Authenticator - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: Authenticator
ru: Аутентификатор

en: Two-factor authentication code generator
ru: Генератор двухфакторных кодов аутентификации

en: Simple application that generates a two-factor authentication code, created for GNOME.
ru: Простое приложение, которое генерирует двухфакторные коды аутентификации, созданное для GNOME.

en: Features:
ru: Возможности:

en: QR code scanner
ru: Сканер QR кодов

en: Beautiful UI
ru: Прекрасный Пользовательский Интерфейс

en: Possibility to add an account from a provider not listed in the shipped database
ru: Возможность добавления учетной записи поставщика услуг, не указанного в базе данных отгруженного оборудования

en: Possibilty to edit an account
ru: Возможность править аккаунт

en: One Time Password now visible by default
ru: OTP теперь по умолчанию видны

en: Fix python-dbus by using GDbus instead
ru: Исправление шины python-dbus с помощью GDbus вместо нее

en: Fix the QRScanner on GNOME Shell
ru: Исправить QRScanner на оболочке GNOME Shell

en: Updated database of supported accounts
ru: База поддерживаемых аккаунтов обновлена

en: Two-factor authentication
ru: Двухфакторная аутентификация

en: Gnome;GTK;Verification;
ru: Gnome;GTK;Проверка;

en: Default window position
ru: Положение окна по умолчанию

en: Default window maximized behaviour
ru: Поведение по умолчанию для развернутого окна

en: Two-factor authentication code generator.
ru: Генератор кодов двухфакторной аутентификации.

en: Add a new account
ru: Добавить новый аккаунт

en: Close
ru: Закрыть

en: Add
ru: Добавить

en: Provider
ru: Провайдер

en: Save
ru: Сохранить

en: Edit
ru: Редактировать

en: Delete
ru: Удалить

note: Night mode action
en: Preferences
ru: Настройки

en: Behaviour
ru: Поведение

[ctx: shortcut window]
en: General
ru: Основные

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ru: Показать Горячие Клавиши

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ru: Настройки

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ru: Выйти

[ctx: shortcut window]
en: Accounts
ru: Аккаунты

[ctx: shortcut window]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: shortcut window]
en: Search
ru: Поиск

en: There are no accounts yet…
ru: Не добавлено ни одного аккаунта…

en: Start in debug mode
ru: Запустить в режиме отладки

en: Authenticator version number
ru: Номер версии аутентификатора

en: Lock the application
ru: Заблокировать приложение

en: from a plain-text JSON file
ru: из текстового файла в формате JSON

en: in a plain-text JSON file
ru: в текстовый файл в формате JSON

en: Restore
ru: Восстановить

en: Backup
ru: Резервное копирование

en: Donate
ru: Пожертвовать

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие Клавиши

en: About Authenticator
ru: Об Аутентификаторе

en: Default
ru: По умолчанию

en: Invalid QR code
ru: Некорректный QR код

en: The One-Time Passwords expires in {} seconds
ru: Одноразовый пароль истекает через {} секунд

en: Couldn't generate the secret code
ru: Не удалось генерировать секретный код

en: Undo
ru: Отменить

en: JSON files
ru: JSON файлы
