gnome-applets master - en to tr translation catalogue (701 entries)

en: Red value level
tr: Kırmızı değer uyarısı

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
tr: Pilin kırmızı gösterilmesi için en düşük seviye. Ayrıca piluyarısının gösterileceği seviyedir.

en: Warn on low time rather than low percentage
tr: Düşük yüzde yerine düşük zaman için uyar

en: Use the value defined in red-value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
tr: Kırmızı-değer içinde tanımlanmış değeri yüzde yerine, uyarı penceresini çıkarmak için kalan süre olarak kullan.

en: Low Battery Notification
tr: Düşük Pil Bildirimi

en: Notify user when the battery is low.
tr: Pil az kaldığında kullanıcıyı uyar.

en: Full Battery Notification
tr: Dolu Pil Bildirimi

en: Notify user when the battery is full.
tr: Pil dolduğunda kullanıcıyı uyar.

en: Beep for warnings
tr: Uyarılarda biple

en: Beep when displaying a warning.
tr: Uyarı görüntülendiğinde biple.

en: Drain from top
tr: Yukarıdan boşalt

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
tr: Pil ölçüsünü pilin yukarısından boşalır şekilde göster. Yalnızca geleneksel pil görünümü için uygulanmıştır.

en: Upright (small) battery
tr: Yukarıya doğru (küçük) pil

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
tr: Panelde yukarı doğru olan ufak pili göster.

en: Show the horizontal battery
tr: Yatay pil göster

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
tr: Panelde geleneksel yatay pili göster.

en: Show the time/percent label
tr: Zaman/yüzde etiketi göster

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
tr: Etiket olmaması için 0, yüzde için 1 ve kalan zaman için 2.

en: Characters shown on applet startup
tr: Uygulamacık başlangıcında gösterilecek karakterler

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
tr: Uygulamacık en son kullanıldığında kullanıcının seçtiği dizge. Bu dizge kullanıcı uygulamacığı başlattığı zaman gösterilecek.

en: List of available palettes
tr: Kullanılabilir paletlerin listesi

en: List of strings containing the available palettes.
tr: Kullanılabilir paletleri içeren dizgelerin listesi.

en: Command to execute
tr: Çalıştırılacak komut

en: Command/script to execute to get the output
tr: Çıktı almak için yürütülecek komut/betik dosyası

en: Interval for the command
tr: Komut için zaman aralığı

en: Interval to execute the command (in seconds)
tr: Komutu çalıştırmak için zaman aralığı (saniye)

en: Width of output
tr: Çıktı genişliği

en: Number of characters to display
tr: Gösterilecek karakter sayısı

en: Show icon
tr: Simge göster

en: If applet icon is shown or not
tr: Uygulamacık simgesinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: CPU to Monitor
tr: İzlenecek İşlemci

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
tr: İzlenecek işlemciyi belirle. Tek işlemcili sistemde değiştirmenize gerek yoktur.

en: Mode to show cpu usage
tr: İşlemci kullanımını gösteren kip

en: A 'graphic' value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 'text' to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 'both' to show the applet in graphic and text mode.
tr: 'graphic' (grafik) değeri uygulamacığın grafik kipinde (yalnızca piksel eşlem), 'text' (metin) metin kipinde ve 'both' (ikisi de) değeri uygulamacığın hem grafik hem metin kipinde gösterileceği anlamına gelir.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
tr: Gösterilecek metnin türü (eğer metin etkin ise).

en: A 'frequency' value means to show cpu frequency, 'frequency-unit' to show frequency and units, and 'percentage' to show percentage instead of frequency.
tr: 'frequency' (frekans) değeri işlemci frekansını göster; 'frequency-unit' (frekans-birimi) değeri frekansı ve birimleri göster, 'percentage' (yüzde) değeri de frekans yerine yüzde olarak göster anlamına gelir.

en: Directory in which the theme is located
tr: Temanın bulunduğu dizin

en: Update the data automatically
tr: Verileri kendiliğinden güncelle

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
tr: Uygulama programının hava durumu istatistiklerini kendiliğinden güncelleyip güncellemeyeceğini belirler.

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
tr: Kendiliğinden güncellemeler arasındaki saniye türünden zaman aralığı.

en: Show notification
tr: Bildirim göster

en: Show notifications for critical weather conditions
tr: Kritik hava durumları için bildirim göster

en: Macro pattern list
tr: Makro desen listesi

en: List of entries containing strings for the macro patterns.
tr: Makro desenleri için dizgeleri saklayan girdi listesi.

en: Macro command list
tr: Makro komut listesi

en: List of entries containing strings for the macro commands.
tr: Makro komutları için dizgeleri saklayan girdi listesi.

en: Show handle
tr: Ayraç göster

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
tr: Uygulamacığın panelden ayrılabilmesini sağlayacak ayıraç göster.

en: Show frame
tr: Çerçeve göster

en: Show a frame surrounding the applet.
tr: Uygulamacığı çevreleyen çerçeve göster.

en: Perform history autocompletion
tr: Geçmişe dayalı kendiliğinden tamamlamayı aç

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
tr: Girilen komutların geçmişinden komutların kendiliğinden tamamlanması.

en: Width
tr: Genişlik

en: Width of the applet
tr: Uygulamacığın genişliği

en: Use the default theme colors
tr: Öntanımlı tema renklerini kullan

en: Use theme colors instead of custom ones.
tr: Özelleri yerine tema renklerini kullan.

en: Foreground color
tr: Ön plan rengi

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: History list
tr: Geçmiş listesi

en: List of entries containing strings for history entries.
tr: Geçmiş girişleri için dizgeleri saklayan girdi listesi.

en: Enable CPU load graph
tr: İşlemci yük grafiğini etkinleştir

en: Enable memory load graph
tr: Bellek yük grafiğini etkinleştir

en: Enable network load graph
tr: Ağ yük grafiğini etkinleştir

en: Enable swap load graph
tr: Takas yük grafiğini etkinleştir

en: Enable load average graph
tr: Yük ortalaması grafiğini etkinleştir

en: Enable disk load graph
tr: Disk yük grafiğini etkinleştir

en: Applet refresh rate in milliseconds
tr: Milisaniye türünden uygulamacık tazeleme hızı

en: Graph size
tr: Grafik boyutu

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
tr: Yatay paneller için, grafiğin piksel türünden genişliği. Dikey paneller için, grafiğin boyu.

en: Graph color for user-related CPU activity
tr: Kullanıcıyla ilgili işlemci aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for system-related CPU activity
tr: Sistemle ilgili işlemci aktivitesi grafik rengi

en: Graph color for nice-related CPU activity
tr: Öncelikle ilgili işlemci aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for iowait-related CPU activity
tr: Girdi çıktı bekleme ilişkili CPU aktivitesi için grafik rengi

en: CPU graph background color
tr: İşlemci grafiği arkaplan rengi

en: Graph color for user-related memory usage
tr: Kullanıcıyla ilgili bellek kullanımı için grafik rengi

en: Graph color for shared memory
tr: Paylaşılan bellek için grafik rengi

en: Graph color for buffer memory
tr: Tampon bellek için grafik rengi

en: Graph color for cached memory
tr: Önbellek için grafik rengi

en: Memory graph background color
tr: Bellek grafiği arkaplan rengi

en: Graph color for input network activity
tr: Gelen ağ aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for output network activity
tr: Giden ağ aktivitesi için grafik rengi

en: Graph color for loopback network usage
tr: Loopback ağ kullanımı için grafik rengi

en: Network graph background color
tr: Ağ grafiği arkaplan rengi

en: Graph color for user-related swap usage
tr: Kullanıcıyla ilgili takas kullanımı için grafik rengi

en: Swap graph background color
tr: Takas grafiği arkaplan rengi

en: Graph color for load average
tr: Yük ortalaması için grafik rengi

en: Load graph background color
tr: Grafik arkaplan rengini yükle

en: Graph color for disk read
tr: Disk okuma grafiği rengi

en: Graph color for disk write
tr: Disk yazma grafiği rengi

en: Background color for disk load graph
tr: Disk yükü grafiği için arkaplan rengi

en: The desktop description file to execute as the system monitor
tr: Sistem izleyici olarak çalıştırılacak masaüstü tanım dosyası

en: Show sum
tr: Toplam göster

en: Show sum instead of in & out
tr: Girdi-Çıktı yerine toplamı göster

en: Show bits
tr: Bitleri göster

en: Show bits instead of bytes
tr: Bayt yerine bitleri göster

en: Change icon
tr: Simge değiştir

en: Change icon according to the selected device
tr: Seçili aygıta göre simge değiştir

en: Auto change device
tr: Aygıtı kendiliğinden değiştir

en: Refresh time
tr: Tazeleme zamanı

en: Refresh time in milliseconds
tr: Milisaniye türünden tazeleme zamanı

en: Network device
tr: Ağ aygıtı

en: Up command
tr: Yukarı komut

en: Down command
tr: Aşağı komut

en: In graph color
tr: Gelen grafik rengi

en: Out graph color
tr: Giden grafik rengi

en: File name for sticky notes
tr: Yapışkan notlar için dosya adı

en: File name for sticky notes in $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes.
tr: $XDG_CONFIG_HOME/gnome-applets/sticky-notes içindeki yapışkan notlar için dosya adı.

en: Default width for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı genişlik

en: Default width for new sticky notes in pixels.
tr: Yeni notlar için piksel türünden öntanımlı yükseklik.

en: Default height for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı yükseklik

en: Default color for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı renk

en: Default color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
tr: Yeni yapışkan notlar için öntanımlı renk. Bu standart ad, onaltılık değer, RGB renk veya RGBA renk olabilir.

en: Default color for font
tr: Yazı tipi için öntanımlı renk

en: Default font color for new sticky notes. This can be standard name, hexadecimal value, RGB color or RGBA color.
tr: Yeni yapışkan notlar için varsayılan yazı tipi rengi. Bu standart ad, onaltılık değer, RGB rengi veya RGBA rengi olabilir.

en: Default font for new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı yazı tipi

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
tr: Yeni yapışkan notlar için öntanımlı yazı tipi. Bu Pango Yazı Tipi Adı olmalıdır, örneğin "Sans Italic 10".

en: Sticky notes' workspace stickyness
tr: Yapışkan notların çalışma alanı yapışkanlığı

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
tr: Yapışkan notların masaüstü üzerindeki tüm çalışma alanlarında görülebilir olup olmadığını belirtir.

en: Sticky notes' locked state
tr: Yapışkan notların kilitlilik durumu

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
tr: Yapışkan notların kilitli (düzenlenemez) olup olmadığını belirtir.

en: Date format of note's title
tr: Notun başlığının tarih biçimi

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
tr: Öntanımlı olarak, yapışkan notlara günün tarihi başlık olarak verilir. Bu biçim kullanıldı, strftime() tarafından ayrıştırılabilen her şey kullanılabilir.

en: Whether to use the default system color
tr: Öntanımlı sistem renginin kullanılması

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
tr: Eğer bu seçenek kapalıysa, tüm yapışkan notlar için öntanımlı renk olarak özel bir renk kullanılabilir.

en: Whether to use the default system font
tr: Öntanımlı sistem yazı tipinin kullanılması

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
tr: Eğer bu seçenek kapalıysa, tüm yapışkan notlar için öntanımlı yazı tipi olarak özel bir yazı tipi kullanılabilir.

en: Whether to force the default color and font on all notes
tr: Tüm notlarda öntanımlı renk ve yazı tiplerini kullan

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
tr: Eğer bu seçenek etkinse, bazı notlar için atanan özel renk ve yazı tipleri yok sayılacak.

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
tr: Masa üstü seçildiğinde tüm notlar gizlenmeli mi

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse, masa üstünü herhangi bir yolla seçmek tüm açık notları kendiliğinden gizler.

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
tr: Notları silerken onay sorulup sorulmaması

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
tr: Boş notlar her zaman onay sorulmadan silinir.

en: 'Timer'
tr: 'Zamanlayıcı'

en: Name of timer
tr: Zamanlayıcı adı

en: Duration of timer in seconds
tr: Saniye türünden zamanlayıcı hızı

en: Show notification popup when timer finish
tr: Zamanlayıcı bittiğinde bildirim açılır penceresini göster

en: Show dialog window when timer finish
tr: Zamanlayıcı bittiğinde iletişim penceresini göster

en: Determines whether we use custom or Metacity's button layout
tr: Özel mi yoksa Metacity’nin düğme düzeninin mi kullanılacağını belirler

en: When disabled, this applet's button_layout string will be used to order the buttons.
tr: Devre dışı bırakıldığında, uygulamacığın button_layout dizgesi düğmeleri sıralamak için kullanılır.

en: Layout of buttons.
tr: Düğmelerin yerleşimi.

en: Essentially a copy from Metacity's button_layout, but we can modify it for custom settings.
tr: Temel olarak Metacity’nin button_layout dizgesinin kopyası, ancak özel ayarlar için değiştirebilirsiniz.

en: Button theme
tr: Düğme teması

en: Name of a folder located in windowapplets/themes/ or "custom".
tr: “windowapplets/themes/” veya “custom” içinde yer alan klasörün adı.

en: Button orientation
tr: Düğme yönü

en: May be used to set a static button orientation. Setting this value to 1 will ensure the buttons are always displayed horizontally. Setting it to 2 will do the same but vertically. The default setting 0 will set it automatically according to the panel.
tr: Sabit düğme yönünü ayarlamak için kullanılır. Bu değerin 1 olarak ayarlanması, düğmelerin hep yatay görüntülenmesini; 2’ye ayarlanması dikey görüntülenmesini sağlar. Öntanımlı ayar 0 olup panele göre kendiliğinden ayarlanacaktır.

en: Hides buttons when there are no windows present.
tr: Penceresi olmadığında düğmeleri gizler.

en: When enabled, the buttons will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
tr: Etkinleştirildiğinde, ekranda büyütülmüş (veya etkin) pencereler olmadığında düğmeler yiter.

en: Only control maximized windows.
tr: Yalnızca büyütülmüş pencereleri denetler.

en: When enabled, the window buttons will always control the upper-most maximized window.
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere düğmeleri her zaman en üstteki büyütülmüş pencereyi denetler.

en: Reverse the buttons placement.
tr: Düğmelerin yerleşimini ters çevir.

en: When enabled, the window buttons will be placed in reverse order (right to left instead of left to right, or bottom to top instead of top to bottom).
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere düğmeleri ters sırada yerleştirilir (soldan sağa yerine sağdan sola veya yukarıdan aşağıya yerine aşağıdan yukarıya).

en: Enable click effect.
tr: Tıklama etkisini etkinleştir.

en: When enabled, the button will change image to 'clicked' whenever it is clicked.
tr: Etkinleştirildiğinde, düğmeye tıklandığında görüntüyü 'clicked' (tıklanmış) olarak değiştirir.

en: Enable hover effect.
tr: Üstündeyken etkisini etkinleştir.

en: When enabled, the button will change image to 'hovered' whenever the mouse passes it.
tr: Etkinleştirildiğinde, düğme, fare her geçtiğinde görüntüyü 'hovered' (üstünde) olarak değiştirir.

en: Show tooltips on buttons.
tr: Düğmelerde ipuçları göster.

en: When enabled, each button will display its own tooltip, describing the function that it represents.
tr: Etkinleştirildiğinde, her düğme temsil ettiği işlevi tanımlayan kendi araç ipucunu görüntüler.

en: Show windows from all workspaces.
tr: Tüm çalışma alanlarından pencereleri göster.

en: Show the home title and logout button in the window title if no window is selected and active (maximized)
tr: Hiçbir pencere seçili veya etkin değilse, ana başlık ve oturum kapatma düğmesini pencere başlığında göster (büyütülmüş)

en: Show the application title when an application is active and maximized
tr: Ugulama etkinse ve büyütülmüşse uygulama başlığını göster

en: All icons except the current active window icon are greyed out. Disable to have colored icons for all windows
tr: Geçerli etkin pencere simgesi dışındaki tüm simgeler gri olur. Tüm pencerelerin renkli simgelere sahip olması için devre dışı bırak

en: Whether the task list will expand automatically and use all available space.
tr: Görev listesinin kendiliğinden genişletilip genişletilmeyeceği ve kullanılabilir tüm alanı kullanıp kullanmayacağı.

en: Hides title when there are no windows present.
tr: Penceresi olmadığında başlığı gizler.

en: When enabled, the title will disappear when there are no maximized (or active) windows on the screen.
tr: Etkinleştirildiğinde, ekranda büyütülmüş (veya etkin) pencereler olmadığında başlık yiter.

en: When enabled, the window title will always display the upper-most maximized window's name.
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere başlığı her zaman en üstteki büyütülmüş pencerenin adını gösterir.

en: Set the title alignment.
tr: Başlık hizalamasını ayarla.

en: Legal values are between 0 and 1.
tr: Kabul edilebilir değerler 0 ve 1.

en: Swap icon and title.
tr: Simge ve başlığı değiştir.

en: When enabled, window title will be on the left side and the icon on the right side.
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere başlığı solda ve simge sağ tarafta olur.

en: Expand the applet
tr: Uygulamacığı genişlet

en: When enabled, the applet will use up all available space in the panel.
tr: Etkinleştirildiğinde, uygulamacık paneldeki tüm kullanılabilir alanları kullanır.

en: Hide the icon
tr: Simgeyi gizle

en: When enabled, the window icon will not be displayed.
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere simgesi gösterilmez.

en: Hide the title
tr: Başlığı gizle

en: When enabled, the window title will not be displayed.
tr: Etkinleştirildiğinde, pencere başlığı gösterilmez.

en: Show tooltips over title and icon
tr: Başlık ve simge üzerinde ipuçları göster

en: When enabled, a tooltip carrying the name of the currently active window will be shown.
tr: Etkinleştirildiğinde, etkin pencerenin adını taşıyan araç ipucu gösterilir.

en: Minimal title size
tr: En küçük başlık boyutu

en: This size is used when the applet is not expanded or otherwise to determine the minimal size the title label can be shrunk to. The value represents the amount of pixels either in width or height, depending on the panel orientation.
tr: Bu boyut, uygulamacık genişletilmediğinde veya aksi takdirde başlık etiketinin küçültülebileceği en küçük boyutu belirlemek için kullanılır. Değer, panel yönüne bağlı olarak genişlik veya yükseklikteki piksel miktarını temsil eder.

en: Use a custom style.
tr: Özel biçem kullan.

en: When enabled, custom font style and color will be used. When disabled, system theme defaults will be used.
tr: Etkinleştirildiğinde, özel yazı tipi biçemi ve rengi kullanılır. Devre dışı bırakıldığında, sistem teması öntanımları kullanılır.

en: Show the window action menu on right click.
tr: Sağ tıklamayla pencere işlem menüsünü göster.

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked. This experimental feature is still under development! Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden.
tr: Başlığa sağ tıklandığında pencere işlem menüsünün görünmesine neden olacaktır. Bu deneysel özellik hala geliştirilme aşamasındadır! Uyarı! Geçerli durumunda, bu seçenek etkinleştirilirse uygulamacık eylem menüsüne başlık sağ tıklamasıyla erişemezsiniz! Gizli değilse, simgeyi sağ tıklatarak yine de yapabilirsiniz. Bu ayarı her zaman gconf-editor ile değiştirebilirsiniz.

en: Active title font.
tr: Başlık yazı tipini etkinleştir.

en: Font name and size for the active window state.
tr: Etkin pencere durumu için yazı tipi adı ve boyutu.

en: Inactive title font.
tr: Başlık yazı tipini devre dışı bırak.

en: Font name and size for the inactive window state.
tr: Etkin olmayan pencere durumu için yazı tipi adı ve boyutu.

en: Active title foreground color.
tr: Başlık ön plan rengini etkinleştir.

en: Title foreground color in hex format for the active window state.
tr: Etkin pencere durumu için hex biçimindeki başlık ön plan rengi.

en: Inactive title foreground color.
tr: Başlık ön plan rengini devre dışı bırak.

en: Title foreground color in hex format for the inactive window state.
tr: Etkin olmayan pencere durumu için hex biçimindeki başlık ön plan rengi.

en: _Keyboard Accessibility Preferences
tr: Klavye _Erişilebilirlik Tercihleri

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Open the universal access preferences dialog
tr: Evrensel erişim tercihleri iletişim penceresini aç

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
tr: Klavye tercihleri iletişim penceresi açılırken hata oluştu: %s

en: XKB Extension is not enabled
tr: XKB Eklentileri etkin değil

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: AccessX Status
tr: AccessX Durumu

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
tr: Erişilebilirlik özellikleri kullanıldığında klavye durumunu gösterir.

en: Keyboard Accessibility Status
tr: Klavye Erişilebilirlik Durumu

en: Displays current state of keyboard accessibility features
tr: Klavye erişilebilirlik özelliklerinin geçerli durumunu gösterir

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
tr: AccessX özelliklerinin durumunu sürgülü (latched) düzenleyiciler olarak gösterir

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Battery Charge Monitor Preferences
tr: Pil Doluluk İzleyici Tercihleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: _Compact view
tr: _Sıkışık görünüm

en: (shows single image for status and charge)
tr: (durum ve doluluk için ufak resim gösterir)

en: _Expanded view
tr: _Genişletilmiş görünüm

en: (two images: one for status, one for charge)
tr: (iki resim: biri durum için, biri doluluk)

en: _Show time/percentage:
tr: _Kalan zamanı/yüzdeyi göster:

en: Show _time remaining
tr: Kalan _zamanı göster

en: Show _percentage remaining
tr: Kalan _yüzdeyi göster

en: Notifications
tr: Bildirimler

note: TRANSLATOR: This is the beginning of the sentence 'Warn when battery charge drops to: [XX] percent/minutes remaining'
en: _Warn when battery charge drops to:
tr: Pil doluluğu _uyarılma yüzdesi:

en: _Notify when battery is fully recharged
tr: Pil tümüyle dolduğunda _uyar

en: System is running on AC power
tr: Sistem AC güç ile çalışıyor

en: System is running on battery power
tr: Sistem pil gücü ile çalışıyor

en: Battery charged (%d%%)
tr: Pil doldu (%%%d)

en: Unknown time (%d%%) remaining
tr: Bilinmeyen zaman (%%%d) kaldı

en: Unknown time (%d%%) until charged
tr: Dolana dek bilinmeyen zaman (%%%d)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
tr[0]: %d dakika (%%%d) kaldı

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
tr[0]: (%%%2$d) dolana dek %1$d dakika

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
tr[0]: %d saat (%%%d) kaldı

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
tr[0]: (%%%2$d) dolana dek %1$d saat

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
tr: %d %s %d %s (%%%d) kaldı

en: hour | hours
tr[0]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
tr: (%%%5$d) dolana dek %1$d %2$s %3$d %4$s

en: Battery Monitor
tr: Pil İzleyicisi

en: Your battery is now fully recharged
tr: Piliniz artık tümüyle doldu

en: Battery Notice
tr: Pil Uyarısı

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
tr: Toplam pilinizin %%%d kapasitesi kalmış.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
tr[0]: %d dakika pil gücünüz kaldı (toplam kapasiteden %%%d).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
tr: İş yitimine uğramamak için:
     • dizüstü bilgisayarınızı dış güç kaynağına takın, ya da
     • açık belgeleri kaydedin ve dizüstü bilgisayarınızı kapatın.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
tr: İş yitimine uğramamak için:
     • güç saklamak için dizüstü bilgisayarınızı askıya alın,
     • dizüstü bilgisayarınızı dış güç kaynağına takın, ya da
     • açık belgeleri kaydedin ve dizüstü bilgisayarınızı kapatın.

en: Your battery is running low
tr: Piliniz çok azaldı

en: No battery present
tr: Pil yok

en: Battery status unknown
tr: Pil durumu bilinmiyor

en: N/A
tr: Yok

en: Battery Charge Monitor
tr: Pil Doluluk İzleyicisi

en: Monitor a laptop's remaining power
tr: Dizüstü bilgisayarın kalan gücünü izler

en: This utility shows the status of your laptop battery.
    
    UPower backend enabled.
tr: Bu araç dizüstü bilgisayarınızın pil durumunu gösterir.
    
    UPower arka ucu etkinleştirildi.

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
tr: Yüzdesinde

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
tr: Dakika Kaldığında

en: Cannot connect to gnome-settings-daemon
tr: gnome-settings-daemon’a bağlanılamıyor

en: Cannot get laptop panel brightness
tr: Dizüstü bilgisayar panel parlaklığı alınamıyor

en: LCD brightness : %d%%
tr: LCD parlaklığı : %%%d

en: Adjusts laptop panel brightness.
tr: Dizüstü bilgisayarın panel parlaklığını ayarlar.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Brightness Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Brightness Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2 altında lisanslanmıştır
    
    Brightness Applet, özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansının 2. sürümü ya da (isteğe bağlı olarak) sonraki sürümleri koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.
    
    Brightness Applet kullanışlı olması maksadıyla dağıtılmaktadır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; aynı zamanda BİR AMACA UYGUNLUĞU ya da SATILABİLİRLİĞİ garanti etmez. Daha çok ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.
    
    GNU Genel Kamu Lisansı’nın bir kopyasını GNOME Müzik ile almış olmalısınız; eğer almadıysanız Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA adresine yazın.

en: Copyright © 2006 Benjamin Canou
tr: Telif Hakkı © 2006 Benjamin Canou

en: Available palettes
tr: Kullanılabilir paletler

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
tr: "%s" Ekle

en: Insert special character
tr: Özel karakterler ekle

en: insert special character %s
tr: %s özel karakterini ekle

en: Character Palette
tr: Karakter Paleti

en: Insert characters
tr: Karakterler ekle

en: GNOME Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
tr: Tuş takımında olmayan garip karakterleri seçmek için GNOME Panel uygulamacığı. GNU Genel Kamu Lisansına göre yayınlanmıştır.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Palette:
tr: _Palet:

en: Palette entry
tr: Palet girişi

en: Modify a palette by adding or removing characters
tr: Karakterler ekleyerek ya da çıkartarak paleti düzenle

en: Add Palette
tr: Palet Ekle

en: Edit Palette
tr: Palet Düzenle

en: Palettes list
tr: Palet listesi

en: _Palettes:
tr: _Paletler:

en: _Add
tr: _Ekle

en: Add button
tr: Düğme ekle

en: Click to add a new palette
tr: Yeni palet eklemek için tıkla

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Edit button
tr: Düzenleme düğmesi

en: Click to edit the selected palette
tr: Seçili paleti düzenlemek için tıkla

en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete button
tr: Silme düğmesi

en: Click to delete the selected palette
tr: Seçilen paleti silmek için tıkla

en: Character Palette Preferences
tr: Karakter Paleti Tercihleri

en: _Close
tr: _Kapat

en: Command Applet Preferences
tr: Komut Uygulamacığı Tercihleri

en: Command:
tr: Komut:

en: _Apply
tr: _Uygula

en: Click to apply the new command.
tr: Yeni komutu uygulamak için tıkla.

en: Interval (seconds):
tr: Zaman aralığı (saniye):

en: Maximum width (chars):
tr: Azami genişlik (karakter):

en: CPU Frequency Monitor Preferences
tr: İşlemci Frekansı İzleyicisi Tercihleri

en: Monitor Settings
tr: Ekran Ayarları

en: _Monitored CPU:
tr: İzlenen İş_lemci:

en: Display Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: _Appearance:
tr: _Görünüm:

en: Show CPU frequency as _frequency
tr: İşlemci frekansını _frekans olarak göster

en: Show frequency _units
tr: Frekans _birimlerini göster

en: Show CPU frequency as _percentage
tr: İşlemci frekansını _yüzde olarak göster

en: CPU Frequency Scaling Monitor
tr: İşlemci Frekans Ölçekleme İzleyicisi

en: This utility shows the current CPU Frequency
tr: Bu yardımcı, şu anki işlemci frekansını gösterir

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
tr: Bu yardımcı şu anki İşlemci Frekans Ölçeklemesini gösterir.

en: Graphic
tr: Grafik

en: Text
tr: Metin

en: Graphic and Text
tr: Grafik ve Metin

en: Change CPU Frequency scaling
tr: İşlemci Frekans ölçeklemesini değiştir

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
tr: İşlemci Frekansı ölçeklemesini değiştirmek için yetkiler gerekli.

en: (mounted)
tr: (bağlı)

en: (not mounted)
tr: (bağlanmamış)

en: Cannot start Nautilus File Manager
tr: Nautilus Dosya Yöneticisi başlatılamıyor

en: Could not find Nautilus
tr: Nautilus bulunamadı

en: _Play DVD
tr: _DVD Oynat

en: _Play CD
tr: _CD Oynat

en: _Open %s
tr: %s _Aç

en: Un_mount %s
tr: %s _Ayır

en: _Mount %s
tr: %s _Bağla

en: _Eject %s
tr: %s _Çıkart

en: Disk Mounter
tr: Disk Bağlayıcı

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
tr: Blok birimlerini bağlamak ve ayırmak için uygulamacık.

en: Shows the status of keyboard accessibility features
tr: Klavye erişilebilirlik özellikleri durumunu gösterir

en: Brightness Applet
tr: Parlaklık Uygulamacığı

en: Adjusts Laptop panel brightness
tr: Dizüstü bilgisayarın panel parlaklığını ayarlar

en: Command
tr: Komut

en: Shows the output of a command
tr: Komut çıktısını görüntüler

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
tr: İşlemci Frekans Ölçeklemesini izle

en: Mount local disks and devices
tr: Yerel diskleri ve aygıtları bağla

en: Eyes
tr: Gözler

en: A set of eyeballs for your panel
tr: Paneliniz için bir çift göz

en: Weather Report
tr: Hava Raporu

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
tr: Şu andaki hava durumunu ve tahminlerini izle

en: Inhibit Applet
tr: Önleme Uygulamacığı

en: Allows user to inhibit automatic power saving
tr: Kullanıcının kendiliğinden güç korumayı önlemesini sağlar

en: Command Line
tr: Komut Satırı

en: Mini-Commander
tr: Küçük Komutan

en: System Monitor
tr: Sistem İzleyici

en: A system load indicator
tr: Sistem yükü belirteci

en: Network Monitor
tr: Ağ İzleyici

en: Netspeed Applet
tr: Ağ Hızı Uygulamacığı

en: Sticky Notes
tr: Yapışkan Notlar

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
tr: Masaüstünüzde yapışkan notları oluşturun, görüntüleyin ve yönet

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
tr: Zamanlayıcı başlat ve geri sayım bittiğinde bildirim al

en: Tracker Search Bar
tr: Tracker Arama Çubuğu

en: Find your data quickly using Tracker
tr: Tracker'ı kullanarak verilerini hızlıca bul

en: Trash
tr: Çöp kutusu

en: Go to Trash
tr: Çöp Kutusuna git

en: Window Buttons
tr: Pencere Düğmeleri

en: Window buttons for your GNOME Panel
tr: GNOME Paneli için pencere düğmeleri

en: Window Picker
tr: Pencere Seçici

en: Shows a list of icons for the open windows.
tr: Açık pencereler için simgelerin listesini gösterir.

en: Window Title
tr: Pencere Başlığı

en: Window title for your GNOME Panel
tr: GNOME Paneli için pencere başlığı

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
tr: Gözler fare imlecinin yönüne bakar

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
tr: GNOME paneli için birtakım pörtlek göz. Farenizi izlerler.

en: Can not launch the eyes applet.
tr: Gözler uygulamacığı başlatılamıyor.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
tr: Tema yüklenmeye çalışılırken önemli hata oluştu.

en: Geyes Preferences
tr: Geyes Tercihleri

en: Themes
tr: Temalar

en: _Select a theme:
tr: _Tema seç:

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: _Update
tr: _Güncelle

en: GNOME Weather
tr: GNOME Have Durumu

en: Weather Forecast
tr: Hava Tahmini

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
tr: Şehir: %s
    Gökyüzü: %s
    Sıcaklık: %s

en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
tr: Yerel hava durumunu izlemeye yarayan uygulamacık.

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
tr: Telif hakkı (C) 1999-2005 S. Papadimitriou ve diğerleri

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: City:
tr: Şehir:

en: Last update:
tr: Son güncelleme:

en: Conditions:
tr: Koşullar:

en: Sky:
tr: Gökyüzü:

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Feels like:
tr: Hissedilen:

en: Dew point:
tr: Çiğ noktası:

en: Relative humidity:
tr: Dolaylı nemlilik:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Visibility:
tr: Görüş alanı:

en: Sunrise:
tr: Gün Doğumu:

en: Sunset:
tr: Gün Batımı:

en: Current Conditions
tr: Geçerli Koşullar

en: Forecast Report
tr: Hava Öngörü Raporu

en: See the ForeCast Details
tr: Hava Öngörüsü Ayrıntılarını Gör

en: Forecast
tr: Hava Öngörüsü

en: Forecast not currently available for this location.
tr: Bu konum için hava öngörüsü henüz yok.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
tr: Konum görünümü

en: Select Location from the list
tr: Listeden Konum seç

en: Update spin button
tr: Çevirme düğmelerini güncelle

en: Spinbutton for updating
tr: Güncelleme için çevirme düğmesi

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
tr: Konumlar XML veri tabanı yüklenemedi. Lütfen bunu hata olarak bildirin.

en: Weather Preferences
tr: Hava Durumu Tercihleri

en: _Automatically update every:
tr: _Kendiliğinden güncelleme aralığı:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
tr: _Sıcaklık birimi:

note: Default means device with default route set
en: Default
tr: Öntanımlı

note: TRANSLATORS: Celsius is sometimes referred Centigrade
en: Celsius
tr: Santigrat

en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
tr: _Rüzgar hızı birimi:

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
tr: knot

en: Beaufort scale
tr: Beaufort ölçeği

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
tr: _Basınç birimi:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
tr: _Görüş alanı birimi:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
tr: metre

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
tr: mil

en: Update
tr: Güncelle

en: minutes
tr: dakika

en: Display
tr: Gösterim

en: General
tr: Genel

en: _Select a location:
tr: _Konum seç:

en: _Find:
tr: _Bul:

en: Find _Next
tr: _Sonrakini Bul

en: Location
tr: Konum

en: Cannot connect to gnome-session
tr: gnome-session'a bağlanılamıyor

en: Automatic sleep inhibited
tr: Kendiliğinden uyku engellendi

en: Automatic sleep enabled
tr: Kendiliğinden uyku etkinleştirildi

en: Manual inhibit
tr: El ile önle

en: Allows user to inhibit automatic power saving.
tr: Kullanıcının kendiliğinden güç korumayı önlemesini sağlar.

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Inhibit Applet is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Inhibit Applet is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2 altında lisanslanmıştır
    
    Inhibit Applet, özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan GNU Genel Kamu Lisansının 2. sürümü ya da (isteğe bağlı olarak) sonraki sürümleri koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.
    
    Inhibit Applet kullanışlı olması maksadıyla dağıtılmaktadır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; aynı zamanda BİR AMACA UYGUNLUĞU ya da SATILABİLİRLİĞİ garanti etmez. Daha çok ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansına bakınız.
    
    GNU Genel Kamu Lisansı’nın bir kopyasını GNOME Müzik ile almış olmalısınız; eğer almadıysanız Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA adresine yazın.

en: Copyright © 2006-2007 Richard Hughes
tr: Telif Hakkı © 2006-2007 Richard Hughes

en: No items in history
tr: Geçmişte hiç öge yok

note: build file select dialog
en: Start program
tr: Uygulamayı başlat

en: Command line
tr: Komut satırı

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
tr: GNOME'un çalıştırmasını istediğiniz komutu yazın

en: Browser
tr: Göz at

en: Click this button to start the browser
tr: Tarayıcıyı başlatmak için bu düğmeye tıkla

en: History
tr: Geçmiş

en: Click this button for the list of previous commands
tr: Önceki komutların listesi için bu düğmeye bas

en: Command line has been disabled by your system administrator
tr: Sistem yöneticinizce komut satırı kapatıldı

en: Mini-Commander applet
tr: Küçük Komutan Uygulamacığı

en: This applet adds a command line to the panel
tr: Bu uygulamacık panelinize komut satırı ekler

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
tr: Bu GNOME uygulamacığı panele komut satırı ekler. Komut tamamlama, komut geçmişi, ve değiştirilebilir makrolar özellikleri vardır.

en: Command Line Preferences
tr: Komut Satırı Tercihleri

en: Auto Completion
tr: Kendiliğinden Tamamlama

en: E_nable history-based auto completion
tr: _Geçmişe dayalı kendiliğinden tamamlamayı etkinleştir

en: Size
tr: Boyut

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: pixels
tr: piksel

en: Colors
tr: Renkler

en: _Use default theme colors
tr: Öntanımlı _tema renklerini kullan

en: Command line _foreground:
tr: Komut satırı ö_n planı:

en: Command line _background:
tr: Komut satırı _arkaplanı:

en: Pick a color
tr: Renk seç

en: _Macros:
tr: _Makrolar:

en: _Add Macro...
tr: _Makro Ekle...

en: _Delete Macro
tr: _Makro Sil

en: Macros
tr: Makrolar

en: Add New Macro
tr: Yeni Makro Ekle

en: _Pattern:
tr: _Desen:

en: Co_mmand:
tr: _Komut:

en: You must specify a pattern and a command
tr: Desen ve komut belitmelisiniz

en: You must specify a pattern
tr: Desen belirtmelisiniz

en: You must specify a command
tr: Komut belitmelisiniz

en: You may not specify duplicate patterns
tr: Deseni birden çok belirtmemelisiniz

en: Pattern
tr: Desen

en: _Open System Monitor
tr: Sistem Gözlemcisi’ni _Aç

en: Start system-monitor
tr: Sistem gözlemcisini başlat

en: There was an error executing '%s': %s
tr: '%s' çalıştırılırken hata oluştu: %s

en: Processor
tr: İşlemci

en: Memory
tr: Bellek

en: Network
tr: Ağ

en: Swap Space
tr: Takas Alanı

en: Load Average
tr: Ortalama Yük

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
tr: %s:
    %%%u kadarı programlarca kullanımda
    %%%u kadarı önbellek

en: The system load average is %0.02f
tr: Sistem yük ortalaması %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
tr: %s:
    Alınan %s
    Gönderilen %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
tr[0]: %s:
    %%%u kullanımda

en: CPU Load
tr: İşlemci Yükü

en: Memory Load
tr: Bellek Yükü

en: Net Load
tr: Ağ Yükü

en: Swap Load
tr: Takas Yükü

en: Disk Load
tr: Disk Yükü

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
tr: İşlemci, bellek, takas alanı kullanımı ve ağ yoğunluğunun çizelgelerini gösterebilen sistem yükü izleyicisidir.

en: Monitored Resources
tr: İzlenen Özkaynaklar

en: _Processor
tr: İş_lemci

en: _Memory
tr: _Bellek

en: _Network
tr: _Ağ

en: S_wap Space
tr: _Takas Alanı

en: _Load
tr: _Yük

en: _Harddisk
tr: _Sabit Disk

en: Options
tr: Seçenekler

en: System m_onitor width:
tr: Sistem izleyici _genişliği:

en: System m_onitor height:
tr: Sistem izleyici _yüksekliği:

en: Sys_tem monitor update interval:
tr: Sistem izleyici güncelleme _sıklığı:

en: milliseconds
tr: milisaniye

en: _User
tr: _Kullanıcı

en: S_ystem
tr: _Sistem

en: N_ice
tr: Ö_ncelik

en: I_dle
tr: B_eklemede

en: Sh_ared
tr: _Paylaşımda

en: _Buffers
tr: _Tamponlar

en: Cach_ed
tr: Önb_ellekli

en: F_ree
tr: B_oş

en: _In
tr: _Gelen

en: _Out
tr: _Giden

en: _Local
tr: _Yerel

en: _Background
tr: A_rkaplan

en: _Used
tr: _Kullanılıyor

en: _Free
tr: _Boş

en: Load
tr: Yük

en: _Average
tr: Ortalam_a

en: Harddisk
tr: Sabit Disk

en: _Read
tr: _Okuma

en: _Write
tr: _Yazma

en: System Monitor Preferences
tr: Sistem İzleyici Tercihleri

en: Device _Details
tr: Aygıt _Ayrıntıları

en: bits
tr: bit

en: bytes
tr: bayt

en: Device Details for %s
tr: %s için Aygıt Ayrıntıları

en: _In graph color
tr: G_elen grafik rengi

en: _Out graph color
tr: G_iden grafik rengi

en: Internet Address:
tr: İnternet Adresi:

en: Netmask:
tr: Ağ Maskesi:

en: Hardware Address:
tr: Donanım Adresi:

en: P-t-P Address:
tr: P-t-P Adresi:

en: Bytes in:
tr: Bayt girdi:

en: Bytes out:
tr: Bayt çıktı:

en: none
tr: hiçbiri

en: IPv6 Address:
tr: IPv6 Adresi:

en: Signal Strength:
tr: Sinyal Kuvveti:

en: %s is down
tr: %s kapalı

en: %s: %s
    in: %s out: %s
tr: %s: %s
    girdi: %s çıktı: %s

en: has no ip
tr: ip yok

en: %s: %s
    sum: %s
tr: %s: %s
    toplam: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
tr: 
    ESSID: %s
    Güç: %% %d

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Do you want to disconnect %s now?
tr: %s bağlantısını kesmek istiyor musunuz?

en: Do you want to connect %s now?
tr: %s ağına bağlanmak istiyor musunuz?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
tr: <b>%s komutu çalıştırılamadı</b>
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
tr: Belirtilen ağ aygıtındaki veri trafiğiyle ilgili bilgi veren küçük uygulamacık

en: Network _device:
tr: Ağ _aygıtı:

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Show _sum instead of in & out
tr: Girdi-Çıktı yerine _toplamı göster

en: Show _bits instead of bytes
tr: _Bayt yerine bitleri göster

en: Change _icon according to the selected device
tr: Seçili _aygıta göre simge değiştir

en: Netspeed Preferences
tr: Ağ Hızı Tercihleri

en: %d note | %d notes
tr[0]: %d not

en: Show sticky notes
tr: Yapışkan notları göster

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
tr: GNOME Masaüstü Ortamı için Yapışkan Notlar

en: This note is locked.
tr: Bu not kilitlendi.

en: This note is unlocked.
tr: Bu notun kilidi açıldı.

en: _New Note
tr: _Yeni Not

en: Hi_de Notes
tr: Notları _Gizle

en: _Lock Notes
tr: N_otları Kilitle

en: _Delete Notes
tr: _Notları Sil

en: _Delete All
tr: Tümünü _Sil

en: Delete all sticky notes?
tr: Tüm yapışkan notlar silinsin mi?

en: This cannot be undone.
tr: Bu geri alınamaz.

en: Delete this sticky note?
tr: Bu yapışkan not silinsin mi?

en: _Delete Note...
tr: _Not Sil...

en: _Lock Note
tr: _Notu Kilitle

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: Sticky Note
tr: Yapışkan Not

en: Lock/Unlock note
tr: Notu kilitle/serbest bırak

en: Close note
tr: Notu kapat

en: Resize note
tr: Notu yeniden boyutlandır

en: Sticky Notes Preferences
tr: Yapışkan Notlar Tercihleri

en: Default Note Properties
tr: Öntanımlı Not Özellikleri

en: H_eight:
tr: _Yükseklik:

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı genişlik (piksel türünden) belirle

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
tr: Yeni notlar için öntanımlı boy (piksel türünden) belirle

en: Use co_lor from the system theme
tr: Sistem temasından _renk kullan

en: Font Co_lor:
tr: Yazı Tipi R_engi:

en: Note C_olor:
tr: Not _Rengi:

en: Choose a base color to use for all sticky notes
tr: Tüm yapışkan notlar için kullanılacak temel rengi seç

en: Pick a default sticky note color
tr: Öntanımlı yapışkan not rengini seç

en: Use fo_nt from the system theme
tr: Sistem temasından _yazı tipi kullan

en: _Font:
tr: _Yazı tipi:

en: Choose a font to use for all sticky notes
tr: Tüm yapışkan notlarda kullanılacak yazı tipini seç

en: Pick a default sticky note font
tr: Öntanımlı yapışkan not yazı tipini seç

en: Behavior
tr: İşleyiş

en: _Put notes on all workspaces
tr: Notu tüm ç_alışma alanlarına koy

en: Choose if notes are visible on all workspaces
tr: Notların tüm çalışma alanlarında görüntülenip görüntülenmemesini seç

en: Force _default color and font on notes
tr: Notlarda _öntanımlı renk ve yazı tipini kullan

en: Choose if the default style is forced on all notes
tr: Öntanımlı biçemin tüm notlara zorunlu olup olmadığını seç

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
tr: Masa _üstü tıklandığında notları gizle

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
tr: Masa üstü seçildiğinde tüm notların gizlenip gizlenmeyeceğini seç

en: Sticky Note Properties
tr: Yapışkan Not Özellikleri

en: Properties
tr: Özellikler

en: _Title:
tr: _Başlık:

en: Specify a title for the note
tr: Not için başlık belirley

en: Use default co_lor
tr: Öntanımlı _rengi kullan

en: Font C_olor:
tr: Yazı Tipi Re_ngi:

en: Note _Color:
tr: Not R_engi:

en: Use default fo_nt
tr: Ö_ntanımlı yazı tipini kullan

en: Choose a color for the note
tr: Not için renk seç

en: Pick a color for the sticky note
tr: Yapışkan not için renk seç

en: Choose a font for the note
tr: Not için yazı tipi seç

en: Pick a font for the sticky note
tr: Yapışkan not için yazı tipi seç

en: _Start timer
tr: Zamanlayıcıyı _başlat

en: P_ause timer
tr: Zamanlayıcıyı dur_aklat

en: S_top timer
tr: Zamanlayıcıyı _durdur

en: Finished
tr: Bitti

en: Timer finished!
tr: Zamanlayıcı bitti!

en: Timer Applet Preferences
tr: Zamanlayıcı Uygulamacığı Tercihleri

en: Name:
tr: Ad:

en: Hours:
tr: Saat:

en: Minutes:
tr: Dakika:

en: Seconds:
tr: Saniye:

en: Show notification popup
tr: Bildirim açılır penceresi göster

en: Show dialog
tr: İletişim penceresi göster

en: A search bar applet for finding content stored in Tracker
tr: Tracker’da depolanan içeriği bulmak için arama çubuğu uygulamacığı

en: Copyright Tracker Authors 2005-2010
tr: Telif Hakkı © 2005-2010 Tracker Yazarları

en: Other
tr: Diğer

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Tags
tr: Etiketler

en: Email Addresses
tr: E-posta Adresleri

en: Documents
tr: Belgeler

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Images
tr: Görüntüler

en: Audio
tr: Ses

en: Folders
tr: Klasörler

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Videos
tr: Videolar

en: Archives
tr: Arşivler

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Category
tr: Kategori

en: Title
tr: Başlık

en: No results found for “%s”
tr: “%s” için sonuç bulunamadı

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
tr[0]: %d Öge Çöpte

en: No Items in Trash
tr: Çöpte Öge Yok

en: Error while spawning Nautilus:
    %s
tr: Nautilus başlatılırken hata:
    %s

en: Delete Immediately?
tr: Hemen Silinsin mi?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
tr: Ögeler çöpe taşınamıyor, onları doğrudan silmek ister misiniz?

en: The selected item cannot be moved to the trash | None of the %d selected items can be moved to the Trash
tr[0]: Seçili %d nesnenin hiçbiri çöpe taşınamıyor

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
tr: Bazı ögeler çöpe taşınamıyor, onları doğrudan silmek ister misiniz?

en: The selected item cannot be moved to the Trash | %d of the selected items cannot be moved to the Trash
tr[0]: Seçili nesnelerin %d tanesi çöpe taşınamıyor

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
tr: GNOME Çöp Kutusu, panelinizde durur. Burdan Çöp kutunuzun durumunu görebilir ya da sürükle bırak yöntemi ile ögeleri çöpe atabilirsiniz.

note: Translators: the %s in this string should be read as %d.
en: Removing item %s of %s
tr: %s / %s öge kaldırılıyor

note: Translators: %s is a file name
en: Removing: %s
tr: Siliniyor: %s

en: Empty all of the items from the trash?
tr: Çöpteki tüm ögeleri boşaltmak istediğinize emin misiniz?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
tr: Eğer çöpü boşaltmayı seçerseniz, çöpteki tüm ögeler yok olacaktır. Bunları ayrı ayrı da silebilirsiniz.

en: _Empty Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Emptying the Trash
tr: Çöp Boşaltılıyor

en: From:
tr: Kimden:

en: _Open Trash
tr: Çöpü _Aç

en: Unmaximize
tr: Önceki Boyut

en: Maximize
tr: Büyüt

en: Minimize
tr: Küçült

en: Close
tr: Kapat

en: Window buttons for your GNOME Panel.
tr: GNOME Paneli için pencere düğmeleri.

en: Window Applets on Gnome-Look
tr: Gnome-Look üstünde Pencere Uygulamacıkları

en: Window Buttons Preferences
tr: Pencere Düğmeleri Tercihleri

en: Theme:
tr: Tema:

en: Focused
    Normal
tr: Odaklanılmış
    Normal

en: Focused
    Clicked
tr: Odaklanılmış
    Tıklanmış

en: Focused
    Hover
tr: Odaklanılmış
    Üstünde

en: Unfocused
    Normal
tr: Odaklanılmamış
    Normal

en: Unfocused
    Hover
tr: Odaklanılmamış
    Üstünde

en: Unfocused
    Clicked
tr: Odaklanılmamış
    Tıklanmış

en: Use Metacity's button order
tr: Metacity düğme sıralaması

en: When checked, the button order will be the same as on Metacity window borders.
tr: İşaretlendiğinde, düğme sıralaması, Metacity pencere kenarlarındaki ile aynı olur.

en: Custom order:
tr: Özel sıralama:

note: Translators: minimize, maximize, close should not be translated
en: Define your custom order by using the words:
    minimize, maximize and close
    Separate them by commas (,).
    Do NOT use double values!
tr: Özel sıranızı aşağıdaki sözcükleri kullanarak tanımlayın:
    minimize (küçült), maximize (büyüt) ve close (kapat).
    Virgülle (,) ayırın ve çift değer kullanmayın!

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Click to reload buttons.
tr: Düğmeleri yeniden yüklemek için tıkla.

en: Reverse order
tr: Ters sırada

en: <b>Button Order</b>
tr: <b>Düğme Sıralaması</b>

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Align buttons with panel orientation.
tr: Düğmeleri panel yönüyle hizala.

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Force buttons to always appear horizontal.
tr: Düğmeleri hep yatay görünmeye zorla.

en: Vertical
tr: Dikey

en: Force buttons to always appear vertical.
tr: Düğmeleri hep dikey görünmeye zorla.

en: <b>Button Orientation</b>
tr: <b>Düğme Yönü</b>

en: Minimize Button
tr: Küçült Düğmesi

en: Maximize/Unmaximize Button
tr: Büyüt/Önceki Boyut Düğmesi

en: Close Button
tr: Düğmeyi kapat

en: <b>Button Hiding</b>
tr: <b>Düğme Gizleme</b>

en: Positioning & Visibility
tr: Konumlandırma ve Görünürlük

en: Control _maximized windows only
tr: Yalnızca _büyütülmüş pencereleri denetle

en: _Hide when no active maximized window
tr: _Etkin büyütülmüş pencere olmadığında gizle

en: Enable _click effect
tr: _Tıklama etkisini etkinleştir

en: Enable _hover effect
tr: _Üstündeyken etkisini etkinleştir

en: Show _tooltips
tr: Araç _ipuçlarını göster

en: <b>Internal</b>
tr: <b>Dahili</b>

en: Hide Compiz _decorations for maximized windows
tr: Büyütülmüş pencereler için Compiz _dekorasyonlarını gizle

en: <b>External</b>
tr: <b>Harici</b>

en: Window Task Button
tr: Pencere Görev Düğmesi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Show windows from all workspaces
tr: Tüm çalışma yerlerinden pencereleri göster

en: Show the home title and
    log out icon when on the desktop
tr: Masa üstündeyken ev başlığını
    ve çıkış simgesini göster

en: Show the application title and close icon
    for the active window
tr: Etkin pencere için uygulama başlığını ve kapatma
    simgesini göster

en: Grey out non-active window icons
tr: Etkin olmayan pencere simgelerini grileştir

en: Home
tr: Ana

en: Log off, switch user, lock screen or power down the computer
tr: Çık, kullanıcı değiştir, ekranı kilitle veya bilgisayarı kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Window Title Preferences
tr: Pencere Başlığı Tercihleri

en: Swap icon/title _order
tr: Simge/başlık _sırasını değiştir

en: Expand applet
tr: Uygulamacığı genişlet

en: Disabled until GTK+ developers fix the various bugs.
    You may change it using gconf-editor, but then you also need to set a fixed size.
tr: GTK geliştiricileri çeşitli hataları düzeltinceye kadar devre dışı bırakıldı.
    gconf-editor kullanarak bunu değiştirebilirsiniz, ancak daha sonra sabit boyut da ayarlamanız gerekir.

en: Hide _icon
tr: _Simgeyi gizle

en: Icon
tr: Simge

en: Hide title
tr: Başlığı gizle

en: Alignment:
tr: Hizalama:

en: Set the title alignment.
    Note: only has effect when "Expand applet" is active.
tr: Başlık hizalamasını ayarla
    Not: Yalnızca “Uygulamacığı genişlet” seçeneği etkin ise çalışır.

en: Custom _style
tr: Özel _biçem

en: Active
tr: Etkin

en: Inactive
tr: Devre Dışı

en: Font style:
tr: Yazı tipi biçemi:

en: Font color:
tr: Yazı tipi rengi:

en: _Hide when no active maximized windows
tr: _Etkin büyütülmüş pencereler olmadığında gizle

en: Show window _action menu on right-click
tr: S_ağ tıklamayla pencere işlem menüsünü göster

en: Will cause the window action menu to appear when the title is right-clicked.
    This experimental feature is still under development!
    Warning! In current feature state you will be unable to access the applet action menu via title-right click when this option is enabled! You may still do so by right-clicking the icon if it is not hidden. You may always change this setting from gconf-editor.
tr: Başlığa sağ tıklandığında pencere işlem menüsünün görünmesine neden olacaktır.
    Bu deneysel özellik hala geliştirilme aşamasındadır! 
    Uyarı! Geçerli durumda, bu seçenek etkinleştirilirse uygulamacık eylem menüsüne başlık sağ tıklamasıyla erişemezsiniz! Gizli değilse, simgeyi sağ tıklatarak yine de yapabilirsiniz.

note: display "custom" icon/title (TODO: customization via preferences?) This has to be unrefed!
en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Window title for your GNOME Panel.
tr: GNOME Paneli için pencere başlığı.
