percentage remaining
sv: Visa _procentandel som återstår

en: Notifications
sv: Aviseringar

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
sv: _Varna när batteriladdningen faller till:

en: _Notify when battery is fully recharged
sv: _Meddela när batteriet är helt uppladdat

en: System is running on AC power
sv: Systemet körs på nätspänning

en: System is running on battery power
sv: Systemet körs på batteri

en: Battery charged (%d%%)
sv: Batteriet helt uppladdat (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
sv: Okänd tid (%d%%) återstår

en: Unknown time (%d%%) until charged
sv: Okänd tid (%d%%) till uppladdad

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
sv[0]: %d minut (%d%%) återstår
sv[1]: %d minuter (%d%%) återstår

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
sv[0]: %d minut till uppladdad (%d%%)
sv[1]: %d minuter till uppladdad (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
sv[0]: %d timme (%d%%) återstår
sv[1]: %d timmar (%d%%) återstår

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
sv[0]: %d timme till uppladdad (%d%%)
sv[1]: %d timmar till uppladdad (%d%%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
sv: %d %s %d %s (%d%%) återstår

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
sv: %d %s %d %s till uppladdad (%d%%)

en: Battery Monitor
sv: Batteriövervakare

en: Your battery is now fully recharged
sv: Ditt batteri är nu helt uppladdat

en: Battery Notice
sv: Batterimeddelande

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
sv: %d%% återstår av din totala batterikapacitet.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
sv[0]: Din återstående batteritid är %d minut (%d%% av den totala kapaciteten)
sv[1]: Din återstående batteritid är %d minuter (%d%% av den totala kapaciteten)

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
sv: För att undvika att du förlorar ditt arbete:
     • anslut din bärbara dator till en extern strömkälla, eller
     • spara öppna dokument och stäng ned din bärbara dator.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
sv: För att undvika att du förlorar ditt arbete:
     • försätt din bärbara dator i viloläge för att spara batterikraft,
     • plugga in din bärbara dator i en extern kraftkälla, eller
     • spara öppna dokument och stäng ned den bärbara datorn.

en: Your battery is running low
sv: Din batteriladdning är låg

en: No battery present
sv: Inget batteri tillgängligt

en: Battery status unknown
sv: Batteristatus okänd

en: N/A
sv: --

en: Battery Charge Monitor
sv: Övervaka batteriladdning

en: Monitor a laptop's remaining power
sv: Övervaka strömkapaciteten i en bärbar dator

en: This utility shows the status of your laptop battery.
    
    UPower backend enabled.
sv: Detta verktyg visar statusen för batteriet i din bärbara dator.
    
    UPower-bakände aktiverad.

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
sv: procent

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
sv: återstående minuter

en: Cannot connect to gnome-settings-daemon
sv: Kan inte ansluta till gnome-settings-daemon

en: Cannot get laptop panel brightness
sv: Kunde inte hämta ljusstyrkan för bärbara datorns skärm

en: LCD brightness : %d%%
sv: LCD-ljusstyrka : %d%%

en: Adjusts laptop panel brightness.
sv: Justerar ljusstyrkan på bärbar dator.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Brightness Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Brightness Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
sv: Licensierat under GNU General Public License Version 2
    
    Miniprogrammet Ljusstyrka är fri programvara. Du kan distribuera det
    och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License,
    publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller
    (om du så vill) någon senare version.
    
    Miniprogrammet Ljusstyrka distribueras i hopp om att det ska vara
    användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd
    garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.
    Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: Available palettes
sv: Tillgängliga paletter

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
sv: Infoga "%s"

en: Insert special character
sv: Infoga specialtecken

en: insert special character %s
sv: infoga specialtecknet %s

en: Character Palette
sv: Teckenpalett

en: Insert characters
sv: Infoga tecken

en: GNOME Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
sv: GNOME-miniprogram för att välja underliga tecken som inte finns på mitt tangentbord. Släppt under GNU General Public License.

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Palette:
sv: _Palett:

en: Palette entry
sv: Palettpost

en: Modify a palette by adding or removing characters
sv: Ändra en palett genom att lägga till eller ta bort tecken

en: Add Palette
sv: Lägg till palett

en: Edit Palette
sv: Redigera palett

en: Palettes list
sv: Palettlista

en: _Palettes:
sv: _Paletter:

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Add button
sv: Lägg till-knapp

en: Click to add a new palette
sv: Klicka för att lägga till en ny palett

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Edit button
sv: Redigera-knapp

en: Click to edit the selected palette
sv: Klicka för att redigera den valda paletten

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete button
sv: Ta bort-knapp

en: Click to delete the selected palette
sv: Klicka för att ta bort den valda paletten

en: Character Palette Preferences
sv: Inställningar för teckenpalett

en: _Close
sv: S_täng

en: Command Applet Preferences
sv: Inställningar för kommandominiprogram

en: Command:
sv: Kommando:

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: Click to apply the new command.
sv: Klicka för att tillämpa det nya kommandot.

en: Interval (seconds):
sv: Intervall (sekunder):

en: Maximum width (chars):
sv: Maximal bredd (tecken):

en: CPU Frequency Monitor Preferences
sv: Inställningar för Övervakare av processorfrekvens

en: Monitor Settings
sv: Övervakarinställningar

en: _Monitored CPU:
sv: _Övervakad processor:

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: _Appearance:
sv: _Utseende:

en: Show CPU frequency as _frequency
sv: Visa processorfrekvens som _frekvens

en: Show frequency _units
sv: Visa frekvens_enheter

en: Show CPU frequency as _percentage
sv: Visa processorfrekvens som _procentandel

en: CPU Frequency Scaling Monitor
sv: Övervakare av processorfrekvensskalning

en: This utility shows the current CPU Frequency
sv: Detta verktyg visar den aktuella processorfrekvensen

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
sv: Detta verktyg visar den aktuella skalningen utav processorfrekvensen.

en: Graphic
sv: Grafik

en: Graphic and Text
sv: Grafik och text

en: Change CPU Frequency scaling
sv: Ändra processorfrekvensskalning

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
sv: Behörighet krävs för att ändra processorfrekvensskalningen.

en: (mounted)
sv: (monterad)

en: (not mounted)
sv: (inte monterad)

en: Cannot start Nautilus File Manager
sv: Kan inte starta filhanteraren Nautilus

en: Could not find Nautilus
sv: Kunde inte hitta Nautilus

en: _Play DVD
sv: _Spela dvd

en: _Play CD
sv: _Spela cd

en: _Open %s
sv: _Öppna %s

en: Un_mount %s
sv: A_vmontera %s

en: _Mount %s
sv: _Montera %s

en: _Eject %s
sv: _Mata ut %s

en: Disk Mounter
sv: Diskmonterare

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
sv: Miniprogram för montering och avmontering av blockvolymer.

en: Shows the status of keyboard accessibility features
sv: Visar statusen för funktionerna för tangentbordshjälpmedel

en: Brightness Applet
sv: Miniprogrammet Ljusstyrka

en: Adjusts Laptop panel brightness
sv: Justerar ljusstyrkan på bärbar dator

en: Command
sv: Kommando

en: Shows the output of a command
sv: Visar utdata för ett kommando

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
sv: Övervaka processorfrekvensskalningen

en: Mount local disks and devices
sv: Montera lokala hårddiskar och enheter

en: Eyes
sv: Ögon

en: A set of eyeballs for your panel
sv: Ett par ögon till din panel

en: Weather Report
sv: Väderrapport

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
sv: Övervaka aktuella väderförhållanden och väderprognoser

en: Inhibit Applet
sv: Miniprogrammet Hindra

en: Allows user to inhibit automatic power saving
sv: Tillåter användaren att hindra automatiskt energibesparingsläge

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: System Monitor
sv: Systemövervakare

en: A system load indicator
sv: En systembelastningsindikator

en: Network Monitor
sv: Nätverksövervakare

en: Netspeed Applet
sv: Miniprogrammet Näthastighet

en: Sticky Notes
sv: Klisterlappar

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
sv: Skapa, visa och hantera klisterlappar på skrivbordet

en: Timer
sv: Tidtagare

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
sv: Starta en tidtagare och erhåll en avisering då den är färdig

en: Tracker Search Bar
sv: Tracker-sökfält

en: Find your data quickly using Tracker
sv: Finn snabbt dina data med Tracker

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Go to Trash
sv: Gå till papperskorgen

en: Window Buttons
sv: Fönsterknappar

en: Window buttons for your GNOME Panel
sv: Fönsterknappar för din GNOME-panel

en: Window Picker
sv: Fönsterväljare

en: Shows a list of icons for the open windows.
sv: Visar en lista över ikoner för de öppna fönstren.

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: Window title for your GNOME Panel
sv: Fönstertitel för din GNOME-panel

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
sv: Ögonen tittar i muspekarens riktning

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
sv: Små knäppa ögon för GNOME-panelen. De följer efter din muspekare.

en: Can not launch the eyes applet.
sv: Kan inte starta ögonminiprogrammet.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
sv: Ett ödesdigert fel inträffade vid försök att läsa in temat.

en: Geyes Preferences
sv: Inställningar för Geyes

en: Themes
sv: Teman

en: _Select a theme:
sv: _Välj ett tema:

en: _Details
sv: _Detaljer

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: GNOME Weather
sv: GNOME-väder

en: Weather Forecast
sv: Väderrapport

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
sv: Ort: %s
    Himmel: %s
    Temperatur: %s

en: Updating...
sv: Uppdaterar…

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
sv: Ett miniprogram för övervakning av lokala väderförhållanden.

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
sv: © 1999-2005 av S. Papadimitriou och andra

en: Details
sv: Detaljer

en: City:
sv: Ort:

en: Last update:
sv: Senaste uppdatering:

en: Conditions:
sv: Förhållanden:

en: Sky:
sv: Himmel:

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Feels like:
sv: Känns som:

en: Dew point:
sv: Daggpunkt:

en: Relative humidity:
sv: Relativ luftfuktighet:

en: Wind:
sv: Vind:

en: Pressure:
sv: Lufttryck:

en: Visibility:
sv: Sikt:

en: Sunrise:
sv: Soluppgång:

en: Sunset:
sv: Solnedgång:

en: Current Conditions
sv: Aktuella förhållanden

en: Forecast Report
sv: Väderrapport

en: See the ForeCast Details
sv: Se detaljerad väderrapport

en: Forecast
sv: Prognos

en: Forecast not currently available for this location.
sv: En prognos är för tillfället inte tillgänglig för denna plats.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
sv: Platsvy

en: Select Location from the list
sv: Välj plats från listan

en: Update spin button
sv: Uppdatera stegningsruta

en: Spinbutton for updating
sv: Stegningsruta för uppdatering

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
sv: Misslyckades med att läsa in XML-databasen Locations. Rapportera detta som ett fel.

en: Weather Preferences
sv: Väderinställningar

en: _Automatically update every:
sv: _Uppdatera automatiskt var:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
sv: _Temperaturenhet:

note: Default means device with default route set
en: Default
sv: Standard

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
sv: Enhet för _vindhastighet:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "miles per hour"
en: mph
sv: engelska mil/h

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
sv: knop

en: Beaufort scale
sv: Beauforts skala

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
sv: _Tryckenhet:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
sv: _Siktenhet:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
sv: meter

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
sv: engelska mil

en: Update
sv: Uppdatera

en: minutes
sv: minuter

en: Display
sv: Visa

en: General
sv: Allmänt

en: _Select a location:
sv: _Välj en plats:

en: _Find:
sv: S_ök:

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Location
sv: Plats

en: Cannot connect to gnome-session
sv: Kan inte ansluta till gnome-session

en: Automatic sleep inhibited
sv: Automatiskt viloläge hindrat

en: Automatic sleep enabled
sv: Automatiskt viloläge aktiverat

en: Manual inhibit
sv: Hindra manuellt

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
sv: Tillåter användaren att hindra automatiskt energibesparingsläge.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Inhibit Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Inhibit Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
sv: Licensierat under GNU General Public License Version 2
    
    Miniprogrammet Hindra är fri programvara. Du kan distribuera det
    och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License,
    publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller
    (om du så vill) någon senare version.
    
    Miniprogrammet Hindra distribueras i hopp om att det ska vara
    användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd
    garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.
    Se GNU General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: No items in history
sv: Inga objekt i historiken

note: build file select dialog
en: Start program
sv: Starta program

en: Command line
sv: Kommandorad

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
sv: Ange ett kommando här och Gnome kommer att utföra det åt dig

en: Browser
sv: Bläddrare

en: Click this button to start the browser
sv: Klicka på denna knapp för att starta webbläsaren

en: History
sv: Historik

en: Click this button for the list of previous commands
sv: Klicka på denna knapp för listan med tidigare kommandon

en: Command line has been disabled by your system administrator
sv: Kommandoraden har inaktiverats av din systemadministratör

en: Mini-Commander applet
sv: Miniprogrammet Mini-Commander

en: This applet adds a command line to the panel
sv: Detta miniprogram lägger till en kommandorad på panelen

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
sv: Detta GNOME-miniprogram lägger till en kommandorad på panelen. Det stöder kommandokomplettering, kommandohistorik och ändringsbara makron.

en: Command Line Preferences
sv: Inställningar för kommandorad

en: Auto Completion
sv: Automatisk komplettering

en: E_nable history-based auto completion
sv: A_ktivera historikbaserad automatisk komplettering

en: Size
sv: Storlek

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Colors
sv: Färger

en: _Use default theme colors
sv: _Använd standardtemafärger

en: Command line _foreground:
sv: _Förgrund för kommandorad:

en: Command line _background:
sv: _Bakgrund för kommandorad:

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: _Macros:
sv: _Makron:

en: _Add Macro...
sv: _Lägg till makro…

en: _Delete Macro
sv: _Ta bort makro

en: Macros
sv: Makron

en: Add New Macro
sv: Lägg till nytt makro

en: _Pattern:
sv: _Mönster:

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: You must specify a pattern and a command
sv: Du måste ange ett mönster och ett kommando

en: You must specify a pattern
sv: Du måste ange ett mönster

en: You must specify a command
sv: Du måste ange ett kommando

en: You may not specify duplicate patterns
sv: Du får inte ange dubblettmönster

en: Pattern
sv: Mönster

en: _Open System Monitor
sv: _Öppna systemövervakare

en: Start system-monitor
sv: Starta Systemövervakare

en: There was an error executing '%s': %s
sv: Ett fel inträffade vid körning av "%s": %s

en: Memory
sv: Minne

en: Network
sv: Nätverk

en: Swap Space
sv: Växlingsutrymme

en: Load Average
sv: Medelbelastning

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
sv: %s:
    %u%% används av program
    %u%% används som cache

en: The system load average is %0.02f
sv: Systemets medelbelastning är %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
sv: %s:
    Tar emot %s
    Skickar %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
sv[0]: %s:
    %u%% används
sv[1]: %s:
    %u%% används

en: CPU Load
sv: Processorbelastning

en: Memory Load
sv: Minnesbelastning

en: Net Load
sv: Nätverksbelastning

en: Swap Load
sv: Växlingsutrymmesbelastning

en: Disk Load
sv: Diskbelastning

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
sv: En systembelastningsövervakare som kan visa diagram för användning av processor, minne och växlingsutrymme samt nätverkstrafik.

en: Monitored Resources
sv: Övervakade resurser

en: _Memory
sv: _Minne

en: _Network
sv: _Nätverk

en: S_wap Space
sv: Vä_xlingsutrymme

en: _Load
sv: _Belastning

en: _Harddisk
sv: _Hårddisk

en: Options
sv: Alternativ

en: System m_onitor width:
sv: System_övervakarbredd:

en: System m_onitor height:
sv: System_övervakarhöjd:

en: Sys_tem monitor update interval:
sv: Uppdateringsintervall för Sys_temövervakare:

en: milliseconds
sv: millisekunder

en: _User
sv: _Användare

en: N_ice
sv: "N_ice"

en: I_OWait
sv: "I_OWait"

en: I_dle
sv: _Tomgång (idle)

en: Sh_ared
sv: _Delat

en: _Buffers
sv: _Buffertar

en: Cach_ed
sv: _Cachat

en: F_ree
sv: Ledi_gt

en: _Out
sv: _Ut

en: _Local
sv: _Lokal

en: _Background
sv: _Bakgrund

en: _Used
sv: Anv_änt

en: _Free
sv: _Ledigt

en: Load
sv: Belastning

en: _Average
sv: _Medel

en: Harddisk
sv: Hårddisk

en: _Read
sv: _Läs

en: _Write
sv: _Skriv

en: System Monitor Preferences
sv: Inställningar för Systemövervakare

en: Device _Details
sv: Enhets_detaljer

en: bits
sv: bitar

en: bytes
sv: byte

en: Device Details for %s
sv: Enhetsdetaljer för %s

en: _In graph color
sv: _Indiagramfärg

en: _Out graph color
sv: _Utdiagramfärg

en: Internet Address:
sv: Internetadress:

en: Netmask:
sv: Nätmask:

en: Hardware Address:
sv: Hårdvaruadress:

en: P-t-P Address:
sv: P-t-P-adress:

en: Bytes in:
sv: Byte in:

en: Bytes out:
sv: Byte ut:

en: none
sv: ingen

en: IPv6 Address:
sv: IPv6-adress:

en: Signal Strength:
sv: Signalstyrka:

en: %s is down
sv: %s är nere

en: %s: %s
    in: %s out: %s
sv: %s: %s
    in: %s ut: %s

en: has no ip
sv: har ingen ip-adress

en: %s: %s
    sum: %s
sv: %s:·%s
    summa:·%s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
sv: 
    ESSID: %s
    Styrka: %d %%

en: unknown
sv: okänt

en: Do you want to disconnect %s now?
sv: Vill du koppla från %s nu?

en: Do you want to connect %s now?
sv: Vill du ansluta till %s nu?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
sv: <b>Körning av kommandot %s misslyckades</b>
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
sv: Ett litet miniprogram som visar trafikinformation på en angiven nätverksenhet

en: Network _device:
sv: Nätverks_enhet:

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Show _sum instead of in & out
sv: Visa _summa istället för in och ut

en: Show _bits instead of bytes
sv: Visa _bitar istället för byte

en: Change _icon according to the selected device
sv: Ändra _ikon efter den valda enheten

en: Netspeed Preferences
sv: Inställningar för Näthastighet

en: %d note | %d notes
sv[0]: %d lapp
sv[1]: %d lappar

en: Show sticky notes
sv: Visa klisterlappar

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
sv: Klisterlappar för skrivbordsmiljön GNOME

en: This note is locked.
sv: Denna klisterlapp är låst.

en: This note is unlocked.
sv: Denna klisterlapp är olåst.

en: _New Note
sv: _Ny lapp

en: Hi_de Notes
sv: Döl_j lappar

en: _Lock Notes
sv: _Lås lappar

en: _Delete Notes
sv: _Ta bort lappar

en: _Delete All
sv: _Ta bort alla

en: Delete all sticky notes?
sv: Ta bort alla klisterlappar?

en: This cannot be undone.
sv: Detta går inte att ångra.

en: Delete this sticky note?
sv: Ta bort denna klisterlapp?

en: _Delete Note...
sv: _Ta bort klisterlapp…

en: _Lock Note
sv: _Lås klisterlapp

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Sticky Note
sv: Klisterlapp

en: Lock/Unlock note
sv: Lås/Lås upp lapp

en: Close note
sv: Stäng klisterlapp

en: Resize note
sv: Ändra storlek på lapp

en: Sticky Notes Preferences
sv: Inställningar för Klisterlappar

en: Default Note Properties
sv: Standardegenskaper för klisterlappar

en: H_eight:
sv: H_öjd:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
sv: Ange standardbredden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
sv: Ange standardhöjden (i bildpunkter) för nya lappar

en: Use co_lor from the system theme
sv: Använd f_ärg från systemtemat

en: Font Co_lor:
sv: Typsnittsfär_g:

en: Note C_olor:
sv: Färg för lap_p:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
sv: Välj en grundfärg att använda för alla klisterlappar

en: Pick a default sticky note color
sv: Välj en standardfärg för klisterlappar

en: Use fo_nt from the system theme
sv: Använd ty_psnitt från systemtemat

en: _Font:
sv: T_ypsnitt:

en: Choose a font to use for all sticky notes
sv: Välj ett typsnitt att använda för alla klisterlappar

en: Pick a default sticky note font
sv: Välj ett standardtypsnitt för klisterlappar

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Put notes on all workspaces
sv: _Lägg klisterlappar på alla arbetsytor

en: Choose if notes are visible on all workspaces
sv: Välj om lappar ska visas på alla arbetsytor

en: Force _default color and font on notes
sv: Tvinga _standardfärg och -typsnitt på lappar

en: Choose if the default style is forced on all notes
sv: Välj om standardstilen ska tvingas på alla lappar

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
sv: Dölj anteckningar när sk_rivbordet klickas på

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
sv: Välj huruvida alla anteckningar ska döljas när skrivbordet markeras

en: Sticky Note Properties
sv: Egenskaper för klisterlapp

en: Properties
sv: Egenskaper

en: _Title:
sv: _Titel:

en: Specify a title for the note
sv: Ange en titel för lappen

en: Use default co_lor
sv: Använd standard_färg

en: Font C_olor:
sv: Typsnittsfä_rg:

en: Note _Color:
sv: Färg för _lapp:

en: Use default fo_nt
sv: Använd standardt_ypsnitt

en: Choose a color for the note
sv: Välj en färg för klisterlappen

en: Pick a color for the sticky note
sv: Välj en färg för klisterlappen

en: Choose a font for the note
sv: Välj ett typsnitt för klisterlappen

en: Pick a font for the sticky note
sv: Välj ett typsnitt för den klistra lappen

en: _Start timer
sv: _Starta tidtagare

en: P_ause timer
sv: P_ausa tidtagare

en: S_top timer
sv: S_toppa tidtagare

en: Finished
sv: Färdig

en: Timer finished!
sv: Tidtagare färdig!

en: Timer Applet Preferences
sv: Inställningar för tidtagarminiprogram

en: Name:
sv: Namn:

en: Hours:
sv: Timmar:

en: Minutes:
sv: Minuter:

en: Seconds:
sv: Sekunder:

en: Show notification popup
sv: Visa aviseringspoppupp

en: Show dialog
sv: Visa dialog

en: A search bar applet for finding content stored in Tracker
sv: Ett sökfältsminiprogram för att hitta innehåll lagrat i Tracker

en: Copyright Tracker Authors 2005-2010
sv: Copyright Trackers upphovsmän 2005-2010

en: Other
sv: Övrigt

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Tags
sv: Taggar

en: Email Addresses
sv: E-postadresser

en: Documents
sv: Dokument

en: Applications
sv: Program

en: Images
sv: Bilder

en: Audio
sv: Ljud

en: Folders
sv: Mappar

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Videos
sv: Videor

en: Archives
sv: Arkiv

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Links
sv: Länkar

en: Category
sv: Kategori

en: Title
sv: Titel

en: No results found for “%s”
sv: Inga resultat funna för ”%s”

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
sv[0]: %d objekt i papperskorgen
sv[1]: %d objekt i papperskorgen

en: No Items in Trash
sv: Inga objekt i papperskorgen

en: Error while spawning Nautilus:
    %s
sv: Fel vid start av Nautilus:
    %s

en: Delete Immediately?
sv: Ta bort omedelbart?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
sv: Kan inte flytta objekt till papperskorgen, vill du ta bort dem omedelbart?

en: The selected item cannot be moved to the trash | None of the %d selected items can be moved to the Trash
sv[0]: Det går inte att flytta det valda objektet till papperskorgen
sv[1]: Inget av de %d valda objekten kan flyttas till papperskorgen

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
sv: Kan inte flytta en del objekt till papperskorgen, vill du ta bort dem omedelbart?

en: The selected item cannot be moved to the Trash | %d of the selected items cannot be moved to the Trash
sv[0]: Det går inte att flytta det valda objektet till papperskorgen
sv[1]: %d av de valda objekten kan inte flyttas till papperskorgen

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
sv: En GNOME-papperskorg som bor i din panel. Du kan använda den för att visa papperskorgen eller för att dra och släppa objekt till papperskorgen.

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
sv: Tar bort objekt %s av %s

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
sv: Tar bort: %s

en: Empty all of the items from the trash?
sv: Töm alla objekt i papperskorgen?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sv: Om du väljer att tömma papperskorgen kommer alla objekt i den att permanent gå förlorade. Observera att du även kan ta bort dem separat.

en: _Empty Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Emptying the Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: From:
sv: Från:

en: _Open Trash
sv: _Öppna papperskorgen

en: Unmaximize
sv: Avmaximera

en: Maximize
sv: Maximera

en: Minimize
sv: Minimera

en: Close
sv: Stäng

en: Window buttons for your GNOME Panel.
sv: Fönsterknappar för din GNOME-panel.

en: Window Applets on Gnome-Look
sv: Fönsterminiprogram på Gnome-Look

en: Window Buttons Preferences
sv: Inställningar för fönsterknappar

en: Theme:
sv: Tema:

en: Focused
    Normal
sv: Fokuserad
    Normal

en: Focused
    Clicked
sv: Fokuserad
    Klickad

en: Focused
    Hover
sv: Fokuserad
    Hovrad

en: Unfocused
    Normal
sv: Ofokuserad
    Normal

en: Unfocused
    Hover
sv: Ofokuserad
    Hovra

en: Unfocused
    Clicked
sv: Ofokuserad
    Klickad

en: Use Metacity's button order
sv: Använd Metacitys knappordning

en: When checked, the button order will be the same as on Metacity window borders.
sv: Om aktiverad kommer knappordningen att vara densamma som på Metacitys fönsterramar.

en: Custom order:
sv: Anpassad ordning:

note: Translators: minimize, maximize, close should not be translated
en: Define your custom order by using the words:
    minimize, maximize and close
    Separate them by commas (,).
    Do NOT use double values!
sv: Definiera din anpassade ordning genom att använda orden:
    minimize, maximize och close
    Separera dem med komman (,).
    Använd INTE dubbla värden!

en: Reload
sv: Läs om

en: Click to reload buttons.
sv: Klicka för att läsa om knappar.

en: Reverse order
sv: Omvänd ordning

en: <b>Button Order</b>
sv: <b>Knappordning</b>

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Align buttons with panel orientation.
sv: Justera knappar med panelriktningen.

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Force buttons to always appear horizontal.
sv: Tvinga knappar att alltid visas horisontellt.

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Force buttons to always appear vertical.
sv: Tvinga knappar att alltid visas vertikalt.

en: <b>Button Orientation</b>
sv: <b>Knappriktning</b>

en: Minimize Button
sv: Minimeringsknapp

en: Maximize/Unmaximize Button
sv: Knapp för maximering/avmaximering

en: Close Button
sv: Stängknapp

en: <b>Button Hiding</b>
sv: <b>Dölj knapp</b>

en: Positioning & Visibility
sv: Positionering och synlighet

en: Control _maximized windows only
sv: Kontrollera endast _maximerade fönster

en: _Hide when no active maximized window
sv: _Dölj när det inte finns några maximerade fönster

en: Enable _click effect
sv: Aktivera _klickeffekt

en: Enable _hover effect
sv: Aktivera _hovringseffekt

en: Show _tooltips
sv: Visa _inforutor

en: <b>Internal</b>
sv: <b>Interna</b>

en: Hide Compiz _decorations for maximized windows
sv: Dölj Compiz_dekorationer för maximerade fönster

en: <b>External</b>
sv: <b>Externa</b>

en: Window Task Button
sv: Fönsteraktivitetsknapp

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: Show the home title and
    log out icon when on the desktop
sv: Visa hemtiteln och
    utloggningsikonen när på skrivbordet

en: Show the application title and close icon
    for the active window
sv: Visa programtiteln och stängningsikon
    för det aktiva fönstret

en: Grey out non-active window icons
sv: Gråfärga fönsterikoner som ej är aktiva

en: Home
sv: Startsida

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
sv: Logga ut, byt användare, lås skärmen eller stäng av datorn

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Window Title Preferences
sv: Inställningar för fönstertitel

en: Swap icon/title _order
sv: Växla ikon/titel_ordning

en: Expand applet
sv: Expandera miniprogram

en: Disabled until GTK+ developers fix the various bugs.
    You may change it using gconf-editor, but then you also need to set a fixed size.
sv: Inaktiverad tills GTK+-utvecklarna lagar några programfel.
    Du kan ändra den med gconf-editor, men då måste du också ange en fast storlek.

en: Hide _icon
sv: Dölj _ikon

en: Icon
sv: Ikon

en: Hide title
sv: Dölj titel

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Set the title alignment.
    Note: only has effect when "Expand applet" is active.
sv: Ange titeljustering.
    Observera: har endast effekt när ”Expand applet” är aktiv.

en: Custom _style
sv: Anpassad _stil

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Font style:
sv: Typsnittsstil:

en: Font color:
sv: Typsnittsfärg:

en: _Hide when no active maximized windows
sv: _Dölj när det inte finns några aktiva maximerade fönster

en: Show window _action menu on right-click
sv: Visa _åtgärdsmenyn för fönster vid högerklick

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked.
    This experimental feature is still under development!
    Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden. You may always change this setting from gconf-editor.
sv: Kommer att göra att åtgärdsmenyn för fönster visas när titeln högerklickas.
    Denna experimentella egenskap är under utveckling!
    Varning! I nuvarande tillstånd kommer du inte att kunna komma åt miniprogrammets åtgärdsmeny via titelhögerklick när detta alternativ är aktiverat! Du kan fortfarande göra det genom att högerklicka ikonen om den inte är dold. Du kan alltid ändra denna inställning med gconf-editor.

note: display "custom" icon/title (TODO: customization via preferences?) This has to be unrefed!
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Window title for your GNOME Panel.
sv: Fönstertitel för din GNOME-panel.
