gnome-bluetooth master - en to as translation catalogue (96 entries)

en: Click to select device…
as: ডিভাইচ নিৰ্বাচন কৰিবলৈ ক্লিক কৰক…

en: _Cancel
as: বাতিল কৰক (_C)

en: _OK
as: ঠিক আছে (_O)

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: No adapters available
as: কোনো এডাপ্টাৰ উপলব্ধ নাই

en: Searching for devices…
as: ডিভাইচসমূহ সন্ধান কৰা হৈছে…

en: Device
as: ডিভাইচ

en: Type
as: ধৰণ

en: Devices
as: ডিভাইচসমূহ

en: All categories
as: সকলো বিভাগ

en: Paired
as: যোৰ

en: Trusted
as: বিশ্বস্ত

en: Not paired or trusted
as: যোৰ বন্ধা অথবা বিশ্বস্ত নহয়

en: Paired or trusted
as: যোৰ বন্ধা অথবা বিশ্বস্ত

note: This is the title of the filter section of the Bluetooth device chooser. * It used to say Show Only Bluetooth Devices With...
en: Show:
as: দেখুওৱাক:

note: The device category filter
en: Device _category:
as: ডিভাইচৰ বিভাগ (_c):

en: Select the device category to filter
as: পৰিস্ৰাৱন কৰাৰ বাবে ডিভাইচৰ বিভাগ নিৰ্বাচন কৰক

note: The device type filter
en: Device _type:
as: ডিভাইচৰ ধৰণ (_t):

en: Select the device type to filter
as: পৰিস্ৰাৱন কৰাৰ বাবে ডিভাইচৰ ধৰণ নিৰ্বাচন কৰক

en: Input devices (mice, keyboards, etc.)
as: ইনপুট ডিভাইচসমূহ (মাউছসমূহ, কিবৰ্ডসমূহ, ইত্যাদি)

en: Headphones, headsets and other audio devices
as: হেড-ফোন, হেড-ছেট আৰু অন্যান্য অডিঅ' ডিভাইচসমূহ

en: Confirm Bluetooth PIN
as: ব্লুটুথ PIN সুনিশ্চিত কৰক

en: Please confirm the PIN that was entered on '%s'.
as: অনুগ্ৰহ কৰি '%s' ত সুমুৱা PIN সুনিশ্চিত কৰক।

en: Confirm
as: নিশ্চিত কৰক

en: Confirm the Bluetooth PIN for '%s'. This can usually be found in the device's manual.
as: '%s' ৰ বাবে ব্লুটুথ PIN সুনিশ্চিত কৰক। ই সাধাৰণত ডিভাইচৰ হাতপুথিত থাকে।

en: Pairing '%s'
as: '%s' ৰ সৈতে যোৰ কৰা হৈছে

en: Please confirm that the following PIN matches the one displayed on '%s'.
as: অনুগ্ৰহ কৰি সুনিশ্চিত কৰক যে নিম্নলিখিত PIN '%s' ত প্ৰদৰ্শিত PIN ৰ সৈতে মিল খায়।

en: Bluetooth Pairing Request
as: ব্লুটুথ যোৰ অনুৰোধ

en: '%s' wants to pair with this device. Do you want to allow pairing?
as: '%s' এ ডিভাইচৰ সৈতে যোৰ কৰিব খোজে। আপুনি যোৰ কৰাৰ অনুমতি দিব খোজে নে?

en: Please enter the following PIN on '%s'.
as: অনুগ্ৰহ কৰি '%s' ত নিম্নলিখিত PIN লিখক।

en: Please enter the following PIN on '%s'. Then press “Return” on the keyboard.
as: অনুগ্ৰহ কৰি '%s' ত নিম্নলিখিত PIN লিখক। তাৰ পিছত কিবৰ্ডত “Return” টিপক।

en: Please move the joystick of your iCade in the following directions. Then press any of the white buttons.
as: অনুগ্ৰহ কৰি আপোনাৰ iCade ৰ জয়স্টিকক নিম্নলিখিত দিশত গতি কৰাওক। তাৰ পিছত বগা বুটামসমূহৰ যিকোনো এটা টিপক।

en: Allow
as: অনুমতি দিয়ক

en: Dismiss
as: বাতিল কৰক

note: Cancel button
en: Cancel
as: বাতিল কৰক

note: OK button
en: Accept
as: গ্ৰহণ কৰক

note: Placeholder text
en: Not Set Up
as: সংস্থাপিত নহয়

en: Connected
as: সংযুক্ত

en: Disconnected
as: বিচ্ছিন্ন

en: Yes
as: হয়

en: No
as: নহয়

note: translators: %s is the name of the computer, for example: * Visible as “Bastien Nocera's Computer”
en: Visible as “%s”
as: “%s” ৰূপে দৃশ্যমান

en: Remove '%s' from the list of devices?
as: ডিভাইচৰ তালিকাৰ পৰা '%s' আঁতৰুৱা হ'ব নেকি ?

en: If you remove the device, you will have to set it up again before next use.
as: ডিভাইচ আঁতৰুৱা হ'লে, পৰবৰ্তী ব্যৱহাৰৰ পূৰ্বে আপুনি ইয়াক পুনৰ সংস্থাপন কৰিব লাগিব।

en: _Remove
as: আঁতৰাওক (_R)

en: All types
as: সকলো ধৰণৰ

en: Phone
as: ফোন

en: Modem
as: মোডেম

en: Computer
as: কমপিউটাৰ

en: Network
as: নেটৱৰ্ক

note: translators: a hands-free headset, a combination of a single speaker with a microphone
en: Headset
as: হেড-ছেট

en: Headphones
as: হেড-ফোনসমূহ

en: Audio device
as: অডিঅ' ডিভাইচ

en: Keyboard
as: কিবৰ্ড

en: Mouse
as: মাউছ

en: Camera
as: কেমেৰা

en: Printer
as: প্ৰিন্টাৰ

en: Joypad
as: জয়-পেড

en: Tablet
as: টেবলেট

en: Video device
as: ভিডিঅ' ডিভাইচ

en: Remote control
as: দূৰৱৰ্তী নিয়ন্ত্ৰণ

en: Scanner
as: স্কেনাৰ

en: Display
as: প্ৰদৰ্শন

en: Wearable
as: ধাৰণযোগ্য

en: Toy
as: টয়

en: Connection
as: সংযোগ

en: page 1
as: পৃষ্ঠা ১

en: page 2
as: পৃষ্ঠা ২

en: Address
as: ঠিকনা

en: _Mouse & Touchpad Settings
as: মাউছ আৰু টাচপেড সংহতিসমূহ (_M)

en: _Sound Settings
as: শব্দ সংহতিসমূহ (_S)

en: _Keyboard Settings
as: কিবৰ্ড সংহতিসমূহ (_K)

en: Send _Files…
as: ফাইলসমূহ পঠাওক…

en: _Remove Device
as: ডিভাইচ আঁতৰাওক (_R)

en: Bluetooth Transfer
as: ব্লুটুথ স্থানান্তৰ

en: Send files via Bluetooth
as: ব্লুটুথৰ মাধ্যমে ফাইল পঠিৱাওক

en: An unknown error occurred
as: অজ্ঞাত ত্ৰুটি দেখা দিছে

en: %'d second | %'d seconds
as[0]: %'d ছেকেণ্ড
as[1]: %'d ছেকেণ্ড

en: %'d minute | %'d minutes
as[0]: %'d মিনিট
as[1]: %'d মিনিট

en: %'d hour | %'d hours
as[0]: %'d ঘন্টা
as[1]: %'d ঘন্টা

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
as[0]: আনুমানিক %'d ঘন্টা
as[1]: আনুমানিক %'d ঘন্টা

en: Connecting…
as: সংযোগ কৰা হৈছে…

en: Bluetooth File Transfer
as: ব্লুটুথ ফাইল স্থানান্তৰ

en: _Retry
as: পুনৰ চেষ্টা কৰক (_R)

en: From:
as: উৎসস্থল:

en: To:
as: গন্তব্যস্থল:

en: Sending %s
as: %s পঠিওৱা হৈছে

en: Sending file %d of %d
as: ফাইল %d পঠিওৱা হৈছে, সৰ্বমুঠ %d ফাইলসমূহৰ

en: %u transfer complete | %u transfers complete
as[0]: %u স্থানান্তৰ সম্পূৰ্ণ
as[1]: %u স্থানান্তৰ সম্পূৰ্ণ

en: There was an error
as: এটা ত্ৰুটি আছিল

en: Select device to send to
as: পঠিৱাব লগিয়া ডিভাইচ বাছক

en: _Send
as: পঠাওক (_S)

en: Choose files to send
as: পঠিওৱাৰ উদ্দেশ্যে ফাইল নিৰ্বাচন কৰক

en: Select
as: বাছক

en: Remote device to use
as: ব্যৱহাৰযোগ্য দূৰবৰ্তী ডিভাইচ

en: Remote device's name
as: দূৰবৰ্তী ডিভাইচৰ নাম
