gnome-applets 2.25.90 - en to vi translation catalogue (806 entries)

en: _About
vi: _Giới thiệu

en: _Help
vi: Trợ _giúp

en: _Keyboard Accessibility Preferences
vi: Tùy thích _khả năng truy cập bàn phím

en: AccessX Status Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng trạng thái AccessX

en: Keyboard Accessibility Status
vi: Trạng thái khả năng truy cập bàn phím

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng trạng thái khả năng truy cập bàn phím

en: Shows the status of keyboard accessibility features
vi: Hiện trạng thái tính năng khả năng truy cập bàn phím

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
vi: Hiện trạng thái tính năng AccessX như phím bổ trợ đã chốt.

en: There was an error launching the help viewer: %s
vi: Gặp lỗi khi khởi chạy bộ xem trợ giúp: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
vi: Gặp lỗi khi khởi chạy hội thoại tùy thích bàn phím: %s

en: AccessX Status
vi: Trạng thái AccessX

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
vi: Hiện trạng thái bàn phím khi tính năng khả năng truy cập được dùng.

en: XKB Extension is not enabled
vi: Chưa bật chạy phần mở rộng XKB

en: Unknown error
vi: Lỗi không rõ

en: Error: %s
vi: Lỗi: %s

en: Displays current state of keyboard accessibility features
vi: Hiển thị trạng thái hiện thời của các tính năng khả năng truy cập bàn phím.

en: Battery Charge Monitor
vi: Bộ theo dõi nạp pin

en: Battstat Factory
vi: Bộ tạo thống kê nạp pin

en: Monitor a laptop's remaining power
vi: Theo dõi điện năng còn lại của máy tính xách tay

en: _Preferences
vi: Tù_y thích

en: System is running on AC power
vi: Hệ thống đang chạy bằng điện xoay chiều (AC)

en: System is running on battery power
vi: Hệ thống đang chạy bằng pin

en: Battery charged (%d%%)
vi: Pin đã được sạc đầy  (%d%%)

en: Unknown time (%d%%) remaining
vi: Thời gian còn lại (%d%%) chưa rõ

en: Unknown time (%d%%) until charged
vi: Thời gian còn lại (%d%%) chưa rõ đến khi được sạc đầy

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
vi[0]: %d phút (%d%%) còn lại

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
vi[0]: %d phút đến khi được sạc đầy (%d%%)

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
vi[0]: %d giờ (%d%%) còn lại

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
vi[0]: %d giờ đến khi được sạc đầy (%d%%)

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
vi: %d %s %d %s (%d%%) còn lại

en: hour | hours
vi[0]: giờ

en: minute | minutes
vi[0]: phút

note: TRANSLATOR: "%d %s %d %s" are "%d hours %d minutes" * Swap order with "%2$s %2$d %1$s %1$d if needed
en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
vi: %d %s %d %s đến khi được sạc đầy (%d%%)

en: Battery Monitor
vi: Bộ theo dõi nạp pin

en: Your battery is now fully recharged
vi: Pin đã được tái sạc đầy.

en: Battery Notice
vi: Thông báo pin

note: we don't know the remaining time
en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
vi: Pin hiện thời có %d%% khả năng còn lại.

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
vi[0]: Bạn có %d phút năng lượng pin còn lại (%d%% của nạp tổng).

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop does not support suspend.
en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
vi: Để tránh mất dữ liệu, bạn hãy:
     • cầm phít máy tính xách tay vào năng lượng bên ngoài, hoặc
     • lưu các tài liệu đang mở, rồi tắt máy.

note: TRANSLATORS: this is a list, it is left as a single string * to allow you to make it appear like a list would in your * locale.  This is if the laptop supports suspend.
en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
vi: Để tránh mất dữ liệu, bạn hãy:
     • ngưng máy tính xách tay, để tiết kiệm năng lượng,
     • cầm phít máy tính xách tay vào năng lượng bên ngoài, hay
     • lưu các tài liệu đang mở, rồi tắt máy.

en: Your battery is running low
vi: Pin trở thành yếu

en: No battery present
vi: Không có pin

en: Battery status unknown
vi: Chưa biết trạng thái pin

en: N/A
vi: ⌀ có

en: There was an error displaying help: %s
vi: Gặp lỗi khi hiển thị trợ giúp: %s

en: This utility shows the status of your laptop battery.
vi: Tiện ích này hiển thị trạng thái pin trên máy tính xách tay bạn.

note: true
en: HAL backend enabled.
vi: Hậu phương HAL đã bật.

note: false
en: Legacy (non-HAL) backend enabled.
vi: Hậu phương thừa tự (không HAL) đã bật.

en: <b>Appearance</b>
vi: <b>Diện mạo</b>

en: <b>Notifications</b>
vi: <b>Thông báo</b>

en: <small>(shows single image for status and charge)</small>
vi: <small>(hiển thị một ảnh riêng lẻ đại diện trạng thái và lượng sạc)</small>

en: <small>(two images: one for status, one for charge)</small>
vi: <small>(hai ảnh: một ảnh đại diện trạng thái, và ảnh khác đại diện lượng sạc)</small>

en: Battery Charge Monitor Preferences
vi: Tuỳ thích bộ Theo dõi Sạc Pin

en: Show _percentage remaining
vi: Hiện _phần trăm còn lại

en: Show _time remaining
vi: Hiện _thời gian còn lại

en: _Compact view
vi: Ô xem _gọn

en: _Expanded view
vi: Ô x_em mở rộng

en: _Notify when battery is fully recharged
vi: Báo khi pi_n được tái sạc đầy

en: _Show time/percentage:
vi: _Hiện thời gian/phần trăm:

en: _Warn when battery charge drops to:
vi: Cảnh báo khi lượng sạc pin giảm _xuống:

en: HAL error
vi: Lỗi HAL

en: Could not create libhal_ctx
vi: Không thể tạo « libhal_ctx »

en: No batteries found
vi: Không có pin

en: Unable to initialise HAL: %s: %s
vi: Không thể sơ khởi HAL: %s: %s

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
vi: 0 — không có nhãn
    1 — phần trăm
    2 — thời gian còn lại

en: Beep for warnings
vi: Kêu bíp khi cảnh báo

en: Beep when displaying a warning.
vi: Kêu bíp khi hiển thị cảnh báo.

en: Drain from top
vi: Rút từ đỉnh

en: Full Battery Notification
vi: Thông báo pin đầy

en: Low Battery Notification
vi: Thông báo pin yếu

en: Notify user when the battery is full.
vi: Báo cho người dùng khi pin đầy.

en: Notify user when the battery is low.
vi: Báo cho người dùng khi pin yếu.

en: Red value level
vi: Cấp giá trị Đỏ

en: Show the battery meter draining from the top of the battery. Only implemented for traditional battery view.
vi: Hiện đồng hồ đo pin rút từ đỉnh pin. Thực hiện chỉ trong ô xem pin truyền thống.

en: Show the horizontal battery
vi: Hiện pin nằm ngang

en: Show the time/percent label
vi: Hiện nhãn thời gian/phần trăm đầy

en: Show the traditional, horizontal battery on the panel.
vi: Hiện pin nằm ngang truyền thống trên bảng điều khiển.

en: Show the upright, smaller battery on the panel.
vi: Hiện pin nằm dọc nhỏ hơn trên bảng điều khiển.

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
vi: Cấp pin dưới đó pin hiển thị màu đỏ. Cũng là giá trị tại đó hiển thị cảnh báo pin thấp.

en: Upright (small) battery
vi: Pin nằm dọc (nhỏ)

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
vi: Dùng giá trị được định nghĩa trong « red_value » (giá trị màu đỏ) làm thời gian còn lại cần hiển thị trong hộp thoại cảnh báo hơn là phần trăm.

en: Warn on low time rather than low percentage
vi: Cảnh báo về thời gian ít, hơn là phần trăm thấp.

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] percent".
en: Percent
vi: phần trăm

note: TRANSLATOR: this is a selectable item in a drop-down menu to end * this sentence: *   "Warn when battery charge drops to: [XX] minutes remaining"
en: Minutes Remaining
vi: phút còn lại

en: Battery Status Utility
vi: Tiện ích xem trạng thái pin

en: Battery fully re-charged
vi: Pin đã được sạc đầy.

en: Battery power low
vi: Pin thấp

en: Character Palette
vi: Bảng chọn ký tự

en: Charpicker Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng chọn ký tự

en: Insert characters
vi: Chèn ký tự

en: Available palettes
vi: Bảng chọn hiện có

note: TRANSLATOR: This sentance reads something like 'Insert "PILCROW SIGN"' *             hopefully, the name of the unicode character has already *             been translated.
en: Insert "%s"
vi: Chèn "%s"

en: Insert special character
vi: Chèn ký tự đặc biệt

en: insert special character %s
vi: Chèn ký tự đặc biệt %s

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
vi: Tiểu dụng Bảng điều khiển GNOME dùng để chọn ký tự lạ không có trên bàn phím thường của bạn. Được phát hành dưới Bản quyền Công Chung GNU (GPL).

en: Characters shown on applet startup
vi: Ký tự hiện lúc khởi động tiểu dụng

en: DEPRECATED - Characters shown on applet startup
vi: BỊ PHẢN ĐỐI - Ký tự hiện lúc khởi động tiểu dụng

en: List of available palettes
vi: Danh sách bảng chọn hiện có

en: List of strings containing the available palettes.
vi: Danh sách chuỗi chứa các bảng chọn sẵn sàng.

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
vi: Chuỗi người dùng đã chọn khi tiểu dụng được dùng lần cuối. Chuỗi này sẽ được hiển thị khi người dùng khởi động tiểu dụng ấy.

en: _Edit
vi: _Sửa

en: _Palette:
vi: _Bảng chọn:

en: Palette entry
vi: Mục nhập bảng chọn

en: Modify a palette by adding or removing characters
vi: Sửa đổi bảng chọn bằng cách thêm hoặc bỏ ký tự

en: Add Palette
vi: Thêm bảng chọn

en: Edit Palette
vi: Sửa bảng chọn

en: Palettes list
vi: Danh sách bảng chọn

en: _Palettes:
vi: _Bảng chọn:

en: Add button
vi: Thêm nút

en: Click to add a new palette
vi: Nhấn để thêm bảng chọn mới

en: Edit button
vi: Sửa nút

en: Click to edit the selected palette
vi: Nhấn để sửa đổi bảng chọn được chọn.

en: Delete button
vi: Xóa nút

en: Click to delete the selected palette
vi: Nhấn để xóa bỏ bảng chọn được chọn.

en: Character Palette Preferences
vi: Tùy thích bảng chọn ký tự

en: CPU Frequency Scaling Monitor
vi: Bộ theo dõi cách quản lý tỷ lệ tần số CPU

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
vi: Theo dõi cách quản lý tỷ lệ tần số CPU

en: A 0 value means to show cpu frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
vi: Giá trị:
     • 0 — hiển thị tần số CPU
     • 1 — hiển thị tần số và đơn vi đều
     • 2 — hiển thị phần trăm thay thế tần số.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
vi: Giá trị:
     • 0 — hiển thi tiểu dụng trong chế độ đồ họa (chỉ ảnh bằng điểm)
     • 1 — hiển thị tiểu dung trong chế độ chữ (không hiển thị ảnh bằng điểm)
     • 2 — hiển thị tiểu dụng trong cả hai chế độ đồ họa và chữ đều.

en: CPU to Monitor
vi: CPU cần theo dõi

en: Mode to show cpu usage
vi: Chế độ cần hiển thị cách dùng CPU

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
vi: Lập CPU cần theo dõi. Trong hệ thống chỉ có một bộ xử lý thì không cần thay đổi điều này.

en: The type of text to display (if the text is enabled).
vi: Kiểu chữ cần hiển thị (nếu chữ được bật).

en: <b>Display Settings</b>
vi: <b>Thiết lập Hiển thị</b>

en: <b>Monitor Settings</b>
vi: <b>Thiết lập Màn hình</b>

en: CPU Frequency Monitor Preferences
vi: Tuỳ thích bộ Theo dõi Tần số CPU

en: Show CPU frequency as _frequency
vi: Hiện tần số CPU dạng _tần số

en: Show CPU frequency as _percentage
vi: Hiện tần số CPU dạng _phần trăm

en: Show frequency _units
vi: Hiện đơn _vị tần số

en: _Appearance:
vi: _Diện mạo :

en: _Monitored CPU:
vi: CPU đã th_eo dõi:

en: Could not open help document
vi: Không mở được tài liệu trợ giúp.

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
vi: Tiện ích này hiển thị cách quản lý tỷ lệ tần số CPU hiện có.

en: This utility shows the current CPU Frequency
vi: Tiện ích này hiển thị tần số CPU hiện có.

en: Graphic
vi: Đồ họa

en: Text
vi: Chữ

en: Graphic and Text
vi: Đồ họa và chữ

en: Frequency Scaling Unsupported
vi: Không hỗ trợ cách quản lý tỷ lệ tần số

note: If there is no cpufreq support it shows only the cpu frequency, * I think is better than do nothing. I have to notify it to the user, because * he could think that cpufreq is supported but it doesn't work succesfully
en: CPU frequency scaling unsupported
vi: Không hỗ trợ cách quản lý tỷ lệ tần số CPU

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
vi: Bạn sẽ không thể sửa đổi tần số của máy bạn. Có lẽ máy bạn có cấu hình sai hoặc chưa có phần cứng hỗ trợ tiến trình quản lý tỷ lệ tần số CPU.

en: Change CPU Frequency scaling
vi: Thay đổi tỷ lệ tần số CPU

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
vi: Cần quyền đặc biệt để thay đổi tỷ lệ tần số CPU.

en: Disk Mounter
vi: Bộ lắp đĩa

en: Drive Mount Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng lắp đĩa

en: Factory for drive mount applet
vi: Bộ tạo tiểu dụng lắp đĩa

en: Mount local disks and devices
vi: Lắp đĩa và thiết bị nội bộ

en: (mounted)
vi: (đã lắp)

en: (not mounted)
vi: (chưa lắp)

en: Cannot execute '%s'
vi: Không thực hiện được « %s »

en: _Play DVD
vi: _Phát đĩa DVD

en: _Play CD
vi: _Phát đĩa CD

en: _Open %s
vi: _Mở %s

en: Un_mount %s
vi: _Tháo lắp %s

en: _Mount %s
vi: _Lắp %s

en: _Eject %s
vi: Đẩy _ra %s

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
vi: Tiểu dụng dùng để lắp/tháo lắp các ổ đĩa khối.

en: Interval timeout to check mount point status
vi: Thời hạn kiểm tra trạng thái điểm lắp

en: Time in seconds between status updates
vi: Thời khoảng (giây) giữa hai lần cập nhật

en: A set of eyeballs for your panel
vi: Một đôi con mắt cho bảng điều khiển của bạn

en: Eyes
vi: Mắt

en: Geyes Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng con mắt G

en: A goofy set of eyes for the GNOME panel. They follow your mouse.
vi: Một cặp con mắt hay cho bảng điều khiển GNOME của bạn. Con mắt này theo vị trí của con chuột.

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
vi: Hai con mắt nhìn theo hướng con chuột. :)

en: Directory in which the theme is located
vi: Thư mục chứa sắc thái

en: Can not launch the eyes applet.
vi: Không khởi động được tiểu dụng con mắt.

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
vi: Gặp lỗi nghiêm trọng khi thử tải sắc thái.

en: Geyes Preferences
vi: Tùy thích con mắt G

en: Themes
vi: Sắc thái

en: _Select a theme:
vi: Chọn _sắc thái:

en: Alt+Control changes layout.
vi: Khi bấm tổ hợp phím Alt và Ctrl đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Alt+Shift changes layout.
vi: Khi bấm tổ hợp phím Alt và Shift đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Arabic keymap
vi: Ảnh xạ phím Ả-rập

en: Armenian
vi: Ác-mê-ni

en: Basque
vi: Bax-quợ

en: Belgian
vi: Bỉ

en: Both Alt keys together change layout.
vi: Khi bấm cả hai phím Alt đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Both Ctrl keys together change layout.
vi: Khi bấm cả hai phím Ctrl đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Both Shift keys together change layout.
vi: Khi bấm cả hai phím Shift đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Brazil Portuguese keymap
vi: Ảnh xạ phím Bồ-đào-nha tại Bra-xin

en: Bulgarian Cyrillic
vi: Ki-rin Bảo-gia-lơi

en: Bulgarian keymap
vi: Ảnh xạ phím Bảo-gia-lơi

en: CapsLock key changes layout.
vi: Khi bấm cả hai phím CapsLock đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Control+Shift changes layout.
vi: Khi bấm hai phím Control và Shift đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Czech keymap
vi: Ảnh xạ phím Séc

en: Danish keymap
vi: Ảnh xạ phím Đan-mạch

en: Dutch keymap
vi: Ảnh xạ phím Hoà-lan

en: English keymap
vi: Ảnh xạ phím Anh

en: Estonian keymap
vi: Ảnh xạ phím E-x-tô-ni-a

en: Finnish keymap
vi: Ảnh xạ phím Phần-lan

en: French Swiss
vi: Pháp (Thụy-sĩ)

en: French Swiss keymap
vi: Ảnh xạ phím Pháp (Thụy-sĩ)

en: French keymap
vi: Ảnh xạ phím Pháp

en: French-Canadian 105-key
vi: Bố trí có 105 phím Phap-Ca-na-đa

en: GB 102-key
vi: Bố trí có 102 phím quốc Anh

en: GB 105-key
vi: Bố trí có 105 phím quốc Anh

en: Generic Keyboard
vi: Bàn phím chung

en: Georgian Latin
vi: Bố trí La-tinh của Gi-oa-gi-a

en: Georgian Russian layout
vi: Bố trí Nga Gi-oa-gi-a

en: Georgian keymap
vi: Ảnh xạ phím Gi-oa-gi-a

en: German
vi: Đức

en: German Swiss with Euro
vi: Bố trí Đức (Thụy-sĩ) có dấu €

en: German keymap
vi: Ảnh xạ phím Đức

en: Greek keymap
vi: Ảnh xạ phím Hy-lạp

en: Hebrew keymap
vi: Ảnh xạ phím Do-thái

en: Hungarian 101-key latin 1
vi: Bố trí có 101 phím loại latin-1 Hung-gia-lợi

en: Hungarian 101-key latin 2
vi: Bố trí có 101 phím loại latin-2 Hung-gia-lợi

en: Hungarian 105-key latin 1
vi: Bố trí có 105 phím loại latin-1 Hung-gia-lợi

en: Hungarian 105-key latin 2
vi: Bố trí có 105 phím loại latin-2 Hung-gia-lợi

en: Hungarian PC/AT 101 keyboard
vi: Bàn phím có 101 phím loại PC-AT Hung-gia-lợi

en: Hungarian latin1
vi: Bố trí latin-1 Hung-gia-lợi

en: Icelandic keymap
vi: Ảnh xạ phim Băng-đảo

en: Italian keymap
vi: Ảnh xạ phim Ý

en: Japanese keymap
vi: Ảnh xạ phim Nhật

en: Lao keymap
vi: Ảnh xạ phím Lào

en: Layout shift behavior
vi: Hành vi chuyển đổi bố trí

en: Left Alt key changes layout.
vi: Khi bấm phím Alt bên trái thì chuyển đổi bố trí.

en: Left Ctrl key changes group.
vi: Khi bấm phím Ctrl bên trái thì chuyển đổi nhóm.

en: Left Shift key changes group.
vi: Khi bấm phím Shift bên trái thì chuyển đổi nhóm.

en: Left Win-key changes layout.
vi: Khi bấm phím Windows bên trái thì chuyển đổi bố trí.

en: Lithuanian keymap
vi: Ảnh xạ phím Li-tu-a-ni

en: Macedonian
vi: Ma-xê-đô-ni

en: Menu key changes layout.
vi: Khi bấm phím Menu thì chuyển đổi bố trí.

en: Mongolian alt keymap
vi: Ảnh xạ phím thay thế Mông Cổ

en: Mongolian keymap
vi: Ảnh xạ phím Mông Cổ

en: Mongolian phonetic keymap
vi: Ảnh xạ phím ngữ âm Mông Cổ

en: Norwegian
vi: Na Uy

en: Plain Russian keymap
vi: Ảnh xạ phím Nga chuẩn

en: Polish
vi: Ba Lan

en: Polish deadkeys
vi: Bố trí có phím chết Ba Lan

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Portugal Deadkeys
vi: Bố trí có phím chết Bồ Đào Nha

en: Portuguese keymap
vi: Ảnh xạ phím Bồ Đào Nha

en: Right Alt key changes layout.
vi: Khi bấm phím Alt bên phải thì chuyển đổi bố trí.

en: Right Ctrl key changes group.
vi: Khi bấm phím Ctrl bên phải thì chuyển đổi nhóm.

en: Right Shift key changes group.
vi: Khi bấm phím Shift bên phải thì chuyển đổi nhóm.

en: Right Win-key changes layout.
vi: Khi bấm phím Windows bên phải thì chuyển đổi bố trí.

en: Russian Cyrillic
vi: Bố trí ki-rin Nga

en: Russian keymap
vi: Ảnh xạ phím Nga

en: Serbian keymap
vi: Ảnh xạ phím Xéc-bi

en: Shift+CapsLock changes layout.
vi: Khi bấm hai phím Shift và CapsLock đồng thời thì chuyển đổi bố trí.

en: Slovak keymap
vi: Ảnh xạ phím Xlô-vak

en: Slovenian
vi: Xlô-ven

en: Slovenian keymap
vi: Ảnh xạ phím Xlô-ven

en: Spanish keymap
vi: Ảnh xạ phím Tây-ban-nha

en: Sun (!not PC!) type5 Hungarian latin 2
vi: Bố trí phím latin-2 kiểu-5 Sun (không phải PC)

en: Swedish
vi: Thụy-điển

en: Swedish keymap
vi: Ảnh xạ phím Thụy-điển

en: Swiss keymap
vi: Ảnh xạ phím Thụy-sĩ

en: Thai
vi: Thái

en: Thai Kedmanee
vi: Bố trí Keđ-ma-ni Thái

en: Thai keymap
vi: Ảnh xạ phím Thái

en: Turkish "F" keyboard
vi: Bàn phím F Thô-nhĩ-kỳ

en: Turkish "Q" keyboard
vi: Bàn phím Q Thô-nhĩ-kỳ

en: Turkish keymap
vi: Ảnh xạ phím Thô-nhĩ-kỳ

en: UK 105-key
vi: Bố trí có 105 phím quốc Anh

en: UK PC/AT keyboard
vi: Bàn phím PC/AT quốc Anh

en: US 101-key keyboard
vi: Bàn phím có 101 phím Mỹ

en: US 105-key keyboard (with windows keys)
vi: Bàn phím có 105 phím Mỹ (có phím Windows)

en: US 84-key
vi: Bố trí có 84 phím Mỹ

en: US DEC 450
vi: Bố trí DEC 450 Mỹ

en: US IBM RS/6000
vi: Bố trí IBM RS/6000 Mỹ

en: US International
vi: Bố trí quốc tế Mỹ

en: US Macintosh
vi: Bố trí Macintosh Mỹ

en: US PC/AT 101 keyboard
vi: Bàn phím có 101 phím PC/AT Mỹ

en: US Silicon Graphics 101-key
vi: Bố trí có 101 phím Silicon Graphics Mỹ

en: US Sun type5
vi: Bố trí kiểu-5 Sun Mỹ

en: Armenian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Ac-mê-ni

en: Azerbaijani Turkish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Thổ-nhĩ-kỳ loại A-dợ-bai-sanh

en: Belarusian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Be-la-ru-xợ

en: Brazil Portuguese Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Bồ-đào-nha (tại Bra-xin)

en: Brazil Portuguese Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Bồ-đào-nha (tại Bra-xin)

en: British Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 quốc Anh

en: British Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun quốc Anh

en: British Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun quốc Anh

en: Bulgarian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Bảo-gai-lơi

en: Canadian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Ca-na-đa

en: Czech Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Séc

en: Danish Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Đan-mạch

en: Danish Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Đan-mạch

en: Danish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Đan-mạch

en: Dutch Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Hoà-lan

en: Estonian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Et-tô-ni-a

en: Finnish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Phần-lan

en: French Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Pháp

en: French Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Pháp

en: German Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Đức

en: German Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Đức

en: German Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Đức

en: Hebrew Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Do-thái

en: Hungarian latin2 Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun latin2 Hung-gia-lợi

en: Hungarian type5 latin 1 keymap
vi: Ảnh xạ phím latin-1 kiểu-5 Hung-gia-lợi

en: Icelandic Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Băng-đảo

en: Italian Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Ý

en: Italian Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Ý

en: Italian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Ý

en: Japanese Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Nhật Bản

en: Japanese Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Nhật Bản

en: Latvian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Lát-vi-a

en: Lithuanian Sun keymap
vi: Ảnh xa phím Sun Li-tu-a-ni

en: Macedonian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Ma-xê-đô-ni

en: Norwegian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Na-uy

en: Polish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Ba-lan

en: Portuguese Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Bồ-đào-nha

en: Portuguese Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Bồ-đào-nha

en: Romanian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Lỗ-má-ni

en: Russian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Nga

en: Serbian Sun standard keymap
vi: Ảnh xạ phím chuẩn Sun Xéc-bi

en: Slovak Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Xlô-vác

en: Slovenian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Xlô-ven

en: Spanish Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Tây-ban-nha

en: Spanish Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Tây-ban-nha

en: Spanish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Tây-ban-nha

en: Swedish Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Thụy-điển

en: Swedish Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Thụy-điển

en: Swedish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Thụy-điển

en: Swiss German Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Đức (Thụy-sĩ)

en: Thai Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Thái

en: Turkish Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Thổ-nhĩ-kỳ

en: US Sun Type-4 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Kiểu-4 Mỹ

en: US Sun USB keymap
vi: Ảnh xạ phím USB Sun Mỹ

en: US Sun type5 keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun kiểu-5 Mỹ

en: Ukrainian Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun U-cợ-rainh

en: Vietnamese Sun keymap
vi: Ảnh xạ phím Sun Việt-nam

en: Keyboard _Preferences
vi: Tùy thích bàn _phím

en: Pl_ugins
vi: Phần _bổ sung

en: Show Current _Layout
vi: Hiện _bố trí hiện có

en: _Groups
vi: _Nhóm

en: Keyboard Indicator
vi: Bộ chỉ thị bàn phím

en: Keyboard applet factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng bàn phím

en: Keyboard layout indicator
vi: Bộ chỉ thị bố trí bàn phím GNOME

en: Unknown
vi: Chưa biết

en: Keyboard Layout "%s"
vi: Bố trị bàn phím « %s »

en: Copyright (c) Sergey V. Udaltsov 1999-2004
vi: Bản quyền © 1999-2004 Sergey V. Udaltsov

en: Keyboard layout indicator applet for GNOME
vi: Tiểu dụng chỉ thị bố trí bàn phím cho GNOME

en: Keyboard Indicator (%s)
vi: Bộ chỉ thị bàn phím (%s)

en: Keyboard Layout
vi: Bố trị Bàn phím

en: _Details
vi: Ch_i tiết

en: _Update
vi: _Cập nhật

en: Factory for creating the weather applet.
vi: Bộ tạo tiểu dụng thời tiết.

en: Gweather Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng Gweather.

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
vi: Theo dõi thời tiết hiện thời và hiển thị dự đoán thời tiết.

en: Weather Report
vi: Báo cáo thời tiết

en: © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
vi: Bản quyền © 1999-2005 của S. Papadimitriou (Σ. Πάπαδιμίτριου) và người khác

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
vi: Tiểu dụng bảng điều khiển, dùng để theo dõi thời tiết địa phương.

en: GNOME Weather
vi: Thời tiết GNOME

en: Weather Forecast
vi: Báo cáo thời tiết

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
vi: Thành phố: %s
    Bầu trời: %s
    Nhiệt độ: %s

en: Updating...
vi: Đang cập nhật...

en: Details
vi: Chi tiết

en: City:
vi: Thành phố:

en: Last update:
vi: Lần cập nhật cuối:

en: Conditions:
vi: Hoàn cảnh:

en: Sky:
vi: Bầu trời:

en: Temperature:
vi: Nhiệt độ:

en: Feels like:
vi: Cảm giác như:

en: Dew point:
vi: Điểm sương:

en: Relative humidity:
vi: Độ ẩm tương đối

en: Wind:
vi: Gió:

en: Pressure:
vi: Áp suất:

en: Visibility:
vi: Tầm nhìn:

en: Sunrise:
vi: Rạng đông:

en: Sunset:
vi: Hoàng hôn:

en: Current Conditions
vi: Hoàn cảnh hiện thời

en: Forecast Report
vi: Báo cáo dự báo thời tiết

en: See the ForeCast Details
vi: Xem dự báo chi tiết

en: Forecast
vi: Dự báo

en: Radar Map
vi: Bản đồ ra đa

en: _Visit Weather.com
vi: Xem _Weather.com

en: Visit Weather.com
vi: Xem Weather.com

en: Click to Enter Weather.com
vi: Nhấn để vào chỗ Mạng Weather.com

en: Forecast not currently available for this location.
vi: Hiện thời không có thông tin dự báo cho địa điểm này.

note: Accessible Name and Description for the components in Preference Dialog
en: Location view
vi: Ô xem địa điểm

en: Select Location from the list
vi: Chọn địa điểm từ danh sách

en: Update spin button
vi: Nút chiều cập nhật

en: Spinbutton for updating
vi: Nút xoay tròn để cập nhật

en: Address Entry
vi: Mục nhập địa chỉ

en: Enter the URL
vi: Nhập địa chỉ Mạng

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
vi: Lỗi tải cơ sở dữ liệu XML địa điểm. Vui lòng thông báo lỗi này.

en: Weather Preferences
vi: Tùy thích cho thời tiết

en: _Automatically update every:
vi: Cậ_p nhật tự động mỗi:

note: * Units settings page. Temperature Unit
en: _Temperature unit:
vi: Đơn vị nhiệ_t độ :

en: Default
vi: Mặc định

en: Kelvin
vi: Thang nhiệt kenvin

note: TRANSLATORS: Celsius is sometimes referred Centigrade
en: Celsius
vi: Chia trăm độ

en: Fahrenheit
vi: Cái đo nhiệt Fa-ren-hét

note: Speed Unit
en: _Wind speed unit:
vi: Đơn vị tốc độ _gió :

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "meters per second"
en: m/s
vi: mét/giây

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "kilometers per hour"
en: km/h
vi: cây số/giờ

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "miles per hour"
en: mph
vi: lý/giờ

note: TRANSLATOR: The wind speed unit "knots"
en: knots
vi: hải lý

en: Beaufort scale
vi: Tỷ lệ Beaufort

note: Pressure Unit
en: _Pressure unit:
vi: Đơn vị á_p suất:

note: Distance Unit
en: _Visibility unit:
vi: Đơn _vị tầm nhìn:

note: TRANSLATOR: The distance unit "meters"
en: meters
vi: mét

note: TRANSLATOR: The distance unit "kilometers"
en: km
vi: cây số

note: TRANSLATOR: The distance unit "miles"
en: miles
vi: lý

en: Enable _radar map
vi: Bật bản đồ _ra đa

en: Use _custom address for radar map
vi: Dùng địa _chỉ tự chọn cho bản đồ ra-đa

en: A_ddress:
vi: Đị_a chỉ:

en: Update
vi: Cập nhật

en: minutes
vi: phút

en: Display
vi: Hiển thị

en: General
vi: Chung

en: _Select a location:
vi: _Chọn địa điểm:

en: _Find:
vi: _Tìm:

en: Find _Next
vi: Tìm _kế

en: Location
vi: Địa điểm

en: Invest
vi: Đầu tư

en: Track your invested money.
vi: Theo dõi tiền đã đầu tư của bạn.

en: _Refresh
vi: _Cập nhật

en: Auto _refresh
vi: Tự động cậ_p nhật

en: Downloading chart from <b>Yahoo!</b>
vi: Đang tải về sơ đồ từ <b>Yahoo</b>

en: Exponential moving average:
vi: Trung bình động số mũ :

en: Fast stoch
vi: Stoch nhanh

en: Financial Chart
vi: Sơ đồ tài chính

en: Indicators:
vi: Chỉ báo :

en: Moving average:
vi: Trung bình động:

en: Overlays:
vi: Phủ :

en: Slow stoch
vi: Stoch chậm

en: Splits
vi: Xẻ

en: Vol
vi: Âm

en: Vol+MA
vi: Âm+MA

en: Volumes
vi: Khối tin

en: _Graph style:
vi: _Kiểu đồ thị:

en: _Options
vi: Tù_y chọn

en: _Ticker symbol:
vi: Ký hiệu bộ _theo dõi:

en: <b>Stocks</b>
vi: <b>Chứng khoán</b>

en: <i><small><b>Note:</b> Quotes are delayed at least 15 minutes.
    <b>Source: </b> Yahoo!</small></i>
vi: <i><small><b>Ghi chú :</b> bảng giá chứng khoán bị chậm ít nhất 15 phút.
    <b>Nguồn: </b> Yahoo!</small></i>

en: Invest Preferences
vi: Tùy thích Đầu tư

en: label
vi: nhãn

note: a) We aren't configured yet
en: <b>You have not entered any stock information yet</b>
vi: <b>Bạn chưa điền thông tin chứng khoán</b>

en: <b>No stock quotes are currently available</b>
vi: <b>Không có chỉ số chứng khoán nào sẵn sàng</b>

en: The server could not be contacted. The computer is either offline or the servers are down. Try again later.
vi: Không thể liên lạc đến máy chủ. Máy tính hoặc ngoại tuyến, hoặc máy chủ không hoạt động. Vui lòng thử lại sau.

en: Financial Chart - %s
vi: Sơ đồ tài chính — %s

en: Opening Chart
vi: Đang mở sơ đồ...

en: Chart downloaded
vi: Đã tải biểu đồ về

en: Chart could not be downloaded
vi: Không thể tải biểu đồ về

en: Invest Applet
vi: Tiểu dụng Đầu tư

en: Symbol
vi: Ký hiệu

en: Amount
vi: Số tiền

en: Price
vi: Giá

en: Commission
vi: Tiền hoa hồng

en: Invest could not connect to Yahoo! Finance
vi: Không thể kết nối đến Yahoo! Finance

en: Updated at %s
vi: Cập nhật lúc %s

note: Translators: This is share-market jargon. It is the percentage change in the price of a stock. The %% gets changed to a single percent sign and the %+.2f gets replaced with the value of the change.
en: Quotes average change %%: %+.2f%%
vi: Mức thay đổi chỉ số trung bình %%: %+.2f%%

note: Translators: This is share-market jargon. It refers to the total difference between the current price and purchase price for all the shares put together. i.e. How much money would be earned if they were sold right now.
en: Positions balance: %+.2f
vi: Điểm cân bằng: %+.2f

note: model: SYMBOL, TICKER_ONLY, BALANCE, BALANCE_PCT, VALUE, VARIATION_PCT, PB Translators: these words all refer to a stock. Last is short for "last price". Gain is referring to the gain since the stock was purchased.
en: Ticker
vi: Trình điểm chứng khoán

en: Last
vi: Cuối

en: Change %
vi: Đổi %

en: Chart
vi: Sơ đồ

en: Gain
vi: Lợi

en: Gain %
vi: Lợi %

en: Deskbar (formerly Mini-Commander)
vi: Deskbar (trước là Mini-Commander)

en: Deskbar (transparent upgrade from Mini-Commander)
vi: Deskbar (cập nhật trong suốt từ Mini-Commander)

en: Command Line
vi: Dòng lệnh

en: Mini-Commander
vi: Bộ lệnh tí ti

en: MiniCommander Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng Bộ lệnh tí ti

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, and changeable macros.
vi: Tiểu dung GNOME này thêm dòng lệnh vào bảng điều khiển. Tính năng nó bao gồm gõ xong lệnh, nhật ký lệnh và bộ lệnh có thể sửa đổi.

en: No items in history
vi: Không có gì trong nhật ký lệnh

note: build file select dialog
en: Start program
vi: Khởi chạy chương trình

en: Command line
vi: Dòng lệnh

en: Type a command here and Gnome will execute it for you
vi: Gõ một lệnh vào đây và Gnome sẽ thực hiện nó cho bạn.

en: Cannot get schema for %s: %s
vi: Không thể lấy giản đồ cho %s: %s

en: Cannot set schema for %s: %s
vi: Không thể đặt giản đồ cho %s: %s

en: Set default list value for %s
vi: Lập giá trị danh sách mặc định cho %s

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
vi: Chưa đặt biến môi trường GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL (Gconf: vô hiệu hóa tập tin tạo giản đồ cài) nên sẽ không cài đặt những giản đồ.

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
vi: Phải đặt biến môi trường GCONF_CONFIG_SOURCE (nguồn cấu hình GConf).

en: Failed to access configuration source(s): %s
vi: Không truy cập được nguồn cấu hình: %s

en: Error syncing config data: %s
vi: Lỗi đồng bộ dữ liệu cấu hình: %s

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro commands.
vi: Danh sách mục nhập GConfValue (giá trị cấu hình G) chứa chuỗi cho bộ lệnh.

en: List of GConfValue entries containing strings for the macro patterns.
vi: Danh sách mục nhập GConfValue (giá trị cấu hình G) chứa chuỗi cho mẫu bộ lệnh.

en: Macro command list
vi: Danh sách bộ lệnh

en: Macro pattern list
vi: Danh sách mẫu bộ lệnh

en: <b>Auto Completion</b>
vi: <b>Tự động Điền nốt</b>

en: <b>Colors</b>
vi: <b>Màu sắc</b>

en: <b>Size</b>
vi: <b>Cỡ</b>

en: Add New Macro
vi: Thêm vĩ lệnh mới

en: Co_mmand:
vi: _Lệnh:

en: Command Line Preferences
vi: Tùy thích Dòng Lệnh

en: Command line _background:
vi: _Nền dòng lệnh:

en: Command line _foreground:
vi: Cảnh _gần dòng lệnh:

en: E_nable history-based auto completion
vi: Bật tự độ_ng điền nốt dựa vào lịch sử

en: Macros
vi: Vĩ lệnh

en: Pick a color
vi: Kén màu

en: _Add Macro...
vi: Thê_m vĩ lệnh...

en: _Delete Macro
vi: _Xoá vĩ lệnh

en: _Macros:
vi: _Vĩ lệnh:

en: _Pattern:
vi: _Mẫu :

en: _Use default theme colors
vi: Dùng mà_u sắc thái mặc định

en: _Width:
vi: _Rộng:

en: pixels
vi: điểm ảnh

en: Attempt to autocomplete a command from the history of commands entered.
vi: Thử tự động hoàn chỉnh lệnh từ nhật ký lệnh đã gõ.

en: Background color, blue component
vi: Màu nền, phần xanh nước biển

en: Background color, green component
vi: Màu nền, phần xanh lá cây

en: Background color, red component
vi: Màu nền, phần đỏ

en: Foreground color, blue component
vi: Màu chữ, phần xanh nước biểu

en: Foreground color, green component
vi: Màu chữ, phần xanh lá cây

en: Foreground color, red component
vi: Màu chữ, phần đỏ

en: History list
vi: Danh sách nhật ký lệnh

en: List of GConfValue entries containing strings for history entries.
vi: Danh sách mục nhập GConfValue (giá trị cấu hình G) chứa chuỗi cho mục nhật ký.

en: Not used anymore
vi: Không còn dùng nữa

en: Perform history autocompletion
vi: Tự động hoàn thành nhờ nhật ký

en: Show a frame surrounding the applet.
vi: Hiện khung quanh tiểu dụng.

en: Show a handle so the applet can be detached from the panel.
vi: Hiện móc để có thể gỡ tiểu dụng khỏi bảng.

en: Show frame
vi: Hiện khung

en: Show handle
vi: Hiện móc

en: The blue component of the background color.
vi: Thành phần xanh nước biển trong màu nền.

en: The blue component of the foreground color.
vi: Thành phần xanh nước biển trong màu nổi.

en: The green component of the background color.
vi: Thành phần xanh lá cây trong màu nền.

en: The green component of the foreground color.
vi: Thành phần xanh lá cây trong màu nổi.

en: The red component of the background color.
vi: Thành phần đỏ trong màu nền.

en: The red component of the foreground color.
vi: Thành phần đỏ trong màu nổi.

en: This per-applet key is deprecated in favour of the global key, /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.
vi: Phản đối phím dành cho tiểu dung, hãy sử dụng phím toàn cục thay vào đó:
    /schemas/apps/mini-commander-global/macro_patterns.

en: Use the default theme colors
vi: Dùng màu của sắc thái mặc định

en: Use theme colors instead of custom ones.
vi: Dùng màu sắc thái mặc định thay vì điều tự chọn.

en: Width
vi: Rộng

en: Width of the applet
vi: Độ rộng tiểu dụng

en: Browser
vi: Bộ duyệt

en: Click this button to start the browser
vi: Nhấn vào nút này để khởi chạy trình duyệt

en: History
vi: Nhật ký lệnh

en: Click this button for the list of previous commands
vi: Nhấn vào nút này để hiện danh sách các lệnh đã thực hiện.

en: Command line has been disabled by your system administrator
vi: Quản trị hệ thống đã vô hiệu hóa dòng lệnh.

en: Mini-Commander applet
vi: Tiểu dụng Bộ lệnh tí ti

en: This applet adds a command line to the panel
vi: Tiểu dụng này thêm một dòng lệnh vào bảng điều khiển.

en: You must specify a pattern
vi: Cần phải chỉ định mẫu.

en: You must specify a pattern and a command
vi: Bạn cần chỉ định mẫu và lệnh.

en: You must specify a command
vi: Cần phải chỉ định lệnh.

en: You may not specify duplicate patterns
vi: Có thể không chỉ định các mẫu đúp.

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Command
vi: Lệnh

en: Adjust the sound volume
vi: Điều chỉnh âm lượng.

note: tooltip over applet
en: Volume Control
vi: Điều khiển âm lượng

en: Mu_te
vi: _Câm

en: _Open Volume Control
vi: _Mở điều khiển âm lượng

en: Volume Applet
vi: Tiểu dụng âm lượng

en: The volume control did not find any elements and/or devices to control. This means either that you don't have the right GStreamer plugins installed, or that you don't have a sound card configured.
vi: Điều khiển âm lượng chưa tìm phần tử và/hay thiết bị cần điều khiển. Có nghĩa là hoặc bạn chưa cài đặt những bổ sung GStreamer cần thiết, hoặc bạn chưa cấu hình một thẻ âm thanh.

en: You can remove the volume control from the panel by right-clicking the speaker icon on the panel and selecting "Remove From Panel" from the menu.
vi: Bạn có thể loại bỏ điều khiển âm lượng ra bảng điều khiển, bằng cách nhắp-phải vào biểu tượng loa trên bảng rồi chọn « Gỡ bỏ ra bảng điều khiển » trong trình đơn.

en: Failed to start Volume Control: %s
vi: Lỗi khởi động bộ điều khiển âm lượng: %s

en: %s: muted
vi: %s: câm

en: Failed to display help: %s
vi: Không hiển thi trợ giúp được: %s

en: Volume control for your GNOME Panel.
vi: Bộ điều khiển âm lượng cho bảng Gnome của bạn.

en: Using GStreamer 0.10.
vi: Đang dùng GStreamer 0.10.

en: Mute
vi: Câm

en: Volume Control...
vi: Điều khiển Âm...

en: Unknown Volume Control %d
vi: Không biết điều khiển âm lượng %d

en: Channel controlled by applet. Only for OSS setups
vi: Kênh điều khiển bởi tiểu dụng. Chỉ cho thiết lập OSS (phần mềm nguồn mở).

en: Saved mute state
vi: Trạng thái câm được lưu

en: Saved volume to restore on startup
vi: Âm lượng được lưu để phục hồi khi khởi động

note: make window look cute
en: Volume Control Preferences
vi: Tùy thích điều khiển âm lượng

en: Select the device and track to control.
vi: Chọn thiết bị và rãnh cần điều khiển.

en: Activate and monitor a dial-up network connection
vi: Hoạt hóa và theo dõi kết nối mạng quay số

en: Modem Monitor
vi: Bộ theo dõi bô điều giải

en: _Activate
vi: _Bật

en: _Deactivate
vi: _Tắt

en: _Properties
vi: Th_uộc tính

en: Connection active, but could not get connection time
vi: Kết nối có hoạt động, còn chưa gọi được thời gian kết nối

en: Time connected: %.1d:%.2d
vi: Thời gian kết nối: %.1d:%.2d

en: Not connected
vi: Chưa kết nối

en: To connect to your Internet service provider, you need administrator privileges
vi: Để kết nối đến nhà cung cấp dịch vụ Mạng (ISP) thì bạn cần phải có quyền truy cập quản trị.

en: To disconnect from your Internet service provider, you need administrator privileges
vi: Để ngắt kết nối ra nhà cung cấp dịch vụ Mạng (ISP) thì bạn cần phải có quyền truy cập quản trị.

en: The entered password is invalid
vi: Đã gõ mật khẩu không hợp lệ.

en: Check that you have typed it correctly and that you haven't activated the "caps lock" key
vi: Hãy kiểm tra đã gõ mật khẩu đúng và xem phím CapsLock (chữ hoa luôn) không bật.

en: Do you want to connect?
vi: Bạn có muốn kết nối chứ?

en: Do you want to disconnect?
vi: Bạn có muốn ngắt kết nối chứ?

en: C_onnect
vi: _Kết nối

en: _Disconnect
vi: N_gắt kết nối

en: Could not launch network configuration tool
vi: Không thể khởi chạy công cụ cấu hình mạng

en: Check that it's installed in the correct path and that it has the correct permissions
vi: Hãy kiểm tra đã cài đặt nó vào đường dẫn đúng, với quyền truy cập đúng.

en: Applet for activating and monitoring a dial-up network connection.
vi: Tiểu dụng hoạt hóa và theo dõi kết nối mạng quay số.

en: <span weight="bold" size="larger">Connecting with Internet Service Provider</span>
vi: <span weight="bold" size="larger">Đang kết nối tới Nhà Cung cấp Dịch vụ Internet (ISP)</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Root password required</span>
vi: <span weight="bold" size="larger">Yêu cầu mật khẩu chủ (root)</span>

en: Enter password
vi: Nhập mật khẩu

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: A system load indicator
vi: Bộ chỉ thị trọng tải hệ thống

en: System Monitor
vi: Bộ theo dõi hệ thống

en: _Open System Monitor
vi: Mở bộ the_o dõi hệ thống

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
vi: Bộ theo dõi trọng tải hệ thống, có khả năng hiển thị đồ thị của cách sử dụng CPU (đơn vị xử lý trung tâm), RAM (bộ nhớ truy cập ngẫu nhiên) và bộ nhớ trao đổi, và cũng lưu tải cho mạng.

en: There was an error executing '%s': %s
vi: Gặp lỗi khi thực thi « %s » : %s

en: Processor
vi: Bộ xử lý

en: Memory
vi: Bộ nhớ

en: Network
vi: Mạng

en: Swap Space
vi: Bộ nhớ trao đổi

en: Load Average
vi: Trọng tải trung bình

en: Disk
vi: Đĩa

note: xgettext: use and cache are > 1 most of the time, please assume that they always are.
en: %s:
    %u%% in use by programs
    %u%% in use as cache
vi: %s:
    %u%% đang dùng bởi chương trình
    %u%% là bộ nhớ tạm đang dùng

en: The system load average is %0.02f
vi: Số trung bình tải trọng hệ thống là %0.02f

note: xgettext: same as in graphic tab of g-s-m
en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
vi: %s:
    Đang nhận %s
    Đang gửi %s

en: %s:
    %u%% in use | %s:
    %u%% in use
vi[0]: %s:
    %u%% đang dùng

en: CPU Load
vi: Trọng tải CPU

en: Memory Load
vi: Trọng tải của bộ nhớ

en: Net Load
vi: Trọng tải cho mạng

en: Swap Load
vi: Trọng tải tráo đổi

en: Disk Load
vi: Trọng tải đĩa

en: Applet refresh rate in milliseconds
vi: Tần số cập nhật tiểu dụng (theo mili giây)

en: Background color for disk load graph
vi: Màu nền cho đồ thị trọng tải đĩa

en: CPU graph background color
vi: Màu nền cho đồ thị CPU

en: Enable CPU load graph
vi: Bật đồ thị trọng tải CPU

en: Enable disk load graph
vi: Bật đồ thị trọng tải đĩa

en: Enable load average graph
vi: Bật đồ thị trung bình trọng tải

en: Enable memory load graph
vi: Bật đồ thị trọng tải bộ nhớ

en: Enable network load graph
vi: Bật đồ thị trọng tải mạng

en: Enable swap load graph
vi: Bật đồ thị trọng tải trao đổi

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
vi: Với bảng ngang thì có độ rộng của đồ thị theo điểm ảnh. Còn với bảng dọc thì có chiều cao đồ thị.

en: Graph color for buffer memory
vi: Màu đồ thị cho bộ nhớ vùng đệm

en: Graph color for cached memory
vi: Màu đồ thị cho bộ nhớ tạm

en: Graph color for disk read
vi: Màu đồ thị cho hoạt động đọc đĩa

en: Graph color for disk write
vi: Màu đồ thị cho hoạt động ghi vào đĩa

en: Graph color for input network activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động mạng vào

en: Graph color for iowait related CPU activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động CPU liên quan đến thời gian đời khi dữ liệu gõ/xuất (iowait)

en: Graph color for load average
vi: Màu đồ thị cho trung bình trọng tải

en: Graph color for loopback network usage
vi: Màu đồ thị cho sử dụng mạng mạch nội bộ

en: Graph color for nice-related CPU activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động CPU liên quan đến "nice" (ưu tiên CPU cho ứng dụng)

en: Graph color for output network activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động mạng ra

en: Graph color for shared memory
vi: Màu đồ thị cho bộ nhớ dùng chung

en: Graph color for system-related CPU activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động CPU liên quan đến hệ thống

en: Graph color for user-related CPU activity
vi: Màu đồ thị cho hoạt động CPU liên quan đến người dùng

en: Graph color for user-related memory usage
vi: Màu đồ thị cho việc sử dụng bộ nhớ liên quan đến người dùng

en: Graph color for user-related swap usage
vi: Màu đồ thị cho việc sử dụng bộ nhớ trao đổi liên quan đến người dùng

en: Graph size
vi: Cỡ đồ thị

en: Load graph background color
vi: Màu nền đồ thị trọng tải

en: Memory graph background color
vi: Màu nền đồ thị bộ nhớ

en: Network graph background color
vi: Màu nền đồ thị mạng

en: Swap graph background color
vi: Màu nền đồ thị bộ nhớ trao đổi

en: The desktop description file to execute as the system monitor
vi: Tập tin mô tả màn hình nền cần thực hiện làm bộ theo dõi hệ thống

en: Monitored Resources
vi: Tài nguyên được theo dõi

en: _Processor
vi: Bộ _xử lý

en: _Memory
vi: _Bộ nhớ

en: _Network
vi: Mạ_ng

en: S_wap Space
vi: Bộ nhớ t_ráo đổi

en: _Load
vi: _Trọng tải

en: _Harddisk
vi: Đĩa _cứng

en: Options
vi: Tùy chọn

en: System m_onitor width:
vi: Độ rộng bộ the_o dõi hệ thống:

en: System m_onitor height:
vi: Độ cao bộ the_o dõi hệ thống:

en: Sys_tem monitor update interval:
vi: Khoảng cập nhậ_t theo dõi hệ thống:

en: milliseconds
vi: mili giây

en: Colors
vi: Màu sắc

en: _User
vi: N_gười dùng

en: S_ystem
vi: _Hệ thống

en: N_ice
vi: Cấp N_ice

en: I_OWait
vi: Chờ _V/R

en: I_dle
vi: N_ghỉ

en: Sh_ared
vi: Chi_a sẻ

en: _Buffers
vi: _Bộ nhớ đệm

en: Cach_ed
vi: Nhớ tạ_m

en: F_ree
vi: Còn _rảnh

en: _In
vi: _Vào

en: _Out
vi: _Ra

en: _Local
vi: _Cục bộ

en: _Background
vi: _Nền

en: _Used
vi: Đã _dùng

en: _Free
vi: _Còn rảnh

en: Load
vi: Trọng tải

en: _Average
vi: Trung _bình

en: Harddisk
vi: Đĩa cứng

en: _Read
vi: Đọ_c

en: _Write
vi: _Ghi

en: System Monitor Preferences
vi: Tùy thích cho bộ theo dõi hệ thống

en: CD Player (Deprecated)
vi: Bộ phát đĩa CD (bị phản đối)

en: Panel applet for playing audio CDs
vi: Tiểu dụng bảng điều khiển, dùng để phát đĩa CD âm thanh.

en: Alert you when new mail arrives
vi: Báo động khi nhận thư mới

en: Inbox Monitor (Deprecated)
vi: Bộ theo dõi hộp Thư Đến (bị phản đối)

en: Volume Control (Deprecated)
vi: Điều khiển Âm (bị phản đối)

en: Factory for deprecating applets
vi: Bộ làm cho tiểu dụng bị phản đối

en: Null Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng rỗng

en: Monitor the quality of a wireless network link
vi: Theo dõi chất lượng của liên kết mạng không dây

en: Wireless Link Monitor
vi: Bộ theo dõi liên kết không dây

en: Some panel items are no longer available
vi: Một số mục bảng điều khiển thì không còn công bố lại.

en: One or more panel items (also referred to as applets) are no longer available in the GNOME desktop.
vi: Một hay nhiều mục bảng điều khiển (cũng được gọi như là tiểu dụng) không còn công bố lại trong hê thống GNOME.

en: These items will now be removed from your configuration:
vi: Như thế thì sẽ loại bỏ các mục ấy ra cấu hình bạn.

en: You will not receive this message again.
vi: Bạn sẽ không nhận thông điệp này lần nữa.

en: Tomboy (ne Stickynotes)
vi: Tomboy (tên trước là Stickynotes)

en: Tomboy (transparent upgrade from stickynotes)
vi: Tomboy (cập nhật trong suốt từ stickynotes)

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
vi: Tạo, xem, và quản lý ghi chép dính trên màn hình nền

en: Sticky Notes
vi: Ghi chép dính

en: Sticky Notes Applet Factory
vi: Bộ tạo tiểu dụng ghi chép đính

en: Hi_de Notes
vi: Ẩ_n ghi chép

en: _Delete Notes
vi: _Xóa bỏ ghi chép

en: _Lock Notes
vi: _Khóa ghi chép

en: _New Note
vi: _Tạo ghi chép

en: This note is locked.
vi: Ghi chép này bị khóa.

en: This note is unlocked.
vi: Ghi chép này đã bỏ khóa.

en: <b>Behavior</b>
vi: <b>Ứng xử</b>

en: <b>Default Note Properties</b>
vi: <b>Thuộc tính Ghi chép Mặc định</b>

en: <b>Delete all sticky notes?</b>
    
    This cannot be undone.
vi: <b>Xoá mọi ghi chép dính ?</b>
    
    Không thể hủy bước này.

en: <b>Delete this sticky note?</b>
    
    This cannot be undone.
vi: <b>Xoá ghi chép dính này ?</b>
    
    Không thể hủy bước này.

en: <b>Properties</b>
vi: <b>Thuộc tính</b>

en: Choose a base color to use for all sticky notes
vi: Chọn màu cơ bản cần dùng cho mọi ghi chép dính

en: Choose a color for the note
vi: Chọn màu cho ghi chép

en: Choose a font for the note
vi: Chọn phông chữ cho ghi chép

en: Choose a font to use for all sticky notes
vi: Chọn phông chữ cần dùng cho mọi ghi chép dính

en: Choose if notes are visible on all workspaces
vi: Chọn nếu ghi chép hiện rõ trên mọi vùng làm việc hay không

en: Choose if the default style is forced on all notes
vi: Chọn nếu kiểu dáng mặc định bị ép buộc trên mọi ghi chép hay không

en: Close note
vi: Đóng ghi chép

en: Font C_olor:
vi: Mà_u phông:

en: Font Co_lor:
vi: Màu p_hông:

en: Force _default color and font on notes
vi: _Buộc màu và phông mặc định trên ghi chép

en: H_eight:
vi: C_ao :

en: Lock/Unlock note
vi: (Mở) khoá ghi chép

en: Note C_olor:
vi: Mà_u ghi chép:

en: Note _Color:
vi: Màu ghi _chép:

en: Pick a color for the sticky note
vi: Chọn màu cho ghi chép dính

en: Pick a default sticky note color
vi: Chọn một màu ghi chép dính mặc định

en: Pick a default sticky note font
vi: Chọn một phông chữ ghi chép dính mặc định

en: Pick a font for the sticky note
vi: Chọn một phông chữ cho ghi chép dính

en: Resize note
vi: Đổi cỡ ghi chép

en: Specify a title for the note
vi: Xác định một tựa đề cho ghi chép này

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
vi: Xác định chiều cao mặc định (theo điểm ảnh) cùa mọi ghi chép mới

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
vi: Xác định chiều rộng mặc định (theo điểm ảnh) cùa mọi ghi chép mới

en: Sticky Note
vi: Ghi chép dính

en: Sticky Note Properties
vi: Thuộc tính Ghi chép dính

en: Sticky Notes Preferences
vi: Tùy thích Ghi chép dính

en: Use co_lor from the system theme
vi: Dùng màu từ _sắc thái hệ thống

en: Use default co_lor
vi: Dùng mà_u mặc định

en: Use default fo_nt
vi: Dù_ng phông chữ mặc định

en: Use fo_nt from the system theme
vi: Dù_ng phông chữ từ sắc thái mặc định

en: _Delete All
vi: _Xoá tất cả

en: _Delete Note...
vi: _Xoá ghi chép...

en: _Font:
vi: _Phông:

en: _Lock Note
vi: _Khóa ghi chép

en: _Put notes on all workspaces
vi: Để ghi chép trên mọi _vùng làm việc

en: _Title:
vi: _Tựa đề:

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
vi: Theo mặc định thì ghi chép dính được gán tên là ngày tạo nó. Dạng thức này được dùng; bất cứ cái gì có thể được phân tích bằng strftime() (thử lệnh 'man strftime') đều hợp lệ.

en: Date format of note's title
vi: Dạng thức ngày của tựa đề ghi chép

en: Default color for font
vi: Màu mặc định cho phông chữ

en: Default color for new notes
vi: Màu mặc định cho mọi ghi chép mới

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
vi: Màu mặc định cho mọi ghi chép dính mới. Nên dùng đặc tả thập lục phân, ví dụ "#30FF50".

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
vi: Màu mặc định phông chữ cho mọi ghi chép dính mới. Nên dùng đặc tả thập lục phân, ví dụ "#000000".

en: Default font for new notes
vi: Phông chữ mặc định cho mọi ghi chép mới

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
vi: Phông chữ mặc định cho ghi chép dính mới. Nên là Tên Phông dạng Pango, ví dụ "Sans Italic 10"

en: Default height for new notes
vi: Chiều cao mặc định cho mọi ghi chép mới

en: Default height for new sticky notes in pixels.
vi: Chiều cao mặc định của mọi ghi chép dính mới, tính theo điểm ảnh.

en: Default width for new notes
vi: Chiều rộng mặc định cho mọi ghi chép mới

en: Default width for new sticky notes in pixels.
vi: Chiều rộng mặc định của mọi ghi chép dính mới, tính theo điểm ảnh.

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
vi: Các ghi chép rỗng lúc nào cũng bị xóa mà không cần hỏi xác nhận.

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
vi: Nếu tắt tùy chọn này, màu tự chọn có thể được dùng làm màu mặc định cho mọi ghi chép dính.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
vi: Nếu tắt tùy chọn này, phông tự chọn có thể được dùng làm phông mặc định cho mọi ghi chép dính.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
vi: Nếu bật tùy chọn này, màu và phông tự chọn được gán cho ghi chép cá nhân sẽ bị bỏ qua.

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
vi: Xác định ghi chép dính có bị khóa (không thể sửa chữa) hay không.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
vi: Xác định ghi chép dính có hiển thị trên MỌI vùng làm việc trên màn hình nền hay không.

en: Sticky notes' locked state
vi: Trạng thái khóa của ghi chép dính

en: Sticky notes' workspace stickyness
vi: Độ dính vùng làm việc của ghi chép dính

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
vi: Có hỏi xác nhận xóa bỏ ghi chép hay không

en: Whether to force the default color and font on all notes
vi: Có buộc dùng màu và phông chữ mặc định cho mọi ghi chép

en: Whether to use the default system color
vi: Có dùng màu hệ thống mặc định hay không

en: Whether to use the default system font
vi: Có dùng phông chữ mặc định hay không

en: %d note | %d notes
vi[0]: %d ghi chép

en: Show sticky notes
vi: Hiện ghi chép dính

en: Sticky Notes for the GNOME Desktop Environment
vi: Ghi chép dính cho môi trường GNOME

en: Go to Trash
vi: Tới Sọt Rác

en: Trash
vi: Sọt Rác

en: _Empty Trash
vi: Đổ _Rác

en: _Open Trash
vi: _Mở Sọt Rác

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
vi[0]: %d mục trong Sọt Rác

en: No Items in Trash
vi: Không có gì trong Sọt Rác

en: Error while spawning nautilus:
    %s
vi: Gặp lỗi khi tạo tiến trình con nautilus:
    %s

en: A GNOME trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
vi: Sọt Rác GNOME ở bảng điều khiển của bạn. Có thể sử dụng nó để xem nội dung Sọt Rác hoặc kéo và thả mục vào Sọt Rác.

en: Delete Immediately?
vi: Xóa bỏ ngay bây giờ chứ?

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
vi: Không thể di chuyển các mục này vào Sọt Rác: bạn có muốn xóa bỏ chúng ngay bây giờ không?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
vi: Không thể di chuyển một số mục vào Sọt Rác: bạn có muốn xóa bỏ chúng ngay bây giờ không?

en: Trash Applet
vi: Tiểu dụng Sọt Rác

en: Removing item %s of %s
vi: Đang gỡ bỏ mục %s trên %s

en: <i>Removing: %s</i>
vi: <i>Đang gỡ bỏ : %s</i>

en: Empty all of the items from the trash?
vi: Đổ mọi mục khỏi Sọt Rác chứ?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
vi: Nếu bạn chọn đổ Sọt Rác thì mọi mục trong nó sẽ bị mất hoàn toàn. Ghi chú là cũng có thể xóa bỏ mỗi mục riêng.

en: <b>From:</b>
vi: <b>Từ :</b>

en: <big><b>Emptying the Trash</b></big>
vi: <big><b>Đang đổ Sọt Rác</b></big>

en: Emptying the Trash
vi: Đang đổ Sọt Rác

en: Netspeed Applet
vi: Tiểu dụng Netspeed

en: Network Monitor
vi: Giám sát mạng

en: bits
vi: bit

en: bytes
vi: byte

en: There was an error displaying help:
    %s
vi: Có lỗi khi hiển thị trợ giúp:
    %s

en: Failed to show:
    %s
vi: Lỗi hiển thị:
    %s

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
vi: Tiểu dụng nhỏ hiển thị thông tin về lưu lượng mạng trên thiết bị nhất định

en: Netspeed Website
vi: Trang web của Netspeed

en: Netspeed Preferences
vi: Tùy chỉnh Netspeed

en: General Settings
vi: Thiết lập chung

en: Network _device:
vi: Thiết _bị mạng:

en: Show _sum instead of in & out
vi: Hiện _tổng cộng thay vì xuất & nhập

en: Show _bits instead of bytes
vi: Hiện _bit thay vì byte

en: Change _icon according to the selected device
vi: Đổi b_iểu tượng theo thiết bị được chọn

en: Device Details for %s
vi: Chi tiết thiết bị %s

en: _In graph color
vi: Màu biểu đồ _vào

en: _Out graph color
vi: Màu biểu đồ _ra

en: Internet Address:
vi: Địa chỉ Internet:

en: Netmask:
vi: Mặt nạ mạng:

en: Hardware Address:
vi: Địa chỉ phần cứng:

en: P-t-P Address:
vi: Địa chỉ P-t-P:

en: Bytes in:
vi: Byte vào:

en: Bytes out:
vi: Byte ra:

en: none
vi: không

en: IPv6 Address:
vi: Địa chỉ IPv6:

en: Signal Strength:
vi: Cường độ tín hiệu:

en: Do you want to disconnect %s now?
vi: Bạn có muốn ngắt kết nối %s ngay không?

en: Do you want to connect %s now?
vi: Bạn có muốn kết nối %s ngay không?

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
vi: <b>Chạy lệnh %s thất bại</b>
    %s

en: %s is down
vi: %s bị ngắt

en: %s: %s
    in: %s out: %s
vi: %s: %s
    vào: %s ra: %s

en: has no ip
vi: không có ip

en: %s: %s
    sum: %s
vi: %s: %s
    tổng: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
vi: 
    ESSID: %s
    Cường độ: %d %%

en: unknown
vi: chưa xác định

en: Device _Details
vi: Ch_i tiết thiết bị

en: _Preferences...
vi: _Tùy chỉnh...

en: _About...
vi: Giới _thiệu...
