gnome-bluetooth master - en to an translation catalogue (106 entries)

en: Click to select device…
an: Fe clic ta seleccionar o dispositivo…

en: _Cancel
an: _Cancelar

en: _OK
an: _Acceptar

en: Unknown
an: Desconoixiu

en: No adapters available
an: No bi ha garra adautador disponible

en: Searching for devices…
an: Se son mirando dispositivos…

en: Device
an: Dispositivo

en: Type
an: Mena

en: Devices
an: Dispositivos

en: All categories
an: Todas as categorías

en: Paired
an: Emparellau

en: Trusted
an: De confianza

en: Not paired or trusted
an: Ni emparellaus ni de confianza

en: Paired or trusted
an: Emparellaus u de confianza

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
an: Amostrar

note: The device category filter
en: Device _category:
an: _Categoría de dispositivo

en: Select the device category to filter
an: Seleccionar a categoría de dispositivo por que filtrar

note: The device type filter
en: Device _type:
an: _Mena de dispositivo

en: Select the device type to filter
an: Seleccionar a mena de dispositivo por que filtrar

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
an: Dispositivos de dentrada (churis, teclaus, etc.)

en: Headphones, headsets and other audio devices
an: Auriculars, auriculars con microfono y atros dispositivos de son

en: Confirm Bluetooth PIN
an: Confirmar o PIN d'o bluetooth

en: Please confirm the PIN that was entered on '%s'.
an: Confirma o PIN introduciu en "%s".

en: Confirm
an: Confirmar

en: Confirm the Bluetooth PIN for '%s'. This can usually be found in the device's manual.
an: Confirma o PIN d'o bluetooth ta "%s". Normalment se puet trobar en o manual d'o dispositivo.

en: Pairing '%s'
an: Emparellando '%s'

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on '%s'.
an: Confirma que o siguient PIN coincide con l'amostrau en o dispositivo '%s'.

en: Bluetooth Pairing Request
an: Solicitut d'emparellamiento de Bluetooth

en: '%s' wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
an: O dispositivo "%s" quier emparellar-se con iste equipo. Quiers permitir-lo?

en: Confirm Bluetooth Connection
an: Configurar a connexión Bluetooth

en: '%s' wants to connect with this device. Do you want to allow it?
an: O dispositivo '%s' quiere emparellar-se con este equipo. Quiere permitir-lo?

en: Please enter the following PIN on '%s'.
an: Mete o siguient PIN en "%s".

en: Please enter the following PIN on '%s'. Then press “Return” on the keyboard.
an: Mete o siguient PIN en "%s" y preta l'intro en o teclau.

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
an: Mueve o joystick d'o tuyo iCade en as siguients adrezas, y preta cualsiquier d'os botons blancos.

en: Allow
an: Premitir

en: Dismiss
an: Descartar

note: Cancel button
en: Cancel
an: Cancelar

note: OK button
en: Accept
an: Acceptar

en: Not Set Up
an: Sin configurar

en: Connected
an: Connectau

en: Disconnected
an: Desconnectau

en: Yes
an: Sí

note: translators: first %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera's Computer” followed by the * location of the Downloads folder.
en: Visible as “%s” and available for Bluetooth file transfers. Transferred files are placed in the <a href="%s">Downloads</a> folder.
an: Visible como “%s” y disponible pa transferencias de fichers por Bluetooth. Os fichers transferius s'alzan en a carpeta <a href="%s">Descargas</a>.

en: Remove '%s' from the list of devices?
an: Sacar "%s" d'a lista de dispositivos?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
an: Si sacas o dispositivo, tendrás que configurar-lo unatra vegada antis d'emplegar-lo nuevament.

en: _Remove
an: Esbo_rrar-lo

note: Translators: %s is the name of the filename received
en: You received "%s" via Bluetooth
an: Ha recibiu "%s" por meyo de Bluetooth

en: You received a file
an: Ha recibiu un fichero

en: Open File
an: Ubrir fichero

en: Reveal File
an: Amostrar fichero

en: File reception complete
an: Recepción d'o fichero completada

en: Bluetooth file transfer from %s
an: Transferencia de fichers Bluetooth dende %s

en: Decline
an: Refusar

en: All types
an: Todas as menas

en: Phone
an: Telefono

en: Computer
an: Ordinador

en: Network
an: Ret

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
an: Auriculars con microfono

en: Headphones
an: Auriculars

en: Audio device
an: Dispositivo de son

en: Keyboard
an: Teclau

en: Mouse
an: Churi

en: Camera
an: Camara

en: Printer
an: Impresora

en: Joypad
an: Mando de chuego

en: Tablet
an: Tableta

en: Video device
an: Dispositivo de vídeo

en: Remote control
an: Control remoto

en: Scanner
an: Escáner

en: Display
an: Pantalla

en: Wearable
an: Usable

en: Toy
an: Chuget

en: Connection
an: Connexión

en: Address
an: Adreza

en: _Mouse & Touchpad Settings
an: _Configuración d'o churi y d'o touchpad

en: _Sound Settings
an: Configuración d'o _son

en: _Keyboard Settings
an: _Opcions d'o teclau

en: Send _Files…
an: Ninviar _fichers…

en: _Remove Device
an: Elimina_r o dispositivo

en: Bluetooth Transfer
an: Transferencia Bluetooth

en: Send files via Bluetooth
an: Se son ninviando fichers vía Bluetooth

en: An unknown error occurred
an: Ocurrió una error desconoixida

en: Make sure that the remote device is switched on and that it accepts Bluetooth connections
an: Asegura-te que o dispositivo remoto ye enchegau y que accepta connexions Bluetooth

en: %'d second | %'d seconds
an[0]: %'d segundo
an[1]: %'d segundos

en: %'d minute | %'d minutes
an[0]: %'d minuto
an[1]: %'d minutos

en: %'d hour | %'d hours
an[0]: %'d hora
an[1]: %'d horas

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
an[0]: aproximadament %'d hora
an[1]: aproximadament %'d horas

en: Connecting…
an: Se ye connectando…

en: Bluetooth File Transfer
an: Transferencia d'un fichero por Bluetooth

en: _Retry
an: _Reintentar

en: From:
an: De:

en: To:
an: Ta:

en: Sending %s
an: Se ye ninviando %s

en: Sending file %d of %d
an: Se ye ninviando fichero %d de %d

en: %u transfer complete | %u transfers complete
an[0]: %u transferencia completa
an[1]: %u transferencias completas

en: _Close
an: _Zarrar

en: There was an error
an: S'ha produciu una error

en: Select device to send to
an: Seleccionar o dispositivo ta lo que ninviar

en: _Send
an: _Ninviar

en: Choose files to send
an: Seleccionar os fichers ta ninviar

en: Select
an: Seleccionar

en: Remote device to use
an: Dispositivo remoto que emplegar

en: ADDRESS
an: ADREZA

en: Remote device's name
an: Nombre d'o dispositivo remoto

en: NAME
an: NOMBRE

en: [FILE...]
an: [FICHERO...]
