gnome-applets 2.0 - en to am translation catalogue (101 entries)

en: _About...
am: _ስለ...

en: _Help
am: _መረጃ...

en: Utility
am: መገልገያ

en: _Preferences...
am: _ምርጫዎች...

note: The following four messages will be displayed as tooltips over the battery meter. High = The APM BIOS thinks that the battery charge is High.
en: High
am: ከፍ ያለ

note: Low = The APM BIOS thinks that the battery charge is Low.
en: Low
am: ዝቅ ያለ

note: Displayed as a tooltip over the battery meter when there is a battery present. %d will hold the current charge and %s will hold the status of the battery, (High, Low, Critical, Charging.
en: Battery: %d%% (%s)
am: ባትሪ፦ %d%% (%s)

note: Displayed as a tooltip over the battery meter when no battery is present.
en: Battery: Not present
am: ባትሪ፦ የለም

en: (C) 2000 The Gnulix Society, (C) 2002 Free Software Foundation
am: (ም) 2000 The Gnulix Society, (ም) 2002 Free Software Foundation

en: Appearance
am: አቀራረብ

en: General
am: አጠቃላይ

en: Stop
am: አቁም

en: Play / Pause
am: አጫውት / ለአጭር ጊዜ አሳርፍ

en: Eject
am: አውጣ

en: Previous Track
am: ያለፈው ዱካ

en: Next Track
am: የሚቀጥለው ዱካ

en: Track number
am: የዱካ ቍጥር

en: Copyright (C) 1998
am: የቅጂው መብት (ም) 1998

en: _Browse...
am: _ቃኝ...

en: _Eject
am: አውጣ (_E)

en: (C) 1999-2001 The GNOME Hackers
am: (ም) 1999-2001 የኖም Hackers

en: Floppy
am: ፍሎፒ

en: Cdrom
am: ሲዲ-ሮም

en: Custom
am: የተለየ

en: Amusements
am: መዝናኛዎች

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
am: የቅጂው መብት (ም) 1999 Dave Camp

en: GKB Factory
am: GKB ፋብሪካ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

en: Dutch
am: ደች

en: English
am: አማርኛ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: German
am: ጀርመን

en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: Norwegian
am: ኖርዌጂያን

en: Polish
am: ፖሊሽ

en: Portuguese
am: ፖርቱጋሊኛ

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Thai
am: ታይኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Basque
am: ባስክኛ

en: Georgian
am: ጊዮርጊያን

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
am: (ም) 1998-2000 Free Software Foundation

en: Disabled
am: የተበላሸ

en: Select Keyboard
am: የፊደል ሠሌዳው ምረጡ

en: Edit Keyboard
am: የፊደል ሠሌዳው ያስተካክሉ

en: _Name:
am: _ስም፦

en: _Label:
am: _መለያ፦

en: Co_mmand:
am: ትእዛዝ

en: Flag
am: ባንዲራ

en: Label
am: መለያ

en: Display
am: አሳይ

note: Labels and option Menus
en: _Appearance:
am: አቀራረብ፦ (_A)

en: Options
am: ምርጫዎች

en: _Groups
am: መድረኮች (_G)

en: Accessories
am: አጋዥ ፕሮግራሞች

en: _Update
am: _አሻሽል

en: _Add
am: ጨምር (_A)

en: Symbols
am: _ምልክቶች

en: Behavior
am: ጠባይ

en: (No
am: (አይ

en: Change
am: ለውጥ

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
am: የቅጂው መብት (ም)1999 by S. Papadimitriou

en: Sky:
am: ሰማይ፦

en: Wind:
am: ነፋስ፦

en: Enter the URL
am: URLን አስገባ

en: Location
am: ቦታ

en: kilometers
am: ኪሎሜትሮች

en: North
am: ሰሜን

en: East
am: ምሥራቅ

en: South
am: ደቡብ

en: West
am: ምዕራብ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Invalid
am: የማይሰራ

note: RAIN
en: Rain
am: ዝናብ

en: Internet
am: ኢንተርኔት

note: build file select dialog
en: Start program
am: ፕሮግራምን አስኪድ

en: Pick a color
am: ቀለም ምረጡ

en: Show fram_e
am: ፍሬምን አሳይ (_E)

en: Browser
am: መቃኛ

en: History
am: ታሪክ

en: (C) 2001 Richard Hult
am: (ም) 2001 Richard Hult

en: not connected
am: ተገናኝቷል አይደለም

en: Text
am: ጽሑፍ

en: Colors
am: ቀለሞች

en: Advanced
am: ጠለቅ

en: Memory
am: ማስታወሻ

en: Network
am: መረብ

en: _Memory
am: ማስታወሻ (_M)

en: _Network
am: _መረብ

en: milliseconds
am: ሚሊሴኮንዶች

en: _User
am: ተጠቃሚ

en: S_ystem
am: ሲስተም

en: F_ree
am: ነፃ (_R)

en: _Background
am: _መደብ

en: _Free
am: ነፃ (_F)

en: _Properties...
am: ምርጫዎች... (_P)

en: (C) 2001, 2002 Free Software Foundation
am: (ም) 2001, 2002 Free Software Foundation
