Authenticator - en to pl translation catalogue (76 entries)

en: A Two-Factor Authentication application
pl: Program do uwierzytelniania dwuetapowego

en: Simple application that generates a two-factor authentication code, created for GNOME.
pl: Prosty program generujący kody uwierzytelniania dwuetapowego napisany dla środowiska GNOME.

en: Features:
pl: Funkcje:

en: QR code scanner
pl: Skaner kodów QR

en: Beautiful UI
pl: Piękny interfejs

en: Huge database of more than 560 supported services
pl: Wielka baza ponad 560 obsługiwanych serwisów

en: Keep your PIN tokens secure by locking the application with a password
pl: Zabezpieczanie tokenów PIN przez zablokowanie programu hasłem

en: Automatically fetch an image for services using their favicon
pl: Automatyczne pobieranie obrazów dla serwisów

en: The possibility to add new services
pl: Możliwość dodawania nowych serwisów

en: Dark theme and night light
pl: Ciemny motyw i nocne światło

en: Main Window - empty state
pl: Główne okno — puste

en: Add a new account
pl: Dodawanie nowego konta

en: Main Window - Accounts List
pl: Główne okno — lista kont

en: Settings Window
pl: Okno ustawień

en: Two-factor Authentication
pl: Uwierzytelnianie dwuetapowe

en: Gnome;GTK;Verification;2FA;Authentication;TwoFactor;
pl: GNOME;GTK;Weryfikacja;2FA;Uwierzytelnianie;Upoważnianie;Autentykacja;Dwuetapowe;Dwuskładnikowe;TwoFactor;

en: Default window position
pl: Domyślne położenie okna

en: Dark Theme
pl: Ciemny motyw

en: Whether the application should use a dark theme.
pl: Czy program ma używać ciemnego motywu.

en: Auto lock timeout
pl: Czas oczekiwania na automatyczną blokadę

en: Lock the application on idle after X minutes
pl: Blokowanie programu po bezczynności przez X minut

en: Night Light
pl: Nocne światło

en: Automatically enable dark mode at night.
pl: Automatyczne włączanie ciemnego trybu w nocy.

en: Default window maximized behaviour
pl: Domyślne zachowanie zmaksymalizowanego okna

en: Add
pl: Dodaj

en: Scan QR Code
pl: Skanuj kod QR

en: Account Name
pl: Nazwa konta

en: Provider
pl: Dostawca

en: Enable 2FA for this account
pl: Włącz uwierzytelnianie dwuetapowe dla tego konta

en: 2FA Token
pl: Token uwierzytelniania dwuetapowego

en: Provider Website
pl: Strona dostawcy

en: Save
pl: Zapisz

en: Edit
pl: Modyfikuj

en: Delete
pl: Usuń

en: Copy PIN to clipboard
pl: Skopiuj PIN do schowka

en: Current Password:
pl: Obecne hasło:

en: New Password:
pl: Nowe hasło:

en: Confirm New Password:
pl: Potwierdzenie nowego hasła:

en: Change Password
pl: Zmień hasło

en: Delete Password
pl: Usuń hasło

en: Appearance
pl: Interfejs

en: Lock the application
pl: Zablokuj program

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pl: Wyświetlenie skrótów

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pl: Preferencje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pl: Zakończenie działania

[ctx: shortcut window]
en: Accounts
pl: Konta

[ctx: shortcut window]
en: Add
pl: Dodanie

[ctx: shortcut window]
en: Search
pl: Wyszukiwanie

en: There are no accounts yet…
pl: Nie ma jeszcze żadnych kont…

en: Add a new account from the menu
pl: Dodaj nowe konto z menu

en: Scan a QR Code
pl: Skanuj kod QR

en: No results found
pl: Brak wyników

en: Authenticator is locked
pl: Program jest zablokowany

en: Unlock
pl: Odblokuj

en: Start in debug mode
pl: Uruchom w trybie debugowania

en: from a plain-text JSON file
pl: z tekstowego pliku JSON

en: in a plain-text JSON file
pl: w tekstowym pliku JSON

en: Restore
pl: Przywróć

en: Backup
pl: Kopia zapasowa

note: Night mode action
en: Preferences
pl: Preferencje

en: Donate
pl: Przekaż datek

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: About Authenticator
pl: O programie

en: Default
pl: Domyślne

en: Invalid QR code
pl: Nieprawidłowy kod QR

en: The One-Time Passwords expire in {} seconds
pl: Hasła jednorazowe wygasają za {} s

en: Couldn't generate the secret code
pl: Nie można wygenerować tajnego kodu

en: The PIN of {} was copied to the clipboard
pl: Skopiowano PIN „{}” do schowka

en: The account was updated successfully
pl: Pomyślnie zaktualizowano konto

en: Undo
pl: Cofnij

en: Close the notification
pl: Zamknij powiadomienie

en: Save Password
pl: Zapisz hasło

en: Do you want to remove the authentication password?
pl: Usunąć hasło uwierzytelniania?

en: Authentication password enforces the privacy of your accounts.
pl: Hasło uwierzytelniania zapewnia prywatność kont.

en: JSON files
pl: Pliki JSON
