authenticator - en to sv translation catalogue (157 entries)

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Generate two-factor codes
sv: Generera tvåfaktorskoder

en: Gnome;GTK;Verification;2FA;Authentication;OTP;TOTP;
sv: GNOME;GTK;Verifiering;2FA;Autentisering;Tvåfaktorsautentisering;OTP;TOTP;

en: Default window width
sv: Standardbredd för fönster

en: Default window height
sv: Standardhöjd för fönster

en: Default window maximized behaviour
sv: Standardfönstrets maximeringsbeteende

en: Auto lock
sv: Automatiskt lås

en: Whether to auto lock the application or not
sv: Oavsett om du ska låsa programmet automatiskt eller inte

en: Auto lock timeout
sv: Tidsgräns för automatiskt lås

en: Lock the application on idle after X minutes
sv: Lås programmet om det är orört under X minuter

en: Download Favicons
sv: Hämta adressikoner

en: Whether the application should attempt to find an icon for the providers.
sv: Huruvida programmet ska försöka hitta en ikon för leverantörerna.

en: Download Favicons over metered connections
sv: Hämta adressikoner över anslutningar med datakvot

en: Whether the application should download favicons over a metered connection.
sv: Huruvida programmet ska hämta adressikoner över anslutning med datakvot.

en: Simple application for generating Two-Factor Authentication Codes.
sv: Enkelt program som genererar tvåfaktorsautentiseringskoder.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Time-based/Counter-based/Steam methods support
sv: Tidsbaserade/räknarbaserade/Steam-metoder stöds

en: SHA-1/SHA-256/SHA-512 algorithms support
sv: SHA-1/SHA-256/SHA-512-algoritmer stöds

en: QR code scanner using a camera or from a screenshot
sv: QR-kodskanner med en kamera eller från en skärmbild

en: Lock the application with a password
sv: Lås programmet med ett lösenord

en: Beautiful UI
sv: Vackert användargränssnitt

en: GNOME Shell search provider
sv: GNOME Shell-söktjänsteleverantör

en: Backup/Restore from/into known applications like FreeOTP+, Aegis (encrypted / plain-text), andOTP, Google Authenticator
sv: Säkerhetskopiering/återställning från/till kända program som FreeOTP+, Aegis (krypterat/klartext), andOTP, Google Authenticator

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Add a New Account
sv: Lägg till ett nytt konto

en: Add a New Provider
sv: Lägg till en ny leverantör

en: Account Details
sv: Kontodetaljer

en: Backup/Restore formats support
sv: Formatstöd för säkerhetskopiering/återställning

en: _Camera
sv: _Kamera

en: _Screenshot
sv: _Skärmbild

en: _QR Code Image
sv: _QR-kodsbild

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Scan QR Code
sv: Läs av QR-kod

en: Provider
sv: Leverantör

en: Token issuer
sv: Tokenutfärdare

en: Account
sv: Konto

en: Counter
sv: Räknare

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Computing Method
sv: Beräkningsmetod

en: Duration in seconds until the next password update
sv: Varaktighet i sekunder tills nästa lösenordsuppdatering

en: Digits
sv: Siffror

en: Length of the generated code
sv: Längd på den genererade koden

en: Website
sv: Webbplats

en: How to Set Up
sv: Hur man konfigurerar

en: Camera
sv: Kamera

en: Create Provider
sv: Skapa leverantör

en: _Save
sv: _Spara

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Help
sv: Hjälp

en: Increment the counter
sv: Öka räknaren

en: Copy PIN to clipboard
sv: Kopiera PIN till urklipp

en: Account details
sv: Kontodetaljer

en: Backup & Restore
sv: Säkerhetskopiering och återställning

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Restore
sv: Återställ

en: No Camera Found
sv: Ingen kamera hittades

en: _From a Screenshot
sv: _Från en skärmbild

en: Secret Service Error
sv: Secret Service-fel

en: Authenticator relies on a Secret Service Provider to manage your sensitive session information and an error occurred while we were trying to store or get your session.
sv: Authenticator förlitar sig på en Secret Service-leverantör för att hantera din känsliga sessionsinformation och ett fel inträffade när vi försökte lagra eller erhålla din session.

en: Here are a few things that might help you fix issues with the Secret Service:
sv: Här är några saker som kan hjälpa dig fixa problem med Secret Service:

en: Make sure you have a Secret Service Provider installed, like gnome-keyring.
sv: Säkerställ att du har en Secret Service-leverantör installerad, som gnome-keyring.

en: Check that you have a default keyring and that it is unlocked.
sv: Kontrollera att du har en standardnyckelring och att den är upplåst.

en: Check the application logs and your distribution’s documentation for more details.
sv: Kontrollera programloggarna och din distributions dokumentation för mer detaljer.

en: General
sv: Allmänt

en: Privacy
sv: Integritet

en: _Passphrase
sv: _Lösenfras

en: Set up a passphrase to lock the application with
sv: Ställ in en lösenfras för att låsa programmet med

en: _Auto Lock the Application
sv: Lås programmet _automatiskt

en: Whether to automatically lock the application
sv: Huruvida programmet ska låsas automatiskt eller inte

en: Auto Lock _Timeout
sv: _Tidsgräns för automatiskt lås

en: The time in minutes
sv: Tiden i minuter

en: Network
sv: Nätverk

en: _Download Favicons
sv: _Hämta adressikoner

en: Automatically attempt fetching a website icon
sv: Försök automatiskt hämta en webbplatsikon

en: _Metered Connection
sv: _Anslutning med datakvot

en: Fetch a website icon on a metered connection
sv: Hämta en webbplatsikon över anslutning med datakvot

en: Create Password
sv: Skapa lösenord

en: Set up a Passphrase
sv: Ställ in en lösenfras

en: Authenticator will start locked after a passphrase is set.
sv: Authenticator startar låst efter att en lösenfras har ställts in.

en: Current Passphrase
sv: Aktuell lösenfras

en: New Passphrase
sv: Ny lösenfras

en: Repeat Passphrase
sv: Upprepa lösenfras

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Select a _File
sv: Välj en _fil

en: Name
sv: Namn

en: The by default value for counter-based computing method
sv: Standardvärdet för räknarbaserad beräkningsmetod

en: Help URL
sv: Hjälp-URL

en: Providers
sv: Leverantörer

en: New Provider
sv: Ny leverantör

en: Search
sv: Sök

en: Search…
sv: Sök…

en: No Results
sv: Inga resultat

en: No providers matching the query were found.
sv: Inga leverantörer som matchar sökningen hittades.

en: No Provider Selected
sv: Ingen leverantör vald

en: Select a provider or create a new one
sv: Välj en leverantör eller skapa en ny

en: No accounts or providers matching the query were found.
sv: Inga konton eller leverantörer som matchar sökningen hittades.

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Lock
sv: Lås

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Accounts
sv: Konton

[ctx: shortcut window]
en: New Account
sv: Nytt konto

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Show Providers List
sv: Visa leverantörslista

en: _Lock the Application
sv: _Lås programmet

en: P_roviders
sv: L_everantörer

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Backup & Restore
sv: _Säkerhetskopiera och återställ

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Authenticator
sv: _Om Authenticator

en: Authenticator is Locked
sv: Authenticator är låst

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: Accounts
sv: Konton

en: New Account
sv: Nytt konto

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: No Accounts
sv: Inga konton

en: Add an account or scan a QR code first.
sv: Lägg till ett konto eller skanna en QR-kod först.

en: Accounts restored successfully
sv: Konton återställdes

en: One-Time password copied
sv: Engångslösenord kopierat

en: Password was copied successfully
sv: Lösenordet kopierades

en: Into a JSON file containing plain-text or encrypted fields
sv: Till en JSON-fil som innehåller klartextfält eller krypterade fält

en: From a JSON file containing plain-text or encrypted fields
sv: Från en JSON-fil som innehåller klartextfält eller krypterade fält

en: Into a plain-text JSON file
sv: Till en JSON-fil i klartext

en: From a plain-text JSON file
sv: Från en JSON-fil i klartext

en: Unknown account
sv: Okänt konto

en: Unknown issuer
sv: Okänd utfärdare

en: Into a plain-text file, compatible with FreeOTP+
sv: Till en textfil, kompatibel med FreeOTP+

en: From a plain-text file, compatible with FreeOTP+
sv: Från en textfil, kompatibel med FreeOTP+

en: From a plain-text JSON file, compatible with FreeOTP+
sv: Från en JSON-fil i klartext, kompatibel med FreeOTP+

en: From a QR code generated by Google Authenticator
sv: Från en QR-kod genererad av Google Authenticator

note: Translators: this is for restoring a backup from the old Authenticator release
en: Au_thenticator (Legacy)
sv: Au_thenticator (Gammal)

en: From a ZIP export generated by Raivo OTP
sv: Från en ZIP-export genererad av Raivo OTP

en: Counter-based
sv: Räknarbaserad

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Image
sv: Bild

en: Select QR Code
sv: Välj QR-kod

en: Invalid Token
sv: Ogiltig token

en: Are you sure you want to delete the account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot?

en: This action is irreversible
sv: Denna åtgärd är oåterkallelig

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Key / Passphrase
sv: Nyckel/lösenfras

en: Select File
sv: Välj fil

en: Failed to create a backup
sv: Misslyckades med att skapa en säkerhetskopia

en: Failed to restore from camera
sv: Misslyckades med att återställa från kamera

en: Failed to restore from a screenshot
sv: Misslyckades med att återställa från en skärmbild

en: Failed to restore from an image
sv: Misslyckades med att återställa från en bild

en: Failed to restore from a file
sv: Misslyckades med att återställa från en fil

en: Wrong Passphrase
sv: Fel lösenfras

en: Provider created successfully
sv: Leverantören har skapats

en: Provider updated successfully
sv: Leverantören har uppdaterats

en: Provider removed successfully
sv: Leverantören har tagits bort

en: Editing Provider: {}
sv: Redigerar leverantör: {}

en: The provider has accounts assigned to it, please remove them first
sv: Leverantören har konton tilldelade. Ta bort dem först

en: Wrong Password
sv: Fel lösenord
